„Нова заявка за по-нисък ДДС", пише на първата си страница „Капитал Daily"
Откакто ГЕРБ е на власт, въпросът за намаление или увеличение на ДДС регулярно изскача в медиите. Въпреки разпалените дебати обаче до реални промени досега не се е стигнало. Във вторник финансовият министър Симеон Дянков отново заговори за понижаване на ДДС. Този път той постави и срок, в който трябва да се случи промяната - преди настоящият управленски мандат на ГЕРБ да изтече.

Това означава, че трябва да се вземе конкретно решение в следващите 6 месеца до внасянето на бюджет 2013 за гласуване в парламента.

Бизнесът и независимите икономисти приветстваха идеята за понижаване на данъчната тежест, но всички заявиха, че тя може да увеличи бюджетния дефицит и затова в момента изглежда нереалистична.

Идеята на Дянков

"Аз бих искал да имаме възможност и ще имаме такава възможност до края на мандата да падне малко ДДС. Има седем държави в момента в Европейския съюз, които имат по-нисък ДДС от 20 процента. На мен ми се иска ние да сме поне в тройката", каза финансовият министър пред "Нова телевизия".

Той дори посочи, че понижението може да влезе в сила преди началото на 2013 г., защото добрата практика e това да става изненадващо.

"Не от 1 януари, а примерно от 1 октомври или 1 ноември да се сваля, за да не могат хората да си забавят потреблението, знаейки, че то (понижението - бел. ред.) идва." Според експерти понижаването на ДДС с всеки 1 процентен пункт лишава (при равни други условия) държавата от приблизително 360 млн. лв. приходи.

При 18% ДДС, което е най-спрягана възможност, включително и в предишни изказвания на финансовия министър, постъпленията в бюджета ще намалеят със 720 млн. лв. Освен ако по-ниската ставка не доведе до изсветляване на обороти и по-голямо потребление, което да компенсира загубите.

Някои икономисти обаче вече заявиха, че не вярват мярката да има такъв ефект, което пък означава, че понижението на данъка в момента само ще увеличи бюджетния дефицит. За 2013 г. той е планиран на 800 млн. лв., и то при сегашната ставка.

Затова и при евентуално понижение на косвения данък правителството ще трябва спешно да съкрати разходи за около 700 млн. лв., което според експертите е невъзможно в краткосрочен план. Другият вариант е да се търсят заеми за финансиране на недостига или пък да се разчита на по-бързо възстановяване на икономиката.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Държавата плаща абсурдни цени за поддръжката на пътищата", разкрива от първата си страница „Сега"
Скандални разминавания в цените, на които фирмите поддържат републиканските пътища, показва справката, публикувана на сайта на агенция "Пътна инфраструктура". Договорите бяха сключени през 2010 и 2011 г. за срок от 4 г. за поддържане на около 20 хил. км пътна мрежа. Те им позволяват да получават пари не за свършена работа, а за "стендбай" - поддържане на машините в готовност.

Разминаване в пъти има при всички дейности - от зимното почистване през пълненето на дупки до косенето на трева. Над три пъти е разликата между най-скъпото и най-евтиното пълнене на дупки до 4 см например. Зимното почистване в Плевенско струва 5 пъти повече, отколкото в Благоевград. Близо 70 пъти по-скъпо струва на държавата засаждането на една фиданка и едногодишната грижа за нея в Плевен, отколкото в Монтана например.

Почти по всички дейности рекордьор по скъпотия е Плевен. Там ръчното изкърпване на дупки до 4 см и всички разходи около това струва 41.24 лв./кв. м. Над три пъти по-евтино излиза същата дейност в област Ловеч - 12.70 лв./кв. м, а в София е 19.80 лв. В Кюстендил също са постигнали висока цена - 38.60 лв. Още няколко области държат високи цени за тази дейност, но все пак са далече от Плевен. В Бургас цената е 29.16 лв. Почти толкова струва и във Видин (28.95 лв.), Враца и Монтана (по 28.69 лв.), Велико Търново (27.70 лв.). На другия полюс са области като Пазарджик (14.75 лв./кв. м), Ямбол (14.80 лв.), Перник (15.39 лв.), Разград (15.50 лв.).
Още от статията на „Сега"

„Битка за евтин Великден", четем от първата страница на „Стандарт"
Изискванията за щастливи и свободни кокошки се оказаха добър повод за производители и търговци да вдигнат цените на най-търсените храни за Великден. Само седмица след пратените от Брюксел директиви за по-добър живот на пернатите яйцата скочиха, а веднага след тях и козунаците.

