„До великден: Юзди на цените", четем от първата страница на „Стандарт"
Властта обяви война на спекулата. Целта е да се удържат цените за Великден. Премиерът Бойко Борисов нареди тотална проверка на търговци и производители на свинско, агнешко и яйца.
Не може държавата да ги субсидира, а те за всеки празник да надуват цените, заяви земеделският министър Мирослав Найденов.
Той и вицето Симеон Дянков имат за задача да търсят случаи на спекула. Може да удържим до Великден, но след това няма как храните да не поскъпнат, коментираха от гилдиите на производителите. Още от 1 април се очаква да поскъпне газът, а от юли ще има драстичен скок на тока поне със 7%. Това ще повлече нагоре цените на всички стоки. Горивата вече чупят рекорди и превозвачите се заканват да вдигнат билетите след празника.
Още по темата от „Стандарт"
"Погват спекулантите преди Великден", пише на първата си страница „Монитор"
Заради поскъпването на храните преди Великден премиерът е наредил трима министри да направят анализ на цените им и да предложат мерки, ако открият спекула по веригата до крайния потребител. В петък земеделският министър Мирослав Найденов, икономическият шеф Трайчо Трайков и вицепремиерът Симеон Дянков трябва да избистрят истината за ценообразуването на продоволствията и да открият къде се пораждат злоупотребите с цените. Много често производителите предлагат стоката си на нормални стойности, но след това по веригата цената до крайния потребител отива до небесата, каза вчера след заседанието на кабинета Мирослав Найденов.
Ако вината е в производителите и те необосновано оскъпяват храните, ще има корекции от държавата по отношение на техните субсидии, закани се Найденов. Няма как обществото да подпомага тези сектори, а те за „благодаря" преди двата големи празника да вдигат цените. Министърът обаче се застрахова, като каза още, че санкции ще има само, ако причината е в земеделските производители. В случай, че тайната за „набухването" на цените се крие някъде по търговската верига - доставчици и големи търговски вериги, има институции, които да следят тези процеси.
По традиция покрай Коледа и Великден цените у нас тръгват нагоре, а търговците действат на принципа ден година храни, за да реализират печалба, каза още аграрният министър. Докато той е в Катар с премиера Бойко Борисов, неговите заместници ще проведат срещи с производителите на яйца, свинско и агнешко месо, за да разберат какви са причините за нарастващите цифри по етикетите на тези храни по магазините.
Само преди няколко дни у нас настъпи истинска паника заради драстичното поскъпване на яйцата, чиято цена се увеличи двойно и достигна 47 стотинки в някои търговски вериги. Необичайната ситуация е породена от масовото унищожаване на кокошки носачки, които не се отглеждат при условията, изисквани от Европейския съюз, смятат птицевъди. Под ножа са минали около 700 000 „нещастни" кокошки, пресметнаха от браншовия съюз.
Още от статията на „Монитор"
„Кабинетът се запасява с горива при рекордни цени", разкрива от първата си страница „Сега"
На фона на ценовите рекорди при горивата държавата изненадващо реши да обнови запасите си от дизел. Правителството вчера даде съгласие агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" да освободи неуточнено количество от съществуващия дизел и на негово място да закупи нов с цел гарантиране качеството на резервите. Сделката се извършва, преди да е приета задължителната по закон годишна програма за обновяване на запасите, и за пореден път повдига въпроси около случващото се в Държавния резерв.
Правителственото прессъобщение за обновяването на дизеловите запаси е лаконично, а никой от кабинета не даде разяснения по него. От него става ясен само видът на горивото за обновяване - дизелово гориво клас Е, и законовото основание за това - Законът за задължителни запаси от нефт и нефтопродукти. Количества не са обявени, макар че в тях няма нищо тайно. Поддържането на минимални нива горива по този закон е общоевропейско изискване и изпълнението му се следи ежемесечно за разлика от военновременния резерв, който е секретен.
