Само преди три дни шефът на известната американска банка Bear Stearns убеждаваше Уолстрийт, че фирмата му не е изложена на опасност. Сега уверенията на г-н Алан Шварц се обърнаха в опасения за фалит, като клиентите й масово започват да настояват да им се върнат парите, което още повече влошава ситуацията на закъсалата инвестиционна банка.
В петък се наложи JPMorgan Chase и Федералната резервна банка на Ню Йорк да протегнат на Bear Stearns финансов спасителен пакет, за да я задържат на вода, пише The New York Times. Тази стъпка е изключителен шок за финансовата система, причинен от кредитната криза. Развоят на събитията сега доведе до по-рано невероятните очаквания, че някой от големите на Уолстрийт може да падне.
Може да се стигне до евентуална продажба на част от Bear Stearns, чиито загуби от инвестиции, свързани с ипотеки, се увеличават. За да задържи 85 годишната банка платежоспособна, JPMorgan с подкрепата на нюйоркския ФЕД разшири кредитната линия, която дава на Bear Stearns. Мечката има 28 дни да затегне финансовото си положение, или - по-вероятното - след това трябва да си търси купувач.
Заради притеснения от домино ефекта от кредитната криза върху големите банки, акциите във финансовия сектор в САЩ рязко се понижиха в петък, като виновникът Bear Stearns бе наказан с 47% загуба на стойност, а посредникът JPMorgan с 5%. Часове след тази новина, друга прочута фирма на Уолстрийт, Lehman Brothers, обяви че е теглила тригодишен кредит от банките и акциите й паднаха с 15%.
Американските политици изглежда ще прекарат уикенда в размисли какво може да се направи за срива във финансовата система. Потенциалните купувачи ще започнат (а RBS и J. C. Flowers вече са започнали, ако се вярва на вътрешната информация) да кръжат около Bear Stearns.
След драмата председателят на ФЕД Бен Бернанке предупреди за назряваща буря от преустановени плащания по ипотеки. Президентът Буш направи досега най-явното признание за икономическите трудности в страната, макар и за да защити действията на своята администрация. Буш говори за по-драстични стъпки от страна на правителството и Федералния резерв "за осигуряване на стабилност на нашите пазари".
Драмата на Bear Stearns е започнала в четвъртък вечер, когато изпълнителният директор Алан Шварц се е обадил екстрено по телефона на колегата си от JPMorgan Chase Джеймс Даймън. Някои запознати хора твърдят, че Шварц е казал на Даймън, че подопечната му институция се затруднява с финансирането на ежедневните си операции, ситуация която застрашава оцеляването й.
Тъй като JPMorgan е основната клирингова банка на Bear Stearns, тя е в добра позиция да оцени гаранциите, които Bear Stearns може да осигури срещу кредита. Но Даймън настоял за подкрепата и на Тимъти Гайтнер, президент на нюйоркския ФЕД, който от своя страна бързо се съгласява с плана. Двамата банкери прекарали нощта в преговори, асистирал им Гари Пар, топ банкер от Lazard, и в ранните часове на петък споразумението било подписано.
Размерът и условията на предоставения кредит не се разкриват. JPMorgan ще тегли пари назаем от ФЕД и ще ги отпусне на Bear Stearns, като рискът по кредита ще се носи изцяло от ФЕД.
Намесата на ФЕД обрисува притесненията на регулативните органи за доверието на Уолстрийт, най-ценният актив на финансовия свят. Традиционно ФЕД е помагала на търговските банки в моменти на паника, но не и на инвестиционните банки, които не държат спестявания на клиенти (макар през 1999 разделението на инвестиционни и търговски банки, идващо още от времето на Депресията, да беше смекчено).
Историк на Уолстрийт от Манхатън колидж е казал: "Не помня действие на ФЕД, насочено към не-търговска банка. Такива неща се виждат в след - регулационната околна среда".
Алан Шварц зае поста главен изпълнителен директор в началото на тази година. Bear Stearns бяха сред тези, които създадоха смртносносната ниша на пазара на подкрепени с ипотеки ценни книжа. Само че миналото лято два от техните хедж фонда, специализирали в пазара на вторични ипотеки, се сгромолясаха. От там, където Bear Stearns преди беше най-силен, сега може да дойде фалита.
