Доларовите „бикове" се активизираха, след като данни показаха, че продажбите на дребно в САЩ са нараснали рязко през май, на фона на оптимистичните данни за заетостта от миналия петък. Това предполага, че американската икономиката набира ускорение след слабия старт на годината.

Затова , макар и скромни, доларът реализира печалби в четвъртък, заради новите доказателства, че американската икономика набира скорост. Същевременно еврото остана в защита поради неуспеха в преговорите за гръцкия дълг, коментират от Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg).

Доларовият индекс последно бе на 95.099, възстановявайки се от едномесечното дъно на 94.322. Спрямо йената, доларът се разменяше далеч над дъното си за седмицата на 122.46 за 123.45 йени.
Ако инерцията се запази, вероятно от Федералният резерв наистина ще започнат да обмислят повишаването на лихвения процент още тази година, сценарий, предпочитан от множество икономисти.
Новината, че МВФ се е оттеглил от преговорите относно гръцкия дълг поради сериозни различия във вижданията изглежда предизвикаха ръст в търсенето на облигации в качеството им на безопасен актив.
Това доведе до спад на тяхната възвръщаемост, което от своя страна отчасти ограничи възхода на долара.
Решението на МВФ увеличава натиска върху Гърция да сключи споразумение преди края на месеца, тъй като в противен случай страната вероятно няма да успее да извърши плащането към фонда на стойност 1.6 млрд. евро.
На фона на тези събития еврото падна до 1.1259, отдалечавайки се от достигнатия в сряда връх на 1.1387. Единната валута дори първоначално поевтиня до 1.1181, но учудващо успя да възвърне половината от загубите си.
Еврото също така падна до едноседмично дъно спрямо австралийския долар на 1.4524, но остана относително стабилно спрямо йената на 139.02.
Златото поевтиня в четвъртък, прекъсвайки 3-дневната си печеливша серия, след като световните фондови пазари и доларът нараснаха, подкрепени от силните икономически данни за САЩ, които подхраниха очакванията, че ФЕД е на път да увеличи лихвения процент до края на годината.
Спот златото изгуби 0,4% до 1 182.75 долара за тройунция, докато американските фючърси върху злато с доставка през август поевтиняха с 6.20 долара до 1 186.60 долара за тройунция.
В сряда металът достигна едноседмичен връх на 1 192.10, задържайки се до голяма степен в 50-доларовия диапазон около 1 200 долара, формирал се към средата на март.
Цената на кюлчетата остава под натиск в дългосрочен план поради очакванията за увеличение на лихвения процент в САЩ. Увеличението би повишило алтернативната цена на притежанието на нелихвоносното злато.
Металът бе под натиск и поради поскъпването на долара, който нарасна с 0,6% спрямо кошница от валути след оповестяването на данните за икономиката на САЩ.

Европейските и американските акции се отдръпнаха от върховете за сесията, след като МВФ се отказа от преговорите с Гърция, заявявайки, че има „големи различия" относно споразумението за спасяването на страната от фалит.

Цената на златото бе изправена и пред допълнителния натиск от изходящите потоци от най-големият публичен фонд в света, базиран върху метала, SPDR Gold Trust, чиито запаси в сряда намаляха с 0,2% до 704.23 тона, достигайки най- ниското си ниво от септември 2008 до сега.

Сред останалите благородни метали среброто поскъпна с 0,2% до 15.98 долара за тройунция, платината изгуби 0,7% до 1 102.25 долара за тройунция, а паладият спечели 0,1% до 742.75 долара за тройунция.