Великден ще бъде спасен и тази година отново ще има Възкресение въпреки опитите на продавачите на яйца да го саботират. Държавата впрегна всички сили и средства, за да свали цените на черупките преди празника и така да предотврати поскъпването и на козунака и кифлите. Земеделският министър Мирослав Найденов успя да убеди птицевъдите да свалят цените на яйцата, които бяха ударили нечуваните досега 40-50 ст. в магазините, на принципа на тоягата и моркова. Малко след откриването на селскостопанското изложение Агра 2012 в международния панаир Пловдив той приложи принципа на тоягата и моркова.

Найденов заплаши фермерите, че ако продължат да поддържат изкуствено високи цени на яйцата, няма да получат отредените за сектора над 6 милиона лева и ще бъде охлабен контролът върху вноса на полски яйца. Това би сринало родното производство. После обеща, че ще натисне търговските вериги да свалят надценките върху кокошите черупки. Птицевъдите обещаха, че ще свалят цените на яйцата, съобщиха малко след срещата от земеделското министерство. Собствениците на кокошки дори обещали да осигурят промоции по Великден, за да може всеки да си купи изгодно яйца. Найденов обеща да говори и с търговските вериги, които ще натисне да намалят печалбите си, за да осигурят по-добри цени за клиентите. Нереално високите надценки, които слагат търговските вериги, са причина за драстичното поскъпване на яйцата, заяви земеделският министър.
Още по темата от „Стандарт"

"Изпреварихме ЕС по икономически ръст през 2011 г.", съобщава от първата си страница „Класа"
Икономическият ръст в България през 2011 г. изпревари този в ЕС и еврозоната. Според данните на НСИ, публикувани вчера, у нас той е бил 1,7%, а не, както сочеха експресните оценки - 1,6 на сто. Междувременно статистиката на Евростат отчете за всички 27 страни членки - 1,5% растеж и за валутния съюз - 1,4%. За цялата минала година сме произвели стоки и услуги за 75,265 млрд. лева или 53, 513 млрд. долара/ 38,482 млрд. евро. На човек от населението се падат 10 109 лв. или 7187.6 долара/5168.7 евро.

Въпреки на пръв поглед оптимистичните данни крайният ръст е много по-малък от заложения в бюджета. В доклада към фискалния план за миналата година бе записано 3,6%, а в доклада за бюджета за 2012 г. цифрата бе коригирана до 2,8%. За тази година се очаква икономическият темп да се задържи на ниво 2,9%. Резултатът е по-нисък и от очакванията на ЕК, Световната банка и МВФ, които предвиждаха около 2 на сто растеж у нас.

Според данните на НСИ брутната добавена стойност, реализирана от националната икономика, е 64,830 млрд. лв, което е с 1,8% повече от 2010 година. Индустриалният сектор създава 31,2% от добавената стойност, а секторът на услугите - 63,2%.

Ако се разгледат данните по тримесечия обаче, ясно се вижда забавянето на родната икономика. Ръстът на годишна база през първото тримесечие на 2011 г. бе 3,3%, през второто - 2,2% (ревизия от 2%), а през третото - 1,6%. В края на годината растежът е едва 0,3% на тримесечна база и 1,6 на сто спрямо октомври-декември 2010 г. На този фон окончателните данни на НСИ показаха по-голям растеж през 2010 г. - 0,4% на годишна база вместо 0,2%.

