„Галевград падна", четем от първата страница на „Стандарт"
Държавата си върна Дупница. В доскорошния Галевград отпразнуваха тихо и със страх отиването зад решетките на Пламен Галев и Ангел Христов. Върховният касационен съд потвърди вчера ефективните присъди за "братята", прочули се като местни феодали.
Двамата ще лежат по 5 години за рекет и изнудване. Освен това Галев трябва да плати 10 000 лева глоба и да се раздели с 1/3 от имуществото си в полза на държавата. Христов ще брои 7 бона и ще се прости с една четвърт от имотите си.
Двамата ще трябва да платят и общо 7000 лева обезщетение на потърпевши свидетели.
"Кръстим се, клякаме зад масата и пием по едно от радост", признаха под сурдинка дупничани.
Ако Братя Галеви работят в затвора, то те няма да останат там повече от 3 г., обясниха магистрати.
Още по темата от „Стандарт"
„Президентът приземи обещанията на Борисов за е-правителство", разкрива от първата си страница „Сега"
Президентът Росен Плевнелиев открито се усъмни от ползата от заповедите и обещанията на премиера Бойко Борисов електронното правителство да тръгне у нас в най-кратки срокове. "Електронното правителство няма да се случи и към момента не го виждам, защото не се знае кой носи отговорност", заяви държавният глава на вчерашното заседание на Съвета по конкурентоспособност и инвестиции към президента. Той обясни, че ако България наистина иска работещо е-управление, то поне 3 институции, които се занимават с това, ще трябва да се слеят, да се зададат конкретни срокове, план за работа и да има ясно разпределение на отговорностите.
През октомври 2011 г., след като се върна от най-напредналата в електронното управление страна - Естония, Бойко Борисов даде ултиматум на министрите си да въведат е-правителство у нас в срок от 6 месеца и заплаши с уволнение тези, които саботират процеса. Но още през ноември стана ясно, че е-управлението няма да стане факт поне до 2013 г. Причината е, че Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията обяви търг за изграждане на част от електронното правителство, чийто срок за изпълнение е февруари догодина. Заради протакане на процедурите пък миналата година бе уволнен зам. транспортният министър Първан Русинов, който бе заменен от Валери Борисов.
"Най-търсените услуги трябва да бъдат разработени като електронни от всяко отделно звено, а транспортното министерство е координаторът, който ще ги свърже в единна система", смята Бойко Борисов. Затова и в момента, докато тече търг за е-правителство, в администрацията се трупат всевъзможни електронни портали и регистри, които в повечето случаи нямат връзка помежду си. "Ако това е приоритет, нека да знаем какъв е планът и кой носи отговорност", призова държавният глава.
Още от статията на „Сега"
„86-годишната леля Цане смята заплати на кабинета" е водещото заглавие на „Труд"
Счетоводителка на 86 години върти сметките на Министерския съвет, сред които са заплатите на премиера Бойко Борисов и членовете на неговия кабинет. Леля Цане, както я наричат всички на "Дондуков" 1, е един от десетките чиновници, навършили отдавна пенсионна възраст. От няколко месеца в държавата е пълен хаос, тъй като действат два противоречиви закона. Две трети от чиновниците могат да бъдат пенсионирани от шефовете си при натрупване на стаж и възраст, а останалите - само ако пожелаят.
Чиновниците ни стават вечни
Пълен хаос се очертава с пенсионирането на чиновниците в държавната администрация. Причината е, че това става по два закона, чиито текстове си противоречат. След навършване на възраст и стаж за пенсия без тяхно съгласие не може да се освобождават служителите, които са по трудово правоотношение, тъй като поправки в Кодекса на труда от 24 януари т.г. забраняват това. Човек може да излезе в пенсия само доброволно. В същото време обаче назначените по Закона за държавния служител чиновници може да бъдат отстранявани с едномесечно предизвестие, щом придобият право на пенсия. Според последните данни за числеността и състава на администрацията съотношението на назначените по Кодекса на труда и по Закона за държавния служител е едно към две.В края на 2010 г. те са 45 хил. към 90 хил. души.
