Доброволните фондове - модерното спестяване
Цветелина Тодорова
Доброволните схеми ще станат истински атрактивни за хората, които печелят добре, едва след въвеждането на мултифондовете.
Ако живеете в Европа или в САЩ и се посъветвате с финансов консултант в какво да вложите свободните си средства, дори и в днешните несигурни времена на криза, пак ще ви предложат като добра алтернатива пенсионните фондове.
У нас от много години има опция за подобен род инвестиции, но малцина са тези, които поглеждат сериозно на тази възможност. Става въпрос за доброволните схеми, в които всеки може да влага, каквито суми пожелае и след време от тях да получава третата си пенсия.
Разбира се, много от онези клиенти на доброволните фондове, които на всеки лев изгубиха по 25 стотинки през последната една година, не искат и да чуят повече за тях. И предпочитат вместо това да вложат свободния ресурс в банков депозит. И да искат, експертите не могат да скрият, че в резултат на кризата сравнението между инвестицията в доброволни схеми и депозити, все още накланя везните в полза на банковия продукт.
Въпреки това специалистите са категорични, че доброволните фондове са модерният начин на спестяване в българските реалности, защото притежават куп предимства (виж карето). Освен това успокояват, че независимо от загубите в кратък период, от доброволните фондове наистина може да се очаква приличен доход на старини.
Истински атрактивни обаче доброволните схеми ще станат едва когато бъдат въведени мултифондовете. С реалното им пускане в действие хората ще могат да решават колко рисково искат да се управляват парите им - в агресивен, балансиран или консервативен портфейл. Мултифондовете обаче ще задействат едва след като следващият парламент приеме одобрените от Министерския съвет промени в Кодекса за социално осигуряване.
.
Разрешиха инвестициите в магистрали
Фондовете за допълнително пенсионно осигуряване вече могат да инвестират в инфраструктура - нещо, за което те настояват от близо две години. Това ще стане като купуват облигации, емитирани от банки с над 50% държавно участие. Единствената такава у нас в момента е Българската банка за развитие. Фондовете ще могат да влагат в ценните книжа максимум 10% от активите си.
Според приетите промени под инфраструктура се разбира магистрали, пътища I клас, жп линии, летища, пристанища, съоръжения за производство и пренос на енергия, ВиК, заводи за отпадъци и други.
Архив
/
Доброволните фондове - модерното спестяване