Британските държавни облигации поевтиняха рязко след като търсенето по време на търг на облигации се оказа по-малко от предложената сума, за първи път от 7 години в финансовото министерство в Лондон не успя да привлече достатъчно оферти за редовната продажба на дълг.

Инвеститори наддаваха за 1.63 млрд. паунда в ценни книжа с 40-годишен падеж, при предложени 1.75 милиарда паунда.

В такава ситуация продажбата на дълга се осъществява на цените на офертите подадени от инвеститорите, дори те да са под исканата от правителството стойност на книжата.

След аукциона доходността на английските облигации с 10-годишен падеж скочи с 10 базисни пункта до 3.43%.

Цената на боновете с 4.5% лихва и падеж през март  2019 година падна с 0.84 пункта или по 8.4 паунда на всеки 1000 паунда от дълга, до 109.2 пункта.

Правителството на министър-председателя  Гордън Браун планира да продаде облигации за безпрецедентната сума от 146.4 млрд. паунда през тази фискална година, както втората по големина икономика в Европа се бори с първата си рецесия от 1991 г. насам.

От 2002 година до сега не е имало редовен аукцион  за държавни облигации във Великобритания, на които подадените офертите да са под предложената стойност на дълга.

Великобритания имаше два несполучливи аукциона през последните 10 години, като последният беше през септември 2002 г., когато финансовото министерство получи оферти за 95% от обвързани с инфлацията облигации с номинал от  900 милиона паунда с 30-годишен падеж.

"Рискът от открити търгове е нормална част от процеса", заяви Сара Елис, представителка за DMO в Лондон, "Днешният търг е най-рисковата част на кривата. Допълнителен фактор, който може да е довел до отказа на някои кандидати е предстоящият край на финансовата година."

Рискът от неуспешни аукциони нараства с увеличението на предлагането на държавни и корпоративни облигации на пазара.

Германия съобщи днес, че планира да продаде облигации за рекордните 346 милиарда евро през тази година, а продажбите на американски държавен дълг вероятно най-малко ще се утроят до също рекордните $2.5 трилиона, според анализ на Goldman Sachs Group.