„ГЕРБ превзе цялата власт", обобщава от първата си страница „Сега" резултатите от втория тур на президентските и местните избори
На изборите вчера цялата власт мина в ръцете на ГЕРБ. Кандидатът на управляващите Росен Плевнелиев е новият президент на България с преднина от поне 6-7% пред опонента си от БСП Ивайло Калфин. Партията на Борисов печели безапелационно и балотажите в 4/5 от 18-те областни града.
"Целувката" на Доган се оказа по-страшна от опасенията за установяване на едноличен режим. Плевнелиев печели 53% от гласовете на втория тур срещу 47% за Калфин според резултатите от паралелното преброяване на протоколите. Предварителните данни на социолозите от екзитпола показваха по-голяма преднина за Плевнелиев.
БСП не получи очакваната мощна подкрепа от ДПС в смесените райони. В Кърджали активността към 16.30 ч. бе едва 26.25% - доста по-ниска от първия тур. Според Ивайло Калфин активността в смесените райони е била около 25%, като 85% от гласувалите там са подкрепили двойката на БСП. Изборите преминаха при по-висока избирателна активност от около 47% в сравнение с 40-те процента на балотажа за президентските избори през 2006 г.
Драматичен разгром претърпя БСП на вчерашните балотажи в областните градове. По данни от екзитполовете червените губят традиционни свои крепости като Смолян, Перник и Благоевград. Синият Плевен също падна в ръцете на ГЕРБ. Враца трайно преминава във властта на управляващата партия.
Още от статията на „Сега"
„Голям шлем за ГЕРБ", четем от първата страница на „Стандарт"
ГЕРБ направи голям шлем на балотажа. Росен Плевнелиев спечели с аванс от близо 10% президентския пост. Така БСП сдаде "Дондуков" 2 след 10-годишно управление на Георги Първанов. Партията на Бойко Борисов взе и най-големите градове. След София и Бургас на първи тур сега кметове гербери оглавиха убедително Варна, Стара Загора, Русе, Благоевград, Търново и Ямбол. Инфарктен обрат по тъмно в Перник остави на власт досегашния управники Росица Янакиева.
До последно не беше ясен вотът в Пловдив. Червената крепост Смолян падна, но БСП свали Лечков в Сливен, спечели и Видин. Напук на прогнозите за по-слаба активност гласувалите не бяха по-малко от първия тур. Този път обаче нямаше опашки и скандали по секциите. Управляващата партия ГЕРБ взе цялата власт в България в условията на криза, коментираха чуждите агенции.
Още по темата от „Стандарт"
„Бойко Борисов: Ще довърша инфраструктурата и магистралите!", информира „Класа"
Искам да довърша за следващите избори инфраструктурата, магистралите, пречиствателните станции, детските градини, училищата и всичко останало, което сте чували много пъти. Това заяви премиерът Бойко Борисов в отговор на въпрос, как си представя България след изборите. Той гласува вчера в 78-о училище „Христо Смирненски" в столичния квартал Банкя. Борисов допълни, че вече две години работи за България такава, каквато си я представя. „Мечтите за светло бъдеще са други. От 50-60 години това ни говорят - за светлото комунистическо бъдеще. Ние да довършим това, което сме започнали!", беше категоричен Борисов. Той попита журналистите дали са харесали концерта на Шаде, който беше в събота вечерта в столицата.
Още от статията на „Класа"
„Aлма матер затънала с 13 млн. лв. дългове", пише на първата си страница „Монитор"
13 млн. лева дългове е натрупала Алма матер. Това става ясно от програмите на четиримата кандидати за ректор на Софийския университет. Пет месеца по-рано борчовете на най-старото висше училище възлизаха на 9 млн. лв., което означава, че от юни насам те са набъбнали с още 4 млн. лв.
В надпреварата за ректорския пост всеки от четиримата претенденти представят своите идеи за реформи, с които да възроди престижа на най - старото висше училище и да спечели студентските гласове.
,,Залогът е да докажем, че пазарът на знанията и компетентностите, а не БИТПАЗАРЪТ НА КУПЕНИТЕ ДИПЛОМИ е нужният на обществото и на държавата ни пазар.", категоричен е Валери Стефанов. Той настоява и за повече прозрачност и контрол върху административните услуги и доставки в университета, така че ДА СЕ ПРЕБОРИ КОРУПЦИЯТА в Алма матер.
