Проверката на електроразпределителното и електроснабдителните дружества на ЧЕЗ в България съответно ЧЕЗ Разпределение, и ЧЕЗ Електро до голяма степен е "инспирирана" от становището на прокуратурата през февруари, както и от доклада на Агенцията за държавна финансова инспекция.

Това заяви председателят на ДКЕВР, Евгения Харитонова, като по този начин постави сянка на съмнение върху независимостта, която е гарантирана по закон на енергийния регулатор.

Думите на Харитонова бяха след откритото заседание на комисията по отношение стартиралата процедура за отнемане на лиценза на двете посочени по-горе дружества.

Припомняме, че тя стартира в края на февруари на фона на улични протести и хаотични действия от страна на държавното управление, които стигнаха до там за председател на ДКЕВР да бъде сложено лице, което по всичко личи, че няма диплома за висше образование.

Това, че Харитонова не е била в комисията по онова време и послужи като аргумент в отговора на въпроса, защо и срещу другите две дружества не е стартирала процедурата за отнемането на техния лиценз. Припомняме, че според доклада на АДФИ, който комисията използва като основен аргумент в процедурата по отнемане на лиценза на дружествата на ЧЕЗ се откриват и сходни нарушения свързани с обществените поръчки при другите две ЕРП-та - ЕВН и Енерго Про.
Харитонова заяви, че към края на февруари АДФИ е излязла само със становище за ЧЕЗ Електро и ЧЕЗ Разпределение и за това ДКЕВР е започнала проверка на тези дружества.

На въпрос на Money.bg, дали ако първи бяха излезли резултатите на друго дружество, е щяло да започне проверка срещу него, Харитонова не отговори.
Журналистите продължиха да настояват за това дали е възможно и другите ерепета да попаднат в такава процедура, но въпросите им по един или друг начин бяха отклонявани.

Самото открито заседание по отношение на отнемането на лиценза премина в диалогичен тон като всяка една от страните - ДКЕВР и ЧЕЗ имаха възможност да изразят мнението си.

Припомняме, че мотивите, с които ДКЕВР започна процедурата бяха основно два - неспазването на закона за обществените поръчки от страна на ЧЕЗ Разпределение и ЧЕЗ Електро, както и подмяната на електромери без за това да са уведомявани потребителите и в отсъствие на двама свидетели, които да подпишат протокола за смяна на измерителната техника.

ЧЕЗ се защитиха, като посочиха, че установените от АДФИ нарушения и издадените Актове за административни нарушения, не са достатъчни, според българското законодателство, те да бъдат приети като фактически извършени. За това е необходимо издаване на наказателно постановление от съответния съдебен орган, а такива за цитираните от ДКЕВР нарушения не е имало.

ЧЕЗ Разпределение приеха констатациите относно смяната на електромери "на тъмно", като управителят на дружеството Стефан Апостолов заяви, че не може да контролира работата на всеки един от служителите си и е възможно в някои частни случаи наистина да е имало подмяна на електромери без за това да са уведомени потребителите или пък да има подписите на двама свидетели присъствали на подмяната на електромерите.

По отношение на обществените поръчки ДКЕВР позовавайки се на доклада на АДФИ, смята, че около 60 млн. лв. са се завъртели в различните дружества на ЧЕЗ, без да е доказана необходимостта от това и че това е ставало по непрозрачен начин.

Членът на ДКЕВР Анджела Тонева, посочи, че такава практика, която позволява отклоняването на парични средства, застрашава доставките защото възпрепятства инвестициите и подновяването на остарялото оборудване, което е на територията на ЧЕЗ.

В заключение от ЧЕЗ заявиха, че отнемането на лиценз без сериозно основание за това, е грубо нарушение на законодателството и противоречи на административните практики, които имат за цел да изправят нарушението, а не да санкционират свръхмерно нарушителя.