Наши фирми се хвърлят в жестоката битка за $150 млн., които САЩ отпусна за базите „Ново село" и „Безмер", съобщи Sliveninfo.

Две трети от субсидиите са за строежа на военната база в Ново село. Търгът е в ход. Останалите са за доставка на храна и обслужване на щатските рейнджъри край Сливен и Ямбол. Стартът на надпреварата за тях ще бъде даден до месец.

Търгът за военните съоръжения бе обявен преди дни в сайта на европейското командване на американската армия. Поръчката е до $100 млн. Заявки се приемат по интернет до 18 април.

Победителят трябва да вдигне полигоните, казармите и жилищния комплекс за 2500 US бойци. Той е длъжен да изгради още пътищата към базата, алеите в нея, да направи осветление и канализация. От две години чакаме този шанс, ликуваха наши бизнесмени, които имат амбиция да премерят сили за апетитната поръчка.

Вече е сигурно, че базата ще бъде в южния край на сегашния полигон Ново село. Съоръжението ще се състои от специални железобетонни къщи, зали за брифинги, почивка, фитнес зали, медицински пунктове, зали за обучение на личния състав и други.

Фирмите, които кандидатстват за голямата поръчка, трябва да имат опит в изграждането на подобни съоръжения и да разполагат с наличните специалисти. Според източници от нашето Министерство на отбраната най-много пари ще отидат за изграждане на водопроводите на Ново село. Основният проблем на района е липсата на питейна вода, от което страдат и близките села Мокрен и Седларево.

Очаква се фирмата победител да изгради изцяло нови водопроводи, включително и за близките села. Според запознати самото строителство ще започне още тази пролет и с участието на американски специалисти. Който и да спечели поръчката, ще трябва да наема местни фирми за подизпълнители. Това означава, че в района на Сливен и Ямбол започва масово търсене на работна ръка, най-вече на строители.

След старта на реалното обучение в базите през есента на тази година там ще работят поне 1000 души обслужващ персонал, включително и висококвалифицирани преводачи.

Разполагането на американски военни съоръжения бе официално обявено на 24 март 2006 година, а договорът бе подписан на 28 април същата година в София от държавния секретар на САЩ Кондолиза Райс и външния министър на България Ивайло Калфин.