„Борисов призна пълния крах на здравеопазването", информира от първата си страница „Сега"
Премиерът Бойко Борисов призна пълния провал на правителството в здравеопазването, като отстрани втори здравен министър в рамките на година. Вчера той изненадващо прие оставката на Анна-Мария Борисова. Оттеглянето на Борисова, задържала се на поста едва 6 месеца, идва на фона на задаващ се вот на недоверие по темата, лекарски стачки, чакащи търгове за лекарства и пълна неяснота за хода на здравната реформа.

Премиерът обясни, че до отстраняването се е стигнало, защото Борисова не е съгласувала с партийното ръководство идеята за доплащане в болницата. "За да продължат реформите, министърът трябва да има обществено доверие. Дойде при мен и ме попита за моето мнение. Аз й казах, че трябва да си подаде оставката. Тя си я носеше. Така че за една минута свършихме тази работа", обясни Борисов. По-късно от правителствената информационна служба обявиха, че оставката е приета поради несправяне със служебните задължения и породилото се напрежение при осъществяване на реформите в здравеопазването.

До решението обаче се стигна по доста мистериозен начин. Вчера сутринта по нищо не личеше, че здравният министър възнамерява да подаде оставка. Борисова се появи в сутрешния блок по bTV, за да разясни идеите на кабинета за въвеждане на допълнително доплащане в болниците от 2011 г. Тя обяви, че продължава да счита идеята за разумна. Така се размина с премиера Бойко Борисов, който ден по-рано отсече, че доплащане няма да има. За пръв път Борисова влезе в директен сблъсък и с финансовия министър Симеон Дянков заради хроничния недостиг на средства за здравеопазване. "Има една дълбока заблуда, че ако се реформира системата, по-малко ще се харчи и това на всичкото отгоре доби и гражданственост. Икономия в здравеопазването не може да се направи. Ние и без това харчим твърде малко", каза Борисова. Тя изненадващо подкрепи протестите на лекарите, защото "не може да имаш семейство, което да издържаш, и да получаваш 40-50-60% от заплатата си". И въздъхна: "За съжаление, Дянков е финансовият министър, какво да се направи".
Още от статията на „Сега"

„Здравната реформа на ГЕРБ - за трети път отначало", обобщава от първата си страница „Дневник"
Опитът на ГЕРБ да реформира системата на здравеопазването започва отново. За трети път за изминалите 14 месеца от началото на управленския мандат. След като в края на март премиерът Бойко Борисов отстрани министъра на здравеопазването Божидар Нанев, вчера изненадващо прие оставката и на наследничката му, проф. Анна-Мария Борисова.

Това стана час след заседанието на Министерския съвет и 30 минути след последния брифинг на Борисова пред медиите, на който тя заяви, че никой не й е искал оставка. Допълни, че я носи в папка, защото няма джобове.

Здравеопазването е най-нереформираният и проблемен сектор, но затова пък с най-много и ключови персонални смени - от началото на мандата на ГЕРБ си отидоха 11 шефове в системата.

От пресслужбата на правителството първоначално не обявиха мотиви за оставката на проф. Борисова, впоследствие съобщиха пред агенция "Фокус", че причината е несправяне със служебните й задължения и породилото се вследствие на това напрежение при осъществяване на реформите в сектора.

Ден по-рано в интервю пред "Канал 3" премиерът отрече Борисова да има пропуски. В сряда Бойко Борисов обясни оставката с политически гаф на здравния министър. Вината й била, че е лансирала концепция за здравна реформа, която въвежда доплащане в болниците, преди да я е съгласувала лично с него и с политическото ръководство на ГЕРБ.
Още от статията на „Дневник"

„Бойко ни излекува от Анна-Мария", четем от първа страница на „Стандарт"
Българинът страда от вируса "Анна-Мария" точно 5 месеца и 7 дни. Премиерът Бойко Борисов ни излекува вчера, като поиска и разписа оставката на здравната министърка. Направи го, докато тя даваше пресконференция. На нея Анна-Мария се обяви за заложник на финансовия си колега Симеон Дянков, който не й давал пари. Борисова постави рекорд за най-кратък престой във властта. Предшественикът й Божидар Нанев издържа на горещия стол 8 месеца.

От лятото лекари, синдикати и пациенти искат оставката на Борисова. БСП подготви вот на недоверие към кабинета заради нея.

Скандалите ескалираха в последните седмици, когато се разбра, че реформите на Анна-Мария означават да си доплащаме в болниците.