Но краят на миналата година е бил тежък не само за България, а и за цялата европейска икономика. Според статистиката на Евростат през последното тримесечие и в ЕС, и в еврозоната се отчита спад от 0,3% спрямо предходното. Ако и настоящото тримесечие тенденцията се запази, официално Европа ще изпадне в рецесия.
Още от статията на „Класа"

„Безработицата вдигна производителността", обобщава данните на НСИ „Сега"
Българската икономика е пораснала с 1.7% през 2011 г., показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ), обявени вчера. В същото време броят на заетите продължава да намалява. Резултатите се разминават с оптимистичната прогноза на финансовия министър Симеон Дянков за 3.6% ръст, направена в началото на миналата година и са доста под прогнозите на МВФ и ЕК за ръст съответно от 1.9% и 2.2%.

През 2011 г. брутният вътрешен продукт на страната е 75 265.3 млн. лв. по текущи цени. Преизчислен в евро, БВП е съответно 38 482.6 млн., като на човек се падат 5168.7 евро.

Производителността на труда в България продължава да се увеличава, като през 2011 г. всеки зает е произвел средно с 2.6% повече спрямо същия период на миналата година. За същото време работещите са намалели с 2.3%.

По мнението на финансови анализатори обаче тези данни не са добра новина - по-високата производителност не е резултат от повишеното качество на работната ръка или въвеждането на иновации във фирмите, а е следствие от ръста на безработицата. Фирмите традиционно съкращават по-неефективните служители, като обемът на работа се разпределя между по-малък брой заети, откъдето скача и количеството свършена работа за час.
Още от статията на „Сега"

„Без цигарен дим в колата, ако возим дете", пише на първата си страница „Монитор"
Пушенето в колата да бъде забранено, когато в нея има дете. Въвеждането на такова ограничение в Закона за здравето предлага шефът на депутатите от ГЕРБ Красимир Велчев, научи „Монитор". Мярката срещу тютюневия дим в автомобили, в които се возят хлапета, е приложена в държави като САЩ, Канада и Австралия. Въпросът беше поставен на дневен ред и във Великобритания.

Велчев вече е настоял за забраната пред колегите си от културната комисия. Това е станало преди дни, при обсъждането на промените в закона, предвиждащи тотално вето върху пушенето на обществени места от 1 юни, както и върху продажбата на енергийни напитки на деца. Депутатът поставя под съмнение ефективността на разпоредбата, с която от миналата година беше забранено в заведенията за пушачи да се допускат непълнолетни. Същевременно той виждал ежедневно как родители возят децата си на училище, а в колата им не можело да се преброи колко човека има от цигарен дим. Пушат сутрин рано и децата са на задната седалка. За мен пушенето в автомобил е много по-вредно отколкото в заведение. Нали ние трябва да се грижим за тези деца. След като трябва да се грижим, трябва да вземем мерки, категоричен е Велчев. Проверка на „Монитор" установи, че предложението му намира подкрепа в ГЕРБ. Ако бъде вкарано между първо и второ четене и подкрепено при окончателното приемане на пакета от поправки срещу пушенето в закона, ще влезе в сила заедно с тях от средата на годината.

Велчев настоява между първо и второ четене да бъде направена и корекция в размерите на предложените в законопроекта санкции. По думите му трябва да се намали разликата между долната и горната им граница, за да се избегне възможността за корупция и масово налагане на възможно най-ниската предвидена санкция. Така например едноличните търговци, които не спазват ограниченията трябвало да олекват минимум с 5, вместо с 3 бона както се предлага, и максимум с 10 000 лв.
Още от статията на „Монитор"

„Съдът: касата дискриминира болни с множествена склероза" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Софийският административен съд потвърди, че здравната каса дискриминира българите, болни от множествена склероза. Жалбата е по повод ограничението скъпото лечение с интерферони да се дава само ако пациентът е с намалена работоспособност от ТЕЛК до 65%. Терапията струва над 1800 лв. на месец и хората не могат да си я позволят със собствени средства.

