Добре образовани хора напускат България – лошо за страната, добре за Европа. На това мнение е българската еврокомисарка Кристалина Георгиева, която в интервю за „Ди Велт” задълбочено анализира някои тенденции в Европа.
Няколко публикации в международните медии насочват вниманието към България. В австрийския „Щандарт" Маркус Бернат пише, че след гласуването за Европарламент правителството в София сякаш вече е отписано, а наесен могат да се очакват предсрочни избори. За резултатите от евроизборите говори и българската еврокомисарка пред германския „Ди Велт". Кристалина Георгиева добре знае, че веднага трябва да се потърсят причините за успеха на еврокритиците на тези избори:
„Вземете например моята родина България. Членството в ЕС беше най-доброто нещо, което можеше да ни се случи. Но моментът се оказа лош, защото точно, след като се присъединихме към ЕС, валутният съюз влезе в криза."
Кой ще ни повярва, ако самите ние не си вярваме?
Тази криза не бива да поставя отпечатък върху бъдещето, допълва Георгиева. Според нея на европейската икономика трябва да се дадат силни импулси, така че хората бързо да усетят подобрение:
„ЕС произвежда 23% от стопанския продукт на земното кълбо. Не бива да го забравяме, напротив - трябва да се гордеем с този факт. Най-добре ще убедим хората в полезността на ЕС, ако им покажем ясно придобивките и ако ги увеличим още. Нека да си възвърнем вярата в собствените сили. Защото ако ние самите не си вярваме, кой ли друг ще ни повярва?" - пита Кристалина Георгиева.
Тя си дава сметка, че времената са трудни, че кризата не е отминала изцяло, че особено младите хора в Европа много остро страдат от високата безработица. За нея е очевидно, че политиците са длъжни да търсят решения и да държат хората в течение - друг път няма.
Българската еврокомисарка обаче е разтревожена и от друга глобална тенденция, която е независима от общото икономическо развитие: "Благоденствието в световен мащаб непрекъснато се увеличава, брутният вътрешен продукт продължи да расте дори по време на кризата. В същото време светът става все по-крехък. Съществуващият ред се намира под заплаха - заради климатичните промени, заради етническите и религиозни конфликти. Тези конфликти не признават национални граници, нито една страна не може да ги реши сама. А последствията от тях пряко засягат всички нас. Например - бежанският поток от Сирия. С други думи, важно е солидарността помежду ни да укрепва - а не да намалява."
България "изнася" специалисти
В края на интервюто журналистката от „Ди Велт" я пита трудно ли е да си български комисар в ЕС и има ли комисари първа и втора категория? Кристалина Георгиева очевидно също често си задава този въпрос:
„Никак не е лесно да отговоря. Имам усещането, че в Брюксел мнението ми притежава някаква тежест. Като жена, а на всичкото отгоре и българка, аз съм свикнала, че трябва да полагам двойни и тройни усилия за всеки успех. България е новак в ЕС, освен това се числи сред най-бедните държави в Общността. В същото време по-голямата част от българите, които емигрират, са добре образовани специалисти, хора с висше образование - а не някакви „социални туристи". За България това е лошо, за Европа обаче - доста добре."