За първите шест месеца на годината европейският пазар на имоти е привлякъл рекордните 116 млрд. евро инвестиции в имоти, отбелязвайки 4% ръст спрямо същия период на миналата година, показва изследване на консултантската компания "Джоунс Ланг ЛаСал" (Jones Lang LaSalle). За последните две години в рамките на континента инвестициите в сектора са се удвоили заради възвращаемостта си, която надвишава тази на инвестициите в ценни книжа, посочват авторите.
Според изпълнителния директор на "Европейски капиталови пазари" в компанията Тони Хоръл очаква се силният инвеститорски интерес да се запази и през второто полугодие. По думите му по-малки пазари като финландския и тези в Източна Европа привличат предприемачите заради добрата перспектива за динамичен растеж и доходност.
Тенденциите в Европа ще са определящи и за българския пазар - около това мнение се обединиха участниците в дискусия, организирана от "Дневник" и "Делойт". Възползването от благоприятната конюнктура обаче може да се окаже по-ограничено заради оставените без решение задълбочаващи се проблеми в сектора у нас. Сред основните Илиян Василев, председател на "Делойт България", определи инфраструктурата и околната среда . Според арх. Атанас Панов фактът, че в България все още не работят естествените регулатори на строителния бранш, създава несигурност по отношение на качеството. "Всякакви хора станаха строители и инвеститори и се опасявам, че това е балонът, който в бъдеще ще цъфне - празните сгради, които сега се строят навсякъде", заяви на дискусията кметът на Разлог Любен Татарски. Подобно мнение изказаха представителите на местната власт на годишната си среща през уикенда, шегувайки се с лозунга "Всяка община с голф проект".
Няма точни данни колко инвестиции в имоти са привлечени у нас за първото полугодие на 2007 г. По данни на БНБ за първите три месеца чужденци са придобили у нас имоти за близо 310 млн. евро, като увеличението спрямо същия период на миналата година е с 63%. Според Агенцията по вписванията за тримесечието са регистрирани над 56 хил. продажби на имоти при 47 хил. за същия период на миналата година. Консултантски компании като Assetz и Moneycorp определят България като третата предпочитана държава за британските инвеститори в имоти.
Според компаниите от сектора пазарът продължава да е динамичен и да привлича инвеститорите. За това говорят и няколкото големи сделки за продажба на офис и търговски центрове като бизнес парка във Варна, моловете в Пловдив и Варна, както и няколко офис сгради в София, най-голямата от които е "Мегапарк Соравия". След спекулантите сега идват сериозните инвеститори, обясни Красимир Димитров, управляващ партньор в "Соурс риъл естейт". Показател е спадналата възвращаемост, която при бизнес проектите вече е в рамките на 7 - 8.5%. В момента всеки проект се продава, дори още да е на хартия, посочи Димитров.
„Еколози внесоха жалба в Брюксел за "Натура", отбелязва „Дневник"
Седем природозащитни организации внесоха в понеделник официална жалба в Европейската комисия (ЕК) срещу българското правителство заради предадения непълен списък със защитени територии от екомрежата "Натура 2000". Това съобщи международната организация WWF, която е една от сезиралите Брюксел. Жалбата е достатъчно основание за ЕК да започне наказателна процедура срещу България, ако прецени, че еврозаконодателството не е спазено.
Освен WWF другите подписали жалбата са "Зелени Балкани", сдружение "Балкани", Информационен и учебен център по екология, дружеството по фитоценология, асеновградското екосдружение "Хаберлеа" и екоклубът към СУ "Св. "Климент Охридски". Природозащитниците изтъкват, че извън представения пред Брюксел списък със зони е останала голяма част от предложените в съвета по биоразнообразие. Така покритието на екомрежата е недостатъчно за над 70% от видовете, а някои даже не са обхванати, припомнят еколозите.
