От първи март предстои разполагане на военни сили в добивните полета в устието на река Ориноко. Предполага се, че запасите на свръх-тежък нефт там са най-големите в света. По време на подписването на декрета за национализацията в понеделник вечерта местно време, Чавес е заявил, че отварянето на сектора към чуждестранните капитали през 90-те е донесло плачевни резултати.
Според постановлението на президента, чуждестранните фирми, които действат в устието на Ориноко (сред тях са американските Exxon Mobil, Chevron и Conoco-Phillips, френската Total, норвежката Statoil и British Petroleum), трябва да приемат да бъдат превърнати в джойнт - венчъри, при които държавата ще държи по-голямата част от капитала.
Постъпления за подготвянето на процеса според Чавес ще бъдат направени още през тази седмица. „Национализацията е към своя край. Това е истинското национализиране на петрола, петролът принадлежи на всички венецуелци" - е казал лидерът от левицата.
Преди това Чавес бе обещал, че работниците и служителите в чуждестранните фирми в никакъв случай не трябва да пострадат от национализационния процес. Тази фирми, които са съгласни с новите закони, могат да останат на територията на страната.
Резервите от суров петрол в устието на Ориноко сега се разработват под формата на т.нар. „стратегическо партньорство" на чуждестранни компании с държавната PDVSA. В момента съвкупния добив възлиза на 600 000 барела дневно. Във всички добивни концесии PDVSA има миноритарен дял.
В ивица с дължина 600 километра и ширина 70 км. се предполага наличието на най-големите резерви на петрол в света. Правителството в Каракас говори за запаси от 1 370 милиарда барела. Засега Венецуела е установила със сигурност 80 милиарда барела. Продукцията от добива в този регион се нарича „оримулсион", смес на тежък петрол с вода.
Чавес още в началото на новия си мандат, който ще трае до 2013, оповести намеренията си за национализация на петролния, електрическия и телефонния сектор. Около 20 чуждестранни фирми за петрол през миналата година приеха преобразуването на дейностите им в Южноамериканската страна във формата на джойнт - венчъри с PDVSA. Според нов закон, не допускащ изключения, във всеки джойнт венчър мнозинствен дял ще има държавата. За повечето предприятия излизане от индустрията сега е немислимо поради големия размер на инвестициите, вече направени.
Само Левски
на 27.02.2007 в 22:55:15 #6http://meto76.blog.bg/viewpost.php?id=47286
pinko_rp
на 27.02.2007 в 16:11:13 #5Мисля че трябва да си пренапишете статията! През цялото време се говори за "Приватизация", а всъщност трябва да става въпрос за обратното - "Национализация"!
genua
на 27.02.2007 в 15:23:14 #4Да очакваме скок на цената на горивта Това е извода
Wiseone
на 27.02.2007 в 15:21:50 #3Чавес е поредният тъпак тръгнал по пътя на Кастро, Ким Ир Сен и др. Никой тръгнал по пътя на комунистическите национализации не е прокопсал освен самите комунисти, но и на тях дните им са преброени
balgarofil
на 27.02.2007 в 15:00:14 #2За венецуелците е ОК.Лошо за тези,които са печелили за тяхна сметка.А те са познатите и същите,навсякъде по света,където и ма петрол,аванта и много пари.От Ирак,Либия...та до Венецуела.Сега същете авантаджийте ще ревнат,ЧАВЕС Е ЛОШ.Разбира се, за тя е лош,няма да има космически печалби + авантата.Дано за народа им да е добре,че той живее при ужасни условия и голяма мизерия.И май ще стане и заживее по добре.
Karaman
на 27.02.2007 в 13:28:03 #1Мога само да се радвам за венецуелците!