Друга реформа, която предлага професорът, е въвеждането на регистър, който проследява професионалната реализация на завършилите студенти.
Проф. Иван Илчев, който се кандидатира в последния момент за втори мандат, предвижда промяна на условията за прием в СУ, за да се намали големият брой студенти, влезли с твърде ниски оценки.
„Ще работя да създаването на фондове, които да подпомагат участието на студентите в програмите за студентска мобилност, особено след като ПАРИТЕ ЗА ,,ЕРАЗЪМ" БЯХА НАМАЛЕНИ'' каза за ,,Монитор" кандидат-ректорът проф. Божидар Михайлов Ангелов от Факултета по начална и предучилищна педагогика.
Още от статията на „Монитор"
„Махмурлук в трезора" е заглавието на седмичния коментар за „Сега" на д-р ик. Емил Хърсев
Точно преди седмица Европа ликуваше, в бурно опиянение съюзът празнуваше победата над дълговата криза. Победа, шумно огласена от медийните хералди. То бяха репортажи за безсънното бдение на правителствените лидери на ЕС в Брюксел, то бяха хвалби колко работили главите на властта, за да осъмне Старият континент с новина: Има решение за гръцкия дълг. Имаме нов модел за спасяване от фалит всяка следваща страна, затънала в необслужваем дълг. Имаме си европейски Инструмент (facility) за финансова стабилизация EFSF, с капацитет, магически пораснал в победната "нощ на върха" от 440 до 1000 млрд. евро.
За дни само новороденият световен финансов гигант EFSF получи единогласно тройно ААА на тройката вселенски рейтингари - преди някой да е виждал още Инструмента, още по малко - прословутия му трилион евро капацитет. Еврото, опиянено от еуфорията на своите спасители, скочи до висини, невиждани на валутния пазар от месеци. И бързо спихна, щом пиянството угасна в неизбежния махмурлук на другата сутрин.
Махмурлук значи болезнено отрезвяване и е направо философска категория в сравнение с английския еквивалент (hangover), фокусиран към алкохолния излишък. Или в сравнение с германското Kater, което иначе значи просто "котарак". Първият болезнен спазъм присви пазара. Гръцките държавни облигации се продават на едва 40% от номинала, след като правителствените глави се разбраха с банковото лоби, че частните кредитори ще бъдат приканени (принудени "доброволно") да "спасят" Гърция, като опростят 50% от главницата на вземанията си.
По своя начин пазарът отговори: "50% редукция не стигат" - затова инвеститорите продават гръцки дълг по 40 цента за евро и не чакат умните държавни глави да обадят как старият гръцки дълг ще се заменя с нов, редуциран и стабилизиран. Един подир друг заговориха истинските финансови експерти и обясниха, че замяната ще трае цяла година, а засега никой не знае кой и къде ще изкупува обратно по 50% от номинала гръцките облигации с настъпващ падеж, кой ще издава нови книжа с 50% отбив от главницата, кой и как ще ги гарантира, къде ще се търгуват...
Още от статията на „Сега"
„2012-а: по-висока минимална заплата, вероятно и пенсии", обобщава „24 часа"
Работещите 2,89 млн. българи през 2012 г. трябва да произведат стоки и услуги за 81,6 млрд. лева. Такъв прогнозен брутен вътрешен продукт е заложил в новия бюджет вицепремиерът Симеон Дянков.
Тази година при планирани 77,1 млрд. предварителните разчети сочат, че ще произведем 76,6 млрд. лв. Минималната заплата ще се вдигне от април догодина от 270 лв. на 290 лв.
Най-ниските пенсии вероятно ще пораснат с до 10 лв. и ще стигнат 125 - 185 лева. Средният размер на пенсията през 2012 г. ще е 273,32 лв. при 266,78 за тази година. Индексации на други доходи няма предвидени. Това може да се компенсира частично от по-ниската инфлация, която догодина трябва да е 2,8% при 3,9 на сто за тази.
В проекта за бюджета е записано, че очакваната инфлация за 2012 г. може да се коригира през ноември в зависимост от ситуацията в еврозоната.
Засега планът е минималният осигурителен доход да стане 290 лв., а най-високият да остане 2000 лв. Но има и вариант да се вдигне със 700 лв., каквото е настояването на синдикатите.
