Модерните оръжия отдавна не са танкове, самолетоносачи или дрони. Битките в съвременния свят се водят с капиталови атаки, банкови санкции и други финансови оръжия. С натиск върху финансовите пазари се поставят на колене различни икономики, а оттам и цели държави. Този нов начин на водене на война беше изпробван първо в Русия.
За да отговорят на руското анексиране на полуостров Крим, САЩ и Европейският съюз откриха нови методи за оказване на натиск. И вече могат да бъдат видяни първите последствия.
Русия - с 400 млрд. долара по-бедна
Увеличаването на западните санкции спрямо Русия сериозно натисна още в петък московската борса в червената зона. Индексът RTS спадна с 4.5 процента. Руската рубла също пострада, като записа едни от най-ниските си стойности спрямо западните валути.
От началото на годината компаниите на московската борса загубиха 180 млрд. долара капитализация, което е равно на близо 10 процента от руския брутен вътрешен продукт. Ако се добави към това и отслабналата рубла, загубите достигат 400 млрд. долара. Това е равно на една пета от икономиката на Русия, която Международният икономически фонд пресмята на 2214 млрд. долара.
„Предимството на финансовата война е в това, че санкциите могат много по-бързо да бъдат наложени или изтегли, отколкото армията", обяснява Стивън Енгландер, шеф на валутната стратегия на голямата американска банка Citi в Ню Йорк. Според него финансовата война е модерната, съвременна война.
Според него финансовите санкции са далеч по-добри от класическите търговски ограничения. С налагането на ограничения за елита се уцелват хората, които вземат решения без да страда целия народ. „Когато се налагат търговски ограничения най-често най-бедните части от населението ги чувстват най-силно, докато елитът може въобще да не ги усети", обяснява той.
Какъв е залогът на Европа?
Инвестиции в газови връзки, автомобилни заводи, супермаркети: за германската икономика разрастване на конфликта с Русия би струвал много. Около 19 млрд. евро са германските преки чуждестранни инвестиции в страната, което не могат толкова бързо да бъдат изтеглени, за да не изгорят.
Този обем поставя страна на първо място сред европейските държави по инвестиции в Русия. Според данни на Евростат на второ място се нарежда Франция с 12.3 млрд. евро, следвана от Австрия с 8.5 млрд. евро, Италия с 8 млрд. евро и Великобритания с 7.5 млрд. евро. Ако се прибавят и инвестициите на страни като Холандия и Финлания, сумата още ще набъбне.
Най-големите европейски компании в Русия са производителите на автомобили Volkswagen, Renault, Peugeot, търговските вериги Metro и Auchan, френски козметични продукти и други. Именно те се страхуват от изостряне на конфликта, особено ако бъдат наложени европейски икономически санкции на Русия.
Но инвестициите не са само в реалната икономика. Голям европейски финансов ресурс е инвестиран и в банковата система на Русия. Така по данни на международни организации френски банки са инвестирали 51 млрд. долара в руската финансова система. „Франция със своите четири големи банки е силно представена в Русия", обяснява Ерик Дор от Училището по мениджмънт в Париж. Това особено важи за Societe Generale, която притежава 92 процента от Rosbank, най-голяма руска банка в чуждестранни ръце.
Не само френски банки обаче са влажили капитали в Русия. Според данните германските банки държат 23.7 млрд. долара в руската банкова система, а италианските - 28.6 млрд. долара. „Дори и британски и американски банки имат капитали в Русия под формата на деривати и гаранции", обяснява още Дор.
Не по-малко важна е третата категория в икономическите отношения - износът за Русия. Тук Германия отново е на първо място с изнесени стоки за 36 млрд. евро или 30 процента от целия износ на ЕС към Русия. След нея се нарежда Италия с 10.8 млрд. евро или девет процента от износа, Полша с 8.1 млрд. евро, Холандия с 7.9 млрд. евро, Франция с 7.7 млрд. евро и т.н.
Накрая не трябва да се забравят и енергийните връзки. България заедно със Словакия, Финландия и трите балтийски страни е зависима на 100 процента от руския газ.
hydra
на 25.03.2014 в 08:55:58 #1"Модерните оръжия отдавна не са танкове, самолетоносачи или дрони. Битките в съвременния свят се водят с капиталови атаки, банкови санкции и други финансови оръжия." Не е съвсем така. Гледам, никой (освен България) не си затрива въоръжените сили. Напротив, все повече пари се дават за въоръжаване. С капиталови атаки се стреми само да се ослаби държавата, а след това, като я ударят да не е в състояние да нанесе тежки поражения. Разбира се, когато една държава има 1000 стратегически ракети, този модел не помага. (Една ракета е достатъчна да унищожи Върмонт, Масачузетс и Роудайлънд. Една ракета по разлома Сан Андреас би унищожила целия западен бряг на САЩ). Повтарям, тези оръжия ги има, не са необходими средства и материали за производството им, та ембаргото да попречи. Даже напротив, трябва много да се внимава със санкциите, за да не реши, че военните действия са близо и избере да атакува първа. Друго твърдение, с което не съм съгласен - Русия била с 900 милиарда по-бедна. Какво стана, взеха ли и ги тези милиарди? Изнесоха ли някакво имане от държавата? Запада още не е измислил, какви санкции да наложи, за да се изчисли, какви поражения ще нанесат на руската икономика. ФИЧ им намалял показателите. За нещо, което не се продава, това няма никакво значение. Нека ФИЧ да намали цената на моята къща, пък да видим автора как ще я купи.