„7 бона глоба за дете с бира", четем от първата страница на „Стандарт"
7 бона глоба ще отнасят кръчмари и търговци, които продават алкохол на непълнолетни. Това е записано в новия закон за детето. Санкцията досега беше три пъти по-ниска. Собствениците на барове и магазини предпочитаха да я платят, вместо да изпуснат оборота от хлапетата.

При повторни нарушения търговските обекти ще бъдат затваряни, каза за "Стандарт" Валентина Симеонова, зам.-министър на труда. Законът трябва да влезе в сила от 2013 г. след широка обществена дискусия. Друг важен текст в документа забранява изоставянето в домове на деца до 3-годишна възраст. "Изграждаме мрежа от приемни семейства, които да отглеждат тези деца до тяхното осиновяване", обясниха от социалното министерство. В страната вече има над 900 одобрени родители.
Още по темата от „Стандарт"

„Бюджетът на МВР за 2012 г. пак стигна милиард", разкрива от първата си страница „Сега"
Проектобюджетът на МВР за 2012 г. се оказа по-висок от планираното и почти стигна 1 милиард лева. Вместо първоначално обявените от финансовото министерство 991 млн. лв. силовото ведомство догодина ще разполага с 999 млн. Повече пари от първоначално обявените ще харчи и ВСС заради създаването на специализирани съдилища, но това ще стане за сметка на останалите съдилища, показва окончателният текст на проектозакона за бюджет 2012.

Цветан Цветанов е единственият министър, който е успял да си извоюва корекция на първоначално заложените разходи в бюджета. Той е убедил кабинета, че разходите на МВР за капиталови разходи не бива да се орязват. Така планираното намаление на парите за ремонти и придобиване на активи от 8 млн. лв. е отпаднало и догодина МВР ще харчи по това перо колкото и т.г. - 30 млн. лв. Ведомството все пак ще трябва да намали незначително - със 7 млн. лв., разходите си за текуща издръжка (0.69% намаление). Бюджетът на МВР за 2011 г. бе 1 млрд. и 6 млн. лв, а орязването на разходите за сектор "Сигурност" и "Отбрана" бе обявено като приоритет на бюджет 2012.

С близо 5 млн. е завишен в окончателния проект и предложеният от МС бюджет на Висшия съдебен съвет. Вместо 7.7 млн. догодина ВСС ще разполага с 12.5 млн. С тях ще бъде финансирано създаването на двете специализирани съдилища в София. Вдигането на бюджета на ВСС обаче ще стане за сметка на намаляване на планираните разходи на прокуратурата и останалите съдилища - съответно с 2 и 3 млн. лв.
Още от статията на „Сега"

„Колата на трупчета за разногледи фарове", предупреждава от първата си страница „Монитор"
Спиране на автомобила от движение и глоби до 150 лева очакват всички водачи, които карат с нерегулирани фарове или заслепяващи ксенонови светлини. Това обяви вчера началникът на Пътна полиция главен инспектор Антон Антонов при старта на ежегодната акция „Светлина". За първи път екипи на КАТ в цялата страна ще получат уреди, с които ще измерват на пътя дали светлините ни са изрядни. Досега устройства стояха в пунктовете на Пътна полиция и с тях се проверяваха фаровете единствено при регистрация на нов автомобил.

По предложение на столичния КАТ обаче с тях ще се извършват проверки и на ключови булеварди в София. През следващата седмица два екипа на Пътна полиция ще спират шофьори за тестове на светлините на бул. „Цветан Лазаров" в кв. „Дружба" до блок 202 и на булевард „Андрей Ляпчев" в района на „Макдоландс" в кв. „Младост". Проверките ще се извършват от 8 до 17 часа.

„Не се крием, защото искаме работата ни да има превантивен ефект, а не да глобяваме", коментираха от Пътна полиция. Интересна подробност е, че, ако водачите доброволно отидат да си проверят фаровете на двете места, няма да бъдат глобявани при констатирана неизправност. Безплатни консултации за светлините ще се извършват и в пунктовете на СБА.

„При интерес от страна на водачите ще обиколим всички квартали. Още от понеделник сме изкарали екипите", обясниха още от ръководството на КАТ - София.
Още от статията на „Монитор"

„Властта се осмели за непопулярни решения" разкрива от първата си страница „Труд"
Два дни след изборната победа на ГЕРБ правителството и столичният кмет започнаха да предприемат дълго отлагани и непопулярни, но необходими действия.

