Температурите се повишават. Милиони хора ще останат без храна, а в Китай и Австралия недостигът на вода ще е много остър. Хоризонтът е 2080 година. Вода ще липсва и в определени части на САЩ и Европа. Това са някои от изводите на нов глобален доклад за климата, на който се позовава Ройтерс.

Към края на столетието между 1.1 и 3.2 млрд. души няма да имат достатъчно вода. До това ще доведат промените в климата. Температурите ще се повишат между два и три градуса по Целзий - пише в екземпляр от доклад на Междуправителствения панел за промяната в климата (IPCC).

Пълният текст на доклада ще бъде публикуван през април, но журналистите от австралийския вестник The Age са се добрали до достоверно копие. Според изнесените данни, в следващите 70 години нови 200 милиона души ще се добавят към редиците на 600те милиона, които гладуват сега. Заливането на крайбрежните зони ще засегне други 7 милиона домакинства.

„Посланието е, че всеки регион на земята ще е изложен (на ефектите)", посочва д-р Греъм Пърман, който е помогнал копието на доклада да достигне до медиите.

Пърман казва, че Китай, както и Австралия, ще загубят голяма част от валежите, които сега падат на техните селскостопански територии. Африка и бедните страни като Бангладеш ще бъдат най-засегнати, защото те имат най-малък потенциал за борба с промените в бреговите ландшафти и със засушаването.

IPCC бе основан през 1988 от Световната Метеорологическа Организация и програмата на ООН по околната среда с цел да дава глобална картина на политиците за въздействието на промяната в климата.

Групата консултанти ще оповести доклад в петък в Париж, в който се предсказват повишения на температурите до 2100 година спрямо прединдустриалната епоха между 2 и 4.5 градуса Целзий. Най-достоверно ще е увеличение с 3C.

Този доклад ще обобщи научните изследвания за промяната в климата, докато докладът през април ще бъде насочен към последствията от глобалното затопляне и възможностите за приспособяване.

Специална глава е посветена на Австралия, която се сблъсква с невиждана преди суша. Изследванията сочат, че екосистемата на Големия бариерен риф, гордост на Австралия и източник на приходи за туризма, до 2030 може да е разрушена. Ще причинят това по-високите температури на морската вода и по-високата й киселинност.

Снегът ще изчезне от планините в Югоизточна Австралия, а водният приток в речния басейн Мъри - Дарлинг до 2050 г. ще намалее с между 10 и 25%.

В Европа от Централните Алпи ще изчезнат глетчерите. На някои от Тихоокеанските острови поради по-честите тропически бури и покачващите се океански води човешкото съществуване ще стане много трудно.

За Пърман докладът е опит да се представи какво може да се случи в собствения регион и да се потърсят методи за справяне със ситуацията. Положителното е, че има твърде много неща, които международната общност може да направи в борбата срещу промяната в климата.

Предсказанията в доклада, който идва през тази седмица, се градят върху предположението, че ще реагираме бавно и че нещата ще вървят приблизително така, както в миналото".