От трета страна кредитната криза увеличи нуждата на фирмите от развития свят от свежи пари, каквито все по-трудно отпускат западните кредитни институции. Така че съобщенията за закупуване на дялове от арабските държавни инвеститори във водещи световни компании станаха закономерност.
Както съобщи PCworld, цитиран от news.bg, след като в средата на ноември арабският фонд Mubadala е купил 8,1 % от AMD, сега и Dubai International Capital купува „съществена" част от акциите на Sony.
Точният размер на закупения пакет не се съобщава, но дубайците не трябва да са придобили повече от 5 % от Sony, тъй като според японското законодателство при закупуване на по-голям дял Sony би трябвало да излязат пред регулаторните органи със специално съобщение.
Цената на 3 % от акциите на компанията преди сделката се оценяваше на $1,5 млрд. Токийската фондова борса веднага реагира на новината и акциите на Sony скочиха с 4,6 %.
DIC обясняват своето желание да инвестират в Sony с факта, че харесват стратегията на компанията и смятат че е перспективна. Икономиката на ОАЕ е концентрирана върху петрола, но арабската държава съзнава, че природните запаси не са безкрайни. С поглед към бъдещето арабските шейхове инвестират във високотехнологичните отрасли.
Президентът на Sony Хауърд Стрингър е съобщил, че е напълно удовлетворен от сделката с арабския фонд и се радва, че DIC оценява марката Sony.
Това е последната година от тригодишния план за преструктуриране на бизнеса под ръководството на Стрингър. В последното тримесечие подразделението за електроника на японския гигант най-после излезе на печалба, независимо от загубите, които носи PlayStation3. През октомври Sony продадоха на Toshiba завод за производство на процесори.