Опасна комбинация: Храните поскъпват при замръзнали доходи", предупреждава от първата си страница „Дневник"
Икономиката е заплашена от допълнително свиване на потреблението, след като през последните месеци основните хранителни продукти ускориха поскъпването си. Това предупредиха икономисти и представители на бизнеса пред "Дневник".
В момента цените на продукти като брашно, хляб, олио и млечни изделия вървят нагоре, което е следствие от поскъпването на зърното през лятото. Всичко това се случва на фона на все още замразените доходи. В България над една трета от домакинските разходи отиват за храни и напитки.
Според икономисти това създава реална опасност вътрешното потребление допълнително да намалее, което ще е спирачка за по-бързото възстановяване на икономиката. Последните данни на националната статистика показаха, че то се е понижило с близо 5% на годишна и с 0.5% на месечна база. В същото време цените на храните през септември са нагоре с 1.9%.
Повечето представители на хранителния бранш твърдят, че поскъпването на суровините неизбежно повишава цените и на крайните продукти. Според тях обаче всички възможности за свиване на печалбата са изчерпани и затова няма как да ограничат растежа в цените на дребно.
Това ще удари най-вече стоките в средния ценови сегмент, към които през последните месеци имаше завръщане на потребителите. Сега те отново ще се върнат към по-евтините разновидности, прогнозират представители на бранша. Поскъпването на стоки от първа необходимост вероятно ще окаже и негативен ефект върху покупките в нехранителния сектор, който продължава да отчита спадове.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"
„Отпуската оцеля", четем от първата страница на „Стандарт"
Отпускът ни оцеля. Натрупаните почивни дни няма да изгорят, ако не ги ползваме до края на 2011 г., както искаше кабинетът. Вчера Конституционният съд поряза поправката в Кодекса на труда, научи "Стандарт". Текстът, който парламентът одобри през юли, противоречи на конституцията, отсякоха магистратите.
Според него работници и служители се задължаваха да използват натрупаните отпуски за миналите години до края на 2011 г. В противен случай губеха и дните, и обезщетенията за тях.
Решението на съда е окончателно. Днес на сайта на КС ще бъдат обнародвани и мотивите. Кабинетът реши да пореже отпуските, след като стана ясно, че държавата дължи огромни обезщетения на съкратени чиновници за натрупани над 200 дни почивка.
Още от статията на „Стандарт"
„Конституционният съд отмени анулирането на старите отпуски", информира от първата си страница „Сега"
Конституционният съд отмени скандалното решение на управляващите да анулират старите отпуски от 1 януари 2012 г. Забраната за ползването на невзетите почивки след тази дата е противоконституционна, защото посяга на вече придобити права, решиха съдиите по образуваното дело срещу последните промени в Кодекса на труда.
Така основният ни трудов закон пое към шеста поправка в рамките на мандата на настоящото Народно събрание.
Конституционният съд бе сезиран по скандалните текстове от депутати и от президента Георги Първанов. До оспорването се стигна, след като държавният глава наложи вето върху промените, но депутатите отказаха да се съобразят с него. Въпреки че всички експерти предупреждаваха, че текстовете са противоконституционни, ГЕРБ записа в Кодекса на труда, че неизползваният до 1 януари 2010 г. отпуск може да се вземе само до 31 декември 2011 г., и след тази дата се губи. Отделно предвиди 2-годишна давност на платената почивка.
До редакционното приключване на броя Конституционният съд не публикува решението. Според източници на "Сега" обаче съдът е приел мотива, че изгарянето на отпуските представлява недопустимо отнемане със задна дата на вече придобито право. Това се изтъкваше в жалбите и на президента, и на депутатите. Президентът допълнително оспори текста, защото създава неравенство между гражданите и важи само за част от тях, но не и за армията, полицията, ДАНС.
Конституционният съд обаче е отказал да обяви за противоконституционен друг оспорван текст от КТ - въведената 2-годишна давност за правото на ползване на полагаем отпуск. Заради масовото натрупване на много невзети отпуски бе въведено изричното ограничение, че правото на почивка се губи след изтичане на 2 години от годината, за която се полага. Вчера не станаха ясни мотивите, с които съдът е оставил този текст да действа, но юристи предупредиха, че той може да създаде проблеми.
