„Бойко: Не отписвайте еврото", четем от първата страница на „Стандарт"
Ако спестяванията ви са в евро, дръжте си ги. Еврото е залог за силна Европа и затова ще го запазят. Това каза в Монтана Бойко Борисов на жена, която го попита дали евровалутата е сигурна.

Изявлението на българския премиер дойде в момент, когато германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози разчитат на международна подкрепа за разрешаването на кризата в еврозоната. Те определиха 3 ноември, когато е срещата на лидерите от Г-20, като краен срок за постигане на споразумение.

Борисов дойде в Монтана, за да открие изцяло ремонтираните сгради на областната болница "Д-р Стамен Илиев". "Много още може да се направи за този регион", каза премиерът.

Той обясни, че кабинетът търси 66 млн. лв., за да направи пътя, по който от Монтана през Враца ще се стига до София за по-малко от час.
Още от статията на „Стандарт"

„КАТ прибира книжката и на работното място", разкрива от първата си страница „Монитор"
КАТ ще започне да прибира книжките на системните нарушители, останали без контролни точки, директно от работните им места. Причината за крайната мярка е, че все по-вече шофьори са започнали да се крият от районните инспектори, които издирват джигитите по адресите им, защото отказват  да се явяват на призовките на Пътната полиция. Идеята е на ръководството на столичния КАТ и до този момент е дала доста добри резултати. Очаква се след изборите полицаи да я приложат отново, защото сега повечето служители ще бъдат заети за опазването на реда в деня на вота.

Друго разпореждане, издадено до катаджиите в столицата, е да прибират шофьорските книжки още на улицата. В момента полицаите са инструктирани при спиране на всеки водач с няколко акта да правят проверка по радиостанцията за досието на шофьора и ако са му отнети всички точки и той не се е явил доброволно в КАТ, свидетелството да му се отнема още на пътя.

Ако системният нарушител все пак не бъде проверен на пътя, полицаите ще го потърсят на работното му място. Първата взета книжка по този начин е била на шофьор от градския транспорт по автобусна линия 204, съобщи пред „Монитор" шефът на столичния КАТ Богдан Милчев. Срещу водача имало влязла в сила присъда за катастрофа със загинал, но мъжът продължавал да превозва пътници. Полицаите го изчакали на последната спирка на 204, където му отнели книжката и помолили пътниците да слязат, докато бъде изпратен негов колега.

„Когато отидем на работното място на водача и кажем на шефа на фирмата, че търсим негов служител, тъй като системно нарушава закона, началникът няма да се опита да го покрие. Напротив ще ни съдейства, защото този човек вози останалите си колеги, а може да превозва и децата на шефа", коментираха от КАТ.
Още от статията на „Монитор"

„Европа има сериозни съмнения за честността на изборите у нас", предупреждава от първата си страница „Сега"
Има сериозни опасения за купуване на гласове и манипулации по време на броенето на бюлетините. Изцяло платената медийна кампания застрашава принципа на равнопоставеност и създава имуществен ценз за участие във вота. Това отбелязват в междинния си доклад наблюдателите от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).

Като предпоставка за нечестна надпревара се посочва и натискът, оказван върху кандидати, да се оттеглят, включително чрез данъчни проверки на бизнеса им и този на роднините им. Доминирането на ГЕРБ в ръководствата на изборните комисии също крие рискове, пише в документа, с който "Сега" разполага.

Наблюденията в доклада са въз основа на лични срещи с членовете на ЦИК, с част от кандидатите за президент и кмет на София, с лидери на политически партии, журналисти, дипломати и представители на гражданското общество, проведени от 28 септември досега. Мисията на ОССЕ осъществява количествен и качествен мониторинг на най-гледаното програмно време в БНТ, бТВ и Нова, както и на съдържанието на вестниците "Сега", "Труд", "24 часа", "Телеграф", "Стандарт". След изборите наблюдателите ще изготвят подробен доклад за честността на изборите у нас.
Още от статията на „Сега"

„Според изследване сме трети в Европа по склонност да харчим", пише „24 часа"
Българите са на трето място в Европа по склонност да харчат парите си за покупки. Това показало изследване на потребителските нагласи в Европа на маркетинговата компания GfK, резултатите от което бяха разпространени вчера.