"Разликите в нормативната уредба означават, че ръководителите на ведомства не могат да махнат дадени хора без тяхно съгласие, независимо на каква възраст са. А лесно могат да отстранят други след придобиване на право на възнаграждение по старост", коментираха запознати с казуса пред "Труд".
"Законът за държавния служител няма да бъде променян - не сме го обсъждали в групата на ГЕРБ. Но текстът по чл. 106 (б.а. - за освобождаване с предизвестие след навършване на възраст и стаж за пенсия) е само препоръчителен. Има хора, които са добри експерти и трябва да останат", коментира пред"Труд" зам.-шефката на социалната комисия в парламента Светлана Ангелова (ГЕРБ). Според нея нямало двоен стандарт при прилагането на двата закона.
Поне 58 са служителите на "Дондуков" 1 и по-голямата част от министерствата, които са придобили право на пенсия, но още работят, показа проверка на "Труд". Други 12 пък са упражнили правото си за възнаграждение по старост, но още седят зад бюрата, тъй като са ценни експерти. В местната власт проблемът е много по-голям. За сравнение почти толкова - 51, са пенсионерите и придобилите право за това в администрацията на цялата община Велико Търново.
Още от статията на „Труд"
"БЕХ спасява НЕК за ядрения заем", информира от първата си страница „Капитал Daily"
Български енергиен холдинг (БЕХ) ще покрие дела от 55 млн. евро (107 млн. лв.) в синдикирания заем, който дъщерното му дружество Национална електрическа компания (НЕК) има към консорциума от банки, ръководен от BNP Paribas. Това заяви за "Капитал Daily" изпълнителният директор на НЕК Иво Лефтеров. Така компанията ще успее да разсрочи с една година оставащата част от заема от 195 млн. евро, който беше взет за финансирането на проекта "Белене" преди пет години, а падежът му е на 21 май. Споразумението за това ще бъде подписано в понеделник.
Най-вероятно БЕХ, в който влизат големите държавни енергийни дружества, ще отпусне заем на НЕК - една от най-задлъжнелите държавни компании, за която реално е много трудно сама да осигури средствата. Въпреки това част от тези 55 млн. евро ще бъдат платени от НЕК, каза Лефтеров.
Макар все още официално да не са посочени вариантите, с които БЕХ да финансира част от разсрочването, те не изглеждат много. Единият е това да стане със собствени средства на енергийния холдинг - според последния му отчет към септември 2011 г. той има парични средства и депозити за 134 млн. лв. Според справка за парите на държавните дружества, с която "Капитал Daily" разполага, към края на октомври 2011 г. БЕХ има на депозити почти 114 млн. лв., като 79 млн. лв. от тях са били в Корпоративна търговска банка.
Другият вариант за осигуряване на средствата е изтегляне на заем, като компанията има изключително ниска задлъжнялост - пасивите й са едва 30 млн. лв. при активи за над 3 млрд. лв. Министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев пък беше коментирал, че е възможно холдингът да емитира облигации, с които да покрие сумата по кредита, което обаче няма как да стане, тъй като падежът на задължението е на 21 май. Който и вариант да се приеме обаче той едва ли би се приел положително от инвеститорите в момент, в който отново се говори за приватизация на 15-20% от капитала на БЕХ.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Борисов: Всеки, който е придобил незаконно имот, ще му бъде отнет" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Депутатите приеха на второ четене Закона за отнемане на незаконно придобито имущество. В рамките на пет пленарни заседания, и три пъти при удължено работно време
народните представители разгорещено обсъждаха на второ четене Законопроекта за отнемане на незаконно придобито имущество и успяха да го приемат днес в 22:30 часа.