Те обръщат внимание и на решението на правителството от "Натура" да бъдат изключени всички урбанизирани до октомври места, което даде зелена светлина на общините масово да променят градоустройствените планове и да разширяват селищата. Природозащитниците допълват, че въпреки изискваната превантивна защита на местата от "Натура" строителството в много от тях продължава. Еколозите посочват още, че правителството е имало техническата възможност да внесе списъка в Еврокомисията до 1 януари 2007 г., но го е направило чак през март и е отложило много от зоните. "Българското правителство заяви, че причината за забавянето е "инвеститорският интерес" към някои места. Това е в пълно противоречие с изискванията на европейската директива и националното законодателство, които посочват, че научните аргументи са единствен критерий при обявяването на местата от "Натура 2000", казва Алберто Аройо, координатор във WWF.
В Еврокомисията вече са запознати с тези аргументи, след като получиха писма от природозащитните организации, а представители на главна дирекция "Околна среда" и самият еврокомисар Ставрос Димас се срещаха с български еколози. Хора от екодирекцията идваха у нас през април, а през май изпратиха писмо, с което подсетиха правителството, че закъснява с внасянето на пълния списък.
Зелената партия настоя парламентът спешно да разгледа промените в Закона за защитените територии, които природозащитниците предложиха, след като парк "Странджа" изгуби статута си на първа инстанция в съда. Това стана на заседание на политическия консултативен съвет на "Коалиция за България" в понеделник. Според проектозакона всички заповеди за обявяване на защитени територии трябва да се считат за законни и да не подлежат на обжалване в съда, а ако има подобни съдебни производства, те да бъдат прекратени служебно. Днес това предложение ще бъде разгледано и от парламентарната група на червените.
„Токът за фирмите помпа цените" е водещото заглавие на „Труд"
Неочаквано жестоки цени на тока удариха големите предприятия след либерализацията на пазара на електроенергия от 1 юли тази година.
"НЕК вдигна върховата тарифа с близо 31%, а нощната - с 51%!" - съобщиха пред "Труд" бизнесмени. Те прогнозираха, че скъпият ток ще надуе производствените цени с 4-5 на сто. Увеличението в търговската мрежа ще е още по-голямо, защото всеки ще добавя по нещо отгоре по веригата.
Според фирмите това е невиждано голямо поскъпване на тока. Компетентните власти - Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и Министерството на икономиката и енергетиката, са знаели за шока, но са го пазели в тайна.
"Имаме квота от по-евтина електроенергия, но тя е само за защитените от държавата потребители - населението и малките фирми", обясни вчера пресслужбата на НЕК. Затова компанията не можела да предложи по-ниски цени на свободния пазар, където са големите предприятия. Бизнесмени прогнозираха рекорден ръст на инфлацията.
„АЕЦ "Белене" ще заработи през 2016 - 2017 г.", извежда на първа страница „Новинар"
Изграждането на АЕЦ "Белене" по всяка вероятност няма да завърши в първоначално планираните срокове и ще заработи през 2016 - 2017 г., а не през 2008 - 2010 г., както планираше правителството на Симеон Сакскобургготски, нито през 2011 - 2012 г. , както мислеше Румен Овчаров през есента на 2006 г., нито през 2014 г., каквито са последните посочени срокове от НЕК.
През 2009 г. най-рано ще започне реалното строителство на втора атомна, съобщи председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Сергей Цочев. След това са необходими 6,5 години за изграждане на първи блок и 7,5 години - за втори, ако се спазват сроковете. До края на тази година очакваме да ни бъде предоставен проектът на атомната централа, след което започва трудният процес по разглеждането и одобряването му от експертите на агенцията, каза Цочев. Затова са предвидени 9 месеца, ако са представени всички документи и регулаторът няма забележки по тях, обясни Борислав Станимиров, зам.-председател на АЯР. В оценката ще участват международни експерти. В Индия проектът за АЕЦ с руски реактори, подобни на тези, които ще се използват в АЕЦ "Белене", вече е одобрен от регулаторния орган. Във Финландия обаче френският проект за нова АЕЦ е върнат със забележки и изграждането на централата е закъсняло с 2 години.
Ако в Бюджет 2008 г. не бъдат предвидени допълнителни средства за чуждестранна експерта помощ за проекта "Белене", може да бъде натрупано още закъснение.
Площадката в Белене е абсолютно подходяща по отношение на сеизмичните си характеристики, всички възражения от екоорганизации по издадените от АЯР лицензи и разрешения са отхвърлени от съда, каза Станимиров.