Премиерът Бойко Борисов даде да се разбере, че е склонен да приеме настояването на Конфедерацията на индустриалците и работодателите в България бюджетът да бъде облекчен, като се намалят заплатите, които военните, служителите в МВР и в ДАНС получават при пенсиониране. Сега те са единствените, запазили подобна привилегия. Вземат 20 заплати, може би ще останат 15. Така ще се освободят пари за вдигане на пенсиите.

Министърът на образованието и науката призова БАН, вместо да протестира, да спести пари, като намали техническия си персонал. Учените са 2900, а заедно с обслужващите щатът на академията набъбва до 7000, изтъкна министърът.

Кметът на София Йорданка Фандъкова започва да чисти столицата от незаконните гаражни клетки край блоковете. Те са повече от 7500.
В София бутат 7500 незаконни гаража
Столичната община подновява акцията си за премахване на незаконните гаражни клетки из кварталите. От десетилетия върху общински терени, зелени площи и меджублокови пространства стоят без разрешение 7500 гаража. Според главния архитект Петър Диков броят им може да е и около 10 000. Най-много са клетките в жилищните комплекси "Надежда", "Младост", "Овча купел", "Люлин". От началото на акцията през т.г. до сега са премахнати 150 гаража.

"Вече сме издали предписания за доброволно разчистване на над 500 клетки и ако това не стане, ще наложим глоби на собствениците, които са до 5000 лв.", обясни той. След санкцията следва принудително преместване, а ако клетката не бъде потърсена - ще бъде унищожена.
Още от статията на „Труд"

„Зимата арктическа, лятото тропическо" извежда прогнозата на проф. Веселин Александров, директор на департамент "Метеорология" в Националния институт по метеорология и хидрология, във водещото си заглавие „24 часа"
Наближаващата зима вероятно ще е по-студена от обичайното. Това допуска проф. Веселин Александров, директор на департамент "Метеорология" в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) на БАН. Дългосрочната сезонна прогноза за сурово време от декември до март не противоречи на тенденцията за общо затопляне до края на века. Повечето климатични сценарии поддържат тезата за топлинен шок и вдигане на температурите с 2 до 5 градуса.

Това предполага удължаване на летните дни, в които ще се потим на повече от 25 градуса, и тропически нощи с минимални температури над 20 градуса.

Допуска се, че при запазването на сегашната тенденция за изменението на климата ще намалеят валежите и ще отънее снежната покривка за сметка на екстремни порои, бури, торнадо и всички останали бедствия.

Проф. Александров, каква съдба ни очаква - ледена епоха или ад от горещи вълни, че цял свят пише програми за живот в изменящ се климат?
- Ако въпросът е отправен към скептик за глобалното затопляне или към привърженик на теорията, че слънчевата активност е доминиращият в момента фактор за климатични промени, вероятно отговорът ще е за нова ледникова епоха. А безрезервен привърженик на апокалиптичния тон за глобалното затопляне ще убеждава, че ни чакат огън и пепел. Други биха казали: „Какъв климат бълнувате, идва краят на света през 2012-а". Аз ще отговоря с въпрос: Трудно е да се предскаже 100% времето за след няколко дни в момента, тогава с каква точност ще са климатичните прогнози за 50 г. напред?

Разочароващо!
- Има и втора част на отговора: затоплянето е факт дори и в България (през 70-те години имаше тенденция към захлаждане в Югоизточна Европа). Повечето от последните 20 г. бяха по-топли от нормалното. Снежната покривка е с тенденция към редуциране от втората половина на XX в. Широколистните гори настъпват във височина. Фазите от развитието на някои растения вече започват по-рано.
Още от интервюто за „24 часа"

„Новите акционери на "Булгартабак" смениха ръководството му", разкрива Капитал Daily
"Булгартабак холдинг" скоро ще има изцяло ново ръководство, решиха новите му акционери на извънредно общо събрание във вторник. Те са освободили от постовете им досегашните членове на борда на директорите и са дали пълномощия на свой представител да сключи договори с новите. Това става ясно от протокола на събранието.
Промените
Председател на борда ще бъде Александър Романов, ръководител на групата за управление на инвестиции на руската "ВТБ Капитал", която купи 79.83% от "Булгартабак" в края на август за 100.1 млн. евро. От купувача потвърдиха вчера, че придобиването вече е приключено.