Около 20,30 часа в пленарна зала отидоха премиерът Бойко Борисов и министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов. След приемането на закона от парламентарната трибуна Борисов благодари на депутатите с думите:
"Искам да благодаря на депутатите от ГЕРБ, че оставиха правителството на власт и на всички, защото ние си бяхме донесли оставката, ако не гласувате закона". Борисов благодари на всички, кoито подкрепиха закона - „и на РЗС, и на Синята коалиция, на независимите депутати, да благодаря и на опозицията. Видяхте, че по много от текстовете конструктивно бяха приети забележките от вас и бяха приети.
Това е и смисълът на парламента - да има дебати, да има различни мнения, в края на краищата да се приеме това, което е важно за народа и за нашите евро-атлантически партньори", каза премиерът Бойко Борисов. Още веднъж благодаря и поздравявам целия парламент с това решение, каза Борисов и пожела на депутатите приятна почивка.
Това е един много добър закон, ако има някъде нещо, което да уточняват - има бъдещи поколения, нека да го правят. Това заяви пред журналисти в парламента министър-председателят Бойко Борисов след приемането на Закона за незаконно придобитото имущество.
„Ще видите реакцията на всички евро-атлантически посланици ще е изключително положителна за това, че беше приет в този му вид".
„Да, тежък, много лош закон за незаконно забогателите. От 22 години хората гледат палатите в подножието на Витоша, по морето, по язовирите и казват: „В края на краищата откъде тези пари?" Този закон се надявам да урегулира този процес ", каза Борисов.
Още от статията на „24 часа"
„Закопчаха Трактора", пише на първата си страница „Монитор"
Алексей Петров-Трактора отново бе арестуван и изведен с белезници от съдебната зала. Състав на Софийския градски съд реши късно вчера вечерта, че той е притискал свидетели и може да извърши друго престъпление, ако продължи да е с мярка подписка по мегапроцеса „Октопод".
За връщането на Трактора обратно зад решетките настоя вчера прокурор Светлозар Костов. Конкретният мотив на обвинението бе, че Петров опитвал да "въздейства" на Донка Митева и бившия служител на НСО Пламен Устинов, които дадоха показания в сряда вечерта.
Устинов разказа, че Петров му е поръчал убийствата на Васил Божков, Гриша Ганчев и Валентин Шотев. Божков бил под прицел, защото Трактора го подозирал, че стои зад атентата срещу него пред басейна "Спартак". През 2001 г. пък Трактора поръчал на Устинов да ликвидира Шотев, а през 2008 г. имал друга мишена Гриша Ганчев. Бившият служител на НСО обаче отказал и трите мокри поръчки.
Устинов разказа още, че след ареста на Октопода бил притискан да не свидетелства срещу него. Миналата неделя се видял с Трактора. Свидетелят бил убеждаван да заяви, че правителството стои зад атентат срещу Петров по време на предизборната кампания през септември 2011 г. Тогава Алексей Петров е бил нападнат с брадва в Тетевен, като за това е образувано дело срещу Устинов и сина му.
Преди срещата си с Петров Устинов се видял с адвокат Ваня Траянова, която защитава дясната ръка на Октопода Антон Петров-Хамстера. Според свидетеля юристката опитвала да разбере в каква насока ще са показанията на Устинов.
Вчера прокурор Светлозар Костов заяви, че не може да отстрани Траянова от делото, но ще прати писмо чрез Висшия съдебен съвет до Софийската адвокатска колегия заради постъпката.
Още от статията на „Монитор"
„30 лв. за точни сметки за парно", изчисли „Стандарт"
Около 30 лв. на отоплителен сезон ще излиза цената за ежемесечно отчитане на топломерите по радиаторите и получаване на реална сметка за парно всеки месец. Това изчисли управителят на фирмата за дялово разпределение "Техем Сървисис" Милена Стоянова.
За апартамент с 3 радиатора годишната такса за отчет на уредите за дялово разпределение в момента е 14,28 лв. Ако с предстоящите промени на Закона за енергетиката бъде въведено задължението топломерите да се отчитат всеки месец и абонатите да получават реални сметки за парно, към тази сума ще трябва да се добавят още 15 лв. за целия сезон, ако блокът е оборудван с топломери с дистанционно отчитане.
