Цената на петрола се срина до най-ниското си ниво от юни 2005 г. повлияно от разпродажбата на контракти за всички видове стоки от хедж-фондовете в САЩ. За поредна седмица, слабите очаквания за американската икономика, също бяха в основата на разпродажбата.

Високото ниво на запасите от петрол и моторни горива в САЩ преди началото на зимния сезон, както и трескавото продаване на контрактите за следващия месец преди тяхното изтичане късно в петък, също оказаха сериозен натиск върху цената на „черното злато".

Изтеклите вчера договори за декември на американския лек петрол се търгуваха на ниво $55.81 за барел, което е най-ниската цена при затваряне от 15 юни 2005 г. Цената на петрола се понижи с над 30% от рекордните нива през юли на $78.40 за барел.

Лондонският сорт Брент петрол приключи седмицата с понижение от 45 цента на ниво от $58.99 за барел.

Слуховете за разпродажба на петролни контракти от страна на изпаднал в несъстоятелност щатски хедж-фонд, разбуни духовете на пазара и инвеститорите решиха да не рискуват със спекулативни покупки.

Металите също отбелязаха спад в цените, заради притесненията на пазарните участници, че ако най-голямата световна икономика продължи да забавя растежа си, това неминуемо ще се отрази и на търсенето на метали. Цената на медта в Лондон се понижи до най-ниското си ниво от юни тази година

В четвъртък данните за индустриалното производство в САЩ през октомври, дадоха силни сигнали, че икономиката продължава да се забавя.

По-ниските цени на петрола, а от там и на бензина по бензиностанциите, както и по-топло от очакваното време в Северна Америка, оставиха у потребителите повече свободни средства, които се пренасочиха към други стоки и услуги.

ОПЕК направи понижение на дневните добивни нива с 1.2 млн. барела на 1 ноември, за да се опита да задържи падащата цена на суровината, но все още страните членки не са успели да се вместят в понижените квоти. Експерти смятат, че това няма и да стане в близко бъдеще.