Никакво доплащане, обяви късно вечерта във вторник премиерът Бойко Борисов.
Още от статията на „Стандарт"

„Край на фалшивите технически прегледи", съобщава от първата си страница „Монитор"
Масови проверки за издаване на фалшиви документи за технически прегледи стартира транспортното министерство. Дойде краят на общата безотговорност, когато не е ясно кой с каква дейност е бил натоварен. По 1500 лв. глоба ще отнасят техническият специалист и председателят на комисията, извършили прегледи менте. Санкцията за собственика на  сервиза ще е  2 хил. лв. Така ще възлиза поне на  5 хил. лв., а  освен това  ще им се  отнема лицензът.  Промените в Закона за автомобилните превози влязоха в сила през юли, а проверки вече се извършват из цялата страна както по сигнал, така и планирано или внезапно. Вече са  отнети лицензите на 4 пункта за технически прегледи,  обясни шефът на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация" Симеон Арнаудов.

Само в рамките на вчерашния ден автосервиз ЕТ „Ивяни - Наташа Камбурова", оторизиран да извършва технически прегледи, бе лишен от лиценза си. Сервизът, с адрес в на ул. „Росарио" 8  в столичния квартал „Дървеница", е издал документа за  технически преглед на автомобил, който се намира в с. Брестовица, Плевенско.

Въпросният автомобил е в окаяно техническо състояние и въобще не е пътувал до столичния сервиз, показа проверката.

Мерките, с които ще бъде преустановена практиката да се издават документи за невалидни технически прегледи, включват и постоянно видеозаснемане, като всеки сервиз ще трябва да купи камера за помещението.
Още от статията на „Монитор"

„Брюксел ни глобява с 13 млн. лв. заради САПАРД", информира от първата си страница „Класа"
Европейската комисия глобява България с 13 млн. лв., защото не са били спазени изискванията на многогодишното финансово споразумение по САПАРД. Това съобщи вчера изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие" (ДФЗ) Калина Илиева.

По времето на предходното правителство бяха блокирани парите по предприсъединителната програма. Тогава държавата се ангажира да изготви екшън план заедно с корекции на допуснатите слабости и да го представи преди края на 2008 г. Въпреки че е имало разследване на прокуратурата, са прикрити фирми с проекти по САПАРД и не са били вписани в книгата на длъжниците, обясни Илиева. На практика неправомерно са плащани средства по САПАРД.

Тя допълни, че вече са започнали консултации и ще се работи, за да бъде намалена санкцията.

"Писмото на ЕК дойде, когато от БСП отправиха нелепи обвинения за несвършена работа именно по време на тяхното управление", каза още изпълнителният директор на ДФ "Земеделие". По-рано вчера представители на социалистите съобщиха, че прокуратурата разследва Калина Илиева. Тя обясни, че лидерът на Младежкото обединение на БСП Явор Гечев е изпратил сигнал до прокуратурата. От ведомството пък са поискали ДФЗ да представи информация за плащанията по САПАРД.

В отговор на обвинението, че няма магистърска степен Илиева показа диплома, че е завършила икономически комуникации. Явор Гечев ще трябва да отговаря за клевета и за умишлено уронване на престижа на ДФЗ, каза още тя.
Още от статията на „Монитор"

„Лихвите за нови жилищни заеми паднаха под 9%", обобщава данните на БНБ „Сега"
Заемите за лични нужди бавно, но уверено поевтиняват. Лихвите по новоотпуснатите жилищни кредити са паднали до нивата отпреди 2 години и вече са средно под 9% и в левове, и в евро, показва статистиката на БНБ за август. И потребителските заеми поевтиняват - от 13.96% преди година до 12.58 процента средно за одобрените през миналия месец. Намалението не е усетено от старите клиенти.

Докато домакинствата са желани клиенти, банките остават свръхпредпазливи към фирмите и през миналия месец някои видове заеми за бизнеса дори са поскъпнали спрямо юли. Само едри проекти са се радвали на сравнително евтино финансиране - през август средната лихва за милионни кредити, отпуснати в евро, е била 7.51%.

Одобрените през август жилищни кредити в лева са били отпуснати при средно 8.96%, докато лихвата през юли е била 9.41%, а преди година - 10.13 на сто. При ипотеките в евро тенденцията е същата - след 9.04% през август 2009 г. и 8.43% за юли средната лихва за този август е 8.04%.

Данните на БНБ обаче сочат и друго - банките не бързат да свалят лихвите по старите заеми и въпреки последните понижения като цяло процентите почти не мърдат вече година. Цената на жилищните кредити в евро например е 8.12% за юли и за август - съвсем близо до средната лихва за предишния август - 8.19%. При ипотеките в лева промяната за цяла година е от 9.60 на 9.35 процента.

