Западният свят е в икономическа криза, сходна по въздействие с петролния шок от 1973. Това, което виждаме сега, е нищо друго освен последиците от неолиберализма, доминантният икономически и идеологически модел през последните 30 години - счита Филип Блонд от The Independent.
Разлагането на по англосаксонски вдъхновените пазари до голяма степен се дължи на съвместното действие на две тенденции на "свободния пазар" - спекулацията и монополизма. За разлика от разпространеното мнение, свободните пазари, освен ако не са обект на гражданско регулиране, разпределяне на активи и устойчива намеса - винаги се стремят към монопол.
По сходен начин, ефективността не е нещо задължително присъщо на свободните пазари - те не създават от само себе си солидни инвестиции и мъдро управление. По-скоро, ако пазарите се изразяват само посредством цена и възвращаемост, и когато богатството под формата на активи и достъп до привлечен капитал стане така концентрирано както в XIX век (до който сценарий се доближаваме), тогава пазарите не насърчават нищо друго освен хазарт, маскиран като солидни инвестиции.
Например, през 1973 г. съотношението между инвестиции и спекулативен капитал бе 9:1; след 1973 тази пропорция се обърна. Цифрите,деривативите и ливъридж кредитите станаха толкова огромни, че стойността им сега далеч надхвърля съвкупната икономическа стойност на планетата. Например, през 2003 стойността на всичките деривативи в обращение бе $85 трилиона, а размерът на световната икономика - само $49 трилиона.
Тези съотношения нараснаха и според последни оценки стойността на търгуваните ценни книжа и инструменти надвишава фундамента на тези активи с 3:1. Дори ако тези активи се обезценят с 50% (за две години стойността на жилищните активи вСАЩ спадна с 25%), това просто означава, че съвкупният показател на стойността на глобалните ценни книжа ще остане два пъти над ливъридж базата (leverage - кредитен лост. Използване на предоставени ресурси, главно кредит, с цел увеличаване възвращаемостта на активите).
Тази приблизителна глобална скица прикрива дори и по-екстремални равнища на ливъридж кредитирането. Миналата седмица Carlyle Group фалира заради дългове в размер на $16.6 млрд. Този инвестиционен фонд усърдно е спекулирал с ипотечни ценни книжа, получили AAA рейтинг. Някои преценяват, че в края на живота на Carlyle, съотношението "кредит - стойност" е достигало 36:1. Разбира се, че има много подобни частни инвестиционни фондове в сходна позиция.
Несметната спекулация възникна заради голямата концентрация на богатство, станала факт след 1973. Защо? Понеже пазарите се стремят към монопол, когато малки групи хора контролират по-големи обеми активи. Данните от последните години стават все по-изразителни: най-богатите 10% от британците контролират богатството на нацията с пазарна стойност (без имотите) от 57% през 1976 до 71% през 2003. За същия период спекулативният капитал, който можеше да бъде привлечен и инвестиран от дъното на 50% британски граждани, е паднал от 12% до едва 1%.
Между впрочем най-богатият 1% от британците сега контролира - по нови правителствени данни - над една трета от пазарната стойност на нацията, а тук не се включват огромните суми в офшорни данъчни убежища.
От New Economics Foundation бе доказано, че икономическият ръст глобално не е оказал помощ на бедните. През 1980те, за всеки $100 от световния икономически растеж, най-бедните са получавали $2.20; към 2001 те са получавали едва 60 цента. Става ясно, че неолибералният ръст непропорционално облагодетелства богатите и така още повече "обеднява бедните".
Реалното увеличение на заплатите за водещите 13 страни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие ОИСР бе под темпа на инфлацията от 1970те. Тази ситуация е укривана във Великобритания, тъй като отчитаната инфлация масово подценява действителната цена на живота.
Поради това получаващите заплати - за разлика от притежателите на активи - 35 години се сблъскваха с натиск надолу върху техния жизнен стандарт. Всъщност златният период за хората на заплата, като дял от БВП, бе между 1945 г. и 1973 г. - а не във възхваляваната ера на либерализацията.
Проблемът е в това, че никой сред имащите власт не разпознава кризата такава, каквато е - криза на несъстоятелност на активните, причинена от масирано привличане на кредити. Неолибералите все още реагират така, сякаш инфарктната ситуация се корени в ликвидността. Грешат. Правителствата трябва да оказват подкрепа не на банки и спекуланти, а на потребителите, които имат всички основания да се безпокоят за бъдещето си.