Хазната ще продължи да прибира 10% като подоходен и корпоративен данък. ДДС остава 20%. При акцизите промяната е предвиденият налог за природния газ за отопление от 10 ст. за гигаджаул от 1 юли.
Около 40% от произведеното ще бъде прибрано от държавата чрез преки и косвени данъци, такси и други вземания. Така планът е бюджетът да преразпредели 28,7 млрд. лева като социални плащания, здравни и други услуги. Тази година са 27,8 млрд.
Общо за догодина хазната планира да събере с 2,5 млрд. лв. повече приходи и да свие разходите си с 1 млрд.
Още от статията на „24 часа"
„Основните храни поскъпват за последната година", съобщава „Труд"
През последната година стабилно са се повишили цените на повечето хранителни стоки, показва бюлетинът за октомври на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Най-голямо поскъпване на годишна база е отчетено при захарта - 70,5 на сто, като през последния месец на едро с ДДС килограм е струвал 2,25 лева.
Скумрията е следваща по ръст на цената, отчитайки поскъпване с 29,8% до 4,79 лв. за килограм.
Повишението на цените на едро на олиото, брашното, ориза, млечните и месните произведения в сравнение със същия месец на 2010 г. е в диапазона 10-14 процента.
За сметка на това цените на повечето плодове и зеленчуци през тази година са по-ниски в сравнение с октомври м.г. Поевтиняването на годишна база на оранжерийните домати и краставици е около 25 на сто. Комисията отчита спад с около 10-18 процента при зелето, картофите, зрелия чесън, червените и зелените чушки, лимоните и гроздето.
През октомври се повишават цените на повечето плодове и зеленчуци, показва статистиката. Заради спиране на предлагането на полски домати и краставици, оранжерийните им аналози са поскъпнали с над 50% за един месец.
Още от статията на „Труд"
"Връщаме трошка за по-нова кола", информира „Стандарт"
Бартерът става все по-популярен при замяна на стар автомобил за по-нов. Офертата се предлага все по-често от автокъщите, които внасят коли втора ръка. Така човек може да замени 10-15-годишната си кола за по-нова на 3-4 години. Доскоро услугата се предлагаше предимно от вносители на нови автомобили, но не всеки има пари да си вземе нова кола, дори да получи сериозна отстъпка, като върне старата си. Доскоро бартери се правеха най-вече със стари автомобили от различен клас. Например човек има спортна двувратка, но му се ражда дете и иска да замени бегачката си за семейно комби или ван. Напоследък обаче тенденцията е на този принцип да се взимат по-нови и по-скъпи коли.
Напоследък се наблюдават бартери с по-нови автомобили, като клиентите се целят в коли от ценовия диапазон над 30 хил. лв., обясни за "Стандарт" зам.-председателят на Асоциацията на вносителите на автомобили Любомир Доросиев. От началото на тази година, когато автокъщите започнаха да се съвземат от кризата и продажбите им започнаха плавно, но сигурно да се увеличават, се наблюдава и друга тенденция - търсят се все по-нови коли, а клиентите като цяло бягат от автомобили над 10 години, каквито преди се търгуваха най-масово, разказва още Доросиев.
Още от статията на „Стандарт"
„Готварската печка гълта 11% от тока", съобщава „Монитор"
Средно 11 на сто от годишната консумация на ток на едно домакинство отива в готвенето. Дори от енергията, влагана в изхранването си обаче можем да правим сериозни икономии. За целта трябва да знаем няколко основни неща. Едно от тях е, че консумацията на енергия от стъклокерамичните плотове е в пъти по-ниска. Това показват изчисленията на експерти, публикувани в наръчника за пестене на ток на енергото в Североизточна България - Е.Он.
Ако сте привърженици на енергийната ефективност, трябва да знаете още, че тенджерата под налягане намалява с 50% времето за готвене. Точно толкова пести и уредът за варене на яйца в сравнение със сваряването им на котлона. Ако пък използвате остатъчната топлина и изключвате готварската печка с 10 минути по-рано, можете да икономисате 60 лв. на година. Добре е да се знае още, че конвекторните фурни използват с 30% по-малко ток, а комбинираните (с микровълнови технологии и халогенни лампи) - 66-75%.