Годишният процент на разходите (ГПР) по кредитите за потребление през август 2010 г. е 14.12% - с над 1 процентен пункт по ниско отпреди година. Разходите по жилищните кредити в левове са спаднали до 9.75%, а в евро - до 8.84%.
Още от статията на „Сега"

„България може да получи по-малко пари от еврофондовете след 2013 г.", предупреждава „Дневник"
България може да не получи повече средства от европейските фондове за следващия програмен период, който започва през 2014 г. Възможно е страната да не успее да се пребори за запазване или увеличаване на парите от Европейската комисия (ЕК) заради забавеното усвояване на финансирането за сегашния - от 2007 до 2013 г. За това предупредиха експерти от Европейската комисия, които са на посещение в България.

За петте години след присъединяването на България към Евросъюза за страната са определени 6.7 млрд. евро от еврофондовете. По данни на ЕК към 1 септември са подписани договори за 31.3% от сумите. В други държави, които вече имат опит с усвояването, процентът е над 90 - все пак вече сме в средата на периода, коментираха представители на главната дирекция "Регионална политика" в ЕК.

Те добавиха, че по ниво на усвояване България е в една група с Румъния и Словакия. Процентът на средствата, платени  по проектите от управляващите органи, е едва 6.2, а от Брюксел е поискано да разплати само около 5 на сто от всички средства по програмите.

Представителите на ЕК предупредиха за много голямо забавяне на големите проекти, които се финансират от Кохезионния фонд. От него са контрактувани 26.1% от средствата, а заявленията за плащане от комисията са едва 0.2%.

"При преговорите за разпределяне на средствата България няма да е в добра позиция да поиска повече средства. Когато канцлерът на Германия Ангела Меркел види 50% усвояване, едва ли ще се съгласи на страната да бъдат дадени повече пари", коментираха експерти от комисията. Те добавиха, че подготовката на големите проекти за следващия програмен период трябваше вече да е започнала.
Още от статията на „Дневник"

"Касова бележка сваля данъци", съобщава „Стандарт"
Няколко късметлии ще спечелят различни предметни награди и данъчни преференции при плащането на налозите си в края на годината, обяви изпълнителният директор на Националната агенция за приходи Красимир Стефанов. Тези награди ще се теглят всеки месец с лотарията на НАП. Отделно в края на годината се предвижда даването на голяма награда.

Тя може да е кола, но е напълно възможно да се даде и апартамент, научи "Стандарт". За да се включат в битката за наградите, гражданите трябва да прибират касовите си бележки и да ги изпращат в НАП. Лотарията на данъчните ще стартира от януари 2011 г. В момента е сформирана работна група, която ще реши как да се подават касовите бележки от гражданите, за да се включат в томболата, и какви ще са наградите. Инициативата има подкрепата и на финансовото министерство.

Очаква се предметните награди да са предимно черна и бяла техника, но в края на годината ще се изтегли и голямата награда. Предвижда се разработването на онлайн система, с която потребителите да регистрират своите касови бележки по интернет.
Още от статията на „Стандарт"

„България първа по ниски данъци в Европа", информира „Монитор"
От първи януари догодина България ще има най-ниската данъчна тежест и за бизнеса, и за домакинствата в целия Европейски съюз, съобщи вчера вицепремиерът Симеон Дянков, след като правителството одобри проектобюджета за следващата година. Това се случва, защото нашият най-голям конкурент Словакия повишава от началото на следващата година данък добавена стойност. В същото време и през 2011 година нашето правителство няма да увеличава данъци и акцизи. Като цяло фискалната политика на финансовото министерство е да няма увеличение на данъци, но да няма намаление на заплати и на пенсии и оттам стабилност и по минималната работна заплата, каза министърът.

Промени ще има само при бензина и газьола, където до януари 2013 г. е необходимо да достигнем най-ниските прагове на налозите за ЕС. От 2007 г. България е в нарушение по европейска директива в областта на туризма, затова се налага да бъде променена данъчната ставка за ДДС в бранша, която става 9 на сто от 1 април 2011 г. При това положение с 2 на сто се вдига ставката за организирания туризъм, а за индивидуалния туризъм данъкът се намалява с 11 на сто. По този начин ще се помогне най-много на селския туризъм, особено в Северна България, където половината от посещенията са неорганизирани, уточни Дянков.

