"Костов и 999 на разпит за КТБ", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Костов и 999 на разпит за КТБ Цацаров вика всички депозанти с преправени договори 1000 души, ползвали преференциални влогове в КТБ, ще бъдат разпитани от прокуратурата. Това стана ясно от изявление на главния прокурор Сотир Цацаров. Сред тях ще бъде и бившият премиер Иван Костов, който в събота призна, че е имал депозит с преференциален лихвен процент в банката. "Имах влог от 155 000 лева в КТБ от февруари", уточни Костов.
"По отношение на моралния аспект на ситуацията бившият премиер каза: "Този, който ще ме критикува в моралната сфера, трябва да знае, че БНБ първа развали договорите, като определи много по-ниски лихви. Аз съм в правото си да защитя спестяванията си", заяви още Костов. "Морални присъди и присъди от тротоара не раздавам", категоричен бе вчера обвинител номер 1 по повод желанието на журналистите да изрази мнение за Костов и останалите вложителите в КТБ, които са поискали с известие до банката да им се преразгледат договорите след затварянето й.
Прочети още от в. "Стандарт"

""Окей Супертранс" обвини Uber в нелоялна конкуренция", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува в понеделник второ производство срещу технологичната компания за споделени превози Uber за нелоялна конкуренция. Антимонополният регулатор ще разглежда действията на американското дружество в България след сигнал на най-големия таксиметров оператор в страната - "Окей Супертранс". Така това е второто производство на КЗК срещу Uber, което се образува в рамките на един месец. Предишното беше стартирано на 15 април комисията след поредица от запитваия.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"Тихомълком отмъкват ТВ7" пише в. „Труд"
Единственият актив на длъжника на КТБ „Краун медиа" на косъм от смяна на собствениците. 300 милиона лева потъват безвъзвратно
Опит за смяна на собствеността в ТВ7 бе направен днес, показа проверка на „Труд" в Търговския регистър. Според данните капиталът на електронната медия отиваше в ръцете на „Праймедия" ЕООД, а в борда на директорите щяха да влязат бившият издател на вестник „Дума" Николай Малинов, Асен Асенов и Явор Цеков.
По този начин досегашният едноличен собственик на ТВ7 - „Краун медиа" ЕАД оставаше без никакви активи, които да бъдат отнети за покриване на огромните дългове към фалиралата Корпоративна търговска банка. Агенцията по вписванията отказа да утвърди промяната.
Прочети още от в. „Труд"

„Бедният взема 7 пъти по-малко от успелия у нас", пише в. „24 часа"
КОГАТО говорим за бедност у нас, водещият показател е делът на хората, които са в риск от бедност. В тази група преобладават чувствително изоставащи от средната класа - традиционно такива са една пета от населението у нас, или около 1,5 млн. българи, които попадат под линията на бедността.
Числеността на тази голяма група с подобен профил не се е променила поне от 2007 г. насам. Причините за това са няколко. Първо, покрай кризата доходите на мнозина наши сънародници замръзнаха. Второ, самата линия на бедност се мести нагоре - ако сравним 2006-2007 г. с 2011-2012 г., линията на бедност е скочила двойно. Трето, и средната ни класа през последните 2-3 години изпитва затруднения и доходът й не успява да порасне.
Прочети още от в. „24 часа"

"Икономиката живна" е заглавиe от в. "Труд"
Икономиката на България се отлепя от дъното. Ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) е 2% на годишна база през първото тримесечие на 2015 г., показват експресните оценки на Националния статистически институт. За трети пореден месец се отчита и инфлация, макар и минимална, след дълъг дефлационен период.
Макроданните на статистиката потвърждават наблюденията, че потребителското доверие у нас расте. Само преди дни статистиката отчете увеличение на хората, които имат намерение да харчат за ремонт и обновяване на дома си през следващите 12 месеца.
Миналата година БВП се повиши с 1,7%, което е най-големият ръст от две години насам.
Прочети още от в. "Труд"

"ЕК пришпори кабинета за независима оценка на банките" е водещo заглавиe на в. "Сега"
вропейската комисия даде ясен знак, че не приема мудните действия на институциите за гарантиране на стабилността на финансовия сектор след фалита на КТБ. Брюксел настоява България да предприеме спешни мерки и да приключи обещаната независима оценка на активите и стрес тестове на банките още тази година, вместо да отлага това за 2016 г. Изисква се и независим преглед на активите на пенсионните дружества, както и на застрахователния пазар.

Това е една от 5-те препоръки, отправени от Европейската комисия на базата на представената от България Конвергентна програма и актуализираната Национална програма за реформи. Вчера ЕК одобри препоръки към всички страни членки. От текста на документа става ясно, че в много от критичните сектори последната година за България е била нулева.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"Бизнесът против скок на осигуровките, кабинетът не отстъпва" четем на първа страница във в. "Монитор"
Намаляването на осигурителни вноски през 2010 г. е донесло повече приходи в хазната, твърди бизнеса. „Откакто бяха намалени осигуровките в бюджета на НОИ са влезли 15 млн. лв. повече. Минималната заплата се е увеличила 3 пъти, а заетите с около 500 000 души. Затова няма основание за увеличение на осигурителните вноски", заяви председателят на Асоциацията на индустриалният капитал в България (АИКБ) Васил Велев по време на заседание на тристранката вчера. Социалните партньори обсъдиха предложенията на социалния министър Ивайло Калфин за пенсионна реформа. За да намали дефицита в НОИ Калфин предлага в следващите 12 г. осигуровките във фондовете „Пенсия" и „Безработица" да се увеличават плавно с по 0,5% и 0,2 на сто. „Запазването на сегашното положение е неприемливо и недопустимо
защото води до увеличаване на трансфера от държавата в НОИ", аргументира предложението си Калфин. Според разчетите на социалното министерство за служители със заплата от 1000 лв. ръстът на осигуровките за старини ще струва на фирмата 3 лв., а на трудещия се 2 лв.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Брюксел смекчи препоръките си към България", пише в. "Капитал Daily"
По-малко на брой сфери, където правителството трябва да предприеме реформи, но и една нова - банковият сектор и надзорът над него. Това е краткият прочит на отправените от Европейската комисия препоръки към България за действия, които страната трябва да предприеме през 2015 и 2016 г.