Още от статията на „Сега"
„Аутсорсинг индустрията у нас расте с 50% догодина", съобщава от първата си страница „Класа"
Аутсорсинг индустрията в България ще нарасне с около 50% през 2011 г., прогнозираха от една от най-големите независими аутсорсинг компании в Източна Европа CallPoint New Europe.Това означава секторът да наеме минимум 3000 нови служители и така общият брой на заетите да достигне около 9000 - 10 000 човека, уточниха от компанията. Пазарът на подобни услуги у нас се оценява на 100-150 млн. евро и има потенциал да се увеличи поне 10 пъти, изчисли вчера икономическият министър Трайчо Трайков, който участва в конференция „България на световната карта за аутсорсинг и офшоринг", организирана от AmCham. Според данни на международната агенция за изследвания А.Т. Kerney, цитирани от Трайков, ние сме на 13-о място в света и на първо в Европа по аутсорсинг. Не е лоша идеята икономическото министерство да аутсорсва част от дейността си. Например управлението на оперативна програма "Конкурентоспособност" да бъде поверено на външни фирми. Всеки път, когато виждам, че някой не си върши работата, му казвам, че ще платим на някой друг да я свърши и обикновено това върши работа, коментира икономическият министър.
В световен план се очаква до 2015 г. индустрията да достигне 230 млрд. долара, а през 2020 г. - 440 млрд. долара, посочиха експерти на консултантската компания McKinsey. Все още водещ двигател за фирмите остават спестяванията на разходите, които аутсорсингът предлага. Но наред с тях на преден план излиза достъпът до нови технологии, качеството на услугата, гъвкавостта и др. Средният ръст на офшоринг услуги за година е 25%.
По отношение на Централна и Източна Европа (ЦИЕ) от McKinsey посочиха, че в периода преди 2008 г. секторът е растял с над 20% на година. През кризисната 2009 г. почти всички пазари в региона са отчели забавяне и секторът е отчел среден ръст от 11%. Изключение от негативния тренд са направили единствено пазарите в Унгария и Словакия.
Още от статията на „Класа"
„Летище София чака 15% повече полети през зимата", информира „Монитор"
Над 7600 полета са заявени по 45-те редовни международни линии на летище София за зимния сезон. Зимното разписание влезе в сила в края на октомври и ще важи до 27 март 2011 г. Това съобщиха от пресцентъра на летището вчера. Заявените полети за периода са приблизително 15 на сто над броя на изпълнените полети през предходния зимен сезон, което дава основание за оптимистични очаквания, сочат разчетите на летището, ръководено от Асен Танчев.
През октомври 2010 г. осъществените полети от и до летище София бележат най-голям ръст от началото на настоящата година - 11,3%. Излетелите и кацналите самолети по редовни международни линии са 3146. Броят им е с 13 на сто повече от октомври 2009 г. Увеличение от 14% има и при чартърните полети. Това е повлияно основно от по-голямата активност на авиокомпания „България ер".
Рекорден месечен ръст от 13,6% в сравнение с октомври 2009 г. бележи пътническият трафик. Общо на двата терминала на летище София са пристигнали и заминали 284 546 пътници. Тази цифра надвишава с 6% нивото на трафика през най-успешния досега месец - октомври 2008 г.
Още от статията на „Монитор"
„Чакат Путин на полусъединител", информира „Стандарт"
Министри и енергийни шефове са "на повикване" заради визитата на руския премиер Владимир Путин. Силният човек на Москва пристига в събота на неколкочасово работно посещение. Два дни преди визитата обаче никой в София не знаеше с кого идва Путин. Поради тази причина българският премиер Бойко Борисов е разпоредил на всички министри с енергийни и икономически ресори, всички шефове на държавни компании, свързани по един или друг начин с българо-руските проекти, и всички експерти да отложат планираните за събота и неделя пътувания независимо от техния характер и да бъдат на разположение в София, ако се наложи спешно да бъдат повикани на преговорите.
За разлика от висшестоящите спътници на Путин обаче, охраната и почти целият обслужващ персонал на руския премиер вече са в София. В последните дни у нас са кацнали цели шест руски самолета, които са докарали екипите и необходимото им оборудване. Не е ясно обаче дали у нас вече е пристигнала и бронираната лимузина, която придружава Владимир Путин при всичките му чуждестранни визити.