Само две промени не са продиктувани от европейски директиви. Съгласно новите текстове чуждестранните лица, които използват офшорни фирми за работа в България, ще се облагат с 10 на сто данък, както е при подоходното облагане. Другата промяна засяга акциза за рязан тютюн, който се променя от 100 лева на 152 лева, за да е сходен с акцизите на цигарите. По този начин косвеният данък за ръчно свитите папироси става като на останалите цигари.
Още от статията на „Монитор"

„Приходите в бюджет 2011 ще се изпълнят дори и при нулев растеж", прогнозира в интервю за „Дневник" Владислав Горанов, зам.-министър на финансите
Почти всички икономисти са единодушни, че заложеният икономически растеж в бюджет 2011 е надценен и оттам се съмняват в изпълнимостта на приходите. Ще се стигне ли отново до актуализация и през 2011 г.?
- Критиките към очакванията за ръста трябва да се позовават на действителна оценка, а такава, общо взето, не се чу от нито една от критикуващите страни. От гледна точка на бюджета рамката влияе дотолкова, доколкото очакваният размер на БВП, инвестиции, внос, износ и потребление влияят върху приходната част на бюджета, а за 2011 г. ние сме подходили наистина консервативно.

Нека да сравним заложените приходи от акцизи и ДДС за 2011 г. с очакваното изпълнение за тази година. Ръстът при акцизите е около 150 млн. лв., което е по-малко от средствата, възстановени през тази година от митниците на производители и вносители заради унищожените цигари през 2008 и 2009 г. Тоест след елиминиране на еднократните фактори се вижда, че касовите приходи всъщност са планирани на нивото на тази година.

Същото е и с ДДС - резкият спад на невъзстановения на бизнеса данъчен кредит от 560 млн. лв. в края на миналата година до около 200 млн. лв. по последни данни означава, че през 2011 г. няма да се налага такова връщане на средства, защото няма и задържане. Тоест ръстът в приходите от ДДС - около 400 млн. лв. спрямо 2010 г., до голяма степен ще дойде само от липсата на този еднократен фактор.

Общият извод е, че двата основни източника, на които се крепи приходната част на бюджета - ДДС и акцизите, са планирани до голяма степен на нивото на очакваното изпълнение за 2010 г. Тоест дори номиналният размер на БВП да се запази, което означава реален спад, тези постъпления трябва да се считат за достижими до голяма степен.

Във връзка с тазгодишната актуализация не беше ли по-правилно да наложите бюджетен буфер още в началото на 2010 г., вместо да съкращавате разходи с 20% от средата на годината?
- Когато се разглеждаше проектобюджетът в края на миналия август и началото на септември, очакванията за съотношението внос - износ бяха съвсем различни. И не намирахме за нужно да задържим 10-процентното правило.

Знаете и че беше обявена за противоконституционна нормата, която дава възможност на правителството да реагира при спад на приходите.

Трябва да се има предвид и че дебатите за редукцията на бюджета не са започнали в средата на годината, а доста по-рано. Още в края на първото тримесечие имаше индикации, че ще се налага допълнително ограничаване на разходите.

В този смисъл ръководителите на ведомства, които оцениха ситуацията и реагираха навреме, не са усетили 20% съкращение от средата на годината. За тях по-скоро съкращението е било 10% от началото на годината.

Защо липсват по-сериозни буфери в бюджет 2011?
- Разходната част е ограничена до възможния минимум. Дори виждате, че в сравнение с предходни години на консолидирана основа не расте, а намалява. Предпочетохме да сме консервативни в оценките си за приходите независимо от критиките и приемаме бюджета за реалистичен.

В този смисъл допълнителни буфери означават, първо, много по-голяма несигурност за разпоредителите с бюджетни средства дали ще могат да изпълняват своите функции и второ, ще задълбочат дебата за разходните лимити.
Още от интервюто на „Дневник"