Изпълнителни директори на холдинга ще са неговият бивш служител Ангел Димитров и бившият финансов директор на "Билла България" Венцислав Чолаков. Другите членове са Явор Драганов и собственичката на фирма за авторемонти Миглена Христова.

За овластяването на Романов да подписва договори са гласували мнозинството от акционерите на събранието, но притежателите на общо 806 акции са се въздържали. Същото е било разпределението и при гласуването мандатът на членовете на борда да е 3 години.

От новите членове на ръководството Ангел Димитров е дългогодишен служител на "Булгартабак", той беше втори изпълнителен директор с Христо Лачев от април до декември 2008 г. Преди това е работил в други дружества на холдинга, включително и цигарените фабрики в Пловдив и Стара Загора, приватизирани през 2008 г. от компании, близки до "Винпром Пещера" и до "Химимпорт".

Според справка в Търговския регистър Димитров работи в момента в пловдивското търговско дружество "Прогуми".

Връзката ДПС

Справка в регистрите показва, че Ангел Димитров има непряка връзка с фирми, близки до ДПС. Според документи от Търговския регистър той е член на съвета на директорите на дружеството "Прогуми", в чието управление е фирмата "Бирлинг България", собственост на Боян Станоев. Станоев е член на борда на "Прайм хаус БГ" - фирма, собственост на Дора Праматарова и Генчо Христов, сочи справка в ДАКСИ. Неофициална информация свързва "Прайм хаус" и Праматарова с ДПС.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Гръцки референдум за спасителния план шокира политици и пазари", обобщава от първата си страница „Класа"
Гърция за пореден път предизвика масова червена вълна на фондовите пазари вчера. Паниката бе предизвикана от новината, че гръцкият премиер Георгиос Папандреу ще свика референдум за спасителния пакет, договорен с евролидерите. Вотът ще се проведе най-рано през януари, което означава, че дотогава пазарите ще останат в клопката на несигурността. Предложението веднага нанесе удар върху еврото, което олекна с 1,6% спрямо долара до ниво от 1,36 долара. На червено през целия ден светеха водещите европейски индекси. Германският DAX изгуби 3,9%, френският CAC40 - 4,4%, a лондонският FTSE потъна с 2,4%. От другата страна на Океана Уолстрийт също посрещна новините около Гърция с понижения: Dow Jones загуби 1,89%, NASDAQ - 2,18%, a S&P 500 - 2,19%.

Идеята за референдум шокира и политиците. Френският президент Никола Саркози и германският канцлер Ангела Меркел проведоха спешен телефонен разговор, след който стана ясно, че ще направят всичко възможно, за да изпълнят договорения спасителен план.
Още от статията на „Класа"

"Граждани печелят 1 млрд. от лихви", информира „Стандарт"
Българите спестиха 496,2 млн. лева под формата на банкови депозити само за един месец, показват данните на БНБ към края на септември. Така общият размер на депозитите на населението бележи ръст от 1,65% спрямо предходния месец и достигна до рекордните 30,53 млрд. лв. Българинът не престава да къта пари, въпреки кризата в Европа. Спестените средства от граждани само от началото на годината са 2,29 млрд. лв. Съвсем логично и разходите на банките за изплащане на лихви по депозити са много сериозни - над 100 млн. лв. на месец. Само през септември банките са платили на домакинствата 115 млн. лв. под формата на лихви. За първите девет месеца на годината домакинствата са натрупали само от лихви 915,2 млн. лв., сочат данните на БНБ. Към днешна дата сумата на платените лихви по депозити на граждани вече надхвърля 1 млрд. лв.
Още от статията на „Стандарт"

Ниските данъци и евтините работници вече не привличат инвеститорите", обобщава „Сега" доклада на Центъра за икономическо развитие
Ниските данъци и евтиният труд вече не са достатъчни, за да привлекат чуждестранните компании да развиват бизнес у нас. Това е един от изводите в октомврийския доклад на Центъра за икономическо развитие за икономиката на България. По данни на БНБ преките чуждестранни вложения за първите осем месеца на годината са само 225.6 млн. евро - едва една четвърт от привлечените 926.5 млн. евро през същия период на миналата година.

"Фирмите се оплакват от постоянно променящите се закони, тежката бюрокрация, неефективната администрация", обясни директорът на центъра Георги Прохаски. Според него е трудно да се направи прогноза за инвестициите до края на годината, но вероятно няма да бъдат достигнати официално очакваните 1.5 млрд. евро за 2011 г. "Несигурната икономическа среда в страната и ограниченият мащаб на вътрешния пазар не стимулират компаниите да се насочват към България", каза още Прохаски. Финансовите проблеми в глобален мащаб също оказват влияние - сложната ситуация в Гърция, Италия и Испания не помага за увеличаването на притока на инвестиции отвън.

