Както вече стана ясно финансовият концерн Lloyds „погълна" британската ипотечна банка HBOS. Управителните съвети на двете банки се обединиха върху сливане на 232 пенса за акция на HBOS. Morgan Stanley претърпя много загуби на фондовата борса. В сряда книжата на банката паднаха с 24% на 21,75 долара. Подобни загуби през последните години принудиха много други трезори да се насочат към продажба.
При трезора Washington Mutual също се водят разговори за продажба. За възможен купувач се сочат банките HSBC, JPMorgan Chase и Wells Fargo. Американската банка Citigroup прояви интерес към Вашингтон Мютиъл.
Сливането между Lloyds и HBOS създаде нов банков гигант във Великобритания на обща стойност 22,2 милиарда долара според агенция „Блумбърг". Двата трезора заедно имат повече от 3000 филиала и 38 милиона клиенти. Сле срива на „Лемън Брадърс", която има близо 150 годишна история, акциите на HBOS паднаха с 70 на сто.
Процесът на сливания върви и на Стария континент. Трезорите търсят варианти как да се преборят с финансовата криза. Преди дни най-голямата финансова институция Дойче банк закупи 30 на сто „Постбанк", собственост на „Дойче пост" като тенденцията е постепенно да стане „господар" на цялата Постбанк..
Преди повече от месец френската „Кредит Мютиъл" придоби филиала на "Ситибанк" в Германия.
Наскоро „Комерцбанк" купи "Дрезднер банк" за 9,8 млрд. евро от "Алианц". Придобиването ще стане на два пъти - през тази година 60% от акциите, а останалите - догодина. Обсъжда се в дългосромна перспектива обединяването на Landesbank Baden-Württemberg и BayernLandesbank.
IND
на 19.09.2008 в 12:18:15 #4Да ни е честито началото на новата Голяма депресия...
mc solaar
на 18.09.2008 в 12:28:29 #3добре си обобщил , булава тия раоти са много свише и не са за всеки ....
БулаваSSNX30
на 18.09.2008 в 12:23:56 #2Четейки фрустратското творчество от последните дни, символ-веруюто на корифеите-юпита и разните му форумни шабеси за последните събития може да се формулира в три кратки точки: 1. К.р в г.за на Америка (Уолстрийтския джумбуш) се понася много по-лесно, когато се знае че на русняците им засунули палец в жопу (биржопада). 2. Когато разни недоклатени финансистчета оцапат гащите и измукат за помощ към ФЕД да ги бърше, това е белег за силата на американскио финансов модел. Когато ФЕД-а спаси гореспоменатите посерковци, като им напечата някой и друг билион зелена тоалетна хартия, това е висша форма на капитализъм недостъпна за ограничените умове на средностатистическия данъкоплатец. Един вид - не се мешайте у светите тайнства на "богоизбраните", а си плащайте ипотеките редовно. 3. Изваждането на финансовия-мекия и пляскането му у челото на американскио данъкоплатец-реднек, ерго програмираният фалит на сума ти реднеци: това е строг съвет и справедливо наказание, които трябва да се приемат със смирение и благодарност. С две думи: Аллах Акбар и Честит финансов апокалипсис.
Kihano6
на 18.09.2008 в 11:19:20 #1Това не беше ли принципа на концентрация на капитала дето един брадат чичко беше измислил преди около 150 години? Аха, сега е модерно друго нали, а то си било същото .