Въпросът, задаван на хората при интервютата, е дали са склонни в момента да правят по-големи и скъпи покупки.

Преди нас по склонност да пазаруват са единствено германците и австрийците. Те обаче са далече преди българите в нагласите си да купуват.

В Германия стойността на индекса е 29,7 пункта, в Австрия - 26 пункта, докато у нас показва -2,2 пункта. Индексът на GfK е в границите от -100 до +100 и измерва нагласите на потребителите в три области - нагласи за покупка, очаквания за приходи и очаквания за икономическо развитие на страната.

Най-склонни да се откажат от големи покупки в момента са гражданите на Португалия (-49,6), Великобритания (-49,1) и Румъния (-37,6).

През третото тримесечие на годината като цяло европейците се настройват песимистично за икономическото развитие, показва индексът на компанията. В България също все по-малко хора вярват, че кризата в ЕС ще отмине страната ни, коментират от GfK.
Още от статията на „24 часа"

„Страхът от нова рецесия сковава потреблението в Европа", информира от първата си страница „Дневник"
Забавеният икономически растеж и страхът от нова рецесия принуждават европейците да отлагат големи и скъпи покупки и да харчат основно за стоки от първа необходимост заради очакваният им за по-ниски доходи. Това показва проучване за потребителския климат през третото тримесечие на годината (юли - септември) на консултантската компания GfK, направено от името на Европейската комисия.

Тревогите за бъдещето са породени от влошаването на дълговата криза. Докато през пролетта повечето хора в ЕС бяха оптимисти, че кризата ще бъде преодоляна в близко бъдеще, през лятото е настъпила значителна промяна в настроенията, показва проучването. Причината са дебатите около спасителния план за Гърция и забавянето на растежа дори и в страни като Германия. Свитото потребление е проблем, защото допълнително забавя икономиките и излизането им с кризата.

GfK отчита, че от юни до септември потребителското доверие се е сринало в почти всички европейски страни, включени в проучването. Най-голямо е понижението в Германия, намаление има в Австрия и Франция. По-малки са спадовете в Полша, България и Румъния.

Най-големи песимисти са гърците, които вече не вярват, че икономиката на страната ще се възстанови в обозримо бъдеще. В България очакванията за развитието на икономиката също са негативни, като през последните месеци са доста променливи, което се дължи на притеснението, че проблемите в Европа ще се отразят негативно на страната.
Още от статията на „Дневник"

„Треска за земя, сделките в София с 19% спад", обобщава „Труд"
Треска са земеделска земя се вихри с пълна сила. През третото тримесечие на т.г. имотният пазар расте с впечатляващи темпове, но главно в районите с развит пазар на ниви.

Сделките в 19 района на страната набъбват с над 60% спрямо същия период на 2010 г. Двоен ръст има в пет служби по вписванията - Омуртаг, Велики Преслав, Белоградчик, Левски, Свиленград.

Пазарът в Омуртаг полетя във висините като именития си гражданин Александър Александров, втория български космонавт. 167 на сто е увеличението на сделките в малкия град с население над 9000 души.

"Омуртаг е изключително пренебрегвана до скоро община. В момента е поле за действие от страна на арендатори, които разширяват земеделския си бизнес", коментира Борислав Петков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи.

Омуртаг е традиционно земеделски район. Пшеницата е основната култура, която се отглежда. Големи масиви се засяват с царевица, слънчоглед и ечемик. Овощарството също е развито - отглеждат се сливи, вишни и череши.

От началото на 2011 г. Велики Преслав е неизменно в челото на районите с най-динамичен пазар. Безработицата в общината е огромен проблем. Безпаричието принуждава много хора да се разделят със земята си.
Още от статията на „Труд"

„ЕБВР драстично понижи прогнозата си за растежа у нас от 3% на 1,6 на сто", анализира от първата си страница „Класа"
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) драстично понижи очакванията си за икономическия растеж на България през тази и следващата година, показват данни от последния доклад на институцията. Експертите са намалили очакванията си за ръста на БВП през 2011 г. от 3 на сто на 1,6%. За сравнение, в бюджет 2011 правителството на България прогнозира 3,6% ръст на БВП. За следващата година експертите от банката очакват икономиката ни да напредне едва с 2,3 на сто, а не с прогнозираните през юли 3,7%. В доклада страната ни се разглежда като особено уязвима за последствията от кризата в еврозоната. В това отношение тя се намира на трето място от страните, в които ЕБВР има експозиции. По-силно изложени на влиянието на еврозоната са само Унгария и Словакия.

