Китай отчете намаление на инфлация през май, и според анализатори тенденцията ще продължи до края на годината, като цените на хранителните продукти са започнали да намаляват след постоянния растеж през последните години.
Същевременно перспективите за увеличаване на стандарта на живот в страната се подобряват, заради ръста на чуждестранните инвестиции, нарастват и продажбите на дребно.
В Китай са вложени 42,78 милиарда щатски долара преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в първите пет месеца на тази година, което е увеличение с 54.97% от същия период на миналата година, според Министерство на търговията (MOC).
Увеличението на инвестициите се забавя спрямо предходната година, когато ръстът е бил 59.32% в периода януари-април.
Междувременно, броят на новосъздадените одобрени, чуждестранни предприятия, се увеличава с 20,95% до 11 915 през първите пет месеца.
"Качеството на употреба на ПЧИ в Китай се е подобрило, след като бяха въведени нови мерки за регулиране на чуждестранните инвестиции," каза Хао Хонгмей, анализатор в Академията на международната търговия и икономическо сътрудничество към Министерство на търговията.
Има тенденция чуждите фирми да проявяват повече интерес към инвестирането във високи технологии и сектори с голяма добавена стойност, които се нуждаят от сериозни вложения, отколкото в трудово-интензивни и в промишлени производства с по-ниска добавена стойност.
Китай започна да изравнява на корпоративните данъци върху печалбата за чуждите компании, с тази на вътрешните фирми от януари. Правителството също така публикува нов каталог миналата година за насърчаване на инвестициите от чужбина във високо-технологични и екологични проекти.
Реалното оползотворяване на ПЧИ през май е нараснало с 37.94% до 7.76 милиарда юана, а броят на новосъздадените одобрени, финансирани от чуждестранни компании предприятия, е спаднал с 10,94% до 2425.
"Китай остава любима дестинация за инвеститорите, особено големите инвеститори, като първите 500 многонационални компании в света," според Хao.
Министърът на търговията Чен Деминг заяви вчера, че непрекъснато нарастващите преки чуждестранни инвестиции отразяват оптимизма на международните фирми за техните приходи от китайския пазар, като ръстът на инвестициите в страната е резултат и от добрата оценка на националната валута.
Китай отчете продажбит на дребно през май за 870,4 милиарда юана (124.3 милиарда щатски долара), което е увеличение с 21.6% на годишна база, според днешния доклад Националното бюро за статистика.
Общата сума включва 594,7 милиарда юана в градските райони, където продажбите са нараснали с 22,3% и 275,7 милиарда юана в селските региони или ръст с 20,1% на годишна база.
Сумата включва 737,2 милиарда юана, генерирани от продажби дребно, което е ръст с 21,8%, 120,4 милиарда юана от секторите на хотелиерство и общественото хранене, нараснали с 22,4% и 12,8 милиарда юана от други сектори, което покачване с 4,5%.
Продажбите на зърно и маслодайни култури годни за консумация за май са се покачили с 27,6%, продажбите на месо и яйца с 25,4%, на моторни превозни средства и на части за тях с 32%, а търговия на бижута е отчела ръст с 29.4%.
През първите пет месеца на тази година, продажбите на дребно са достигнали 4,24 трилиона юана в цялата страна или са нараснали с 21,1%.
А индексът на потребителските цени (CPI), основната оценка за инфлацията в страната, е нараснал само с 7,7% през миналия месец, отбелязвайки първия си значителен спад от началото на миналата година.
За сравнение, CPI отчете покачване с 8.5% през април и 8,3% през март, като през февруари достигна 12-годишен рекорд от 8.7%.
Въпреки спадаща инфлация в страната, цените ще останат високи през тази година, като ситуацията може да стане причина за допълнителни мерки за успокояване на цените на енергията и суровините, според анализатори.
Темпът на увеличението на цените на хранителните продукти, който е основен двигател за високата инфлация в Китай , спада с 2.2% до 19.9% през май.
Докато запасите на живи прасета и добива на зеленчуци се увеличават, тенденцията ще продължи, поради нарастване на доставките и очакваната добра реколта.
Китай, въведе през миналата година серия от стимули, включително преки субсидии и държавно-финансирани застраховки за да насърчи селскостопанското производство.
Опустошителното земетресение в провинция Съчуан на 12 май имаше ограничен ефект върху цените на хранителните продукти, тъй като производството на зърно и свинско месо в региона представляват малка част от общата продукция в страната.
Народната банка на Китай (PBOC), наредени увеличение с 1% а на задължителните резерви в събота, за да се подобри ликвидността и да обуздае инфлацията.
Отчитаното намаление на инфлацията се дължи и на високата база за сравнение от края на миналата година, но цени ще продължат да нарастват до края на годината.
Националната банка на Китай (БПЦ) прогнозира, че CPI ще нарасне с 8,3% през второто тримесечие и с 6,8% за цялата година.
Увеличението на индекса на цените на производителите (PPI) през май може да доведе до ускоряване на увеличението на CPI по-късно тази година, защото производителите ще повишат цените за потребителите.
PPI отчете ръст с 8.2% през май заради по-високите разходи на енергия, средства и труд, като през април увеличението е било с 8.1%.
Националната комисия за развитие и реформа (NDRC), изиска в сряда налагане на временен контрол върху цените на строителните материали като стомана, цимент, стъкло и дървен материал.
Преди година NDRC предприе подобни стъпки, за да се справи с недостига на зърно, ядливи масла, месо, мляко, яйца и горива.
Спада на инфлацията може да доведе до възможност за премахване на контрола върху цените в някои сектори, включително и в цените на горивата, през втората половина на годината.
За сега контролът върху цените успява да ограничи скока на инфлацията, но също така води до намаляване на корпоративната печалба или дори до загуби и кара бизнеса да увеличава производството, което от своя страна може да доведе до ръст на инфлацията.