„БАН изгуби доверието на управляващите", казва в интервю за „Класа" акад. Благовест Сендов
Акад. Сендов, завърнахте се от Австралия, където за 21-ви път се проведе международен компютърен конгрес. Къде се намира България на световната карта на високите технологии?
- Този конгрес се провежда от 1959 г. под егидата на ЮНЕСКО и след него бе основана Международна федерация за обработка на информация. България е член на тази федерация от 1962 г., а аз бях неин президент от 1989 г. до 1992 г. На конгресите обикновено се докладват последните постижения в областта на компютрите. Интересното сега беше, че ударението е поставено върху бизнес приложението на компютърните технологии. Направи ми впечатление индийският министър на науката проф. Рахаван, който изложи проекта на Индия за национална научна мрежа. Целта е всички градове и села да се свържат в една мрежа, където основното ще бъде разпространение на знания. Тази страна е поставила приоритети за развитието на първо място на образованието и науката, на второ - здравеопазването, и на трето - селското стопанство. Проф. Рахаван ми предложи да развиваме аутсорсинг. Идеята е да се намират наши специалисти, които да работят за Индия, защото разполагали с информация, че в България има много добри ученици и студенти. За мен това е малко тъжно, защото означава изтичане на „млада кръв". Но, от друга страна, България все още има име на световната карта на високите технологии, защото наши ученици печелят навсякъде олимпиади по математика и информатика. Подобна мощна компютърна система може да се направи и у нас и да изпълнява подобни функции. Явно е, че центърът на света се мести в Югоизточна Азия и за съжаление ние оставаме вече в периферията. На 21-вия конгрес аз бях единственият българин, но там се запознах с друг сънародник, който има софтуерна фирма в Австралия и бе един от организаторите на световния форум.

Да се върнем на индийския проект. Нали разбирате, че зад него трябва да стоят огромни инвестиции?
- Индийците са над 1,3 млрд. души и въпреки това търсят хора отвън. При това през тази година очакват икономически ръст от 6-7%.

А колко процента от БВП отделят за наука там?
- Индия не е от страните с най-много инвестиции в наука и образование, но при всеки случай са над 2%.

Ние кога ще започнем да отделяме по 2% от БВП за наука?
- Въпросът е, че при нас е малък процент от малко нещо. Но според мен е време да престанем да се вайкаме и да хванем бика за рогата.

Как да направим това?
- Смятам, че всички сме виновни за положението тук. Много неща трябва да се променят. Аз следя дискусиите около Софийския университет, който за мен винаги е бил основен център за науката. Още преди 9 септември 1944 г. СУ е бил на тази позиция, а БАН е била едно дружество на учени. След това академията беше фаворизирана за сметка на образованието и израсна като огромен научен център. След 10 ноември 1989 г. нещата се обърнаха и се вижда, че правителствата вече нямат доверие на БАН. Академията по закон е автономна, но държавата няма ясна представа какво става в нея. БАН изгуби доверието на управляващите. Това се наблюдава и в други посткомунистически страни - Русия, Чехия, Полша. С вайкане няма да се оправим, но лошото е, че няма решителност. Хората трябва да си гледат сериозно работата. След това трябва да се „озаптят" тези, които са се нагушили с толкова крадени неща.
Още от интервюто на „Класа"

„Здравето чака госпожа Реформа", казва в интервю за „Стандарт" социологът Юлий Павлов, шеф на Институт за маркетинг и анализи
Г-н Павлов, оставката на министър Анна-Мария Борисова ще извади ли от кома здравеопазването?
- Не махането, а назначаването на Анна-Мария Борисова като министър на здравеопазването бе доста учудващ ход. В този смисъл приемането на оставката й е напълно логично следствие. Тя очевидно не беше достатъчно подготвена за този пост и това, че си отива, е добра новина. Защото никаква реформа не се доближи ни най-малко до системата на здравеопазването. И най-важното - не се трансформираха неефективните болници в малките населени места, каквито обещания и намерения заявяваха нееднократно и от ГЕРБ, и самата проф. Борисова. А всички знаят, че те функционират реално като поликлиники и задържането им като болници води до изключително нерентабилно изразходване на публични средства. Сега ни остава да се надяваме, че следващият министър ще започне да осъществява наистина здравна реформа, която фигурира в предизборната програма на ГЕРБ.

Но това, че правителството не е осъществило реформата, не означава, че болниците не трябва да си получат парите. Позицията на финансовия министър Симеон Дянков "няма да ви дам милионите сега, ще ви ги дам догодина", е изключително странна.

Защо да е странна, нали принципът е "пари срещу реформа"?
- Защото става дума за пари, събирани от здравни вноски, които могат да бъдат използвани само за здравеопазване. Никой няма право да ги задържа и да казва: Ще си правя с тях фискален резерв. Да не забравяме, че в конституцията е регламентирано правото на хората на здравеопазване, не на финансови резерви. А и не пациентите и лекарите са виновни, че здравната система не е реформирана, за да наказва Дянков тях. Не бива те да страдат заради грешки на властта - и предишната, и сегашната.

Защо здравеопазването се оказва ахилесова пета на всяка власт?
- Защото проблемите там са много, капани бяха заложени още със старта на промените при управлението на СДС. Оттогава, вместо да коригират недостатъците и да продължават реформите, всички управници задълбочаваха кризата. Нямаха политическа воля и смелост.
Още от интервюто на „Стандарт"