"Животът поскъпва с левче на ден", според изчисленията на „Стандарт"
Лятото се стовари върху българите не само с пустинни жеги, но и с удар по джоба. Очакваният ценови шок след влизането ни в Евросъюза не ни подмина. Но вместо от 1 януари той ни връхлетя шест месеца по-късно. Животът поскъпва с левче всеки ден, твърдят икономисти. Почти както през Виденовата зима цените се променят с часове. Поскъпват хранителните продукти, скачат цените на тока и водата, бензинът, козметиката и почистващите препарати също тръгнаха нагоре.
Хлебарите първи повлякоха крак. Заради слабата реколта и увеличението на електричеството житото поскъпна двойно в сравнение с миналата година. Оттам и самуните се вдигнаха с 10 стотинки. Това се случи първо в житницата на България - Добруджа. От вчера с нови цени осъмнаха и софийските хлебарници. Там увеличението е с 5 ст., но от утре цената ще се надуе с още толкова. Прогнозите са, че до есента 700 г хляб ще струва 1,50 лева.
Млекарите също не останаха назад. Кофичка кисело вече струва 80 ст., а грамажът е намален на 400 г. Тайно и полека се вдигна цената и на сиренето. Краве под 4 лева трудно се намира, а вече се предлага и за 6,90 лв. Доскоро най-скъпото беше 5,80 лв., обясняват търговците. Кашкавалът също е поскъпнал с десетина стотинки на килограм само през последната седмица. Скочи дори и най-евтиният млечен продукт - изварата. Цената й се вдигна с 10 ст. на килограм за последната седмица и килото вече струва 3 лева. Оттук и любимата закуска на ученици и строители - баничката, вече се продава с 10 ст. отгоре.
Вдигането на цената на млякото е традиция през лятото, защото добивите намаляват с литър-два от крава. Но сега вероятно ще се запази и наесен, твърдят производители. Тази година причина за повишението е скъпият фураж.
Само за седмица с 10 лева за тон скочи старото жито, с което стопаните хранят животните. Положението с царевицата от новата реколта е драматично заради сушата. Ако до дни не падне дъжд, ще прибираме празни кочани, жалват се земеделци. Двойно по-скъпи са овесът и ечемикът в сравнение с миналата година.
Това е обяснението и защо яйцата са по-скъпи, отколкото преди Великден. Цената им мина 20 ст. по магазините, което е с около 8 на сто повече в сравнение с миналата седмица, обясни собственикът на "Градус" Иван Ангелов. Дори бабите на село продават крехката стока по 25 ст. Със 7-8 на сто поскъпна и пилешкото. Зърното, с което храним кокошките, в момента е два пъти по-скъпо, отколкото беше през миналата година. А то е около 65 на сто от себестойността на пилешките продукти, обясни Ангелов.
Скъпите фуражи ще вдигнат цената и на пържолите и колбасите. Това прогнозира шефът на месопреработвателната фирма "Тандем" Кирил Вътев. Храната на животните поскъпва, оттам скача цената на килограм живо тегло. А това
няма как да не се отрази и на колбасите обясни той. Засега реално поскъпване на саламите няма, но скоро и това ще стане, смята Вътев. Според него единственият начин да се спре резкият скок на месото е да се намеси държавният резерв и да пусне евтино зърно.
Сушата удари и производителите на зеленчуци. А те отвърнаха, като вдигнаха цените на домати и краставици почти два пъти. В разгара на лятото софиянци броят за червения плод между 1,50 и 2 лева. Краставиците не падат по-долу. Доскоро цените бяха между 90 ст. и 1,30 лв. благодарение на вноса на турски зарзават. В момента обаче и южната ни съседка е засегната от безводие.
"Танцът на цените ще изпразни държавата", коментира вестникът
В един магазин влязъл купувач и попитал:
- Имате ли тоалетна хартия по 2 лева ролката?
- Не - отвърнала продавачката.
- Скоро ще получите - обещал мъжът и излязъл.
Натам вървят нещата. Вече имаме бензин по два лева, обещават хлябът да стигне тая цена някъде наесен - защо тоалетната хартия да изостава от общия прогрес?