Десислава Раянова, която живее с коварната диагноза, подава жалба до комисията по дискриминация още през януари 2010 г. С решение №107 от 2011 г. оттам съобщават, че касата наистина дискриминира хората с множествена склероза и я глобява с 250 лв. Препоръката е повече да не се допускат дискриминиращи критерии, още повече че никъде в ЕС няма подобна практика. От НЗОК обаче подават жалба в съда. Въпреки решението на комисията касата продължавала да прилага ограничението при отпускане на лекарства. Болните с над 65% нетрудоспособност трябвало да минават през втора комисия, която евентуално може да реши в тяхна полза.

На 6 февруари 2012 г. административният съд отхвърля жалбата на касата и оставя в сила решението на комисията. Потвърждава и глобата от 250 лв., която е толкова малка само защото НЗОК борави с публични средства.
Още от статията на „24 часа"

"Затворник: Мáрин искаше 10 000 долара" е водещото заглавие на „Труд"
Вицепрезидентът Ангел Марин е поискал 10 хиляди долара, за да издаде указ за помилване. Това твърди затворникът Х. В. от Софийския затвор в сигнала си до временната парламентарна комисия "Марин". Тя бе създадена, за да проучи фактите и обстоятелствата при помилванията, опрощаването на несъбираеми държавни вземания и даване и възстановяване на българско гражданство в периода 22 януари 2002 - 22 януари 2012 г.

В сигнала Х. В. твърди, че баща му се познавал с Марин като бивш военен и поискал среща. Представител на вицепрезидента е поискал 10 000 долара - за Марин и за президента Георги Първанов. "Преводът може да бъде установен чрез проверка на банковите сметки на баща ми. Сумата е била преведена на фирма, близка до г-н Марин", пише в сигнала си Х. В. Бащата е починал през 2003 г.

Репортер на "Труд" не можа да се свърже с г-н Марин за коментар. Но от екипа на Георги Първанов заявиха, че това най-вероятно е "поредният фишек на Яне Янев" и ще се позаинтересуват от него единствено ако бъдат представени някакви доказателства.

След превода на парите - пише Х. В. - му били изпратени документи за помилване и опрощаване, но изчезнали в прокуратурата.
Още от статията на „Труд"

"Плащаме дълга с пари от енергетиката", информира „Стандарт"
Плащането по външния дълг на страната през януари 2013 г. в размер на около 1,8 млрд. лв. ще бъде направено с пари от приватизацията и емитирането на държавни облигации на външните и вътрешния пазар, научи "Стандарт".

Държавата обмисля да пусне за продажба 20% от Български енергиен холдинг в следващите месеци. Това е един от вариантите, които обсъждат управляващите, за да си набавят част от парите, необходими за предстоящите плащания по външния дълг. Делът от енергийния холдинг се оценява на около 1 милиард лева и се предвижда да бъде листнат на чужда борса.

Все още не е изяснено дали малка част от акциите на БЕХ да бъдат пуснати и на родната фондова борса. Ако държавата се спре на този вариант, ще й се наложи да търси доста по-малко външно финансиране от първоначално спряганите 500 млн. евро. Изчакваме да се реши гръцката криза, за да ни бъде по-евтино да пуснем еврооблигации, каза министърът на финансите Симеон Дянков по Нова телевизия. Само от средата на януари до днес емитирането на еврооблигации е станало с 1,5% по-евтино, обясни министърът. Лихвите, на които бихме могли да ги емитираме, са паднали от 7% на 5,5%. Изчаквам да стане още по-евтино, заяви Дянков.
Още от статията на „Стандарт"

„Turkcell подаде оферта за БТК", съобщава „Капитал Daily"
Най-големият турски мобилен оператор Turkcell е подал обвръзваща оферта за придобиването на БТК. Така компанията остава единственият и може би най-чаканият стратегически инвеститор в надпреварата за българския телеком, процесът за чиято продажба е част от преструктурирането на задълженията в групата на БТК.

Информацията за офертата беше съобщена от Сергей Пенев, управляващ партньор в адвокатство дружество "Пенев", което представлява Turkcell в България. По думите му офертата на турския оператор е изцяло кешова, като компанията се надява тя да бъде приета добре от банките - кредитори на групата на БТК. Той не даде повече подробности по предложението, но подчерта, че е следствие от сериозното правно и финансово проучване, направено за Turkcell от дружеството му. Той сравни анализа сега с този, който адвокатско дружество "Пенев" е правил преди близо 15 години за Deutsche Telekom при опита за приватизация на БТК в кабинета на Иван Костов.

