По-труден от подписа бе изборът. Руското предложение трябваше да се бори с кандидатурите на Залцбург, който отпадна на първия тур, и на южнокорейския Пхенчхан. На втория тур южнокорейците получиха 47, а руснаците 51гласа на гласуването на сесията на МОК в Гватемала.
В началото на надпреварата на градовете София също претендираше за зимната Олимпиада. Българската столица обаче, както и Алма-Ата (Казахстан), Боржоми (Грузия) и Хака (Испания) отстъпи след 22 юни 2006 на руския, южнокорейския и австрийския кандидати.
Русия бе представена на сесията на МОК от най-влиятелна делегация. Лично президентът Путин е направил презентацията на Сочи. Руският президент е дал гаранции, че ще бъдат положени всякакви мерки за гарантиране на сигурността и подобрение на инфраструктурата. Строителството на олимпийските обекти ще бъде завършено навреме, по пътищата няма да има дупки.
Жаку Рогге, президент на МОК, е обяснил, че за избора са помогнали личните гаранции и обаянието на Владимир Путин и подкрепата за каузата на болшинството от руското население.
Руската делегация по време на церемонията се е държала за ръце. Икономическият министър - непушач Герман Греф е запалил цигара, а вицепремиерът на Руската федерация се пошегувал, че е отслабнал с няколко килограма.
Решението на МОК е голяма победа за Русия. Олимпиада в страната се е провеждала само веднъж, през 1980 г. в Москва, при това американците тогава бойкотираха.
Икономическите рамки на смелото начинание са приблизително ясни. Греф е обещал, че Олимпиадата в Сочи ще бъде печеливша. Той изчислява приходите в десет-годишен период и счита само от експлоатацията на обектите и данъчни плащания в бюджетите на всички равнища да постъпят над 300 млрд. рубли ($11,5 млрд.)
Ще има допълнителни приходи и от продажба на телевизионни права.
Правителството на Русия по-рано бе приело Федерална целева програма „Развитие на Сочи като планински климатичен курорт през 2006 - 2014 години". Концепцията предвижда влагането на 313,9 млрд. рубли за реализация, от които 135 милиарда ще бъдат частни инвестиции ($12 млрд).
Очаква се прекият доход от провеждането на Олимпийските и Паролимпийските игри през 2014 година да възлезе на 485 млн. долара, от които 300 млн. ще постъпят от местни спонсори, а 125 млн. ще се спечелят от продажбата на билетите.
Тоест, приходите и разходите са балансирани в дългосрочен период - за Сочи ще остане още един етикет за забележително място.
„Игрите на 2014 ще се проведат в удивителни природни условия", радват се в РИА Новости. „Само тук живописното морско крайбрежие съседства със заснежени склонове, създаващи идеални условия за зимни видове спорт. Средната дебелина на снежната покривка в планините съставлява 2 метра. Тук почти никога няма мъгли. Температурата през зимата обикновено е под нулата, но няма силни мразове В Сочи се съчетава по уникален начин средиземноморски и алпийски климат".
За руснаците остава строителство на 11 спортни обекта, 140 км. пътища, 50 км железопътни линии, модернизация на летището и повишаване пропускателната му способност, и куп други задачи.
Неделчо Съботинов
на 06.07.2007 в 01:11:52 #6Стига си спамил, отивай да четеш биографията на другаря Путин
Неделчо Съботинов
на 05.07.2007 в 18:40:50 #5Ех ех, то не бе радост не бе чудо, дано братушките да ти платят няколко хиляди евро, че такава реклама им правиш на градчето (бъдещ Лас Вегас, как ли не, едно време и за Лилехамер говереха чудеса, а сега дори никой не си спомня, че има такъв град). Даже и снимки си пуснал, абе хубави са, ама чисто по руски ще окапазят всичко, сигурен съм в това и какво като са близко, да не мислиш, че руснак ще пусне българин да печели от техния бизнес-никогда. "Според местните брокери, през 2002 г.,жилище с площ около 60 кв. м в центъра на Сочи е се е продавало за около 15 хиляди долара." На това му викам ниско ниво за старт $250 за квадратен метър. Всичко ок, възхвалявай си мужищината колкото си искаш, но спри злобно да коментираш каква била столицата София и да я сравняваш с нивото на Грузия и Казахстан, не говори добре за теб. Пиши си там по руските блогове с домейна си bk.ru и недей да се пенявиш тука.
Делян
на 05.07.2007 в 14:52:14 #4ще го превърнат в град на хазарта? бих казал, че по нашенски/руски стандарти този град ако стане град на хазарта по-скоро ще е град на мутрофоните. а, иначе се радвам, че е победил за зимна олимпиада. бих искал това да беше София обаче.........
Неделчо Съботинов
на 05.07.2007 в 14:09:09 #3Ще дръпнат яко разбира се, виж от каква ниска база започват, но това не означава, че Сочи ще стане световен финансов център или зимен курорт.
somebody
на 05.07.2007 в 13:56:37 #2Тия ще дръпнат яко.
Неделчо Съботинов
на 05.07.2007 в 12:14:07 #1Хахаха, забавен коментар на родния ти руски език