При това всяко повишение на цените има обяснение. Миналата година например хлябът поскъпваше, защото реколтата била слаба. Сега - защото пшеницата била висококачествена и на международния пазар я търсели суперскъпо.
Разбира се, аз не вярвам, че един хляб ще стане два лева. Може да е сто грама, ама пак ще е 80 стотинки. Той си беше толкова и преди десет години, само че тежеше цяло кило. Просто има трайна тенденция към слабеене на хляба
Пак преди десетина години правителството на Виденов падна, защото изнесли зърното. Сега това подобрява платежния ни баланс. Изобщо, откъдето и да го погледнеш - прогрес и благоденствие. За износителите.
Нашите правителства непрекъснато са прицел на някакви интриги и заговори. Спомням си, че когато премиер беше Иван Костов, неговите хора разкриха още по-перфидна конспирация - бизнесмени изкупуваха кабеларки, за да направят мощен медиен конгломерат срещу неговото демократично управление.
Сега пак искат да бутат правителството. Един червен депутат даже съзря замисъла и го обяви публично - чрез серия от стачки за заплати да се дестабилизира финансово държавата. Ето какви са лекарите и учителите - дестабилизатори, маши в ръцете на опозицията.
Аз също се възмущавам от докторите и даскалите. Искат еди-колко си лева заплата от новата учебна година или дори от календарната такава. Че вие не влизате ли в магазините бе, хора! Както е тръгнало, догодина с по хиляда лева месечно гладни ще стоите. Тогава, ако стачкувате, ще ви обвинят в неблагодарност.
Искайте възнаграждения в натура - примерно равностойността на 3000 ролки тоалетна хартия за гимназиален учител и 500 литра бензин за хирург в "Пирогов"! Нека поне да изравним учителя с автобусния шофьор
Това се казва индексация и беше нещо обичайно, преди да приемем валутния борд. Сега индексация има само за народните представители и другите висши държавни чиновници. Те получават определен брой средни заплати в държавния сектор. Като поставят искания в левове, стачниците работят за тях - повишават им заплатите. Всеки лев за учителя или лекаря значи три за депутата.
Бедата е, че мечтите на българина са бедни като самия него. С 500 лева на калпак правителството щяло да усмири недоволството. Премиерът Станишев даже юрна финансовия министър Орешарски да събира борчовете към държавата, за да може да вдига заплати. Ама както е тръгнало, и глобите ще трябва да се индексират, иначе не можем да осигурим на докторите екзистенц-минимума. Или пък ще трябва да се ограничат кражбите от бюджета.
Всъщност докторите няма какво да ги мислим. Те ще тръгнат по пътя на сестрите - по тая пуста чужбина, където ще взимат пъти повече. Министър Гайдарски отчете, че на един лекар вече не се пада цяла сестра, а му трябвали по две. Въпросът е обаче колко пациенти се падат на единица медицински персонал. Защото грижата за медиците е грижа за пациентите.
Голямата разлика между управлението на Виденов и на Станишев е, че сега българинът има избор. Квалифицираните няма да свалят правителството, те просто ще идат там, където ги търсят. Тенденцията вече ясно се вижда. Затова държавата трябва да намери пари за тях.
Иначе - горко на оставащите!
"Напрежение на тихия фронт", коментира „Дневник"
Надали някой е очаквал, че шоково взривяване на спокойствието на тихия фронт може да дойде от Националната служба за охрана. Макар и да е белязала новата си история с доста гафове, тя се възприема като най-малко секретната специална служба, вероятно заради привидната й откритост - нали гардовете на държавниците са видими. И изведнъж един никому неизвестен неин служител, вече бивш, с твърденията си, че службата е събирала незаконно информация за охранявани политици, засегна дълбоко президента, вбеси обкръжението му и ускори поредния дебат между институциите за създаване на национална агенция за сигурност.