От съобщението обаче се разбира друг важен детайл - агенцията е натоварена да обнови дизеловото гориво, което се произвежда през зимния сезон (октомври-април). Само преди дни от "ЛУКойл България" обясниха, че зимният дизел е по-скъп от стандартния, защото съдържа добавка срещу замръзване. От компанията добавиха, че този дизел обикновено се използва до края на февруари и след изтичането на този срок цената на дизела би следвало да падне. Според кабинета обаче този вид зимно гориво може да се използва целогодишно. "Обновяването на запасите ще гарантира наличието на гориво с необходимите качествени показатели, което да се използва в случай на затруднения в доставките на нефт и нефтопродукти или при други кризисни ситуации", пише в правителственото съобщение.
Още от статията на „Сега"
„Драстично поскъпване на природния газ и парното се задава от 1 април", прогнозира от първата си страница „Класа"
От 1 април природният газ ще поскъпне с повече от планираните досега 8%. Това стана ясно от думите на председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев вчера. За разлика от друг път той отказа да прави коментари за очакваното поскъпване. Но призна, че на международните пазари петролът е достигнал рекордни нива и не се е сбъднало очакването котировките да поевтинеят. Другата причина за шоковото увеличение е, че и валутният курс на долара спрямо еврото също се е повишил. Това са двата основни параметъра, от които зависят цените на природния газ у нас.
От държавната „Булгаргаз" вече поискаха увеличение на цената от 1 април с 25,78%. Ако това се приеме, природният газ в страната ще поскъпне до 780,06 лв. за 1000 куб. м без ДДС. Увеличението ще е със 159,90 лв. повече спрямо сега действащата цена. До момента не е имало случай енергийният регулатор да приеме изцяло предложението на „Булгаргаз", но през миналата година ДКЕВР одобри поскъпване на газа с около 20%.
В момента предложението на газовата компания се анализира и до две седмици се очаква да стане ясно с колко точно ще бъде поскъпването, обясни Семерджиев. От ДКЕВР обясниха, че от следващия месец на потребителите няма да се размине и поскъпване на парното и топлата вода у нас. Причината е, че се очаква драстично поскъпване на синьото гориво, а всички топлофикации работят на газ.
Последно парното поскъпна в началото на отоплителния сезон, а от януари поскъпна само природният газ с около 4%. Така към сегашното увеличение на парното ще трябва да се добави и скокът на горивото от януари. Семерджиев припомни, че отражението на поскъпналото синьо гориво върху цените на топлоенергията ще е различно за отделните топлофикационни дружества. До края на месеца ще стане ясно колко точно ще бъде скокът в цените. От него обаче зависи как ще поскъпнат и основните суровини за хранителната индустрия, транспорт, химическата промишленост и металургията. Таксиметровите фирми вече се заканиха да протестират заради поскъпването на метана, който също достигна рекордни стойности заедно с бензина, дизела и пропан-бутана.
Още от статията на „Класа"
„Пролет с 23° от понеделник" е водещото заглавие на „Труд"
Пролетното време най-сетне идва. И не само за няколко дни. Лютият студ си отива окончателно. От четвъртък температурите започват да се повишават, а след началото на следващата седмица (в интервала 19-22 март) те ще скочат до 23°.
Това съобщи пред "Труд" Симеон Матев, дежурен синоптик в TV-MEТ. Днес и утре обаче атмосферата ще остане нестабилна, времето ще е променливо, ще се редуват слънчеви и облачни мигове.
Минималните температури ще са между 2°и 3°, а максималните - между 9°и 14°. Ще има превалявания, но основно в планините и Източна България. Дъждовете обаче ще са слаби - до 5-7 л/кв. м.
"След 15 март предстоят от шест до девет дни, през които времето ще бъде слънчево, със слаб вятър и постепенно повишаващи се температури", обясни дежурният метеоролог от TV-MET.