Turkcell е решила да подаде оферта за 94% от капитала на БТК, става ясно от корпоративното съобщение до Истанбулската фондова борса, пуснато късно във вторник.

Втори опит

Turkcell участва и в предходната процедура по продажбата на българската компания през 2007 г. и тогава е бил сред фаворитите, преди да се появи консорциумът от инвеститори, водени тогава от инвестиционното звено на AIG - сега с името PineBridge Investments. Преди пет години победителят плати 1.6 млрд. евро за 90% от БТК. Тогава PineBridge финансираха сделка почти изцяло с дълг, който сега е разпределен на няколко нива в групата и се равнява на общо 1.65 млрд. евро. Основна част от задълженията са прехвърлени в директната компания майка на БТК - "НЕФ телеком България", друга част за близо 1 млрд. лв. са директно в баланса на оперативната компания - БТК. Трета част са в холандските дружества, създадени с цел придобиването на българската компания.

Именно заради наличието на толкова нива в структурата Сергей Пенев заяви, че това най-вероятно ще е най-сложната сделка в българската история по сливания и придобивания. "Мога да заявя това, отчитайки дори скорошния ни проект по сливането на EFG Eurobank и Alfa Bank, представляващо най-голямата банкова консолидация в България."
Още от статията на „Капитал Daily"

„Сините призоваха да спре циркът с бонусите", информира „Класа"
СДС настоява циркът с бонусите да спре и министър-председателят да каже цялата истина за допълнителните стимули, обявиха вчера сините след заседание на НИС. Според тях в отчетите на министерствата за изпълнение на бюджета за 2011 година по програми има стряскащи цифри за раздадено допълнително материално стимулиране (ДМС). Главният секретар на НИС Ваньо Шарков огласи сумата на сумите, разпределени за ДМС, в отделните ведомства: в Министерството на финансите - 55 085 865 лева, в Министерския съвет - 4 254 430 лева, в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма - 4 274 312 лева, в МВР - 20 058 798, в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията - 2 453 426 лева (към септември 2011 г.), в здравеопазването - почти 10 милиона лева.

Ръководството на СДС смята, че премиерът Бойко Борисов крие истината за раздадените пари по министерствата с популисткия призив да върнат нещо, което те отказват да признаят, че са взели, и вместо да ги призове да кажат цялата истина, той участва заедно с тях в скриването на информация.

Ваньо Шарков припомни, че СДС е внесъл законопроект за изменение на Закона за администрацията, с който се предлага всички допълнителни възнаграждения по длъжности и месеци да се качват всяко тримесечие на административния регистър, който поддържа правителството, и призова ГЕРБ да подкрепи законопроекта.

Сините за пореден път настояха за оставките на министрите на здравеопазването и земеделието, а „лошият" Цветанов да обясни разликата между 50 хиляди и 20 милиона лева.

Междувременно финансовият министър Симеон Дянков съобщи пред Нова тв, че продължава събирането на информация за връщането на бонуси от висши държавници и в сряда сутрин ще докладва на премиера каква сума е събрана в специално разкритата сметка в БНБ. По думите му, откакто ГЕРБ са на власт, много малко зам.-министри и министри са вземали бонуси - около 10 души. Никой министър не е получил бонус, защото премиерът трябва да подпише, а той е доста стиснат, допълни Симеон Дянков.
Още от статията на „Класа"

"БДЖ продава 3500 товарни вагона за 30 млн. лв.", съобщава „Монитор"
БДЖ може да продаде 3500 заложени срещу заем вагони, ако облигационерите се съгласят на такава сделка. Това съобщи за „Монитор" председателят на борда на директорите на железницата Владимир Владимиров. От продажбата им компанията може да се надява на приход от приблизително 30 млн. лв. Минималната сума на която се предполага, че може да бъдат продавани вагоните, е по 8 хил. лв. на бройка без ДДС. Разпродаването на стари и ненужни за компанията вагони е една от петте мерки за оздравяването на БДЖ. При последната сделка са изкупени 300 вагона при средна цена от 12 хил. лв. на вагон. Останали за продан са още 326 товарни вагона, като се очаква цената им да не пада под 8 хил. лв. без ДДС.

