"Кметове печелят повече от министри", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Общо 7060 декларации са били подадени от висши чиновници. 42 задължени лица не са обявили имотното си състояние в законния срок до 30 април на текущата година. Те са заплашени с глоба от 1000 до 1500 лв. При повторно нарушение санкцията е от 2500 до 5000 лв.
Бареков изкара 4 млн.
Нов милионер показаха имотните декларации на властта, които всяка година се декларират пред Сметната палата.
Най-интересна тази година се оказа имотната декларация на евродепутата и лидер на Движение "България без цензура" Николай Бареков. Двамата с половинката му Мария Календерска имат значително финансово състояние. Макар Бареков да има налични едва 50 000 лв. и още около 35 000 лв. във влогове, той декларира данъчна основа от 3 938 435 лв. за доходи от трудови правоотношения, извън тези за заеманата длъжност. Бареков и Календерска имат множество декларирани вземания. На името на Календерска, която е и кандидат за кмет на София, има вземане от заем, даден неясно на кого, за 1 279 000 лв. Записано е само, че вземането е от хора в България.
Прочети още от в. "Стандарт"

„2/3 от народа иска мажоритарни избори", пише в. „24 часа"
49% подкрепят задължителното гласуване, при него ще има 1 милион души с непредвидим вот.
2/3 от българите искат мажоритарни избори, показва национално представително проучване на "Галъп", проведено от 29 май до 4 юни.
Социолозите са питали хората какво мислят по въпросите, предложени от президента за референдум. Едва един на всеки десет е против част от депутатите да се избират мажоритарно, а останалите се колебаят.
Половината от всички анкетирани подкрепят задължителното гласуване и дистанционния електронен вот, а противниците на въвеждането им са съответно 30% и 27%.
Готовност да участват в референдум, ако се проведе заедно с местните избори наесен декларират 56%. Социолозите обаче правят уговорката, че това са декларативни нагласи, защото според тях "да участваш в референдума се смята за желателно и престижно".
Прочети още от в. „24 часа"

"Българи пазаруват евтино в Румъния: Хляб за 40 стотинки, сирене - 5 лева, кашкавал - 7"
е заглавиe от в. "Труд"
Русенци се изтрепват да пазаруват в Румъния, след като там данък добавена стойност върху хранителните продукти беше намален от 24 на 9%. Килограм краве сирене при съседите е паднал на 5-6 лв., кашкавалът е по 7-8 лв./кг, а телешкото месо се продава срещу 9-10 лв.
Българите мъкнат и самуни хляб, тъй като 300 грама се харчат по 24 стотинки, а половин килограм струва само 40 ст. Киселото мляко излиза 40-50 ст., а захарта е по 1,30-1,50 лв. За сравнение средните цени на дребно в България към 10 юни са: кашкавал „Витоша" - 15 лв./кг, краве сирене - 9,37 лв., хлябът е над 1 лв., киселото мляко - 93 ст., телешкото месо гони 15 лв.
Прочети още от в. "Труд"

"Елитът вече харчи до стотинка доходите си" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Голяма част от политическия елит започна да харчи доходите си до последната стотинка и да не декларира никакви промени в имущественото си състояние пред Сметната палата. От 240 депутати в парламента 84 са подали уведомления, че нямат никаква промяна в личните си финанси. Това е солиден скок в броя на т.нар. нулеви декларации. С уведомления, че нямат нищо спестено, са и 6-има членове на кабинета, включително премиерът Бойко Борисов, показват подадените от публичните лица годишни декларации за придобитото през 2014 г.

