За около 9000 лева на почти всяка сграда може да бъде инсталирана покривна фотоволтаична система и да бъде решен проблемът с плащането на високи сметки за ток. Инсталация с капацитет от 3 до 5 киловата е напълно достатъчна за покриване на енергийните нужди на едно домакинство. Свързана към мрежата или снабдена с акумулатор, системата ще осигурява денонощен приток на безплатна електроенергия, произведена от слънцето. Инвестицията в такава система се изплаща за около 10 години, и след това произведената от слънцето енергия може да се продава на преференциални цени и да се генерира порядъчен доход. Животът на соларните модули е поне 25 години и затова вложението във фотоволтаична система може да е много по-атрактивно и доходоносно от банков влог, например.
Цената
За последните осем години соларната технология е поевтиняла повече от шест пъти. Това се дължи на широкото разпространение и динамичното подобрение на производителността на фотоволтаичните клетки. Тази тенденция се запазва, а изкопаемите горива постоянно повишават цената си. Съвсем скоро токът от слънце ще бъде по-евтин от тока от конвенционални източници. Веднъж инсталирана, фотоволтаичната система започва да генерира приход веднага.
Как да започнем
В момента основната пречка пред подобна инвестицията са тежките и дълги бюрократични процедури за инсталиране на фотоволтаични системи за битови и стопански нужди. Българската фотоволтаична асоциация многократно е алармирала институциите за необходимостта от облекчения. Когато административният режим стане достъпен, ще бъдат създадени нови десетки хиляди работни места, които да не са концентрирани само в столицата или големите градове. Масовата възобновяема технология спомага за облагородяване на отдалечени райони и по-малки населени места, чрез създаване на заетост в малки и средни предприятия - гръбнака на всяка икономика. Единствените губещи от това ще бъдат монополните електроразпределителни предприятия. Превръщането на потребителите в производители на ток ще обезсмисля ролята на ЕРП-тата и все повече ще свива техния пазарен дял. Те от години блокират регулаторните промени, които биха позволили на гражданите и малките фирми сами да произвеждат енергия от възобновяеми източници.
Бюрокрация
В момента тече публична консултация за новата наредба за присъединяване на нови производствени мощности към електропреносната мрежа. БФА и другите асоциации на производители на екологична енергия се опитват да премахнат ненужните процедури по узаконяване на нови ВЕИ производства за битови нужди. Надяваме се със старта на есенния политически сезон институциите да осъзнаят необходимостта от навременни действия в тази насока. Бизнесът и гражданите са готови за промяната.
Останалите параметри
Централите почти не се нуждаят от подръжка и това прави необходимите средства за експлоатация много близки до нула. Регулярно почистване на панелите е достатъчно, за да получаваме оптимално количество електроенергия. Те се почистват по същия начин, по който се почистват прозорчите в дома ни. Фотоволтаичната система не причинява шум или други замърсявания, няма вредни за хората излъчвания, а при износването на панелите (след най-малко 25 години), те се рециклират и заменят с нови. Мит е, че фотоволтаиката изисква прекалено много място. Изчисленията сочат, че ако Европа покрие 100% от енергийните си нужди със слънчева енергия, соларните панели за тази цел ще заемат едва 0,7% от нейната територия. За България данните са в пъти по-добри - ако реализираме потенциала за разпространение на фотоволтаиката, ще е нужно да заемем с модули едва 0,015% от площта на страната. За да се осигури електричество за едно домакинство е нужна инсталация с площ около 20-30 квадратни метра.
Когато потребителите станат производители
Когато масово започнат да се инсталират фотоволтаични системи за битови нужди и голяма част от потребителите започнат да сами да произвеждат необходимата енергия пазарът на електроенергия ще се демонополизира и така той сам ще се регулира.Ще отпадне скритото субсидиране на силно замърсяващите ядрени и въглищни централи, което в момента се прави чрез надбавките в сметките за ток, чрез данъците и средствата за здравеопазване. Използването на слънцето и другите възобновяеми източници ще ни освободи от вноса на изкопаеми горива. Соларният ток е екологичен и не замърсява околната среда с парникови газове и други вредни частици.
Янакиев
на 20.08.2013 в 10:54:58 #5Как да намалим сметките за ток, съветват от Фотоволтаичната асоциация --------- Мисля че тази статия може да послужи като дефиниция на думата НАГЛОСТ. Ами най-лесно и просто е да се закрият фотоволтаиците. Чиста работа. Цената на ел. енергията ще падне с 20-25%. По-добре фотоволтаичната асоциация да не ни се подиграва в очите, докато ни обира най-безочливо, за да не започнат съкращения и закриване при тях набързо .. .
Граф Монте Понци
на 19.08.2013 в 20:08:45 #4qq, ти си тъп селянин , който само дрънка глупости. Преди седмица четох за онзи дядо , дето на терасата си инсталирал такава система и от години не е плащал ток на скапаняците от енергото. Така че дрънкай тъпотии, сигурно си някой от тъпаците дето засичат електромерите и трепериш да не си загубиш заплатката от 650 лв
Граф Монте Понци
на 19.08.2013 в 20:03:20 #3Никакви бюрократични пречки няма, спирам си тока от крадливите чехи и толкоз. Оттам нататък , защо ми свети у нас и защо ми е топло, никой не го интересува! Инсталирам си слънчевите панели на покрива и си свиркам. 5 киловата са предостатъчно да се топля, осветявам и т.н. А монополистите да лапат бахура
qq
на 19.08.2013 в 18:55:42 #2Статията е пълна с откровенни лъжи. Явно сте преписвали от някоя статия за Гернания, където всички се отопляват и готвят с газ. Светлата част на денонощието в което такава инсталация произвежда ток е не повече от 12 часа и то през лятото. През зимата е 8 часа. Батерийте необходими за съхраняване на енергията, така че да се ползва през тъмната част на деноношието биха били по обем по-големи от къщата на снимката и биха имали нужда от доста скъпа поддръжка. Да не говорим, че живота им, ако се зареждат/разреждат всеки ден би бил не повече от 2-3 години. За цената изобщо не искам да споменавам. А пък какви вреди се нанасят на природата за да се произведе такава батерия - нямате си на идея - изобщо екологичния ефект е силно отрицателен. Та като остареят батерийте както правим - почваме през нощта и през зимата да черпим ток от ел. мрежата. Да ама нали някой трябва да го произведе този ток - кой ще е луд да произвежда ток само през нощта. Това може да стане само с някой вецове, което пак си е не-рентабилно, защото постоянното пускане/спиране ги прецаква много бързо. Та резултата какъв ще е - тока за всички, които нямат фото-волтаици ще се вдигне значително. Пак фото-волтаичната мафия прецаква останалите.
Miki
на 19.08.2013 в 16:01:04 #1Отдавна знаем, че това е бъдещето, но до като на власт е мафията тези пожелания в статията няма да се осъществят. Ние сега сме заставени от власт и мафия да плащаме скъпо струваща енергия на скъпо струващи енергийни източници. Причината е, че както в много отрасли на промишлеността, така и в енергетиката след като много дейности в тези отрасли бяха продадени на чужди фирми срещу тлъсти комисионни, сега държавата трябва да осигури дейността и печалбите на тези фирми за наша сметка.