Идната събота и неделя (17 и 18 март) сутрешните температури, които ще са най-студените за периода, ще варират между 0°и 5°. По-ниски стойности - като минус 3°, ще се измерят само в котловините (в Софийско, Трънско, Кюстендилско, Пернишко и др.). Силното мартенско слънце обаче ще вдигне термометрите в следобедните часове до 20°. Така ще стане в Северозападна България - Монтана и Лом, а във Видин - дори до 22°. На 17 март (събота) в София ще е около 14°-16°, а в неделя - 17°.
До 22°-23° се очаква да се стопли след 19 март. По-хладно ще остане единствено по Черноморието. Там ще е между 13°и 18°.
Още от статията на „Труд"
„Българската борса само за топ купувачи", съобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Реалната приватизацията на Българска фондова борса (БФБ - София) започва. Параметрите по бъдещата продажба вече са уточнени и от тях става ясно, че само големи световни или европейски борсови оператори ще могат да участват в надпреварата. В пакета ще бъде включен и контролен пакет от Централния депозитар, което означава, че който и да влезе на българския фондов пазар, ще получи двете ключови институции на него.
Очаква се изискванията да бъдат представени на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) до дни. Според правителствени източници за придобиването на мажоритарен дял в БФБ - София и Централния депозитар ще могат да кандидатстват единствено борси, борсови оператори или холдингови компании, които притежават над 50% от регулирани пазари. Те не може да са държавна собственост, но трябва да разполагат с лиценз за търговска платформа.
Цедката
От кандидат-купувачите ще се изисква да отговарят едновременно на няколко количествени критерия: поне 2 млрд. евро средномесечен общ оборот на пазара на акции и/или средномесечен общ брой деривативни контракти (например върху валута, стоки, цветни метали, индекси, финансови инструменти и др.) от поне 2 млн. броя за последните две години към края на 2011 г.
Така кръгът от потенциални кандидати се стеснява значително. На първо място от списъка отпада Варшавската фондова борса, (която преди време имаше интерес към БФБ) тъй като е собственост на полската държава. През последните години тя се разви силно и направи няколко опита за изкупуване на дялове от борси в региона. Но все още няма добре развит деривативен пазар.
Критериите към кандидатите ограничават кръга заинтересовани до най-големите в света и Европа, а именно: Виенската фондова борса през CEE Stock Exchange Group, германската Deutsche Boerse, английската London Stock Exchange и американско-скандинавското обединение NASDAQ-OMX. Това е и списъкът, който най-активно се коментира неофициално като борсите с най-големи шансове. Това, разбира се, не означава, че е изчерпателен. А и всички те бяха сред потенциални кандидати за БФБ още през 2007-2008 г., когато активно се говореше за продажбата на пазара.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Забогатялата от вълшебна карта Калинка вини банката, че я блокира" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
21-годишната Калинка Илиева от сливенското село Загорци, която източила с дебитна карта от банка 100 000 лева, вече е разпитана от полицията и се страхува, че може да се наложи да връща парите, съобщи Би Ти Ви. Според Калинка банката е виновна, че блокирала вълшебната дебитна карта.
Жената е безразботна, получава само майчински. Един ден изтеглила от банкомата 400 лева. На другия ден машината й пуснала същата сума и така жената теглила, докато парите по данни на полицията достигнали 100 000 лева и от банката се усетили за кражбата.
Месечният доход на семейството на Калинка в последно време стигал до 12 000 лева на месец. Жената вече не пазарувала на вересия в местния магазин, разказва продавачката, на която това направило впечатление. Калинка казвала, че мъжът й работи в Гърция и й праща пари.
Още от статията на „24 часа"
"Намаляваме данъка до 65% с дарения", пресметна „Монитор"
Гражданите могат да намалят дължимия данък с до 65%, ако направят дарение. Това става ясно от брошура на Националната агенция за приходите (НАП), която се разпространява в офисите на ведомството. В диплянката се посочва, че при дарения данъчната основа може да се понижи с до 65 на сто. Това се отнася и за дължимия налог, тъй като доходите на физическите лица у нас се облагат с единна ставка от 10%.