Можем да поставяме под съмнение твърденията на бившия служител Николай Марков за конкретните политици, които според него били проследявани, както и за начините, по които неправомерно е била събирана информацията, можем да допуснем и че публичната му проява е емоционална реакция на уволнението му. Истинският проблем обаче е друг: че подобен произвол е по принцип абсолютно възможен. Защото работещата 17-а година без закон, а по правилник, НСО като охранителна служба събира информация по "законен" път както за охраняваните, така и за лицата, с които те се срещат. Това се прави с цел да се измери тъй наречената степен на застрашеност на определен политик, та да се прецени дали се нуждае от охрана и каква да бъде тя. Така например, ако се обсъжда дали да се осигури охрана на Х, комисията в НСО, която преценява, има право да събере информация и за лицата У и Z, с които Х се среща често или разговаря многократно по мобилния си телефон. НСО има право също да поиска информация за тези лица и от служби на МВР като ГДБОП и дори от контраразузнаването (Националната служба за сигурност).
Така стигаме да същностния въпрос: какво става с придобитата информация - не само за Х и за У, и Z. Какво се прави с тази информация, как се съхранява, за какъв период, кой контролира това? Никой не може да отговори на тези въпроси по простата причина, че НСО работи без законова регламентация, а само въз основа на добрата воля и честната дума на началника на службата. Ето защо съждението на бившия земеделски министър Венцислав Върбанов, че не е възможно да е бил подслушван, понеже не бил охраняван от НСО, не е убедително - той може да се е озовал във фокуса на НСО и в качеството на У или Z (симптоматично за българската реалност е съвпадението по време на избухването на скандала с НСО с решението на Международния съд в Страсбург за използването на специалните разузнавателни средства от службите на МВР, в което е поставен абсолютно същият въпрос - за съхраняването и употребата на събраната, но неизползвана информация, друг е само секторът от тихия фронт, за който се произнесоха съдиите).
Сега става ли ясно защо настояването на обкръжението на президента "да оставим военната прокуратура да си свърши работата" е елементарно заобикаляне на същината на проблема.
Каква работа да свърши прокуратурата, след като НСО, без да е информационна служба по закон като контраразузнаването, е де факто такава, само че без никакъв контрол? След като тя има право да събере информация, неправомерното използване на въпросната информация става на практика недоказуемо. Затова и въпросът на началника на кабинета на президента ген. Колев към Марков по време на прочутата среща при Първанов ("Готов ли сте да повторите същото пред военната прокуратура?") никак не е убедителен за запознатите с реалностите на прокурорските проверки и с резултатите от тях по такива трънливи проблеми като нарушенията на специалните служби. А конкретно пък Военната прокуратура заслужава отваряне на скоба: тя отдавна си е извоювала срамната слава на изпълнител на поръчките на военизираните институции и на президентите. Достатъчно е да припомним как шефът й обяви самоубийството на началника на архива на разузнаването Божидар Дойчев - другата президентска територия, преди да бъде дори започнало разследването. И не изпитва и днес никакво неудобство от факта, че подчинените му прокурори така и не можаха да формулират мотивите за самоубийството. А да припомняме ли десетките дела за полицейски произвол, изгубени в Страсбург от българската държава именно заради несвършената работа на военната прокуратура, доказваща на практика валидността на приказката, че гарван гарвану око не вади. Институция, която разследва по този начин, може ли да бъде гарант на истината!
Извън този "детайл" трудната правна доказуемост на злоупотребите с информация на специалните служби би трябвало да принуди парламентарните мнозинства да изградят регламент, който да улесни предотвратяването им и да спре съперничеството помежду им. Това не може да стане на парче, както се прави и в момента, а с цялостна концепция за "тихия фронт", каквато никоя власт досега не създаде. Бездействието има своето логично обяснение. Фактът, че Марков е писал доклад до президента още през 2002 г. с твърдения за нерегламентирано събиране на информация в НСО още от времето на Желев и Стоянов, но той не е имал последствия, сам по себе си е доказателство, че нещата в тази служба са гнили. Това е така, защото нежеланието да се регламентира дейността й е хронична болест на всяка власт. Когато един политик е обект на нерегламентирано ползване на правомощия от някоя служба, той надига глас възмутено. Щом обаче се изкачи на властовия връх, той охотно става ползвател на информацията, събирана със същите неправомерни средства, от които до вчера се е възмущавал (вездесъщ е примерът "Филчев", който беше лош за БСП, докато тя смяташе, че обслужва синята власт, но след като Румен Петков го дари с благоволение и съдебните дела на плевенския кмет се оказаха тихомълком прекратени, изведнъж възмутителните главпрокурорски методи станаха дотолкова приемливи, че президентът го направи дипломат).
