България е сред евтините страни в Европа. На ниски цени се предлагат бира и кафе, но захарта е скъпа, сочат данни от проучване на Евростат за 2012 г., цитирани от banks.dir.bg.

Ако сте пушач, Великобритания е опасна за вашето финансово здраве, а ако пиете повечко бира, Исландия може да се окаже разорителна дестинация, показва още проучването.

Най-евтино е киното в Словения, защото цената на билета за кинопрожекция в събота вечер е едва 3.28 евро. В България билетът е само с 50 цента отгоре. На скъпия полюс са Финландия, Холандия и Белгия с цени съответно между 11 и 8 евро, сочат данните на Евростат, цитирани от в. "Сега".

При някои стоки и услуги разликите не са големи, но при други са направо драстични. Килограм филе от пилешки гърди струва 3.92 евро в Полша, в България е средно 5.22, в Белгия е 11.69, във Финландия - 13, а в Люксембург - 14.50 евро.

Подобен е и случаят със зехтина. Бутилка от литър в Испания струва средно 2.68 евро, в Гърция - 5.32, в Белгия - 11.69, а в Люксембург надхвърля 14 евро.

У нас цената на зехтина е далеч от най-ниските - литърът е почти 7 евро. И при захарта не се класираме сред евтините държави. Килограм бяла кристална захар струва 1.17 евро у нас, докато в Чехия, Германия, Испания, Холандия, Полша цената е под едно евро. Най-скъпата захар е в Кипър - 1.45 евро за килограм.

Затова пък страната ни е номер 1 по евтина бира. Ние сме единствената държава в проучването, в която литърът струва под едно евро - 95 евроцента. Най-близо до нас са Полша, Словакия, Литва, Германия, Чехия, Белгия с цени от 1.21 до 1.55 евро. В Кипър, Люксембург и Малта, които по принцип са известни като скъпи държави, пивото е над 2 евро, в Турция е малко над 3 евро, а в Исландия бирата направо нагарча, защото литърът е 5.70 евро.

България се отличава и с най-евтиното кафе - само 54 евроцента за чаша. Сравнете със скъпотията в Швейцария и Гърция - съответно 3.29 и 2.89 евро за доза ароматно удоволствие.

По евтини цигари (2.32 евро за пакет) ни бие само Латвия, като разликата е 12 цента. Чехия, Румъния, Хърватия, Турция също са изгодни за пушачите - 20 цигари струват под 3 евро. Великобритания и Ирландия удрят тавана с тройно по-високи цени - над 9 евро. Вредният навик излиза сравнително скъпо и на германци и холандци - над 5 евро за кутия.

Най-големи са ценовите ножици при стоки и услуги, за които ставките за ДДС и за акцизите са твърде различни, отбелязват авторите на проучването. Точно такъв е случаят с цигарите.