Основният разход на енергия в едно домакинство обаче си остава този за отопление и охлаждане. Затова е добре да се знае, че при намаляване на стайната температура само с 1 градус, сметката за ток се намалява с 6%. Както и че 25% от енергията за отопление може да се икономиса, ако завесите са най-малко на 5 см над отоплителното тяло. От ЧЕЗ, които скоро също публикуваха енергийни съвети, са категорични, че най-ефикасно и най-изгодно е отоплението с климатик.
Може би не знаете, но за всяка минута, в която стои отворен хладилникът, са необходими 3 минути, за да постигне наново зададената му температура.
Още от статията на „Монитор"
„ЕС включи на две скорости, България - на задна", обобщава „Сега"
Операцията за спасяване на френските и германските банки под кодовото название "Спасяване на Гърция и еврото" завърши миналата седмица с ново разделяне на Европа. Българският премиер Бойко Борисов, който бе викнат за свидетел на историческото събитие, не разбра какво се случи. Както обикновено той си бягаше по своя писта извън дневния ред на Европейския съвет. За него по-важна бе срещата с шепа журналисти в коридора, защото за разлика от европейските лидери те имаха желание и търпение да го слушат.
Накратко, вече се получи ясно разграничение между Стара и Нова Европа, което на следващия Европейски съвет на 9 декември ще стане институционално, като България и други страни извън еврозоната ще бъдат поканени да подпишат принадлежността си към периферията на ЕС. Единият от конструкторите на новата европейска архитектура - френският президент Никола Саркози - сам обясни на бавносхватливите какво става. В интервю едновременно по двете национални телевизии ТФ1 и Франс 2 той заяви в четвъртък вечер: "Ще се слеем - г-жа (Ангела) Меркел и аз, германската и френската икономика... Трябва да спрем да разсъждаваме върху национални основи и да преминем на френско-германски основи... Трябва да обмислим сливането на нашите фискални политики (изравняване на данъците и пр.)". Звучи добре, защото френско-германският мотор на ЕС ще продължи да работи още по-синхронизирано. Но какво следва за нас?
"Мисля, че няма достатъчно икономическа интеграция в еврозоната на 17-те и че има прекалено много интеграция в Европейския съюз на 27-те, който освен това продължава да се разширява", добави Саркози.
Още от статията на „Сега"
"Разделното събиране на строителните отпадъци става задължително", информира „Класа"
До 90% от всички отпадъци в строителството ще трябва да се събират разделно и да се рециклират, пише в наредба, подготвяна от Министерството на околната среда и водите. В момента тя е предложена за обществено обсъждане. Целта е да се намали количеството на отпадъците, които трябва да бъдат депонирани. Освен това стремежът е до 2020 г. да се рециклират 70% и повече от тях да се влагат повторно в строителството.
Задълженията на фирмите в тази област ще обхванат дейностите при разрушаване на сгради с площ над 100 кв. м, реконструкция и ремонт на строежи над 500 кв. м РЗП и промяна предназначението на строежи над 500 кв. м РЗП.
Още от 2012 г. 85% от бетона, 90% от медта, бронза, цинка и желязото трябва да се оползотворяват. За други материали изискванията ще растат поетапно. Това важи за тухли, дървен материал, стъкло, пластмаса, асфалтови смеси. От 2012 г. например 17% от всички тухли и керемиди трябва да се оползотворяват повторно, като до 2020 г. достигнат 70%. 53% от дървения материал, 9% от стъклото също трябва да се рециклират, докато достигнат 80% през 2020 г.
Екоминистерството въвежда и изисквания за влагане на определен процент рециклирани отпадъци в сградите и пътищата, изграждани с публични средства. Строителите трябва да влагат до 2% материали като рециклирани в сградите и до 10% при изграждането на пътища. Тези цели също трябва да се постигнат поетапно до 2020 г. За 2012 г. използваните обратно строителни отпадъци при изграждането на сгради трябва да са 0,5% от сградите. В пътищата се започва от 3%. Всички строителни фирми трябва да имат планове за управление на строителните отпадъци. Те ще са част от процедурата за одобряване на всеки инвестиционен проект. За тези, за които не се изисква одобрен проект, планът ще се одобрява от кмета на общината.
Още от статията на „Класа"