сан бернар
на 29.03.2008 в 19:19:17 #33Справедлив обществен строй ще се постигне едва когато с хората започнем да постъпваме така, както с предметите - цинично и изцяло манипулативно! ============================================ Rainbow,нямам нищо против да постъпвам с теб цинично и изцяло манипулативно.
theprestige
на 29.03.2008 в 14:29:16 #32Еййй това комунизма на много хора не е простил явно бг никога няма да се оправи никога няма да се опомни докато още се пишат такива мнение, като тези по-долу.![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_cry.gif?_=1446728989)
marana
на 29.03.2008 в 11:00:49 #31Кихано, прав си, имаше 140 години борба против идеите на Маркс. но преди това е имало поне 5 хиляди години борба срещу социалните идеи на други мислители. не срещу социализма като теоретична доктрина, а срещу свободата и благородното разпределяне на благата е насочена борбата на богатите Маркс, добре, но след него трябва да се продължи да се мисли, иначе рискуваме да станем староверци, нали?
Kihano6
на 28.03.2008 в 23:42:38 #30За кой ли път ще преоткриваме Маркс? Бъдещето е на социализма. Не се заблуждавайте от рухването на соц. блока. Маркс е в основата. Макар и в по-"модерен" език неговите констатации непрекъснато изплуват, в тази статия за пореден път. Историята от Маркс насам е борба за опорочаване на социалистическата идея и това отнема вече 160 години! Това е моралната дилема на нашето съвремие, дилема на избора между добро и зло.
vladimir
на 28.03.2008 в 20:15:57 #29. "Неделчо Съботинов: Vladimir прави си, че Бразилия ще стане най-голямата световна икономика и ще изпревари САЩ, въпросът е кога. Аз си позволих да направя едно бързо изчисления и забелязах, че в момента БВП-то на Бразилия е 1.8 трлн. долара, докато на САЩ е 14 трлн. долара. Ако САЩ спрат своето развитие (0% годишно), а Бразилия расте по 5% годишно, излиза че ще се изравнят икономиките след 40 години (отчитам и малко по-високата инфлация в Бразилия). Звучи реалистично." -------------------------------------------------------------------------------------- Неделчо, благодаря за коментара. има три аргумента в полза на друга сметка: 1о - БВД на бразилия по покупателна способност (както от тази година МТО прави сметките на БВД) е с около 1/3 по голям от номиналния в долари, или около 2,4 трилиона; 2о - бразилия ще расте много повече от 5% година по ред причини, които няма да излагам сега; ще има "китайски" ръст с около 8-10% на година през следващите десетилетия ; 3о - сащ ще имат отрицателен или много нисък ръст през следващите десетилетия. в една оптимистична ситуация след 20-25 години ще бъдем по-големи, в песимистична - 40-50 години. и в двата случая ще бъда свидетел. .
theprestige
на 28.03.2008 в 18:06:33 #28Ахх да сега не само комунист философ си имаме, а ми и фашист браво защо ли не се учудвам изобщо.... БРАВО
theprestige
на 28.03.2008 в 18:05:18 #27Охххх от комунисти философи файда хора никаква.... то се видя. Чакай ти под дървото да ти падне нещо ей така. А като ти се счупи колата викай неволята, а и rainbow и него и той да ти помогне. С приказки да ти оправи колата, а и да те нахрани..... rainbow пълни глупости пишеш опомни се на кой свят живееш пич. Стига си разказвал приказки за малки деца. Супер човек плф Сартър ха Ницше айеееее смях ...толкова си далече от реалността.... Направи лъвовете вегетарианци - щото е лошо да се убиват малки зайчета ще се разплача.... Ох бедните по света мръсната Америка е виновна и еврейте м дааа....
DARK
на 28.03.2008 в 18:01:27 #26Абе имаше един изверг заради който се споминаха сумати милиони хора.Но доколкото е доказала историята този изверг е впуснал една изключително нереално добре работеща икономическа система превръщайки страна изпаднала във финансов колапс във втора икономическа сила на планетата и това за нереално отрицателното време от 10 години!Говоря за Германия и за Адолф Хитлер и неговото икономическо чудо.
microsystems
на 28.03.2008 в 17:27:48 #25В днешният свят се говори много за глобализацията, като начин да се осигури проспериет на бедните държави по света.. Само че, стастистиката доказва обратното...според статията бедняците по света са по-бедни от преди, а богатите пълнят гуша... Раинбоу, говориш за нов световен ред, но това е Утопия...от многото гледни точки какъв точно трябва да бъде този ред, никога няма да има изцяло съгласие...СССР беше опит точно в тази посока, да се осигури еднакво и честно съществуване на хората, но всички сме наясно с последиците... Неолиберизма пък проповядва пълна свобода, като начин богатствата да се разпределят по равно, но и това май не стана както трябва... Реалността е, че нещата са много по-сложни отколкото си мисли болшинството....трябва да се намери баланс между социализма и капитализма като система на управление...да има свобода за реализация и мотивация човек да отива нагоре, но и начин да се осигури съществуването и възможностите за подобна реализация на хора, които водят по неравностоен начин на живот... Капитализма просто трябва да еволюира, да се пренасочи към ползата на развиващият се свят. Една от причините бедните да са бедни, е че не са конкурентноспособни в глобализиран свят...нямат много умения, и живата сила е най-ценният им капитал. Следователно, земеделието и шивачеството са най-рентабилните начини да се прави икономика в третия свят, но субсидиите и ниските цени на тези две ключови дейности в първия свят не ги правят печеливши за третия свят... Така че, капитализма просто трябва да се пренасочи, да стане по...човешки главно. Глобализацията ще продължава, но е нужна някаква регулация, за да може човечеството да спечели от цялата работа по-равностойно...