При депутатите има истински бум от нулеви декларации. За сравнение - през 2014 г. без промяна в състоянието си са били 36 души, през 2013 г. уведомленията са едва 7. Тук няма как да има правило кое е нормално и кое не, но липсата на каквато и да било промяна буди недоумение. При банковите влогове най-малкото сумите се олихвяват, коментират експерти. Сметната палата обаче няма право да проверява достоверността на декларираната информация за банкови влогове, защото това е банкова тайна. Подобни проверки се извършват само ако в останалите части от декларацията се установят проблеми и тя бъде изпратена за проверка в НАП.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"Куриерски фирми дерат нашенци на Острова" четем на първа страница във в. "Монитор"
Десетки наши гурбетчии на Острова пропищяха от чорбаджиите си - куриерски фирми. Оказва се, че напоследък новодошлите имигранти във Великобритания след отварянето на пазара на труда, предпочитат по-лека на вид работа като шофьорлъка, вместо потене по строителни площадки.
Тарикати в транспортния бизнес също се навъдиха, които спретнаха схема за експлоатация на евтин, понякога безплатен български труд. Схемата е законна и докато не се опариш, не предполагаш, че е измама, вайка се потърпевш. Нашенецът се оплаква от конктерна компания - Speed Dell, която набира посредници за работа към Amazon. Сред имената на шефовете има и няколко родни, което пък обяснява факта, че толкова нашенци с кацането на Албиона и се хващат за кормилото там. Подписва се договор с човека, но като самонаето лице, не се полагат осигуровки, платени болнични или отпуска, освен това обучението не се заплаща. Работниците дори се задължават да не излизат в почивка в периода септември - януари, защото тогава работата е най-много. Заплащането е 100 лири на ден, ванът се дава от работодателя, а горивото го плаща
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Индустрията ще спести 95 млн. лв. от отстъпката в цената на тока", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Цената на електроенергията за най-големите индустриални предприятия, които са около 40 (с потребление над 30 гигаватчаса годишно), няма да се вдигне с очакваните 20% и заводите ще спестят 95 млн. лв. за година. Това следва от публикуваната за обществено обсъждане във вторник наредба за намаляване на тежестта на големите индустриални потребители за разходите им за енергия от възобновяеми източници. Тя беше изготвена съвместно от министерствата на енергетиката, икономиката и финансите съгласно законодателните промени, които бяха приети през март. Според сроковете тя можеше да влезе в сила до 6 септември (6 месеца след промените в Закона за енергетиката). През последните седмици обаче представителите на индустрията в лицето на техните асоциации остро изразиха безпокойството си, че няма да получат обещаната отстъпка навреме - в средата на годината ще се вдигнат цените. Според наредбата облекченията трябва да влязат в сила от 1 юли. В следващите 14 дни заинтересуваните страни могат да изказват предложения и мнения по текстовете. След това наредбата трябва да бъде подписана от тримата министри, които отговарят за изготвянето й, и да се иска одобрението на Брюксел. Последното обаче няма да отложи действието й.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„НЕК трябва да фалира", пише в. "Сега"
С всички промени, които се правят в момента, и богатият, и бедният плащат еднакво за тока. Никакъв стимул няма, казва бизнесменът Красимир Дачев.
- Г-н Дачев, в последните дни бизнесът обяви серия от протести заради плановете на КЕВР да увеличи цените на тока за фирмите. Задава се облекчение, но само за най-големите потребители. Какво ще стане, ако все пак се стигне до скок за голяма част от индустрията?

- Цялата система е в крещящо противоречие с пазарната логика. Там, където пазарът е изместен от политиката, веднага започват сътресения и игри. Трябва да помислим за това какво ни доведе дотук. Първо - това е задължението на НЕК да изкупува задължително цялата енергия от зелените и заводските централи, от американските тецове и др. Всъщност така се оказва, че НЕК продава евтино електроенергията, но после купува същата тази енергия скъпо. Това е само единият проблем. На свободния пазар има сериозна нелоялна конкуренция. Електроцентралите, които са собственост на БЕХ, продават на частни фирми тока, а после го купуват от тях също на по-високи цени. В това няма никаква логика, а се облагодетелстват около 20 човека в България.
Прочети още от в. "Сега"

"Дефлацията наистина свърши" пише в. „Труд"
През август 2013 г. започна най-дългият период на дефлация в България - поне откакто се събират и публикуват подобни данни. И преди сме я имали, но е продължавала не повече от няколко месеца и е била по-скоро случайно и бързо отминаващо явление. Този път дефлацията беше с рекордна продължителност поради натрупване на множество фактори, действащи в една посока.
През 2013 и 2014 г. бяха намалени цените на електричеството - и то на няколко пъти. Това имаше основен принос за преминаването към дефлация, но ефектът беше усилен от няколко други фактора. В средата на 2012-а еврозоната сложи край на спекулациите за крах на общата валута, което доведе до силно поскъпване на еврото - в резултат на което започнаха дефлационни тенденции в целия Европейски съюз. Отделно слабата икономическа активност и слабият пазар на труда потискаха потреблението и цените.
Прочети още от в. „Труд"

„Здравната каса не беше одържавена", пише в. "Капитал Daily"
Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) няма да има надзорен съвет с мнозинство от държавата, а както и досега ще продължи да бъде управлявана от съвет с четири гласа на държавата и общо пет на работодатели, синдикати и пациент.