Данъчните припомнят, че всеки, който иска да се възползва от облекчението за дарение, трябва да е на трудов или граждански договор. Възможността е валидна и за хора със свободни професии или за тези, които имат доходи от наем или други постъпления, които се облагат с данък върху общата годишна данъчна основа. Едноличните търговци могат да се възползват от същото облекчение, но по друг ред, определен в Закона за корпоративното подоходно облагане, припомнят още от НАП.
С колко ще намалят данъка си гражданите, зависи от това в полза на кого са направили дарение. Например до 50% от всички доходи на физическите лица се намаляват, ако направят дарение на Фонда за асистирана репродукция или Фонда за лечение на деца. С до 15 на сто може да бъде понижен дължимият налог при безвъзмездно предоставяне на средства за култура. При дарение в полза на болници, домове за деца, лишени от родителски грижи, училища или детски градини, намалението на данъка е с 5%.
Човек обаче не може да се възползва от пълния размер на всички отстъпки, защото по закон размерът на данъчните облекчения за дарения не може да е повече от 65 на сто от годишната данъчна основа.
От брошурата на НАП става ясно, че има още възможности за данъчни облекчения. Например при застраховка „Живот" данъчната основа може да бъде намалена с 10%. Това обаче важи само в определени случаи, като застраховка „Живот" и рента или полиците, свързани с инвестиционен фонд. За да се ползва облекчението при облагане на доходите от трудов договор при работодателя, вноските по полицата трябва да са удържани от заплатата на лицето.
Още от статията на „Монитор"
"Готвят рекорден скок на тока", предупреждава „Стандарт"
Рекордно поскъпване на тока за България идва от 1 юли, стана ясно от думите на председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. Скокът ще бъде с поне 10%, ако ДЕКВР одобри в голяма степен исканията на производителите и ЕРП-та, смятат експерти.
Причините за това са няколко - купуването от 2013 г. на квоти от тецовете за изхвърляните вредни емисии, нарастването на дела на зеления ток, поскъпването на газа, което оскъпява енергията от когенерациите на топлофикациите, инфлацията и др. ЕРП-тата вече прогнозираха, че поскъпването при тях ще бъде между 3 и 7%, което обаче едва ли е оправдано, тъй като на този етап ЧЕЗ, Е.оН и ЕВН прогнозират само на база инфлацията, каза вчера Семерджиев.
Голямото поскъпване обаче ще дойде от цените на едро, стана ясно от думите му. Какви ще са конкретните цифри ще стане ясно след 1 април, когато в ДКЕВР пристигнат официалните предложения за новите цени на електроцентралите, НЕК и ЕРП-тата.
Още от статията на „Стандарт"
„Деветима министри в единния юмрук срещу наводненията", разкрива „Сега"
9 от 16-те министри в кабинета бяха натоварени вчера с отговорността за язовирите. Министерският съвет одобри създаването на Координационен съвет по водите, който ще отговаря за "разработване на плановете за управление на речните басейни и за управление на риска от наводнения; финансирането и изпълнението на програмите от мерки за намаляване на вероятността и на неблагоприятните последици от наводненията; планирането, приоритизирането и изпълнението на мерки за осигуряване сигурността на язовирите". Неясно защо, наред с ресорните си колеги, в съвета влиза и образователният министър.
Контролът за техническото състояние и безопасност на всички язовири и съоръженията към тях, независимо от собствеността им, ще се упражнява от икономическия министър, както беше наредил премиерът Борисов. В началото Трайчо Трайков имаше резерви как ще се справи с тази отговорност при наличния състав и бюджет.
Според законопроекта, който ще бъде внесен в Народното събрание, регионалният министър трябва да поддържа единен регистър за всички съоръжения във водния сектор. Той ще одобрява програмите за проучване, проектиране и изграждане на всички ВиК системи, а не само на тези, които са публична държавна собственост.
