Само ден преди важната нова среща на Еврогрупата в Брюксел на която да се обсъди кризата в Гърция и най-вече да се проведат новите дискусии за стабилността на гръцкия дълг, говорителката на немското финансово министерство Мариане Коте подчерта за пореден път опозицията на правителството срещу идеята за отписване на част от гръцкия суверен дълг.
"Невъзможно е да има отписване/обезценка на дълга на Гърция", подчерта Коте на днешната редовна пресконференция на немския кабинет.
Въпреки че Берлин ще работи за изграждане на обща позиция относно Гърция на утрешната среща на финансовите министри от Еврозоната, Коте посочи, че не се очаква окончателно решение за Атина и на тази нова среща в Брюксел. Според нея, финансовите министри от Еврозоната работят под "силен натиск" за да подготвят почвата за общата своя позиция относно по-нататъшната финансова помощ за Гърция на утрешната среща. Тя обаче напомни, че окончателното решение за помощ за Гърция може да стане факт, само след като Бундестаг на Германия одобри постигнатото споразумение. Въпреки това, Коте смята, че утрешната среща на Еврогрупата "ще бъде първата важна политическа стъпка" преди националните парламенти в редица страни от Еврозоната да одобрят постигната окончателна сделка.
Според нея, предложението преди време на немския фин.министър Шойбле да бъде събрана накуп и изплатена в един единствен транш обещаната до края на годината финансова помощ за Атина (в размер общо на около 44 млрд.евро) "ще бъде една от основните теми на утрешните разговори" в Брюксел.
Еврогрупата се среща във вторник, за да се обсъди как може да за запълни финансовата "дупка" от цели около 32.6 млрд.евро във финансите на Гърция след като на предишната среща само преди седмица, финансовите министри от Еврозоната решиха да удължат с две години (до 2016г. вместо до 2014г.) срокът в който Атина трябва да сложи в ред своите финанси (да намали бюджетния си дефицит под европейския лимити в 3% от БВП) и беше взето решение за удължаване с още две години (до 2022г. вместо до 2020г.) на срокът в който гръцкият дълги трябва да бъде понижение до по-устойчивото ниво от 120% от БВП на страната.
Но на заседанието миналия понеделник, Еврогрупата срещна отпор от страна на МВФ в лицето на нейния шеф Кристин Лагард, тъй като Фонда настоява европейските лидери да предложат облекчение на гръцкия дълг (най-вече чрез обезценка на част от суверенните гръцки облигации притежавани от Европейския официален сектор в лихвите на правителствата от Еврозоната) и настоя да се очерта ясен план за постигне на устойчиви нива на гръцкия дълг, но до 2020г.
За сега обаче, европейските финансови министри заявяват, че те не желаят Еврозоната да поеме загуби по отношение на притежавания гръцки дълг и по досега отпуснатите заеми за Атина (подобно изявление направиха немският фин.министър Шойбле и австрийският му колега - Мариа Фектер).