Ако сградата е с обикновени уреди, които изискват посещение на отчетник в дома, допълнителната такса скача на 18 лв. Оказва се, че трябва да плащаме двойни такси, ако искаме да имаме точни сметки за парно. Според Стоянова в София поради огромния брой абонати е практически невъзможно да се мине на месечно отчитане, ако повечето сгради нямат радиоуреди. Вероятно двете неща трябва да бъдат обвързани, смята тя.
Още от статията на „Стандарт"
"Росен Плевнелиев: България трябва да се бори за всеки лев инвестиции" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „Труд"
Президентът Росен Плевнелиев изтъкна необходимостта от нова стратегия за подпомагане на бизнеса. Той определи най-важните цели на откриването на първото заседание на Съвета за икономическо развитие и социални политики.
"България трябва да се бори за всеки лев инвестиции. За целта трябва спешно да създадем среда за ускорено привличане на инвестиции, като, разбира се, с планирането на оперативните програми за 2014-2020 година, ние трябва да заложим три неща - изграждането на индустриални зони, маркетинг на България като инвестиционна дестинация и изграждане на екипи на държавно и на общинско ниво, за да можем активно и целенасочено да се борим за инвестиции", подчерта държавният глава.
Според Плевнелиев икономиката ни може да се съживи чрез клъстери. Време е да погледнем отвъд магистралите, по протежение на магистралите трябва да се изградят фабрики и индустриални зони, които да са групирани в клъстери, каза той.
"Клъстерът е това, което ще ни помогне да бъдем много по-конкурентноспособни - да съберем фабрики, институции, университети, неправителствени организации, изследователски центрове на едно място, за да могат по-ефективно да работят заедно", заяви държавният глава. "За да постигнем просперитет и развитие, трябва да сме конкурентноспособни, а за да сме конкурентноспособни, трябва да сме производителни".
Още от статията на „Труд"
"Австрийските пощи официално в България", съобщава „Капитал Daily"
Австрийските пощи вече официално влязоха на българския пазар на пощенски услуги. Те са придобили дял от 26% в частната пощенска компания "МиБМ Експрес". От българското дружество съобщиха, че сделката е в сила от 2 май. "Освен това е сключено споразумение с кол опция за допълнителен 25% дял през 2013 г. и друг през 2014 г. с възможност делът да се увеличи до 76%", се казва още в съобщението.
От българското дружество отказаха да коментират колко е платената цена от Австрийските пощи. За намеренията на двете компании да си партнират на местния пазар стана ясно покрай потърсеното от Комисията за защита на конкуренцията разрешение за концентрация от преди месец. Тогава по думите на говорителя на австрийските пощи Михаел Хомола навлизането в България е естествено продължение на експанзията на компанията след тази в Румъния. В четвъртък стана ясно, че Австрийските пощи купуват и 36% от полския пощенски оператор Kolportaz Rzetelny.
Австрийският партньор
Придобиването е направено през дъщерното дружество на австрийските пощи - Post acht Beteiligungs. To e 100% собственост на Post sieben Beteiligungs, което от своя страна е 100% притежание на Oesterreichische Post. През миналата година оборотът на OeP е над 2.3 млрд. евро.
Австрийските пощи са смесено дружество: 52.8% от акциите са на държавната компания Oesterreichische Industrieholding Aktiengesellschaft, а останалите 47.2% са на частни акционери. Дружеството е листвано на борсата.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Брюксел предлага водомер на нивата", пише „24 часа"
Всяка нива ще трябва да бъде оборудвана с водомер, за да се контролира колко вода се ползва за напояване. Земеделците, които не поставят такива измервателни устройства, няма да могат да получават преки плащания за обработвана земя от държавата и еврофондовете.
