Според последната прогноза на МВФ загубите, свързани с лоши кредити и обезпечени активи могат да достигнат $4.1 трилиона до края на 2010 г. в глобален план, под натиска на рецесията и кредитна криза, което ще нанесе силен удар на финансовите институции.

Според Международния валутен фонд 61% от отписаните активи ще са за банките, докато застрахователите, пенсионните фондове и други небанкови компании ще отчетат останалите 39% от загубите.

Фондът очаква загуби от $2.7 трилиона на американските финансови институции, което представлява ръст от оценките през януари за $2.2 трилиона, а през октомври миналата година фондът очакваше отписванията на активи в САЩ да достигнат $1.4 трилиона.

Без данъчни стимули и други правителствени действия, банките вероятно ще ограничат кредитирането в следващите месеци, влошавайки най-тежката глобална рецесия от шест десетилетия, според МВФ, като дори и с убедителна държавна политика, процесът на дилевъридж ще бъде бавен и продължителен.

"Стабилизирането на финансовата система остава ключов приоритет и въпреки че напредък има, ще бъдат необходими допълнителни усилия," считат от фонда.

Прогнозата за загуби от $4.1 трилиона е първата на МВФ, която включва заеми и ценни книжа, произхождащи от Европа и Япония. Пенсионни фондове и застрахователни компании, също са изложени на подобни загуби.

С изключение на тези активи, банките по целия свят може да отчетат кредитни загуби от около $2.8 трилиона в периода от 2007г. през 2010 г., според доклада на МВФ, като $1 трилион от тази сума вече са отразени в банковите отписвания на активи.

Според фонда загубите на банките в САЩ до края на миналата година са достигнали 510 милиарда долара, а се очакват още 550 млрд. отписвания до края на 2010 година, като прогнозата не включва "държавно финансирани предприятия".

Банковите загуби в еврозоната през тази и следващата година ще нараснат до $750 милиарда, от $154 млрд. в края на 2008 година, като общо загубите на европейските финансови институции се очаква да достигнат $1.2 трилиона.

Според МВФ може да се наложи някои банки да бъдат национализирани, за да се привлекат частни инвестиции.

От фонда считат, че това, че банките по целия свят са повишили капитала си с около $900 милиарда ще повиши доверието на инвеститорите.

Но в момента "доверието в международната финансова система остава слабо и системните рискове са повишени," се каза в доклада.