„"Карфур" и "Пикадили" няма да се сливат", пише в. „24 часа"
Търговските хранителни вериги "Пикадили" и "Карфур" няма да се сливат.
Изпълнителният директор на "Пикадили" Таня Косева-Бошова коментира пред "24 часа", че до реализиране на сделката не се е стигнало заради икономическата конюнктура в региона.
"Обединението просто не се случи - то беше планирано, но сделката не се приключи и двете компании останаха самостоятелни, каквито винаги са били", обясни вчера Бошова.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"Самолет, фабрики и хотели на тезгяха", пише в. "Стандарт"
От самолет до кон се продават от публични изпълнители. Това става ясно от регистъра на публичните продажби на Камарата на частните съдебни изпълнители. Заради необслужвани кредити към банки, на тезгяха са извадени 4721 имота на длъжници. От тях 1062 са апартаменти, голямата част от които двустайни. Къщите, с които собствениците им ще се разделят, са 604. Продават се и 196 етажи от къщи, 238 магазина и 165 офиса. На публична продан са изложени и 16 фабрики, сред които хлебозавод в Омуртаг, както и мебелни цехове в Плевен. 32 хотела ще бъдат загубени от собствениците им, като 7 от базите са на морския бряг и се продават заради необслужвани кредити.
Публична продан за самолет LZ-RMW е насрочена от столичен частен съдия-изпълнител. Летателното средство е собственост на частна авиокомпания, длъжник по изпълнително дело. Самолетът с начална цена от 14 668,73 лв. Той може да се огледа от кандидатите всеки ден на летище София-север до 27 юли 2015 г.
Прочети още от в. "Стандарт"

"Все повече зрелостници предпочитат да учат в чужбина" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Броят на зрелостниците, които заминават да учат в чужбина, се е увеличил през изминалите две години. Това показват данни на просветното министерство за легализираните дипломи през 2013 и 2014 г., предоставени от Министерството на образованието и науката (МОН) на "Сега". За цялата 2013 г. издадените удостоверения апостил на документи за средно образование са били 7150. Година по-късно броят им нараства с близо 2 хиляди до 9037 броя. При легализираните документи за висше образование пък, които се ползват както за обучение, така и при кандидатстване за работа, скокът е още по-внушителен - от 15 273 през 2013 г. на 23 059 през м.г.

За тази година все още не е ясен окончателният брой на легализираните дипломи за средно образование. Само през юни, когато документи се легализират ударно, тъй като тъкмо тогава абитуриентите получават дипломите си и текат кампаниите по прием в чуждите университети, МОН е издало 1681 удостоверения апостил. По данни на консултантска къща "Интеграл" обаче в момента в министерството чакат около 4900 заявления за легализиране, повечето от които са точно за средно образование.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"Прогнозират до 30% по-скъпа „Гражданска отговорност" "
е заглавиe от в. "Труд"
Задължителната застраховка „Гражданска отговорност" (ГО) може да поскъпне с до 30% в края на годината заради промени в Кодекса за застраховане, твърдят застрахователи. В момента, ако при катастрофа се причини смърт или увреждане, лимитът на обезщетението е до 2 млн. лева на човек и до 10 млн. лева за събитието, без значение от броя на пострадалите. С промените прагът ще стане 10 млн. лева за човек. При имуществените щети прагът за обезщетения ще се увеличи от 1 млн. лева на 2 млн. лева.
Прочети още от в. "Труд"

"Делим плажа с властта срещу петдесетачка на ден" четем на първа страница във в. "Монитор"
50 лв. на нощ излиза в разгара на летния сезон двойна стая в почивната база на МС в Слънчев бряг, показа проверка на „Монитор". Това е най-тънката оферта за отдих на морето в държавните станции, в които всеки може да отмаря заедно с министри, депутати и чиновници, сочи информация, поместена на сайта на кабинета, стопанисващ общо 5 бази. Естествено, цените за държавниците са по-народни, макар от почивните станции да твърдят официално, че разлика няма.
Символичните 35 лв. на ден пък излиза престоя от 1 май до края на юни, както и през септември в Дом 3 в правителствения комплекс в Слънчев бряг. В най-активния сезон от юли до края на август сумата набъбва с 15 лв. Дом 3 е
най-евтината опция от всички бази на властта. Цената за апартамент с 4 легла в това крило е между 65 лв. и 80 лв. В останалите два корпуса сумите стигат до 70 лв. в пика на сезона за двойна стая и 130 лв. за апартамент. В цената влиза закуска, паркинг и интернет, но не и ползването на чадър и шезлог на плажа към базата.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Пощенска банка купува клона на Alpha bank в България", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Българското дружество на гръцката Eurobank - Пощенска банка, купува бизнеса на Alpha bank в страната. Съобщението за сключеното споразумение е от петък, а сделката се очаква да приключи до края на годината след получаване на разрешения от регулаторите. Цената не се съобщава, но според гръцки медии и Reuters е 1 евро.