Руснаците предизвикаха вчера суматоха пред столичния "Грандхотел София", в който преди две години отседна гостът при посещението си у нас. Многобройни служители по сигурността и хора от посолството на Москва оглеждаха района. По думите им именно в апартамент в 5-звездния хотел Путин ще проведе срещите си с българските министри. Вероятно там ще е и разговорът му с българския му колега Бойко Борисов, поясниха от руска страна.
Още от статията на „Стандарт"
„Данък "колиба" ще замени данък "лукс", прогнозира „Сега"
Ден след като ГЕРБ се сети, че е дясна партия, и реши да не натоварва с по-високи данъци собствениците на палати, управляващите решиха да обложат паянтовите постройки. Имотите с данъчна оценка под 1680 лв., от които досега не се събираше данък сгради, от догодина ще се облагат със стандартната ставка на налога за съответната община. Това предложение на финансовото министерство е вкарано в проектозакона за местните данъци и такси, заяви вчера пред "Сега" зам.-министърът на финансите Владислав Горанов.
Имотите с оценка под 1680 лв. са най-вече селски паянтови къщи. Досега те не се облагаха, защото приходите от тях не могат да покрият разходите на общините по събирането на данъка. "Обикновено тези къщи имат много наследници. Разходът ни за изпращане на съобщения за данъка до четирима наследници на подобен имот например може да се окаже 1.50 лв., а приходът от него - едва 0.60 лв.", коментира шефът на общинската данъчна служба във Видин Огнян Георгиев.
В дунавския град ставката на данък сгради за жилищните имоти е 1.2 промила върху оценката. Това значи, че от имот с оценка 1680 лв. общината ще събере 2.02 лв. налог, а ако той е основно жилище - 1.01 лв. При това положение разходът на общината по разпращането на писма и банковата такса, която ще платят гражданите за превеждането му, ще излязат по-скъпо от самия данък. Освен това много от тези къщи не са декларирани от наследниците на собствениците и общините трябва да ги издирят.
Още от статията на „Сега"
„Бюджет 2011 е притоплена гозба в тенджера под налягане" е заглавието на анализ в „Сега" на Георги Кадиев
Криви сметки и лоши прогнози поставят финансите на България пред рискове и изпитания. Изпълнението на тазгодишния бюджет не дава основания за оптимизъм, а проблемите, трупащи се сега, залагат капани за фискалната 2011 г.
Есенен разбор
Данъчните приходи за 9-месечието са 9.942 млрд. лева, или 70.77% от годишния разчет според актуализирания държавен бюджет. За същия период на 2009 г. данъчните приходи са били с 1.05 млрд лева повече, като процентът на изпълнение е бил 73.76. Като имаме предвид резултатите дотук, вероятно годината ще приключи с 3-4% неизпълнение на планираните 14.048 млрд. лева данъчни постъпления, което значи 420-560 млн. лева по-малко.
Изоставане има и при неданъчните приходи за 9-месечието - те са 1.269 млрд. лв., или 75.32% от годишния разчет след актуализацията. За същия период на 2009 г. неданъчните приходи са били със 135 млн. лв. повече, като процентът на изпълнение е бил 70.88%. Имайки предвид занижения план за 2010 г. - с 350 млн. лева по-малко от 2009 г., - очаквам неизпълнение с около 35 млн. лева.
Очаква се приходите според актуализирания бюджет да не бъдат изпълнени с около 3.5%, което означава да са с около 600 млн. лева по-малко.
Най-голямо изоставане има в събирането на акцизите. При практически еднакъв план за 2009 и 2010 г. - за около 3.9 млрд. лева, приходите към края на септември изостават с 320 млн. лева спрямо същия период на 2009 г. независимо от увеличените ставки на акциза за тютюневи изделия и еленергия. Очертава се годишно неизпълнение на приходите около 400 млн. лева.
