Англо-холандският петролен гигант ще трябва да посрещне стотици милиони долари глоби. Говорител на" Сахалин енерджи", съвместната водена от „Шел" компания за експлоатация на находището, е казал, че за размера на глобите граница няма.
Очаква се в сряда Министерството на природните ресурси на Русия да публикува дългоочакваното досие от 600 страници, подготвено за екологичния надзорен орган Росприроднадзор. Най-вероятно е руските екологични регулаторни органи да заявят принудителни мерки спрямо Shell и проектните му партньори.
Преди десетилетие руското правителство сключи договор за доставка на петрол на цена под $20 за барел, което вече не по вкуса на Русия и тя желае условията за сделката да бъдат наново договорени. Освен това Газпром иска да се намеси в съдружието по преференциални цени. Министерството ще използва екологичните изследвания като средство за натиск върху Shell, счита британската медия.
Припомняме, че Сахалин-2 включва 10% от запасите на нефт и газ на тихоокеанския остров Сахалин, най-големия в Русия по обем чуждестранни инвестиции и сред най-големите в света комплексни проекти за добив на нефт и газ. В „Сахалин енерджи" 55% имат Shell, а японските Mitsui и Mitsubishi съответно 25% и 20%. Газпром се стреми към 30% и даже по-голям дял, считат анализаторите, цитирани от руската Гaзета.Ru.
Джон Ригби, анализатор в UBS, казва: "Росприроднадзор е част от процес, в който руската държава и Газпром оказват натиск върху Shell. Руското правителство опитва готовността на Shell да се придържа към действащото в момента споразумение. Едновременно с това Газпром иска да понижи настоящата стойност на проекта като част от неговата тактика да си купи дял в проекта."
Руската страна подава сигнали, че ни най-малко не възнамерява да се откаже от линията, която държи в момента. Министър Трутнев нарече през седмицата подходът на Shell да нарушава много положения за охрана на природната среда „варварски". Според министъра, точният размер на глобите може да бъде определен в средата на следващата година.
Според руските политолози и анализатори, Sakhalin Energy вече се е примирил, че ще трябва да върви към отстъпки. Дори очакваните действия на руската страна да са просто „сплашване".
Според някои анализатори 30% дял в проекта за Газпром е малко. Но от друга страна никой няма да допусне Газпром да придобие контролен пакет акции, тоест най-вероятно е Shell да продължат да са водещите, коментира руската страна възможното развитие на ситуацията. Също така не е невероятно Газпром и Shell да държат поравно по 40%, а двата японски играча - по 20%.
Според Газета.Ru, най-вероятно компаниите-гости да не пожелаят да се стигне до плащане на глоби за неполучена продукция от страна на Русия, които глоби по думите на официално лице по предварителни оценки са $10 млрд. Но не токова плащането на въпросните глоби, а възможността да се работи спокойно на Сахалин ще принуди Shell да допусне Газпром.
Операторът на проекта не отрича възможността да плаща глоби, но казва, че глобите могат да се насочат както към изпълнителите, така и към подизпълнителите, а резултатите от екологичните инспекции още не са получени.
Руският политолог Орешкин заявява, че екологичните нарушения на Sakhalin Energy изобщо не са по-големи от който и да е друг глобален „строеж" в Русия. „А по сравнение с това, което ставаше по съветските времена, нарушенията на Сахалин енерджи са значително по-малко".
Освен това компанията е провела значителни природозащитни мероприятия, в частност е била разминирана акваторията на Анивския залив, в който от времето на войната са останали много подводни мини.
Политологът е сигурен, че натискът върху Sakhalin Energy е елемент от политически пиар, в който природозащитните ведомства свирят първа цигулка. „А ако някой протестира, в очите на общественото мнение той става враг на природата".
ББ
на 11.12.2006 в 10:07:31 #8ХОрата на това му викат: ИЗНУДВАНЕ. Както нас и ЕС ни изнудват тъпите руснаци, така правят в момента и с ШЕЛ. Добре, че ШЕЛ е голяма компания да се чуе. Колко ли по-малки компании са завлечени, изнудени и рекетирани по познатия начин. Хубаво е, че имат природни богадства, на като сключат договор да си го изпълняват, а не като не им оттърва и да започнат да извиват ръце. Много грубо...
pallini
на 11.12.2006 в 10:04:07 #7Не случайно за главен директор на Шел беше назначен бившия главен директор на Нокия, Йорма Оллила. Очакваше се големите познавачи на Руските особенности, финландците, да направят пробив, защото след случая с Юкос Русия показа ,че не е вече уплашена и зависима от Западните технологии. Преди те бяха забранени за нея и тя си ги получаваше чрез страни като Финландия, за което не се говори много много, но сега всичко се купува на свободния пазар. Руснаците осъзнават в момента ценноста на предимствата си и постепенно намаляват политическата обвързаност на енергийните си продажби превръщайки ги в чист икономически инструмент за световно ръководно место. Както е известно времето на силовите методи на управление е преминало и най-яркия пример е Ирак. То се замества от времето на икономическо владеене на Света чрез инструментите на икономическата зависимост като финансиране, природни богатства и движение на работната ръка.Няма нищо драматично в това ,че Шел ще духне супата-просто начина по който го правят е ортодоксален и за това всички са настръхнали. Поставете се на техно место и си представете, че си правите ремонт в къщи, поканли сте майстор, скъп и опасен, но изведнъж вашия син или брат ви идва на помощ. Можете да спасите много средства и решавате да прекратите договора с майстора. Тук е важно как ще го направите, за да не се обиди човека. Това е.ПОВЕРВАЙТЕ МИ!
Неделчо Съботинов
на 11.12.2006 в 09:58:15 #6Защото путьо си е комуне и по лошо КГБ-ист и знае как да изкрънка всеки цент от тези, които работят с него, но не честно, а по възможно най-грубия и пораженчески начин. Порядките на тези пияници дето една кола и един самолет като хората не могат да сглобят никога няма да се променят. Бой и глад за руските пияндурници.
sn
на 11.12.2006 в 02:59:26 #5прави са си блядовете,от каде на каде некви западни буклуци ше се баркат в Руските енергиихи запаси. А хие "срахме" по техен адрес,а после искаме евтина газ...
Kreten
на 11.12.2006 в 02:00:17 #4Това е началото на нова "студена" война.
ФК Чупикрак
на 10.12.2006 в 22:06:02 #3Договорът е сключен при управлението на пияницата Елцин. Обикновенно такъв тип договори се сключват някъде из третия свят. Просто Русия културно намеква на Шел, че 90-те отдавна свършиха и мръснишките им номера повече не минават.
Неделчо Съботинов
на 10.12.2006 в 20:57:20 #2Руска му работа, ама западняците са виновни с непрекъснатата си алчност да инвестират при мужиците. Може и да им дойде скоро акъла след като Путин и Газпром им помогнат бързо с това.
friend
на 10.12.2006 в 18:19:00 #1Същата политика Газпром води и с България - да предоговори старите договори, ако не .... хайде... Ами нали затова се подписват договорите, господа руснаци, за да се спазват. Освен това при предоговарянето интерес трябва да имат и двете страни, а не само едната. Развалянето на договора едностранно трябва да води до огромни неустойки. Използването на екологичния фактор за евентуално разваляне на договора си е чиста проба рекет. Никоя руска фирма никъде по света не е работила по-чисто от западните компании, още повече - Шел. Ако някой може да види състоянието на Каспийско море, там където руснаците водят добив ще разбере какво е варварство. Да не говорим за състоянието на добивните площадки в Сибир или Башкирия.