На този етап от БДЖ все още не знаят къде се губят следите на липсващите 1000 товарни вагона установени след проверка на наличностите в железницата.

Експерти обясниха, че дори да бъде продадена цялата собственост на БДЖ, парите пак няма да са достатъчни да бъдат покрити дълговете й. Затова компанията започна преструктуриране, като се надяваше на 460 млн. лв. заем от Световната банка, с които да бъдат погасени някои от изостаналите плащания към кредитори и да бъде ремонтиран подвижният състав. Одобреният заем обаче бе спрян от финансовия министър Симеон Дянков, защото той не беше убеден, че железницата ще може да го изплаща.

През декември поради неизплащане на кредита към германската институция, отпуснала парите за мотрисите „Дезиро", бе под въпрос дали няма да се налага да бъдат върнати. Опитът на транспортния министър за суап сделка, като дадем на „Дойче бан" нашите товарни превози срещу мотрисите, не сполучи. БДЖ нямаше ресурс да плати исканите от германците 15 млн. евро до 31 декември, 2011 г. По време на срещата между Бойко Борисов и Ангела Меркел транспортните министри отново обсъдиха темата и сега БДЖ всеки месец от собствени приходи изплаща по 1 млн. евро за мотрисите.
Още от статията на „Монитор"

„София "пести" от ремонти на булеварди", предупреждава „Труд"
Столичната община е пропуснала възможността да реализира ремонти и строителство на нови улици за 43,6 млн. лв. през 2011 г.

Това сочи справка за касовото изпълнение на бюджета на София за м.г., която ще разгледа градският парламент в четвъртък. Според нея в сектор "Изграждане, ремонт и поддържане на уличната мрежа" от заложените 84,7 млн. лв. са изпълнени едва 41,1 млн. лв., или 49%. Разходите за пълнене на дупки по улиците са 26,6 млн. лв.

На въпрос защо са усвоени само половината от парите за ремонти, при условие че има какво да се желае от уличната мрежа, кметицата Йорданка Фандъкова заяви пред "Труд": "Някои от процедурите са забавени - сключени са договори, но не е започнало изпълнението."

Заместникът й Любомир Христов пък уточни, че някои от проектите, заложени за 2011 г., наистина не са били изпълнени, въпреки че за тях са били предвидени средства. Забавянето било заради различни причини - обжалване на процедури за избор на изпълнители, на подробни устройствени планове за обектите, на отчуждителни процедури. Освен това някои договори за строителство били сключени в края на 2011 г., когато вече метеорологичните условия не били подходящи за работа. Обектите обаче са заложени в програмата за 2012 г. Така тази година трябва да се очаква разширение на бул. "Александър Малинов", нов надлез при "Адам Мицкевич", ремонт на мостовете на надлез "Надежда", пробив при бул. "Тодор Каблешков".
Още от статията на „Труд"

"Родопите в топ 10 за турове", информира „24 часа"
Българската част от Родопите е включена в топ 10 на най-добрите турове в Европа, изготвена от американското издание на списанието "Нешънъл джиографик травълър".

Родопите са идеалното място за планински преходи, скално катерене и пещерняци, пише в представянето на планината. Плюс според авторите е и възможността да се опъне палатков лагер по ливадите в Родопите и да се нощува под звездите.

Според класацията на списанието това е една от най-добрите дестинации в Европа за спортни и семейни ваканции на планина.

Родопите, Швейцарските Алпи и Кавказ са единствените планински дестинации, включени в класацията. В нея влизат още велосипедни турове по брега на Дунав през териториите на Австрия, Унгария и Слокавия или пък по Ривиерата на Франция и Италия, каране на каяк в Шотландия и кулинарни приключения в Италия или Испания.
Още от статията на „24 часа"