„Този народ, който е склонен да пожертва свободата си, за да си осигури временна сигурност, не заслужава нито свобода, нито сигурност"

Бенджамин Франклин

В периода, в който Милтън Фридман преподава в Чикагския университет, той обръща изключително внимание на икономическата реалност в Индия, Япония и Съединените Щати. В тази глава, професорът се спира именно на приликите и разликите в устройството на пазара между отделните страни.

Фридман отбелязва, че страните които използват свободното пазарно стопанство, като гореизброените, успяват много по-бързо да достигнат икономически и социален просперитет, от тези които налагат силна държавна намеса в работата на пазара.

В подкрепа на това становище са думите на шотландския икономист от 18 век Адам Смит, според който свободните пазари са изградени на база схващането, че всеки човек сам трябва да открие онова, което прави най-добре, за да го развива и печели. Така, когато всички икономически единици в едно общество се специализират в отделни области, обществото като цяло започва да се развива много по-бързо.

Фридман дава пример с бурното развитието на британската икономика през 19-ти век и тази на Япония през 20-ти век, които си приличат по това, че и двете получават благословията на правителството да се развиват в условие на свободно пазарно стопанство. От друга страна, държавите които тръгват по пътя на плановата икономика, изпитват непреодолими трудности на всяко ниво и в крайна сметка стигат до предизвестения си край. „Просто те не са конкурентоспособни на свободния пазар", коментира Фридман.

Да, централизираната икономика е имала замисъл да бъде социално ориентирана и напълно справедлива, чрез точно и ясно планиране на пазарните тенденции от страна на държавните икономически експерти. Провалът й обаче, окончателно потвърждава становището, че няма човек или група от хора, които могат да управляват цялата пазарна система от канцелариите си.

Милтън Фридман дава за пример Индия, която е страна с огромен човешки потенциал, и реална възможност да бъде много по-развита, ако не беше тръгнала по пътя на централизираната икономика. До ден днешен, въпреки промените в управлението на страната и бурният икономически прогрес, Индия си остава една от страните с най-слаб индекс на човешко развитие в света, равен на този в част от африканските държави.

Фридман коментира и нуждата от свободна търговия. Ако хората са свободни да търгуват само с партньори, които предлагат най-изгодните стоки и суровини, ресурсът ще се използва изключително ефективно, което пък води до по-бърз икономически просперитет. Свободната търговия изисква свободна конкуренция, за да съществува.

Производителите често отправят искания към правителството за защита на родното производство чрез налагането на ограничителни мерки под формата на по-високи вносни мита и акцизи, за да се стимулира вътрешното потребление. Обикновено тези искания се украсяват с думите „защита на обществения интерес", което се критикува от Фридман. Защитавайки определена икономическа група, правителството се намесва в работата на свободния пазар и изкуствено облагодетелства неконкурентоспособен сектор, което в бъдеще носи негативи на цялото общество.

Следва Глава III - Анатомия на кризата