Според доклада възстановяването на икономиката ще продължи да бъде слабо поради спад в търсенето на експортни стоки и влиянието на продължаващата гръцка криза. Мерките за намаляване на фискалния дефицит и вместване в изискванията на механизма ERM-II също ще продължат, очакват от ЕБВР.

Междувременно финансовият министър Симеон Дянков заяви в Букурещ, че бюджетният дефицит на България през 2011 г. ще бъде около 2% от БВП, като подчерта, че това е под целта от 2,5% и показва стабилна фискална позиция. Следващата година дефицитът според него може да бъде сведен и под 1,5%. В румънската столица Дянков бе удостоен с наградата на „Форбс"-Румъния за изключителен принос в опазването на финансовата и икономическа стабилност в условия на най-тежката криза от десетилетия насам.

Сред акцентите в доклада на ЕБВР е и този, че 18 на сто от българския БВП идва от експорта към еврозоната. Кредитирането към публичния и частния сектор от еврозоната е в размер на 36% от БВП на страната, а преките инвестиции от Западна Европа са еквивалентни на 58% от българската продукция.
Още от статията на „Класа"

"Данъчни продават кралско съкровище", съобщава „Стандарт"
Колекция от 20 златни монети с ликове на крале на Британската империя от последните 130 години предлагат на търг от Националната агенция за приходи в Русе. Всяка монета тежи 8 грама и е от 22-каратово злато. След тях има монета от 1882 година, на която ясно изпъква ликът на великата кралица Виктория. На други монети са нейните наследници кралете Едуард и Джордж, както и на сегашната носителка на короната кралица Елизабет. Съкровището на английските владетели е отделено в специална група от общо 10 обособени групи с изделия от благородни метали, за които на 28 октомври от 10 часа ще се проведе търг с тайно наддаване в офиса на НАП в Русе. За пръв път на търг на данъчните ще се предложат и масивни златни слитъци от 500, 600 и 700 грама бижутерско злато от 14 карата. Подобни самоделни "кюлчета" се използват за по-лесно и незабележимо пренасяне за ценния метал до големи работилници на ювелирни изделия. Останалите артикули, комбинирани в групи за продажба средно по 600 грама, са пръстени, обици, гривни, ланци, висулки и накити с разрушена цялост. Общото тегло на златните предмети е 5767 грама, а на сребърните 272 грама.
Още от статията на „Стандарт"

„Агроминистърът забърка каша с ДДС върху зърното", информира „Сега"
В опит да произведе добра новина аграрният министър Мирослав Найденов забърка пълна каша с облагането с ДДС на зърното. При откриване на водопровод в елинпелинското село Габра Найденов съобщи, че ще настоява за въвеждане на нулева ставка при износа на зърно по примера на Румъния, за да се пресекат ДДС измамите в сектора. Ден по-късно от НАП обявиха, че и в момента ставката при износ е нулева. От асоциацията на зърнопроизводителите пък твърдят, че се водят преговори за пълно отпадане на ДДС при търговията със зърно и за вътрешния и за външния пазар.

"Румъния въведе нулева ставка на ДДС за зърното. Коментирахме това да се случи и в България, защото големите измами и в двете страни стават с тези фиктивни износи на зърно и възстановяване на ДДС. Защото в момента какво става? ДДС върху зърното при износ се възстановява, след това при брашното пак движение на ДДС и накрая пак върху хляба се събира", обясни онзи ден Найденов. Вчера от политическия кабинет на министъра допълниха, че идеята е възникнала при съвместното заседание на правителствата на Румъния и България в Букурещ. Целта била при износ фирмите да не се задължават да внасят ДДС и да чакат държавата да им го възстанови след сделката.
Още от статията на „Сега"

"Газ много, трасета малко", обобщава „Дневник"
1 януари 2014 г. -  минали са пет години от последната газова криза, която остави България за две седмици без гориво. Между Украйна и Русия отново има конфликт за цените и транзитните такси и в страната отново има дефицит на газ. Единствената алтернатива за доставки е новата газова връзка с Румъния, но и тя невъзможна, защото по нея тече... руски газ.

