Стъпките които предприема Европа за да излекува своята икономика ще отнемат години, преди да започнат да "берат плодове" и ще отнеме дълго време, преди континентът да се завърне като един от основните двигатели на световен икономически растеж, каза фин.министър на САЩ - Гейтнер на среща с бизнес лидери в Ню Делхи, преди да отпътува за годишната среща на МВФ и Световната банка  в Япония.

"Европа има извърви много труден път", посочи той. "И реформите и стратегиите, които европейците трябва да поставят в ход ще отнемат години и години преди да започнат да "берат плодове". Дори ако някой е оптимист за волята и капацитета за управление на кризата, вероятно все още може да се видят много, много предизвикателства пред средната на растеж в Европа и то за дълъг период от време", доста песимистично заключи Гейтнер.

Все пак американският фин.министър посочи, че европейските лидери са описали "по-обещаваща рамка" за справяне с кризата, но много ще зависи от това как те действат по политически трудната стратегия.

Относно опасенията изразени в новия доклад на МВФ, че икономическата криза в Еврозоната и надвисналото фискално затягане на колана в САЩ са двата най-големи риска пред които е изправена световната икономика, Гейтнер каза, че той е "относително уверен", че Вашингтон може да се справи с т.н. "Fiscal Cliff" (Фискална урва) - предизвикателствата които представляват повишение на данъците и задължителното намаляване на правителствените/държавните разходи от началото на 2013г., ако до тогава Конгреса на САЩ не постигне споразумение за отмяна или отлагане на този "Fiscal Cliff.

"Ние имаме серия от фискални политически решения, които трябва да бъдат взети до края на настоящата година, като ще бъде важно те са проектират внимателно, за да се избегне добавяне на нов натиск върху икономиката на САЩ. Аз съм относително уверен, че ние ще успеем да направляваме процеса внимателно", посочи Гейтнер.

Относно икономиката на САЩ, американският фин.министър звучи предпазливо-оптимистично като каза, че растежът е близко до своя потенциал и страната се намира в по-силна позиция спрямо другите водещи развити икономики.