Докато премиерът Бойко Борисов иска арести относно изграждането на АЕЦ "Белене" и никой в държавата не знае - ще се строили втората ни атомна централа или не, другите страни не си губят времето. Преди дни стана ясно, че енергийната програма на Великобритания предвижда до 2025 г. да се построят 8 ядрени централи, а пък вчера излезна информация, че Франция отделя за развитието на ядрената си енергетика 1 млрд. евро. Решението за строителството на осем АЕЦ във Великобритания се взема поради риска в средата на следващото десетилетие половината от електроцентралите в страната да са края на експлоатационния си период. Лондон ще търси и частно финансиране на новите проекти. Решението обаче подсказва, че страната освен, че няма никакво намерение да загърбва ядрената си програма смята и да я разшири.
Като цяло трябва да бъде ясно, че енергийната политика на Великобритания и Франция говорят за една бъдеща ядрена инвазия на тези страни, а като включим в това число и Русия нещата стават доста сериозни. На фона на тези действия родните управници продължават да размотават проекта за изграждането на АЕЦ "Белене". Оказа се, че руснаците не са знаели за нашите намерения за тримесечно замразяване на преговорите, относно съдбата на втората ни атомна централа.
Турция също не си губи времето и строи атомна централа до българската граница. Проектът за нова атомна електроцентрала в Тракийския регион е включен в рамките на програмата за строежа на атомни централи в Турция. Той е на трето място след проектите за строителството на атомните централи Аккую и Синоп. Русия ще строи първата атомна електроцентрала на Турция в Аккую на стойност 25 млрд. долара. В същото време на нас 6 млрд. евро за АЕЦ "Белене" ни се виждат прекалено скъпа цена.
Ако продължаваме да се размотаваме за "Белене", като нищо руското оборудване предназначено за България може да замине към нашата съседка. Тогава страната ни от износител на ток за Анкара ще стане вносител. От това ще загубят всички български граждани, а единствения печеливш ще бъде зеления октопод, който ще произвежда определена част от необходимото ни електричество. Ще продължат и приказките, как след 2050 г. целия роден ток ще се добива от ВЕИ, а дотогава ще плащаме твърде солени сметки за електричество, които и сега не са никак малки.
wqweto
на 28.06.2011 в 15:32:01 #1Енергийната мафия пак е шарила за платени публикации. Няма нищо верно в инсинуациите на дописника. Защо от внос на ел. енергия ще загубят всички български граждани? От внос на домати печелят повечето граждани, защото са по-евтини! Единствено неефективните производители на български домати страдат и това е един болезнен урок за тях, да мислят как да си повишат ефективността. По-логично е от внос на ел. енергия да загуби най-болезнено енергийната мафия, а да спечелим всички останали. Аз съм ок с такава перспектива, крайно време е хората да бъдат информирани, че ние не произвеждаме уран и не можем да сме фактор в енергетиката без енергоносители. Просто няма природни ресурси, няма драма.