Хранилището в Чирен не е разширено достатъчно, за да покрие временните нужди на страната, а това в Галата е напреднало до "идеен проект". Трансевропейският газопровод "Набуко" още търси източници на синьо гориво, "Южен поток" е спрял в Турция заради неразбирателство с Анкара. В България предприятията спират, а икономиката търпи загуби. Азербайджан, Грузия, Узбекистан и Туркменистан са готови да ни дадат природен газ, но той не може да стигне до нас, защото няма как.

Не, това не е утопия, а твърде възможен сценарий, и то не само за 2014 г., а във всеки един момент. Близо три години след газовата криза от януари 2009 г., която дойде заради споровете между Русия и Украйна, страната ни е направила малко за енергийната си независимост. А тогава бяха определени основните приоритети за това - изграждане на междусистемни връзки с Румъния, Гърция и Турция.

Засега първите две изостават с по година - съответно за 2013 и 2014, а тази с Турция е ниво "идеен проект". Другите цели предвиждаха разширение на хранилището в Чирен и създаване на второ край Галата. Около тях също няма съществено движение - първото е още 450 млн. куб. метра вместо необходимите 900 млн., а второто на ниво "идеен проект".

Междувременно България продължава преговорите си с "Газпром" за доставки на природен газ след 2012 г., когато изтича срокът на досега съществуващите доставчици - "Овергаз", "Винтерсхал" (участие в тях има "Газпром") и 100% дъщерното дружество на "Газпром" - "Газпром експорт". А между Русия и Украйна отново има искри за доставките и транзитните такси.
Още от статията на „Дневник"

"Картина отоплява евтино гарсониера", съобщава „Монитор"
Картина отоплителен уред с мощност от само 1400 вата, способна да осигури нормално отопление на гарсониера с площ от 30-40 квадрата с много нисък разход на енергия. Това е една от новостите на есенното издание на изложението „Стройко 2000", което се открива в сряда и ще продължи до 25 октомври в столичния НДК. Цената за естетите потребители на топло е над 1500 евро. Според представител на фирмата този вид отоплителни уреди носят до 40 процента икономия на енергия за отопление на единица площ. Най-евтиното платно за нискотемпературното инфрачервено отопление се предлага за 230 евро без ДДС, има мощност от само 300 вата и е достатъчно за 5-6 квадрата.

Около 500 фирми ще участват в специализираното изложение „Стройко 2000", съобщи Васил Хаджиянков, един от организаторите на форума.

Позовавайки се на информация от фирмите изложители, той каза още, че има данни за "съживяване" на оборотите в строителния бранш. Един от участниците в изложението - представител на германска компания у нас, отчете, че от май тази година има ръст на оборотите от пет на сто. Фирмата е една от 12-те компании, които са възстановили участието си в изложението след 2-годишно прекъсване.

Според наблюдения на организаторите  стремежът към енергийна ефективност в строителството у нас е на прага да се превърне в "енергийна революция".
Още от статията на „Монитор"

"Искаме от Брюксел 300 млн. евро за нови влакове", информира „Класа"
„Български държавни железници" (БДЖ) започват подготовка на апликационна форма за близо 300 млн. евро за купуване на нови влакове, съобщи транспортният министър Ивайло Московски. Очаква се документът да бъде изготвен до началото на 2014 година. Парите трябва да бъдат отпуснати по оперативна програма „Транспорт" в периода 2014-2020 г. Предвижда се, ако останат неусвоени средства от отпуснатите в сегашния програмен период, да бъдат обявени търгове още през следващата година. За първи път ще има възможност с европари да се купят нови влакове. Мотрисите „Дезиро" на „Сименс", доставени през 2005-2006 г., са последните нови влакове у нас.

Финансовият министър Симеон Дянков ще преговаря с германския си колега Волфганг Шойбле да се отложи погасяването на заема за тях и да се предотврати връщането на 50 мотриси, каза Московски. Проблемът възникна, след като стана ясно, че държавните железници не са в състояние да погасяват редовно заема за купуването на влаковете. Той беше изтеглен през 2005 г. от немската банка KfW и е на стойност 190 млн. евро. „Мисля, че няма да ги връщаме засега", коментира транспортният министър.

Той даде вчера официален старт на електронната система за полагането на теоретичната част от изпита за водачи на МПС.
Още от статията на „Класа"