Европейският регион трябва да се подготви за намаляващ пазарен дял, защото туризмът е глобална игра, от която светът иска да се възползва. Но Европа трябва да е водач в моралните стойности, да е отговорна и да има етически задължения към тази дейност.
Това каза генералният секретар на Световната организация по туризъм ООН Талеб Рифай на срещата на страните от Дунавския регион "Устойчив туризъм чрез сътрудничество с европейски фондове и инвестиции" в Централния военен клуб, цитиран от БТА.
По данни на Рифай до 2030 г. ще има ръст от повече от 50 на сто, но Европа трябва да се подготви да загуби някои от своите пазари, защото вече няма място, което да не е посещавано от туристи.
Комбинацията от водите на Дунав, естествените богатства и културното наследство прави региона благословен и това може да доведе до разцвет на туризма, който да се постави в услуга на регионалното развитие и сближаване, посочи Талеб Рифай.
Около 52 на сто от туристите в света посещават Европа и 125 млн. души посещават Дунавския регион или 11 на сто от туристите в света. Силата на региона е в създаването на туристически пакети с мултидестинации, смята Рифай.
Генералният директор на ГД "Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП" на ЕК Даниел Кайеха отбеляза, че туризмът е сред най-добре работещите сектори в Европа. Сред предизвикателствата пред сектора той открои свърхрегулацията му на национално и европейско равнище и съобщи, че предстои подготовката на програма за опростяването в това отношение.
Постигането на един цифров пазар, повишаването на компетентността на заетите в бранша, преодоляването на сезонността и насочването услуги към страни от Азия, са сред другите предизвикателства пред сектора.
Генералният директор на ГД "Регионална и градска политика" на ЕК Валтер Дефаа отбеляза, че годишно много хора практикуват велотуризъм в региона, но само 8000 от тях отиват отвъд Будапеща и отбеляза, че и тази част на региона има огромен потенциал за развие. Развитието на круизния туризъм, на културните маршрути, на продукти на зеления туризъм, хармонизиране на статистически данни са сред предизвикателствата на тази част от региона на Дунав.