Прави впечатление, че документът от Брюксел е традиционно критичен в частта, където се анализира текущото състояние, но е особено лаконичен и мек в частта си с препоръките - техният брой пада от 6 на 5, като изричният фокус е свален от енергетиката и пенсионната система, но за сметка на това е добавен акцент върху подобряване надзора както на банковия, така и на небанковия финансов сектор. Според информация на "Капитал" работната версия на документа е била доста по-критична и е отчитала ограничения напредък по всички препоръки от миналата година. Енергетиката е отпаднала, защото решенията се търсят чрез общия енергиен съюз.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Нарушенията при търговете намаляват до 38%", пише в. "Сега"
Държавата трудно се бори с навика си да възлага поръчки на свои фирми без конкурс или да побутва любими дружества, като поставя неизпълними за конкурентите им критерии. Около 38% от проведените търгове през 2014 г. са били с нарушения, показва годишният отчет на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), който вчера бе одобрен от Министерския съвет.

Все пак това е напредък - през 2013 г. с нарушения са били 55% от всички 2484 проверени от АДФИ търга. И докато броят им през м.г. спада, то любимите практики на министерства, агенции, фирми с държавно участие за избор на фаворити продължават.

През 2014 г. инспекторите са направили 601 ревизии, като по-голямата част от тях - 369, са били по конкретни сигнали и искания, показва още отчетът. Вредите по засечените нарушения са за 13.9 млн. лв. Проверени са и 2440 обществени поръчки за 1.8 млрд. лева. До прокуратурата са стигнали 167 доклада с нарушения.
Прочети още от в. "Сега"

"Навалица от круизни кораби това лято в Русе", четем във в. "Монитор"
Рекорден брой круизни кораби ще спрат през това лято на русенското пристанище. Общо 430 корабопосещения с круизни пътници се очакват в най-големия ни град на Дунав, съобщи директорът на „Речен надзор - Русе" към ИА „Морска администрация" Иван Жеков. Това е с около 100 повече в сравнение с миналата година и рекорд за времето, откакто в града изобщо спират круизни кораби. През цялата 2014-а на русенското пристанище са спрели 328 круизни кораба с 39 800 туристи.
В българския участък на Дунав круизните туристи спират най-често в Русе, Видин или Свищов, обясни Жеков. Това зависи от програмата на туроператорските фирми, които са длъжни преди осъществяването на круиза да заявят посещението в „Морска администрация".
Обикновено се избира по едно българско пристанище, където пътниците да спрат и да се разходят. В Русе круизните туристи спират за няколко часа или за един ден. При по-краткия престой обикновено разглеждат центъра на града и някои от музеите. При втория случай корабите спират на русенското пристанище сутринта и тръгват вечерта. През деня туристите най-често разглеждат Иванов-ските скални църкви, които за под закрилата на ЮНЕСКО, и средновековния град Червен. Най-продължителните круизи по Дунав са 16 дни.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Британската преса: Виновни за ниските заплати са чуждестранните работници", пише в. „24 часа"
Заплатите във Великобритания не се покачват заради наплива на чуждестранни работници, твърдят от „Английската банка".
Управителят й Марк Кърни каза, че ниските надници се дължат най-вече на покачването на броя на по-възрастните работници и хората от чужбина. Централната банка на Великобритания направи признанието на фона на предупреждението си, че британската икономика ще отбележи по-нисък от очакваното ръст през текущата година, съобщава "МейлОнлайн".
Според нови данни от вчера, надниците се покачват с най-високия си темп за последните четири години. Средностатисическата заплата в периода между януари и март се е покачила с 2.2% на годишна база. Това е най-високият й ръст от 2011 година насам. Спрямо март миналата година седмичната надница се е покачила с 3.6%. Това обаче, по думите на Карни, пак е под историческата средна стойност, като се дължи на наплива на чуждестранни работници.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"Варненци пътешестват, софиянци са домошари", пише в. "Стандарт"
Пловдивчани са най-големи контета, пътуване с приятели е най-добрата почивка за 85% от българите
За близо 85% от българите добре прекарано време са пътуванията със семейството и приятелите. Това показаха резултатите от представителното за градското население проучване (градове над 100 000 жители), направено от института за маркетингови изследвания GFK по поръка на Amstel в България. В него са се включили хора на възраст между 25 и 50 години от София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Русе и Стара Загора.
Повечето от тях са категорични, че добре прекарано време са моментите със семейство и приятели, като по възможност те да са извън дома. 66% оценяват отдиха сред природата като качествен момент, а 63% вечерите навън с близки като ценни. За миговете, които правят дните им стойностни, българите са единодушни. 60% желаят по-често да посещават публични и социални събития, като театър концерт, кино, изложби и други. "С проучването за добре прекарано време искаме да стимулираме хората да наливат време в моменти, които наистина имат значение за тях. За Amstel един от най-важните изводи от изследването е, че близо 85% от хората личните срещи остават приоритет в ежедневието. Интересно е и как за българите е по-важно да имат свободно време отколкото да градят кариера", коментира Валентина Йенсен от Amstel.
Прочети още от в. "Стандарт"