От Федералния резерв на САЩ не веднъж са давали сериозни сигнали, че следят основно макроикономическите показатели, за да взимат важните си решение по отношение на лихвеното ниво. В последно време обаче, икономистите и инвеститорите все повече започват да следят и паричните потоци наред със статистиката.

Индустриалният индекс Dow Jones, заедно с други капиталови индекси, се покачиха рекордно през тази година. Същото беше положението и на дълговите пазари, както и при активите на развиващите се пазари по света. Това доказва едно твърдение, което допреди няколко години би било светотатство, а именно, че пазара все повече пренебрегва покачването на лихвите, а се съсредоточава основно на пазарните движения.

Анализаторите обясняват явлението с прекаления позитивизъм, който инвеститорите са придобили, и който не им позволява да се съобразяват с негативни данни, каквото несъмнено е покачването на лихвата.

Не само Dow Jones прескочи рекордната стойност от 12,000 пункта през седмицата. На годишна база, корпоративните облигации са се повишили с над 8%, а дълговите книжа на развиващите се пазари са с 7.50% по-високи. Широкият индекс Standard & Poor's 500 успя да спечели над 11% към стойността си през 2006 г.

От друга страна, 30-годишните американски дългови книжа, отбелязват негативно развитие с 3.50% за годината, а 10-годишните Treasury облигации си понижават възвращаемостта с 0.01%.

Десет седмици преди края на годината, инвеститорите са завладени от треската на високодоходните, но и високорискови финансови инструменти, като се надяват за Коледа да „сложат" под елхата двуцифрените си печалби.

Откакто започна четвъртото тримесечие, доходността по високорисковите корпоративните облигации се понижи с 30 базисни пункта, докато доходността на тези с инвестиционен рейтинг се покачи с 13 пункта.

Именно заради новите тенденции на пазарите, Федералният резерв на САЩ трябва да започне да следи не само чистите макроикономически данни, но и поведението на инвеститорите, което малко или много отразява пулса на цялата икономика.