Още от статията на „Сега"
„Пътни фирми се точат за по-високи цени", съобщава „Труд"
Много пътни фирми са съгласни да преговарят с държавата за преразглеждане на сегашните 4-годишни договори за пътно поддържане. Съмнявам се обаче, че резултатът от преговорите ще доведе до поевтиняване на цените, дори напротив. Това прогнозира пред "Труд" шефът на секция "Инфраструктурно строителство" към Камарата на строителите в България Росен Колелиев.
Преди ден от Агенция "Пътна инфраструктура" заявиха, че са поканили писмено до 23 март фирмите да предложат по-ниски цени от действащите. Оказа се, че в различните региони цените за едни и същи дейности се разминават от 5 до 20 пъти.
Според браншовика всички фирми са в състояние да докажат, че цените им са състоятелни, защото отговарят на изискванията, които им е поставила пътната агенция. "Само 5-10% от цените се отнасят за същинската дейност, която е почти. Дадоха ни и едни коефициенти за готовността за работа. И се получи така, че фирмата печели, когато няма сняг, защото получава пари, но почва да губи, когато се налага да чисти снега, защото й стават несравнимо по-големи разходите", каза Колелиев. Самият той е шеф на една от фирмите, която поддържа пътищата във Варненско.
Още от статията на „Труд"
„Търсим арабски инвеститори за пътна инфраструктура и пристанища", информира „Класа"
Премиерът Бойко Борисов замина с половината си министри на тридневно официално посещение в Катар, където ще се срещне с емира на страната шейх Хамад бин Халифа и премиера Ал Тани. В българската делегация са включени министрите Цветан Цветанов, Николай Младенов, Лиляна Павлова, Аню Ангелов, Мирослав Найденов, Ивайло Московски и Трайчо Трайков. В делегацията е включена и Йорданка Фандъкова, кмет на София. Акцент във визитата е българо-катарски бизнес форум, който ще бъде открит днес в столицата Доха от Борисов. В него ще се включат представители на 103 български фирми от различни браншове - хранително-вкусовата промишленост, туризма, строителството и фармацията. Ще бъдат подчертани и възможностите за инвестиции от катарски компании у нас в земеделието, инфраструктурата и транспорта. Това е най-мащабното до момента представяне на страната ни като атрактивна и надеждна инвестиционна дестинация в Арабския свят. В рамките на панела „Възможности за бизнес и туризъм в България" министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков ще представи предимствата на страната ни като инвестиционна дестинация и перспективите за развитие на специализирани форми на туризъм. Освен това се очаква министър Трайков да се срещне с изпълнителните директори на „Катар холдинг" и на корпорацията за недвижими имоти „Катари Диар". „Катар холдинг" е държавна инвестиционна компания от емирството, която вече е инвестирала в повече от 30 държави в света. Корпорацията „Катари Диар" разработва повече от 75 проекта в Катар и по света на стойност над 35 млрд. долара.
Преди българската делегация да замине за Катар на заседание на правителството в София бе одобрен проект за междуправителствено споразумение на България и Катар за сътрудничество в областта на военното обучение, технологията и науките. С документа се регламентира развитието на дългосрочно сътрудничество и обмяна на опит във военното обучение и във военно-техническата област. Ще бъде подписан и меморандум за разбирателство на земеделието, животновъдството и риболова.
Още от статията на „Класа"
"Отнемат концесията на "Горубсо-Мадан", съобщава „24 часа"
Започнахме процедура по отнемане концесията на "Горубсо-Мадан", съобщи зам.-министърът на икономиката Делян Добрев, който отговаря за концесиите. Това обаче отнема време, допълни той.
Причината е системно неизпълнение на основни задължения по концесионния договор. Това са показали десетки проверки на Главната инспекция по труда.
Малко по-късно от Катар министърът на икономиката Трайчо Трайков изпрати с SМS становището си: "Дори когато човек няма пари, може са спази думата си. Очевидно собственикът не умее да води директен диалог. Не получихме нито график за заплатите, нито те бяха платени частично. Държавата ще търси друг изход за мината и тръгваме към отнемане на концесията."