Още от статията на „Сега"
„Спират проекти за ток от вода и вятър заради „Натура 2000", съобщава „Монитор"
Няма да бъде одобрена нито една нова водноелектрическа централа, ако не съответства на плановете за управлението на четирите речни басейна у нас. Това предупреди зам.-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева по време на форум за държавната политика и бизнес възможностите в областта на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). Според Манева трябва да се усъвършенства националният план за действие за енергия от възобновяеми източници. Заради разширяването на защитените зони от европейската екомрежа „Натура 2000", може да се наложи промяна и дори спиране на инвестиционни проекти, които в момента на издаването на разрешителните им не са попадали в обхвата на защитените територии, добави Манева, цитирана от Медиапул. Тя обясни още, че докладите за ОВОС не се разглеждат, защото после ще трябва да се преработват, за да съответстват проектите на ограниченията в разширените и новите зони.
Поправките за закона за възобновяемите енергийни източници предвиждат задължение за инвеститорите във вятърни, соларни и други алтернативни мощности за производство на ток да плащат такса от 25 хил. евро за инсталиран мегават. Парите ще отиват в Националната електрическа компания (НЕК) за изграждане на мрежа за присъединяване на техните енергийни мощности.
В момента НЕК и електроразпределителните дружества, които са длъжни да присъединяват и да изкупуват тока от възобновяемите източници, се оплакват, че не им достигат средствата за подстанции и електропроводи до тези централи, тъй като ДКЕВР не им признава тези инвестиции в цените на електроенергията.
Eковедомството има редица забележки по изготвената оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) на плана, разработен от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).
Още от статията на „Монитор"
"Управляващите нямат желание да реформират публичния сектор", казва в интервю за „Дневник" изпълнителният директор на "Софарма" и председател на КРИБ
Г-н Донев, след избирането ви за председател на КРИБ заявихте, че ще работите за това гласът на българския бизнес да бъде още по-силен и разбираем. Има ли проблем в комуникацията с правителството и не смятате ли, че в покрай обсъждането на пенсионната реформа управляващите се вслушваха повече в синдикатите?
- Това, че някой е много шумен и че всички го чуват, не означава, че има ефект. Много е рано да давам оценки за диалога с кабинета, защото още не съм участвал в заседание на тристранния съвет.
Смятам обаче, че с пенсионната реформа се направи крачка в правилната посока. Друг е въпросът, че до този момент няма пенсионна реформа във вида, в който смятаме, че е необходима предвид демографската структура на България.
Някои от мерките, които ще бъдат взети, няма да бъдат посрещнати добре от обществото, но са необходими за стабилизирането на пенсионната система в България. Отлагането им е търкаляне на проблема в бъдеще. Правилното от управленска гледна точка решение беше да се вземат всички нелицеприятни мерки сега.
Парламентът прие на първо четене увеличаването на пенсионната вноска. Какъв ще е ефектът върху бизнес средата?
- Увеличаването на вноската няма да реши никакви проблеми. Това ще даде преимущество на некоректния бизнес. Ползата от укриване на икономически резултат става по-голяма. Според нас усилията трябваше да бъдат насочени към повишаване на събираемостта на вноските.
Даде се лош сигнал с национализацията на около 20% от средствата на професионалните пенсионни фондове. Колкото и да се мъчим да му измисляме друго наименование, това е национализация. А тя определено е най-омразната дума за всеки инвеститор. Национализацията е нещо, което го плаши независимо от данъчната тежест. Когато една администрация е склонна да посегне върху свещената частна собственост, това не е добър сигнал за никого.
Как приемате предложението за криминализиране на укриването на осигуровки?
- Абсолютно положително. Трябва да се криминализира умишленото неподаване на данни и неплащане на осигуровки. Подкрепяме и идеята за осъществяване на финансови ревизии по аналогия, които със сигурност ще разкрият цели сектори в икономиката, където изкуствено се държат работници на минимални заплати, без това да отговаря на действителността.
Съществува погрешно схващане, че работодателите са против това да дават средства в социалната сфера. Мога да ви уверя, че ако не са работодателите, нямаше да има здравна система в България. Защото ние сме най-редовните платци, докато държавата е тази, която макар и при несправедливо определения нисък размер за осигуряването на всички малолетни, учащи и пенсионери бави трансферите.
Още от интервюто на „Дневник"
„Данъчната тайна пада за измамници", казва в интервю за „Стандарт" Менда Стоянова, шеф на бюджетната комисия в Народното събрание
Г-жо Стоянова, защо пропадна идеята за данък лукс?