Със залеза на хедж фондовете започна бавният, но упорит процес на загуба на пазарното доверие към банката. Подобна ерозия е опустошителна за всяка инвестиционна банка, особено за такава като Bear Stearns, чийто ливъридж показател е 30 към 1, тоест компанията е привлякла кредит 30 пъти по-висок от собствената база от $11 млрд.
Шварц в петък намекна, че дните на Bear Stearns като независима банка може би са преброени: "Това е мост към по-трайно решение, което ще ни позволи да погледнем към стратегически алтернативи". Като най-малка от големите на Уолстрийт, Bear Stearns досега подминаваше офертите на мощните конкуренти и се опази от пазарните кризи и шокове през последните десетилетия.
Но предишният изпълнителен директор, Кейн, не устоя на съблазанта на ипотечния бум между 2003 и 2006 г. Тъй като той държеше 5% от компанията, ръстът на акциите на банката, инвестираща в ипотечни ценни книжа, го направи за кратък момент милиардер.
Сега обаче главните кредитори на Bear Stearns и клиентите хедж фондове са загрели телефоните, искайки парите си обратно - може би окуражени от коментарите на Шварц, че капиталът и ликвидността на банката остават силни.
В петък цената на акциите на Bear Stearns потъна до $30, цяла пропаст от счетоводната цена на акциите на компанията $80. Все пак в понеделник ще бъде изнесен балансът за първото тримесечие и според директора резултатите ще са в очакванията на анализаторите, банката ще е на печалба. Само че въпросите остават и основна грижа е реалната стойност на банковите активи.
"Обществото никога не е разбирало колко са зависими от ливъриджа тези финансови институции", казва Самюел Хайес, професор по инвестиционно банкиране в Харвард. "Но хората на пазара разбират съдържащия се риск. Това е щурм върху банка ".
ALPHA
на 17.03.2008 в 01:21:32 #16----- bulgAR написа: ------- Нищо не е вечно.Империите идват и си отиват,така ще стане и със САЩ,ако не сега по-късно,но е неизбежно. -------------------------------- Точно така ! Някой си мисли, че САЩ са вечни. Други си мислеха мислеха че СССР е вечен. Преди 2 хилядолетия са си мислели, че Римската Империя е вечна. САЩ са обречени, защото са една фалшива държава.
Неделчо Съботинов
на 16.03.2008 в 10:38:38 #15Vladimir, оценявам че си се загрижил за мнението ми. Чета форума от известно време и чакам транзакцията от Белия дом преди да напиша нещо във форума. Чекът трябва да пристигне съвсем скоро, така че отново ще се включа. Приятен ден
bulgAR
на 16.03.2008 в 09:29:50 #14Нищо не е вечно.Империите идват и си отиват,така ще стане и със САЩ,ако не сега по-късно,но е неизбежно.
Георги Аспарухов
на 16.03.2008 в 09:28:39 #13не, че съм американофил, но много се радвам на подобен смешен план от страна на лъжеикономистите по форумите, в това число и компетентния по всичко - Бобри Дожилов. както вече един отбеляза, американската икономика преживява много по-големи кризи през 20 век и се възстанови много бързо и е водеща икономика. само войните им в Близкия изток им струваха стотици милиарди долари и им няма нищо... но гледайте кво ще стане с Китай следващите години... http://money.ibox.bg/comment/id_880860433 колкото и глупаво и конспиративно да звучи, все ми се струва, че голяма част от сегашните кризи са инспирирани от САЩ, за да елиминират Китай като световна икономическа сила през 21 в.
Само Левски
на 15.03.2008 в 22:41:20 #12Не плачете на чужд гроб.Америка е била и ще бъда.Няма по силна икономика.Няма и да има.Това са нормални кризи, които идват и отминават.Да му мислят държави като Китай с дотирани цени на бензина при цена на петрола от 110 долара.
vladimir
на 15.03.2008 в 22:17:35 #11. Неделчооооооо!... дай едно мнение, бе човек!... не ти ли плащат "да ни вкарваш в пътя" !? .
