Не е ясно дали само защото вече минаха няколко дни, но днес в германските медии трудно може да се открие посланието, което протестантската и католическата църква отправиха по Коледа: парите са станали бог, нека се върнем към нематериалните ценности.

Моментът е такъв (не става дума за коледно настроение), че подобни коментари се публикуват дори и в специализирани финансови издания. Специфичното в случая е, че църковен лидер посочи като отрицателен пример за алчност една конкретна личност, а тя е банкер номер едно на Германия, прочутият шеф на „Дойче Банк" Йозеф Акерман.

В сряда водещият протестантски епископ Волфганг Хубер, който представлява близо 25 милиона протестанти в страната, остро разкритикува „културата на алчността". Устойчивото създаване на стойност според Хубер би следвало да стане приоритет на банките - а не краткосрочната финансова печалба, съпровождана от тлъсти бонуси за мениджърите. Хубер каза пред „Берлинер Цайтунг": в сегашната ситуация парите станаха подобни на Бога.

А отрицателния пример задава на първо място Акерман, щедро заплатеният изпълнителен директор на най-голямата германска банка. В началото на декември Акерман заяви, че поделението за инвестиционно банкиране на Deutsche Bank скоро ще носи 20 - 25% възвращаемост след края на сегашната финансова криза, припомня „Дойче веле".

Според Хубер подобно изказване на изпълнителния директор на Deutsche Bank създава очаквания, които ще стават все по-големи и никога няма да бъдат изпълнени. Епископът призова финансовите мениджъри да бъдат по-благоразумни и да се отказват от големите си бонуси. Хубер настоява финансовите играчи да бъдат държани отговорни за пораженията, които нанасят на системата - по същия начин както те се облагодетелстват от печалбите, които извличат от нея.

В Коледното си послание Хубер призова да се върнем към нематериалните ценности и да правим по-ясно разграничение между Бога и парите, отколкото през последните години. Според проповедника бумът на финансовите пазари не е балансиран с реални стойности и в ретроспекция цялата тази история прилича на „танц пред златния телец".

За мен важният урок на тази година е да спрем да се покланяме на парите, както правим сега - заявява епископ Хубер.

И в посланието на католическата църква към германците доминираше критиката към гладните за печалба мениджъри и мошеничеството на банките. Кардинал Йоахим Майснер обяснява: банкерът е попечител на пари, които не му принадлежат и с които той само работи. Ужасно е, че тази етика е на изчезване и хората могат да търгуват с неща, които не съществуват.

И протестантите, и католиците в Германия заявиха, че независимо от глобалната криза борбата със световната бедност трябва да продължи.

Реакцията на „Дойче Банк" на обвиненията на епископ Хубер към банкера Акерман беше гневна, коментира бизнес вестникът „Файненшъл Таймс". В петък най-голямата германска банка направи рядко виждано изявление, с което определи думите на църковния лидер като „неподходящи". Банката изразява недоволството си както от момента, избран за нападката срещу тях, така и от съдържанието на упреците.

Критиката на църквата и политиците към германските банки далеч не е нова, коментира FT, но след като финансовата система почти се срина през септември, недоволството от методите на банкиране във ФРГ се възобнови.

Глас срещу германските банкери издигна също и президентът на Федералната република Хорст Кьолер. В Коледното си обръщение към нацията президентът заяви, че сегашната криза трябва да се използва като шанс за преустройство на икономиката, така че капиталът да служи на обществото.