Германското правителство е взело окончателно решение за пълно премахване на ядрената енергетика. В съответствие с плана, одобрен на 30 май, девет работещи атомни електроцентрали ще бъдат  затворени до  2022 г., предаде DW-WORLD.

Страната е първата голяма промишлена сила, отказала се от ядрената енергетика - след като обяви, че затваря последните си реактори през 2022 година като реакция на ядрената катастрофа във Фукушима, предаде Франс прес.

След продължителни преговори членове на коалиционното правителство се споразумяха по-голямата част от 17-те реактора в Германия да бъдат изведени от експлоатация до 2021 година. Трите най-нови реактори ще продължат да работят до края на 2022 година, уточни министърът на околната среда, опазването на природата и сигурността на ядрените реактори Норберт Рьотген, който заяви, че взетото решение е "необратимо", пише БТА.

Седемте най-стари реактора в страната вече бяха изключени от мрежата за производство на електричество в очакване на резултата на одит, поръчан от канцлера Ангела Меркел в средата на март след катастрофата в АЕЦ "Фукушима-1".

До 2022 година Германия ще трябва да намери начини да произвежда допълнително 22 на сто от необходимото й за потребление електричество, което в момента осигуряват атомните електроцентрали.

Очаква се правителството официално да одобри решението си на 6 юни. Меркел поде необичайната инициатива да разговаря през нощта с опозиционните лидери, за да си осигури тяхната подкрепа, отбелязва АФП.

Обявявайки края на използването на атома за промишлени цели през 2022 година, Меркел изпълнява една от най-силните мерки, с които тя се ангажира в началото на втория си мандат, това бе и едно от основните й обещания, дадени по време на предизборната кампания за парламентарните избори през есента на 2009 година, припомня Франс прес.