Наред със сдържаните прогнози за чуждестранните инвестиции икономистите очакват забавяне на икономиката ни до края на годината. В юлския си доклад Центърът за икономическо развитие отчете слаб и неравномерен преход към растеж, но сега експертите ревизираха прогнозата си. Растежът е слаб и предвид проблемите на основните ни партньори очакваме той да се забави допълнително, пише още в доклада. Очакваният ръст за третото тримесечие е между 1-1.5%, а за годината - под 2 на сто. През 2012 г. икономистите очакват ръст от 2.5 %, въпреки заложения в проектобюджета за догодина 2.9 на сто.
Още от статията на „Сега"

„Иновациите спасяват българските предприятия", това пък е акцентът на „Монитор" от доклада на Центъра за икономическо развитие
Разходите за научноизследователска и иновационна дейност през 2010 г. бележат растеж, който се дължи изцяло на предприятията. По този начин постепенно се променя структурата на разходите за научни изследвания, която беше изключително небалансирана в полза на публичните разходи. Това се казва в доклада за състоянието на икономиката на страната през третото тримесечие на годината на Центъра за икономическо развитие (ЦИР), представен от Георги Прохаски. Разходите за научноизследователска и развойна дейност през 2010 г. са се увеличили с 16,4 на сто спрямо предходната година и са достигнали 420 млн. лв.

Въпреки иновациите българските фирми все още изостават по конкурентоспособност, защото производителността на труда при тях е 40% от общоевропейската. В доклада за световната конкурентоспособност страната ни е спаднала с три степени по отношение на предишната си позиция, но по същите показатели северната ни съседка Румъния се е срутила с десет места. Трагични са данните и на Гърция, отбелязват още от ЦИР.

В краткосрочен план промишлеността ще продължава да бъде мотор на растежа от гледна точка на отрасловата структура на икономиката ни, вече подкрепена и от някои услуги, а от гледна точка на търсенето - свиващият се принос на нетния износ на стоки и услуги да бъде подкрепен от трайно преустановяване на спада на крайното потребление и свиване на спада на инвестициите.

Външната търговия остава един от двигателите на националната икономика. Износът (FOB) продължава да расте със сравнително високи темпове от 34 на сто за периода януари-август, достигайки почти 13,2 млрд. евро. Започналият спад в продажбите в страните от Западна Европа обаче несъмнено ще се отрази неблагоприятно на българския износ. Затова от ЦИР очакват износът да продължи да расте, но със значително по-ниски темпове.

Ръстът на БВП за 2012 г. едва ли може да се очаква да бъде повече от 2,5%, като се има предвид икономическата обстановка в Европа, коментира Георги Прохаски при представяне на доклада за състоянието на икономиката на страната през третото тримесечие на годината.
Още от статията на „Монитор"

„Разходите на НЕК за изкупуване на ток влизат във фактурите", информира „Класа"
Разходите на НЕК за закупуване на електроенергията от ТЕЦ „AES Гълъбово" и ТЕЦ „КонтурГлобал Марица-изток 3" вече ще фигурират на отделен ред във фактурата от юли догодина. Това съобщи вчера председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. Според него така сметките на хората ще станат по-прозрачни, а новият ред ще се нарича „невъзстановяеми разходи". Двете компании имат сключени 15-годишни договори с НЕК за покупка на електроенергията им. „ТЕЦ КонтурГлобал Марица-изток 3" продава електроенергия си на 126,75 лв./мвтч, докато другата американска централа „AES Гълъбово" доставя тока за малко под 136 лв./мвтч.

Токът от въглищните централите у нас догодина със сигурност обаче ще поскъпне заради започваща търговия с емисии въглероден диоксид. Според Семерджиев заради това електроенергията от юли догодина за бита ще поскъпне със 7-8%. Според изчисленията на Николай Ненков от КНСБ заради търговията с квоти токът ще поскъпне с 15-20%.

От средата на следващата година ще се въведе и акциз върху природния газ, който ще го оскъпи, но от ДКЕВР отказаха да прогнозират увеличението. Според Ненков има възможност топлофикациите с когенерация да не плащат акциз за природния газ, но това трябва да се договори с ЕК.
Още от статията на „Класа"