Това се предлага от Европейската комисия и ще бъде включено в План за опазване на водните ресурси в Европа. В момента тече обществено обсъждане на предложенията на Брюксел в държавите членки. У нас то се води от Министерството на околната среда и водите, като консултациите по предложенията трябва да приключат на 7 юни.
Другото предложение на ЕК, което засяга земеделците, е финансиране от еврофондовете за изграждане на напоителни системи да се отпуска при ангажимент за монтиране на водомер.
Земеделието е най-големият консуматор на вода в Европа, а в много страни в този бранш са практика кражбите на вода, се твърди в документа, подготвен от Брюксел.
Още от статията на „24 часа"
„Над 80% от работодателите у нас са с ниско образование", информира „Сега"
Над 80% от собствениците на фирми в България са със средно и по-ниско образование, показва изследване на Европейския институт, цитирано от Българската стопанска камара, изготвено във връзка с необходимостта в страната да идват висококвалифицирани кадри от трети страни с помощта на европейската "синя карта". Това е документът, който дава право на работа на хора от държави извън Евросъюза в страни от общността и урежда статута на техните семейства.
Активно действащите фирми у нас са около 300 000, твърди доц. Серафим Петров, експерт в стопанската камара. Според него е притеснително, че въпреки ниската си квалификация българският работодател смята, че служителите му не могат да знаят повече от него и се опитва да наема висококвалифицирани кадри за нискоквалифициран труд и срещу ниско заплащане.
Друг проблем на работодателите е, че въпреки оплакванията си от липсата на подходящи кадри в повечето случаи и те самите не могат да обяснят какви специалисти точно им трябват. В същото време и у студентите липсва желание да се образоват. "Често явление е те да не посещават лекции, да не се готвят качествено за изпити или въобще да им липсва цялостна мотивация да се образоват", твърди доц. Петров.
Още от статията на „Сега"
„България ще избегне рецесията", съобщава „Монитор"
Българската икономика няма да попадне в рецесия през тази година. Това прогнозира председателят на Центъра за икономическо развитие (ЦИР) Георги Прохаски. За разлика от голяма част от страните в Европейския съюз у нас темповете на ръст ще останат положителни.
„Очакваме годишен растеж на икономиката от 1%", заяви Прохаски. По негови думи годишната инфлация ще падне до 2,5%, което ще се отрази добре на домакинствата. Най-новите годишни данни на НСИ потвърждават, че след спада на БВП с 5,5% през 2009 г. икономиката ни отново расте в последните две години, се казва още в редовния тримесечен доклад на ЦИР.
Според експертите обемът на брутния вътрешен продукт трябва да достигне предкризисните нива в началото на следващата година. Пак тогава се очаква и по-сериозно повишаване на заетостта.
Предвижданията са износът да скочи с 10 на сто през 2012 г. След като в две последователни години (2010-2011 г.) родният експорт регистрира среден ръст от 31 на сто, през тази се очаква поредно повишаване. То ще се дължи основно на секторите промишленост, селско стопанство и туризъм, допълни Прохаски.
Именно промишлеността е най-бързо развиващата се сфера в българската икономика. Тя е нараснала с 9,1% през 2011 г. През настоящата година секторът регистрира лек спад за първото тримесечие, но се очаква да приключи годината с растеж.
Според доклада на ЦИР професионалните, научните и административните дейности са показали развитие от 8,1 на сто в рамките на година, а като значимост за икономиката те вече надхвърлят предкризисния си дял.
Трети и последен сектор с растеж за 2011 г. (1,9%) е „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения". Тази сфера се отличава сред всички останали като единствената, която първа, още през третото тримесечие на 2011 г., надхвърли предкризисния максимум в обема на добавената си стойност. Растежите през миналата година са основание да се очаква ръст и през тази.
Още от статията на „Монитор"
„Галевград падна”, „Президентът приземи обещанията на Борисов за е-правителство”, „86-годишната леля Цане смята заплати на кабинета”
04.05.2012 07:03:56