Скандалът, провокиран от бившия служител на НСО, ако не друго, поне ускори процеса на заемане и изразяване на позиции от заинтересуваните силови институции във връзка с идеята на Станишев за създаване на националната агенция за сигурност. Самата служба, стана ясно, отдавна била внесла в Министерския съвет проект за закон със странното име "Закон за държавната охрана", но той бил върнат заради прекалено ведомствения подход към решаването на проблемите. НСО хем иска да се откъсне от Министерството на отбраната, хем да остане като специфично поделение на въоръжените сили под контрола на президента, нещо като малка стегната президентска армия, както се изразяват опонентите на проекта, сред които може да се окаже и самият премиер. В същото време Станишев твърди, че НСО не трябва да бъде включена в бъдещата агенция за сигурност за разлика от Националната служба за сигурност, която сега е в МВР. Да, разбира се, трябва да се създаде агенцията, отвръща вътрешният министър, но - чуйте добре - "техническото изваждане на служби за мен е грешка, нещо повече - невъзможно". Думите на Румен Петков означават, че той няма намерение да се раздели безмълвно с огромната информационна сила на най-ключовата служба за сигурност. Май ще се окажат прави скептиците, които пророкуваха, че Станишев ще се изправи пред колосална съпротива. Което доказва колко важна е информацията. Информацията, заради която всъщност избухват българските скандали.
„Сменят бандеролите" е водещото заглавие на „Стандарт"
Ракия, уиски и водка ще са с нови бандероли по френски модел. Така ще се спре нелегалният алкохол, който удря здраво хазната. Спешни мерки срещу контрабандата предлага шефът на митниците Асен Асенов. В доклад до премиера Сергей Станишев той сочи основните пробойни, от които изтичат пари към сивата икономика. Освен от алкохол на черно се въртят и милиони от контрабанда с горива и цигари.
Една от мерките на митниците предвижда върху гърлото на бутилките и бандерола да се слага прозрачна капсула. Така митничарите ще виждат данните от лепенката.
Бой по контрабандата с алкохол и бензин
Стачки и протести за по-високи заплати разтърсват страната през последния месец. Премиерът Сергей Станишев предупреди, че няма да допусне Bиденовата зима, а финансист №1 Пламен Орешарски припомни, че печатницата за банкноти не работи. Затова министър-председателят постави като основна задача на приходните агенции да осигурят повече пари в хазната. Той привика шефовете на данъчните, митниците и държавните вземания, за да изслуша предложенията им. Всяка от агенциите представи доклад как сивата икономика да излезе на светло.
Вестник "Стандарт" разполага с документа, изготвен от шефа на Агенция "Митници" Асен Асенов, който той даде на премиера. В интервю за вестника директорът на Националната агенция за приходите Мария Мургина посочи основните акценти в предложенията на данъчните.
Приходите, събрани от акцизи, са 1,236 млрд. лв. за първите пет месеца на 2007 г. Така излиза, че всеки месец в хазната са влизали по 247,3 млн. лв. средно. За същия период на 2006 г. от налога са отчетени 931,8 млн. лв., или по 186,4 млн. лв. на месец. Това е ръст от 32,7% на събраните от митниците акцизи през 2007 г.
Удар по контрабандата с алкохол, горива и цигари готвят митниците. Това е акцентът на доклада за повече приходи в хазната, който директорът на Агенция "Митници" Асен Асенов връчи на премиера Станишев. Акцизните стоки са сериозно перо в бюджета и затова пресичането на контрабандата е изключително важно.
Една от мерките засяга спирането на фалшивите бандероли за алкохол. Затова Асенов предлага бутилките да се запечатват със специална целофанена обвивка. Върху гърлото на шишетата и бандерола ще се слага специална капсула която е прозрачна. Такава практика има във Франция. Това позволява на митничарите да виждат данните от лепенката. Така ще се спре лепенето на фалшиви или вече използвани бандероли. Въпреки че от началото на 2007 г. стикерите за алкохол са нови и с повече защити, вече има фалшификати. Само в два случая на ГКПП Капитан Андреево са заловени над 300 хил. фалшиви български акцизни бандероли, отпечатани в Турция.
