Вчера петролът достигна 11 - месечен връх, като един барел брент за момент се търгуваше над $76. Както коментира агенция Ройтерс, безредиците в Нигерия и притесненията, че ОПЕК съкращава производството са се съчетали със засиленото търсене от рафинериите в САЩ; цените в петък затвориха близо до историческия рекорд.

Лондонският брент, по-добрият индикатор за глобалния пазар, в рамките на деня поскъпна с 87 цента до $75.62 за барел, като по време на сесията докосна отметката $76.01, което е най-голямата стойност от август 2006. Рекордът на брента бе поставн тъкмо през миналия август, когато цената му стигна $78.65.

Американският лек суров петрол „спечели" $1.00 и се търгуваше за $72.81, най-висока цена от 22 август 2006.

„Глобалната ситуация с петрола е наистина обтегната в условията на ръст на търсене и предлагане", казва главен пазарен анализатор в BNP Paribas.

Глобалното търсене на петрол нараства по-бързо от предлагането от страните извън ОПЕК за втората половина на 2007. ОПЕК оряза повечето от доставките си, а производството в Нигерия среща трудности. Заедно всички тези фактори вдигат цената нагоре сериозно.

Близо 611,000 барела дневно нигерийско производство е преустановено след година и половина атаки на петролния сектор в африканската държава. Наскоро свърши едномесечното примирие с бунтовническата група, отговорна за повечето от промишлените сътресения. Нигерийските въстаници атакуваха нефтена платформа в делтата на Нигер и взеха за заложник три годишно момиченце с британски произход.

„Мислим, че пазарът на петрол е в дефицит", заявява швейцарски мениджър на активи във фонд търгуващ с фючърси на търговски стоки. „Нарастващите запаси в САЩ не са представителни за равнищата на глобалните запаси. Мислим, че наличностите на ОПЕК са претърпели свиване през последния месец".

Освен това за високата цена на брента са допринесли очакванията за намаляване доставките от Северно море, докато в САЩ доставките са на девет годишен връх.

Търсенето на петрол от рафинериите в САЩ в следващите седмици изглежда ще всмуче високите запаси на петрола в момента. Миналата седмица в почти всички рафинерии потреблението е било по-високо.

Сетовните доставки на бензин също се затягат.

Запасите в Северозападна Европа са паднали на двумесечно дъно, износът за ключовия азиатски потребител Китай през юли ще падне на 10 - месечно дъно, в Япония запасите тази седмица за пръв път тази година са под стойностите на миналата година.