Staff
на 28.03.2008 в 15:14:42 #24rainbow , извиняваи ако не съм те разбрал , ама кои ще води човечеството към този нов'ред' или 'строи'....И кои ще 'командва парада' след тожа???
raylight
на 28.03.2008 в 14:27:31 #23В България имаме именно неолиберално управление, което не е дясно. Либералите винаги а били леваци, а не като консерваторите - и в политиката и в икономиката![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_wink.gif?_=1446728989)
Неделчо Съботинов
на 28.03.2008 в 14:03:07 #22Разбрах ти идеята, благодаря за отделеното време.
boris
на 28.03.2008 в 13:43:01 #21ако добре те разбирам -(включвайки и долните ти постове) ако хората се задоволяват с малко материални неща (като птиците небесни, дето нито орът нито жънат....
) обществото става ненужно на човека, защото той може да си ги набавя и без колективна работа, просто казано, и реално без "обществен строй". Е това е известно от 2000 години. И аз не вярвам в него, защото историята винаги е била натрупване, а не замяна. Вероятно ще има начин да съжителстват нещата, вероятно..........
Неделчо Съботинов
на 28.03.2008 в 13:34:59 #20T.e. искашда кажеш, че както сме се превърнали в "Господари на природата", така ще има и "Господари на масата (хората)". А няма ли някакакъв справедлив обществен строй, към който да се стремим. Разбрах вече, че не живеем в социална държава, а какъв е пътя тогава?
Неделчо Съботинов
на 28.03.2008 в 13:21:16 #19Да, това е ясно. Но ти продължаваш да не казваш, с какво ще се замени този остарял икономико-политически строй. Имаш ли някакво конкретно предложение?
SAQTA
на 28.03.2008 в 13:10:06 #18Спечелете награди от томболата на http://www.specheli.co.nr/ Бъдете бързи ! Времето изтича !
boris
на 28.03.2008 в 13:09:16 #17rainbow ---------------------------------------- Е именно,ама ти не ми отговаряш, нали говорим за капитализъм (в смисъл някакъв порядък на обществото), а реакцията на "обществото" почти винаги е лесно предвидима и напълно логична, (тоест свобода всеки ден и т.н.т. нанайси феродо), та въпросът е как обществото ще стане равно на човека
за да е такова каквото искаш да бъде. Баси звучи абсурдно, "парадоксално но факт"
maxim
на 28.03.2008 в 12:45:56 #16Браво на г-н Блонд за хубавата статия и браво на Money.bg, че пишат за нея. Неолиберализмът е може би най-нелепата лъжа, с която са залъгвали някога обществата (и може би свидетелства за това колко по-наивни стават някои хора). Тази лъжа гласи, че ако богатите бъдат оставени без регулация, някак си тяхното богатство (или чрез милостиня, или чрез предоставяне на работа), ще стигне до бедните, които ще станат по-богати. Реалността показва, че богатството и властта остава за богатите, а бедните затъват все по-дълбоко в кредит. Кредитът се превръща в растящ дълг, а дългът - в робство. Има само една клика по-висша от свръхбогатите и това са централните банкери. Те не притежават просто парите, а притежават златната кокошка, тоест властта да произвеждат пари и да ги раздават срещу задължения.
Genov
на 28.03.2008 в 12:29:38 #15Така е. Честно казано вчерашното падане е заради главния конкурент - Oracle, който представи лоши данни за последната четвърт и ни повлече и нас надолу. В крайна сметка се очаква нашите данни да са доста по-добри, но за това в следващите емисии![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_smile.gif?_=1446728989)
Неделчо Съботинов
на 28.03.2008 в 12:07:10 #14Според профила, който си попълнил виждам, че пишеш от Германия. Следях последните икономически данни от там и виждам как "локомотивът" на Европа май е започнал да се отделя по-осезателно от останалите евро-членки. Бизнес и потребителското доверие расте, а и икономическите перспективи са обнадеждаващи. За момента европейските борси обърнаха тренда и пак са нагоре, а DAX е първенец с 0.5% за моента. Смятам, че немският капиталов пазар ще се възстанови по-бързо от останалата част на Европа, така че капитализацията на компанията ти ще възвърне изгубените си стойности. Тука нашата "стокова"
борса е на път да приключи отлична седмица и се надявам инвеститорското доверие да започне по-бързо да се възстановява.