Парламентът отхвърли предложението на здравния министър д-р Петър Москов, с което той предлагаше държавата да има шест гласа срещу пет на останалите организации. "За" одържавяването гласуваха депутатите от Реформаторския блок, Патриотичния фронт и двама от БДЦ. Против бяха от всички останали политически сили, без "Атака", която не гласува. Получи се така, че на практика ГЕРБ, без да коментират в зала, бламираха предложението на здравния министър.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"50 фирми получават отстъпка за зеления ток", четем във в. "Монитор"
Между 40 и 50 големи фирми ще могат да се възползват от отстъпката за зеления ток. Това съобщиха от бизнес организации след публикуването на проектонаредбата за намаляване на таксата „задължение към обществото" за големите енергийни консуматори. Вместо очакванията, че наредбата ще обхване предприятията с над 10 гигаватчаса годишна консумация на еленергия, се оказа, че прагът е трикратно по-висок. Така от отстъпката ще могат да се възползват само енергийните консуматори с над 30 гигаватчаса годишно потребление. Тази отстъпка ще е в размер на 85% от частта на таксата „задължение към обществото", което се пада на зелените централи. Тя ще се ползва за количествата потребен ток над първите 30 гигаватчаса. При изчислената от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) такса от 1 юли от 40 лв. на мегаватчас около 21 лева се падат на тока, произведен от ВЕИ.
Освен праг на потреблението, компаниите, които могат да ползват намаление от таксата трябва да са на чисто с държавата и общините, или поне да са с разсрочен борчове за данъци и осигуровки. Те трябва да попадат и в едно от 65-те производства в приложението към наредбата, като добивната, хранително-вкусовата, текстилната и химическата промишленост.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Големите пари идват при бързите правителства", пише в. „24 часа"
Тромава администрация спъва наистина големите инвестиции в България, които могат да променят икономиката
През първото тримесечие на 2015 г. БНБ отчете пореден спад в преките чуждестранни инвестиции, като нивото им е било 181 млн. евро. Близо 2 пъти по-ниско от това през първото тримесечие на 2014 г. И този пореден спад на чуждите инвестиции идва, след като в продължение на години България има най-ниското ниво на данъците в ЕС и една от най-евтината работна ръка в цяла Европа. Все предимства, които българските политици изтъкват. И въпреки че преди по-малко от месец премиерът Бойко Борисов се похвали как за няколко дни е открил заводи, които ще дадат работа на 10 000 души. Което е всъщност много добро постижение на фона на спадащите инвестиции. Но и проблем, тъй като повечето от тези заводи всъщност са разширение на досегашни инвестиции, а не чисто нови чуждестранни инвестиции, които да са направени на зелено.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"Набират шивачки с море без пари", пише в. "Стандарт"
Фирми в Кърджали предлагат бонус ваканции в Турция и Гърция
Фирми търсят шивачки в Кърджали, но хората не искат да работят за малко пари. Затова шефове на компании в Родопите се принудиха да въведат нестандартни оферти. Текстилна фирма търси персонал за новата си шивашка фабрика с обещания за двуседмични безплатни почивки в Турция. Единственото условие е кадрите или да са квалифицирани, или да са готови да преминат през курс за обучение. Базовата заплата е 450 лв. Друга текстилна фирма пък дава 650 начална заплата, а бонусът е екскурзия в Гърция, съобщи rodopi24.
"Вдигнете минималната заплата на 1000 лв. и ще се намерят работници. За 400-500 лв. да им работят любовниците на бизнесмените. С такава мизерна заплата не може да се поддържа едно нормално семейство", коментираха хората по форумите в Родопите.
Прочети още от в. "Стандарт"