През последните години се отчита тревожна тенденция на намаляване потреблението на акцизни бандероли за спиртни напитки. През 2004 г. са купени 112,9 млн. броя, през 2005 г. - 60,0 млн. броя, а през 2006 г. - 25,9 млн. броя, пише в доклада. Приходите от акцизи от алкохол през първите пет месеца на 2007 г. са с 16,4% по-малко, отколкото за същия период на 2006 г. Физическият обем на тези стоки е намалял с 35,8%.
За тези резултати има няколко обективни причини. От 1 януари 2006 г. беше вдигнат акцизът за алкохола. Затова през декември 2005 г. са
продадени значително повече количества ракия, водка и уиски. Тези сделки са декларирани и акцизът за тях е внесен през януари 2006 г. Затова през първия месец на миналата година продажбите са в пъти над обикновеното потребление.
Друга причина за намаляване на сумите от акциз е нелегалното производство извън лицензираните данъчни складове, както и скриването на част от количеството на легалните производители. Друг трик е бутилките да се облепват с бандероли с по-малък градус, което намалява постъпленията в хазната.
"Уволняват роднините в "Земеделие" e водещото заглавие на „24 часа"
Изпълнителният директор на фонд "Земеделие" Димитър Тадаръков е разпоредил по един от всички, свързани в роднинска връзка лица във ведомството, да подаде молба за напускане. Срокът за изпълнение е днес - 10 юли.
"Прави се с идея да се спрат корупционните практики. Не може един роднина да е в одита, а друг във финансирането на САПАРД", каза за "24 часа" Тадаръков.
Вчера по вътрешната поща на служителите на фонда са разпратени съобщения за нареждането. Слухът за заповедта на Тадаръков обаче се носи във ведомството от поне седмица.
"Това е абсурдно, довечера ще трябва да се решава съпругът или съпругата да напусне", коментираха служители на фонда, пожелали анонимност.
„Редят кабинета на тайна вечеря", съобщава „Стандарт"
Ремонтът на кабинета ще бъде нареден тази вечер на тайна вечеря. Сергей Станишев, Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган ще се видят на шест очи в резиденцията на Сокола късно днес, научи "Стандарт".
Вероятно лидерите ще заседават в една от залите, където съставиха правителството преди две години, разказаха източници от ДПС. Тримата трябва да определят наследниците на подалите оставки министри Румен Овчаров и Георги Петканов. Вероятно икономическото ведомство ще се поеме от червения Петър Кънев, а за наследник на Петканов се спрягат царистите Огнян Герджиков, Меглена Тачева и Антон Станков. Симеон замисля да смени и министъра по европейските въпроси Гергана Грънчарова. Не е ясно обаче кой ще наследи дамата на поста.
Може да се очакват и доста изненади след тази среща, подметнаха от ДПС. От неочаквани рокади не са застроховани и във втория ешeлон на властта. Очаква се освен петимата подали оставки зам.-министри да има още "изгърмели", научи "Стандарт". Един от основните акценти при срещата на Станишев, Симеон и Доган обаче ще бъде новата aгенция по сигурността. Вероятно шефът на роднoто ФБР ще бъде посочен от БСП и това ще е премиерският съветник по сигурността Петко Сертов. За зам. шефското място пък един от вариантите на ДПС е бившият шеф на следствието Ангел Александров.
Очаква се Съветът на коалицията да се събере в сряда. На него ще се обсъди "екшън план" за развитието на България оттук насетне.
„Жълтите в истерия преди ремонта", според вестника
Преди ремонт на правителството спряганите нови имена винаги са няколко пъти повече от нарочените за рокади постове. Признават го и политиците от управляващото мнозинство. "Каквото и да напишете, все ще е вярно", шегуват се и от БСП. С тях са съгласни и колегите им от НДСВ и ДПС, които също твърдят, че изборът на повечето титуляри ще стане в последния момент. Политици и журналисти взаимно се подхранват със слухове и варианти кои са новите министри и зам.-министри и на кого му се клати столът. Същевременно все още чакат попълване едно огромно количество овакантени и новосъздаващи се постове - агенции, комисии, Конституционен съд, бъдещият съдебен инспекторат и Висшият съдебен съвет.
