МВФ заяви днес, че липсата на конкурентоспособност е основното предизвикателство през икономиката на Франция с което Фонда сякаш засилва натиска върху френския президент Оланд да предприеме сериозни и амбициозни промени в правилата на пазара на труда, което да окаже подкрепа за икономическия растеж на втората по сила икономика в Еврозоната.

В своя доклад за Франция (т.н. "Параграф IV" за страната), МВФ отбелязва: "С оглед отслабване на рисковете за финансовата стабилност и с перспективите за постепенно разрешаване на кризата в Еврозоната, дупката във френската конкурентоспособност се явява като основно предизвикателство за макроикономическата стабилност на страната, за икономическия растеж и разкриването на нови работни места".

Откакто пое властта през май месец, френският президент Оланд се бори с проблемите в икономиката на страната, които Франция понася главно от дълговата криза в Еврозоната. Въпреки че страната избегна (за сега) рецесията и дълбочината на кризата в т.н. южни "периферни" европейски страни, Франция не успява да отбележи какъвто и да е икономически растеж от октомври 2011г. насам (от Q4 на миналата година насам).

Според последния доклад на МВФ, БВП на Франция за настоящата година ще отбележи растеж от едва 0.1% г./г. и слаб растеж от 0.4%г./г. за 2013г. Фонда очаква френското ниво на безработица да остане над 10% и да продължи да покачва.

Досега френското правителство и президента Оланд се фокусираха върху борбата за задържане на френските финанси по пътя, който да запази доверието на инвеститорите към страната и от това да задържи ниската цена на дълга (ниските лихви на френските дългови книжа). За да успее да свали бюджетния дефицит до европейски лимит в 3% от БВП през 2013г., Оланд въведе извънредни данъци за 30 млрд.евро.

В същото време, други страни от Еврозоната които имат по-дълбоки финансови проблеми като Испания и Италия, бяха принудени да направят промени в правилата в техните пазари на труда за да се изгради по-евтината и по-гъвкава работна сила. Това означава, че Франция изостават в тази посока, което пък вреди на нейния експортен сектор и печалбите на френските компании, а това от своят страна ограничава инвестициите и иновации, предупреждава МВФ.

"Загубата на конкурентоспособност датира още преди кризата, но рисковете стават дори по-тежки, ако френската икономика не се адаптира съвместно с нейните основни търговски партньори в Европа", посочва МВФ в своя доклад.

Според Фонда, започналите преговори на френското правителство със синдикатите и бизнеса за намиране на начини за по-гъвкава работна сила са уникален шанс, който не трябва да се пропуска, като трябва да се премахнат законовите/правните пречки около съкращенията и да се направи по-лесно френските компании да приспособяват работното време и заплащането на труда, заявява МВФ.

МВФ посочва, че намаляването на налозите плащани от работодателите за финансиране на социално-осигурителната система може да направят икономиката на Франция по-конкурентоспособността.

Франция се фокусира главно върху повишение на данъците за да сложи в ред своите финанси, а не се фокусира върху понижение на разходите и това също прави страната по-слабо конкурентоспособна, като данъчните нива вече са сред най-високите в Европа, предупреждава МВФ. Опитите на Франция да ограничи своите финанси биха се подобри чрез по-голямо фокусиране върху съкращаване на разходите, отколкото върху повишение на данъците, смятат от Фонда.

Все пак МВФ показва известна гъвкавост относно т.н. сурови мерки на икономии, като предупреждавайки, че с поредни подобни мерки на икономии имащи за цел постигането на заложените фискални/бюджетни цели през 2013г. може да охладят перспективите пред икономическия растеж на Франция в краткосрочен план.

МВФ дори каза, че ако икономиките в Еврозоната продължава да бъдат слаби, Франция и другите нейни европейски партньори трябва да направят съвместно преразглеждане на скоростта на редуциране на бюджетните си дефицити.