От министерството на икономиката пък съобщиха, че системно неизпълнение е установено при задължението да се осигурят безопасността и здравето на работниците, да им се предоставя специално работно облекло, да имат застраховане, социално и здравно осигуряване, както и осигуряване за безработица.
Дали сме целия доклад за нарушенията през последните две години на зам.-министъра на икономиката Добрев и оттук нататък решават те. Това каза за "24 часа" министърът на труда Тотю Младенов.
Процедурата за отнемане на концесията предвижда министърът на икономиката и енергетиката да внесе предложение в Министерския съвет, кабинетът да вземе решение за отнемането й и да възложи на Трайков да го изпълни.
По данни на КНСБ до вчера концесионерът "Интертръст холдинг" на Валентин Захариев е трябвало да плати 700 000 лв. заплати на работниците, но не го е направил. Дължимите осигуровки са 7 милиона лева.
Нито един миньор не е получил и стотинка от обещаната пред министъра на икономиката Трайчо Трайков сума.
Още от статията на „24 часа"
"Нова банка покровител за ОЦК и "ГОРУБСО - Мадан", пише „Капитал Daily"
Две седмици след като призна, че няма пари нито за заплати, нито за нови инвестиции в "Оловно-цинковия комплекс" (ОЦК) в Кърджали и "ГОРУБСО - Мадан", собственикът на двете фирми Валентин Захариев излезе със заявлението, че проблемът е решен. "Имаме генерално споразумение с банка, с помощта на което ще бъдат изплатени забавените заплати в дружествата. Планира се и по-нататъшно участие на същата институция в инвестиционните проекти в завода", каза Захариев пред "Капитал Daily". Той е основен акционер в комбината в Кърджали и добивното предприятие в Мадан чрез "Интертръст холдинг". За момента името на банката партньор се пази в тайна. Захариев не обяви и за каква сума става въпрос, но призна, че договорът включва залог на активи и участие на финансовата институция в управлението на фирмите. Така, с две думи, бизнесменът прави крачка към допускането на нов инвеститор в компаниите си.
Междувременно държавата продължи да притиска "Интертръст холдинг" да тушира социалното напрежение в Кърджали и Мадан, като изплати забавените с месеци възнаграждения на работниците. Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов заяви, че концесиите на "ГОРУБСО - Мадан" върху двата рудника, които експлоатира в Родопите, се отнемат заради системно неспазване на условията в концесионния договор, лоши условия в мините и забавени заплати. "На Захариев още днес е изпратено предупредително писмо, с което стартираме процедура за отнемане на концесиите, която ще продължи около месец", казаха от пресслужбата на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ). Със същата заплаха преди около седмица ведомството успя да накара Захариев да преведе концесионните плащания към държавата, които той бавеше с месеци. Принципно решението както за сключване на концесионните договори, така и за прекратяването им се взема от Министерския съвет.
Спасителят в пещта
До редакционното приключване на броя вчера не беше ясно коя е банката, ангажирала се със спасяването на фирмите на Захариев. Източник на "Капитал Daily" твърди, че той традиционно работи с Първа инвестиционна банка (ПИБ) и именно оттам се очаква да получи 4 млн. лв. кредит. Друг източник от банковите среди обаче изрази съмнение, че въобще има такова споразумение. Но напомни, че именно ПИБ финансира и инвестициите на Захариев, свързани с корабния му бизнес. От самата банка отказаха да коментират информацията.
На първо време за заплати в ОЦК и "ГОРУБСО - Мадан" са необходими 1.3 млн. лв. Около 1 млн. лв. е "съживяващата инжекция", за да може неработещото ОЦК да възстанови производството си. По-същественото обаче е, че за да имат смисъл сегашните ходове, за в бъдеще трябва да се гарантират десетки милиони допълнителни инвестиции, които да направят фирмите по-жизнеспособни. По думите на Захариев новият му финансов партньор се ангажира с участие и в тази програма.
Още от статията на „Капитал Daily"