- Обсъждахме различни варианти за въвеждането му, включително със Сдружението на общините. В крайна сметка решихме, че за да се изпълни със смисъл наименованието на данъка, трябва с него да се облагат само най-скъпите имоти - с данъчна оценка над 300 хил. лв. Справката показа, че на това изискване отговарят 5700 имота, сред които не само жилищни, но и търговски. За мен лично е неправилно с данък лукс да се облагат нежилищни имоти на юридически лица - хотели, офис сгради и др., това не е смисълът на този налог. Другият аргумент е, че при тази ситуация, ако отпаднат нежилищните имоти, остават твърде малко жилищни. Фискалният ефект би бил пренебрежимо малък за бюджета. В същото време отваряше много работа и по администрирането. Във всички случаи разходите щяха да надвишават приходите от данъка. Имаше и аргументи за противопоставяне на различните групи и слоеве от обществото.
Защо се налага преобразуването на туристическата такса в данък?
- Таксите според Закона за местните данъци и такси се заплащат на базата на стойността на предоставена от общините услуга. По закон размерът на таксите трябва да отговаря на размера на предоставената услуга и не би трябвало да има печалба от това за общините. Не знам дали някой може да формулира услугата, която общината извършва срещу туристическата такса, още по-малко някой да изчисли нейната себестойност. Мисля, че общините са били в нарушение, определяйки размер на таксата, без да имат калкулация на конкретната стойност на услугата. Затова е съвсем логично да бъде данък, а не такса.
Не са ли твърде ниски сумите от 20 стотинки до 2 лв. на турист?
- Дали данъкът да бъде 20 ст. или 2 лв. на преминал турист - реално това са размери, отговарящи и в момента на таксите, които общините са приели.
В крайна сметка какво ще остане в законопроекта за местните данъци и такси?
- Остава по-широкият диапазон, в който общините могат да определят данък сгради - от 2,5 до 4,5 промила. Улеснява се и работата на местната общинска администрация. Дават се правомощия на общинските служители да събират принудително местните данъци или да предоставят тази дейност на съдия-изпълнители.
Ще се наложи ли сливане на общини и какво ще се случи с проблемните 150?
- Това, което правим по отношение на децентрализацията, е само повод за начало на дебат по реформата в общините във връзка с по-голямата финансова независимост. Става дума за нива на делегиране на дейности на различните общини. Просто към по-малките общини да се делегират по-малко на брой дейности, за да се справят с административния капацитет, с който разполагат. Същевременно повече на брой и по-сложни услуги ще се предоставят на големите общини, които ще се явяват своеобразни центрове за тези услуги.
Още от интервюто на „Стандарт"
„Много инвеститори летят отново към България", казва в интервю за „Класа" Антъни Хасиотис, президент на Американската търговска камара в България и главен изпълнителен директор на Пощенска банка
Г-н Хасиотис, кои са големите предимства на България за офшоринг и аутсорсинг индустрията?
- Големият коз на страната са хората - те са високообразовани, говорят чужди езици и са с добро ниво на работоспособност. Освен това разходите в България са ниски, географското положение е благоприятно, страната е член на ЕС и НАТО. И да не забравяме - най-ниските данъци в Европа.
Какво обаче печели страната от подобен род дейности и инвеститори?
- Ефектът от аутсорсинг и офшоринг проектите е не само чисто фискален като приток на капитали или инвестиции. Големите компании пристигат и със своето ноу-хау и технологии. Освен това целият процес помага на страната да се приобщи към общата тенденция на глобализация. И не на последно място, успешният бизнес тук е едно признание за икономическата среда и за България като добро място за правене на бизнес.
Споменахте бизнес климата. Как оценявате средата у нас в една тежка година като 2010 г.?
- България все още е едно от най-добрите места за правене на бизнес в Европа. И най-очевидните доказателства за това са макроикономическата стабилност, огромните възможности за растеж, финансовият сектор е балансиран, банковата система също. Хората имат потенциал за развитие и желание за работа. Така че всички тези фактори ми дават основания да смятам, че страната ще се развива напред.
Кои обаче са проблемните сфери, където са необходими още усилия и реформи?
- В инфраструктурата има още какво да се желае. И то не само на ниво магистрали и пътища, а като технологии, телекомуникации... В образованието също се налагат подобрения.
Още от интервюто на „Класа"