котка
на 15.03.2008 в 21:42:55 #10Сан Бернар, те нямат централна банка, Федералния резерв само изпълнява подобни функции, но по същество си прав, точно това се случва. Така че очаквайте скоро едно евро да стане 200 долара.
lenko
на 15.03.2008 в 20:46:21 #9сан бернар- не претендирам да съм запознат със сделката в детайли, но останах с впечатлението че JPMorgan ще "налее" пари в Bear, а Федералния резерв обещава да гарантира да плати на JPMorgan размера на инвестицията ако цялата работа отиде на загуба. което не променя валидността на твоето съждение
сан бернар
на 15.03.2008 в 19:47:44 #8Размерът и условията на предоставения кредит не се разкриват. JPMorgan ще тегли пари назаем от ФЕД и ще ги отпусне на Bear Stearns, като рискът по кредита ще се носи изцяло от ФЕД. ============================================= Аз не разбирам много от финанси, но това ми се струва невероятно. Все едно се повтаря рефинсирането на нашите банки по Виденово време. Ако беше преди години - да! Но сега едва ли някой ще поеме продукцията на печатницата на ФЕД. Нито един нормален човек няма да си купи долар.
vladimir
на 15.03.2008 в 19:37:57 #7. "Десен, Щатската че и и европейскаа банкови системи са интегрирани. Това ще рече че падне ли една банка опасността да бъдат увлечени останалите е много висока..." ---------------------------------------------------------------------------- Десен, така БЕШЕ. ВЕЧЕ НЕ Е така. тази е една от разликите на тази криза. другата е че кризата е локална в сащ. останалия свят - европа, азия и главно изплуващите икономически сили - китай, индия и бразилия, почти с нищо не са засегнати. бразилия ще расте тази години 6%. през 2007 външната търговия на бразилия със сащ беше едва 15,8% срещу 35% преди 20 години. 80% от бвд идва от вътрешния пазар е само 20% от външната търговия. в случай на едно бедствие да се срине половината от износа за сащ, ще загубим 8% от 20% или 1,6% от 6те процента. ... сащ нямат друг избор - масов фалит или постоянен риск от инфлация и за това хроническо ниско икономическо развитие - това ще държи долара много слаб и ще предизвика постепенното му изоставяне като световна валута, което всъщност вече е в ход. .
Red Sox
на 15.03.2008 в 16:39:15 #6АБЕ ОПРАВЕТЕ чАСОВНИЦИТЕ, БРЕ! АЛОУ НюЗА! В ХАМЕРИКА Е С чАС НАПРЕД ОТ ЕДНА СЕДМИЦА!!!
lenko
на 15.03.2008 в 16:16:23 #5vladimir- има и трети вариант! пореден bubble и ново отлагане на неизбежното... поне до изборите обаче всичко ще е "наред"
vladimir
на 15.03.2008 в 15:04:41 #4. Десен, то ако ставаше с девалвация, както пишеш ти и Добри, щеше да е лесно. НЯМА други начини: само две са алтернативите - масово фалиране на "излишните" или хроническо низко икон. развитие за да се избегне инфлацията. .
Добри Божилов
на 15.03.2008 в 14:37:23 #3САЩ вече пуснаха печатницата за пари. Ще оправят положението чрез чудовищна девалвация на долара.
vladimir
на 15.03.2008 в 13:48:53 #2. всеки път щом напиша истината за икономиката на сащ, или ме изтриват или я навират тази статия в архива, дето никой ще я види. -------------------------------------------------------------- ...фед купи гнили кредити за 280 милиарда долара и с това осъди икономиката на сащ на вечна инфлация и низко развитие. няма как да се измъкнат от тази участ без да оставят да фалират длъжниците - банки, фирми и частни лица. а те не искат да го направят, макар че са натискали всички други страни да провеждата "ортодоксна" фин.политика. веднъж нарушено равновесието между търсене и предлагане няма друга алтернатива освен масовия фалит или слабо икон.развитие за да се държи ниска инфлацията. искам да видя този филм със сащ в главната роля. допускам единственната възможност да го направят с цел да предизвикат масово недоволство, ако обамата стане президент и наистина започне да прави това което предлага в кампанията си за да го смъкнат насила. в най-добрия стил на бананова република. .
Screw
на 15.03.2008 в 12:56:19 #1Империята пое в сърцето къде по-големи удари през 30-те, през 60-те, през петролната криза в края на 70-те, дотком кризата в края на 90-те, ама си е жива и здрава. А добрият СССР си разказа играта междувременно при всички светли перспективи да станат първа световна сила в следващата петилетка.