
Според последната прогноза на МВФ загубите, свързани с лоши кредити и обезпечени активи могат да достигнат $4.1 трилиона до края на 2010 г. в глобален план, под натиска на рецесията и кредитна криза, което ще нанесе силен удар на финансовите институции.
Според Международния валутен фонд 61% от отписаните активи ще са за банките, докато застрахователите, пенсионните фондове и други небанкови компании ще отчетат останалите 39% от загубите.
Фондът очаква загуби от $2.7 трилиона на американските финансови институции, което представлява ръст от оценките през януари за $2.2 трилиона, а през октомври миналата година фондът очакваше отписванията на активи в САЩ да достигнат $1.4 трилиона.
Без данъчни стимули и други правителствени действия, банките вероятно ще ограничат кредитирането в следващите месеци, влошавайки най-тежката глобална рецесия от шест десетилетия, според МВФ, като дори и с убедителна държавна политика, процесът на дилевъридж ще бъде бавен и продължителен.
"Стабилизирането на финансовата система остава ключов приоритет и въпреки че напредък има, ще бъдат необходими допълнителни усилия," считат от фонда.
Прогнозата за загуби от $4.1 трилиона е първата на МВФ, която включва заеми и ценни книжа, произхождащи от Европа и Япония. Пенсионни фондове и застрахователни компании, също са изложени на подобни загуби.
С изключение на тези активи, банките по целия свят може да отчетат кредитни загуби от около $2.8 трилиона в периода от 2007г. през 2010 г., според доклада на МВФ, като $1 трилион от тази сума вече са отразени в банковите отписвания на активи.
Според фонда загубите на банките в САЩ до края на миналата година са достигнали 510 милиарда долара, а се очакват още 550 млрд. отписвания до края на 2010 година, като прогнозата не включва "държавно финансирани предприятия".
Банковите загуби в еврозоната през тази и следващата година ще нараснат до $750 милиарда, от $154 млрд. в края на 2008 година, като общо загубите на европейските финансови институции се очаква да достигнат $1.2 трилиона.
Според МВФ може да се наложи някои банки да бъдат национализирани, за да се привлекат частни инвестиции.
От фонда считат, че това, че банките по целия свят са повишили капитала си с около $900 милиарда ще повиши доверието на инвеститорите.
Но в момента "доверието в международната финансова система остава слабо и системните рискове са повишени," се каза в доклада.
Kreuzberg
на 22.04.2009 в 03:48:24 #6Заемите които си взел разбира се имам в предвид са пасив. А ако банките не даваха заеми и не се емитираха акции, немаше да има ни джисиеми, ни интернет, ни финансови кризи прав си. Но тази хуманна за масата идея за жалост при действащата политическа конюктура е толкова химеристична, че България на 3 морета сравнена с нея си е направо реалистична
Kreuzberg
на 22.04.2009 в 03:34:06 #5Подробен и пилота явно са будни българи и имат представа от икономика. Да капитала в обръщение е около 4% от общата парична маса. Може и да се бъркам, вижте графиките за развитието на М2 и М3, както и парите в обръщение. А загубата на тези активи предизвика кризата, зашото тези капиталови маси, реално никога несъществуващи бяха създадени на базата на реални underlying assets, гаранциите за които са или в малкият човек или в държавата. А и актива за едни, е пасив за други, правило коети трябва да знае всеки студент първи курс, поккрепено от факта че повечето активи на тези са на базата на заеми, което води до невероятни нараствания на балансовите суми. Някой да отвори отчетите на на-големите европейски институти да види за какво става дума. Изводът- виновен за всичко е мометаризма като кредую в тия среди. Алчността е иманентна на капитализма и не може да бъде премахната и сочена за виновник номер едно. А автора на първия пост да си отиде да коментира в тъпспорта, то бива тапотия и некомпетеннност, че дори не ми се занимава да ти обяснявам толкова елементарни и прости неща. А ако учиш или си учил икономика и смяташ заемите за актив
Podroben
на 21.04.2009 в 21:16:00 #4Pilota, Абсолютно си прав. Голямата част от парите обаче електронни и дори не съществуват на хартия.
vladimir
на 21.04.2009 в 20:30:41 #3. позволявам си да възпроизведа същия коментар от предишната главна статия, която нюза много странно изтри, малко след като го публикувах. ------------------------------------------------------------- БРАЗИЛИА ПРАВИ ДНЕС 49 ГОДИНИ Столицата на Бразилия, Бразилиа, навършва днес 49 години от своето основаване. Построена по време на президента Жуселино КубиЧек, син на Чехски емигранти, и инаугурирана на 21 април 1960, замести Приказния Град, Рио де Жанейро, като столица на Бразилия. Международния конкурс за нейния проект е спеЧелен от бюрото на урбаниста Лусио Коста и архитекта Оскар Ниймайер. Идеята на Лусио Коста и Ниймаейр е футуристиЧна, залагайки в урбанистиЧния план и архитектурните форми духа на прогреса и бъдещето на една велика държава. За място на нейното строителство е избрано платото на Гояс в географския център на страната, с мек тропиЧески климат. Построена е на напълно гола земя, като Жуселино е преместил президентския си кабинет в дървени бараки по време на строежа (вижте снимките) и едно изкуствено езеро, Параноа, е създадено около нея. На 7 септември (национален празник) 1987 година е обявена от ЮНЕСКО за световен паметник на културата, единственият съвременен град полуЧил това признание. Днес има 1 милион жители и има изклюЧителната функция само на административен център на страната. Вижте снимките: http://www.geocities.com/augusto_areal/tabphoto.htm .
вендета
на 21.04.2009 в 19:15:56 #2Брях, как ли ще го правят, за да го насмогнат? Най вероятно с печатарските услуги на ФЕД! Дупе да ни е яко! Как са оплели конците тези тарикати от световните финасови тръстове! Но така ще е, след като единствената резервна валута е $, то ще потъваме заедно с Big Brother!
Наблюдател
на 21.04.2009 в 19:04:29 #1Докато акциите и заемите се броят се активи,дотогава ще има разни кризи Не може акцията да е пари.