Създаване на временна парламентарна комисия, която да проучи финансовото състояние на частните пенсионни фондове у нас и внимателно да проследи оказвания надзор над тях.
Тази идея на БСП Лява България обедини народни представители както от управляващото мнозинство, така и от опозицията. Искането си за създаване на такава комисия, която да подготви желаните резултати в срок от един месеца, бе внесено в деловодството на Народното събрание, като под него подписите си поставиха депутати от Реформаторския блок, Патриотичния фронт, „БСП Лява България" и АБВ.
Впечатление прави, че искането е подкрепено от почти цялата парламентарна група на социалистите, докато участващите в управлението ПФ и РБ са представени само от някои свои депутати като Валери Симеонов, Радан Кънев.
Странно е, че под искането няма подписи на депутати от мандатоносителя ГЕРБ.
Припомняме, именно от партията на Бойко Борисов обърнаха поглед към частните пенсионни фондове и предложиха българите да имат възможност да избират къде да държат парите си за допълнително пенсионно осигуряване - в Националния осигурителен институт (НОИ) или пък в частните пенсионни фондове.
След изразено недоволство срещу промяната от страна на коалиция партньор - Реформаторския блок ГЕРБ отстъпиха сериозно назад от предложението си.
Обединените в искането си депутати, посочват в мотивите си, че от 2000-та година насам частните пенсионни дружества у нас са натрупали около 8 млрд. лева, като тази сума непрекъснато нараства.
Точно заради това народните избраници са убедени, че преди да приемат каквито и да е промени, засягащи втория пенсионен стълб на осигурителната ни система, трябва да научат детайли за състоянието на тези фондове, за обема и структурата на техните активи и пасиви.
"Това предложение има превантивен ефект по отношение осигуряване на стабилността на пенсионните фондове", са записали вносителите на искането.
Припомняме, 2014 година завърши с грандиозен скандал както между партньорите в управляващата коалиция, така и между кабинета и частните пенсионни фондове, включително и експерти, заради идеята на финансовия министър Владислав Горанов хората, стартиращи трудовия си стаж, само веднъж да могат да решават дали пенсионната им партида да отива в НОИ или пенсионен фонд.
Промените бяха гласувани в парламентарна зала с гласовете на ГЕРБ и ДРС, кабинетът замрази реформите и си даде срок до края на март да се постигне консенсус по промени в пенсионната реформа. Управляващите вече направиха отстъпки. От друга страна обаче започна дискусия за финансовото състояние на частните пенсионни фондове.