Ефектът за Пощенска банка е, че ще порасне до четвъртата по големина банка в България, а за Alpha - че ще подсили бизнеса си в Гърция. Според източници на Reuters на нея ще й бъде позволено да репатрира около 100 млн. евро от българския й клон.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Партиите ревизират здравната реформа", пише в. „24 часа"
Битката за здравната реформа навлезе в решителна фаза, след като парламентът се зае с основния ремонт на ключовия Закон за лечебните заведения. Той въвежда структурни промени, насочени срещу изкривяванията в болничната помощ в последните години.
Вариантът на здравния министър д-р Петър Москов бе приет на първо четене, но после дойде първата изненада - премиерът Бойко Борисов обяви, че предвидената в проекта приватизация на болници отпада. (Виж в инфографиката каква здравна реформа предлага министър Москов.)
Щом приватизацията излиза от играта, основният спорен момент остава въвеждането на здравна карта със задължителен характер.
Прочети още от в. „24 часа"

„Приходите и печалбата на "Мобилтел" се свиват", пише в. "Капитал Daily"
Броят на абонатите по фиксирана и мобилна телефония на "Мобилтел" е нараснал, но заедно с това приходите са спаднали с 5% на годишна база до 174 млн. евро, става ясно от отчета за полугодието на собственика Telekom Austria. За първото тримесечие оборотът се сви с 4%. Причината - силна ценова конкуренция, особено при бизнес абонатите.

Брутната печалба (EBITDA - печалбата преди данъци, лихви и амортизации) на оператора за първите шест месеца на годината също се свива - сега е 67 млн. евро, или с 12% по-ниска от предходната. Като цяло в сравнение с миналата година оперативният финансов резултат (EBIT) се е подобрил, тъй като към края на юни 2014 г. "Мобилтел" беше на загуба от над 310 млн. евро, но минусът дойде от счетоводни обезценки.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Опасен дефицит от мечти", пише в. "Сега"
Днес банките в Гърция ще отворят. През цялата седмица всички ще изчисляват вредите за икономиката на страната от трите седмици банкова ваканция*. Пълната сметка ще е ясна до края на годината, но отсега е ясно, че ефектът ще се измерва с десетки проценти спад на брутния продукт. Засега и финансовите пазари, и политическите коментари сочат, че всички са доволни от сделката.
Колапсът е преодолян. Статуквото е възстановено. Вярно, не остана разумен финансист в Европа, който да твърди, че анонсираният "трети спасителен пакет" съдържа смислено и трайно решение на икономическите проблеми на Гърция. Напротив, сигурно е, че дори 100% от предвидените мерки да се изпълнят, най-късно след три години Европейският съюз и еврозоната ще стоят пред точно същия проблем, който тепърва ще трябва да се решава - с тази разлика, че държавният дълг на Гърция ще е надминал 500 млн. евро и вместо сегашните 30% ще са нужни поне 50% редукция, за да има поне теоретичен шанс остатъкът да се обслужва. "Третият спасителен пакет" за Гърция е сделка без решение, в банковия сленг това се нарича "сляпо пролонгиране".
Прочети още от в. "Сега"

"1000 лева отгоре за топла вода за неотчетен абонат", четем във в. "Монитор"
Близо 1000 лева отгоре за топла вода ще трябва да платят абонатите, които не са пуснали топлинните счетоводители на отчет в дома си. Това показват изчисленията на една от големите фирми за дялово разпределение у нас по запитване на „Монитор" към основните фирми на пазара.
Според данните на „Нелбо" разликата в сметките за два еднакви апартамента от по 65 квадрата в една и също сграда е драстична. Пусналият топлинния счетоводител абонат ще плати за топла вода, парно и сградна инсталация за миналия отоплителен сезон общо 1740 лв. За другият, който живее в идентично жилище пък миналата зима
ще излезе на финала 2641 лв.Голямата разлика идва от последните промени в Наредбата за топлоснабдяването от 9 юни, които завишиха санкциите за служебно начисляване на топла вода на абонатите, които не са пуснали инкасатора и на тези, чиито водомери за топла вода са неизрядни. Най-малкото количество топла вода, което се начислява в такива случаи е по 140 л на ден на човек, а най-голямото по 280 л на ден на човек.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Дойче Веле: Гърция никога няма да е състояние да върне дълговете си" пише в. „Труд"
Канцлерката Меркел, нейният финансов министър и техните колеги от ЕС очевидно са майстори в преиначаването на реалността. Те продължават да твърдят, че и дума не може да става за частично или цялостно опрощаване на гръцкия дълг. И се държат така, сякаш все някога, в далечното бъдеще, Атина ще бъде в състояние да си изплати борчовете, пише в свой коментар "Дойче Веле".
В същото време МВФ и многобройни уважавани икономисти вече съвсем открито говорят за това, което данъкоплатците отдавна подозират: единайсетте милиона гърци не могат по никакъв начин да се справят докрай с планината от дългове в размер на 323 милиарда евро. На изтерзаната страна може да се помогне единствено ако част от дълга се опрости, а останалата част максимално се разсрочи.
Прочети още от в. „Труд"

"Оланд иска правителство на еврозоната ", пише в. "Стандарт"
След гръцката криза френският президент настоява за бюджет и парламент на страните с обща валута
След драматичните събития от миналата седмица, когато Гърция бе на път да излезе от еврозоната, френският президент Франсоа Оланд призова страните с обща валута да имат свое правителство, парламент и бюджет. В програмна статия във вестник "Журнал дьо диманш" той обяви, че Франция е готова да поеме инициативата и да се присъедини към авангарда на икономическата и политическата консолидация на еврото.
"Тази седмица зоната на еврото съумя да потвърди единството си чрез Гърция и до голяма степен това се дължи на качеството на френско-германските отношения. Европейския дух взе връх", заяви президентът. Той обаче смята, че страните от ЕС не трябва да реагират при проблеми само в пожарен порядък. В тази връзка президентът се изказа за връщане към идеите на известния френски политик Жак Делор, който оглавяваше ЕК през 1985-1995 година и бе един от архитектите на съвременна европейска конституция, включително на валутния евросъюз.
Прочети още от в. "Стандарт"