Валутите от страни с високи лихви също поскъпнаха спрямо долара. Аварийният ход на централната банка на САЩ да намали федералната фондова лихва с 0.75% до 3.50 процента - най-голямото намаление за 23 години - разби предимството, което лихвата даваше на долара.
Ден след действието на ФЕД, акциите в Азия поскъпнаха, обръщайки посоката на резкия спад, породен от паническо и глобално разпродаване на акции. По-късно обаче печалбата им бе укротена, тъй като притеснението, че слабостта в САЩ ще се пренесе и върху други икономики, отслаби готовността да се заемат рискови позиции.
Трейдърите обясняват движенията на пазара в сряда като концентрирани върху рискови активи като акции и валути с висока доходност, макар че според много експерти ралито за подобни активи ще живее кратко. „Много хора считат, че пазарът е бичи", обяснява ръководителят на валутната търговия на Morgan Stanley в Токио.
„Вложените средства в по-рискови активи са по-скоро покриване на къси позиции, отколкото поемане на нови дълги" - обяснява експертът, допълвайки, че високолихвените валути могат да отбележат понижение, ако страхът от рецесия ескалира.
Евро поскъпна с 0.4% до $1.4685 в ранната търговия в Токио, засилвайки след 1.3% ръст във вторник. По-късно европейската валуа се смъкна до $1.4635, малка промяна от нивата на късната търговия в Ню Йорк.
Сегашната лихва от 4%, оперделена от Европейската централна банка, затъмнява федералната фондова лихва в САЩ. Обаче много трейдъри се съмняват в по-агресивно поскъпване на евро, тъй като европейските банкери могат да последват ФЕД в поставянето на по-ниски лихви.
Поскъпването на евро спрямо японската валута бе 0.35% до 156.40 йени.
Водещият индекс в Япония Nikkei се качи с 3.35% в средата на сесията, като в началото на деня имаше повишение от почти 4%, с което се възстанови от свободното падане с 5.65% във вторник.
Австралийският долар се покачи с 0.2% спрямо американския си „колега" и с половин процент спрямо йената. Данни от националната статистика показаха, че инфлацията в Австралия се увеличава с най-бързо от 16 години темпо и очакванията за повишаване на австралийските лихви бяха причината за това поскъпване на валутата.
Паундът се качи с 0.15% спрямо йената, възраждайки се от двугодишния минимум, ударен във вторник. Но ръстът на британската валута в началото на търговията бе възпрепятстван от малко задържане на поскъпването на акциите, което накара инвеститорите да си помислят два пъти, преди да разменят йени срещу лихвоносни валути.
Намалението на лихвите в САЩ във вторник не изчисти голямото притеснение на пазарите за рецесия, като според някои инвеститори този ход на ФЕД няма да бъде достатъчен да изправи икономиката на САЩ, което може да обезсили долара в кратък период.
„Много хора видяха във вчерашното действие на ФЕД нещо твърде малко", казва валутен мениджър в Mitsubishi UFJ Trust and Banking. Фючърсите на ФЕД сочат, че пазарът е напълно подготвен за последващо понижаване на лихвите с 50 базови пункта на заседанието от 30 януари.
Според някои трейдъри още съществени намаления на лихви могат да успокоят притесненията за американската икономика, което ще засили долара и ще смъкне йената.