Причината е, че истинските номинации се знаят само от тримата големи - Станишев, Симеон и Доган. Затова и вече три месеца из медийното пространство виреят всякакви слухове. Очаква се тези дни част от вакантните постове да бъдат заети след дълго отлагания съвет на коалицията.
Най-много са вариантите за рокадите в жълтия ресор. Причината е, че царят рядко споделя със своите какво точно е намислил. Затова и там винаги има правдоподобни обяснения каква е новата причина за отлагането. Първо се чакаха евроизборите, после конгресът на НДСВ, после пък царското решение за драмата с ръководството на партията. Сега също толкова достоверни източници твърдят, че се чака регистрацията на документите на жълтите в съда. На практика обаче се чака Симеон да каже кого сменя и кой остава поне до есента в Министерския съвет. Според запознати сериозно се клати столът на евроминистърката Гергана Грънчарова. И за неин заместник се обсъжда неуспялата евродепутатка Антония Първанова, която е твърде опасна, когато играе напук. Ако тази рокада стане, Грънчарова не може да се върне в парламента, защото излезе от него като зам.-министър. Засега е вакантен и бившият й пост в МВнР и за него усърдно се спряга Мария Ангелиева-Колева. Вече шест месеца обаче няма заповед за назначение.
Още преди оставката на правосъдния шеф Георги Петканов тръгнаха всякакви слухове кой ще го наследи, тъй като царският юрист от много време иска да смени работното си място заради сериозни здравословни проблеми. Варианти бяха почти всички представители на юридическото лоби, начело с Пламен Панайотов - образователният министър Даниел Вълчев, шефката на групата Анелия Мингова, експарламентарният шеф Огнян Герджиков, бившият правосъден шеф Антон Станков, бившата му заместничка Меглена Тачева.
За разлика от жълтите, червените варианти за поста на Румен Овчаров бързо се свиха до два - Петър Димитров и Петър Кънев. Третият вариант - Добромир Гущеров - отпадна още в самото начало. Едно пък е името за поста на подалия оставка зам. финансов министър Георги Кадиев - на бившия член на бюрото Кирил Желев. Преди време обаче Станишев съобщи, че чака още оставки във втория ешелон. Вакантни места за разпределяне от тройната коалиция има и в агенции, комисии, в Конституционния съд и в новосъздаващия се съдебен инспекторат.
Кого ще го огрее и кой ще се утешава на плажа за пропиления шанс ще стане ясно много скоро. Жегата във властта със сигурност ще приключи преди отпускарския август, твърдят кадровици от коалицията.
МВР запазва твърд курс при нови протести
Полицията ще запази твърдия си курс при следващи незаконни протести, заяви министърът на вътрешните работи Румен Петков след среща със синдикални организации. Профсъюзите му връчиха филм, на който се вижда как полицаи повалят на земята миньора Кольо Колев, за да го арестуват, при което той си разбива главата. Потърпевшият заяви в понеделник, че ще съди виновните. Според синдикатите полицаите не са били провокирани, а са превишили правомощията си. Подобно е мнението и на протестиращите еколози в София в подкрепа на парк "Странджа", 35 от които бяха арестувани.
От своя страна Румен Петков отрече обвиненията за полицейско насилие. Според него протестиращите са започнали да удрят със знамената си полицаите, при което се стигнало до сблъсъците. Министърът заяви, че те излишно се преекспонират. По думите му много по-голям проблем е насилието над полицейски служители, което бива бързо забравяно. Проверка по случая е започнала и Военна прокуратура, стана ясно след срещата.
Профсъюзите се ангажираха още да предоставят на МВР списък със съществуващи и потенциални огнища на напрежение, за да вземе полицията предварителни мерки и да бъдат избегнати нови ексцесии.
Междувременно миньорите от "Марица-изток" поискаха оставката на вътрешния министър заради полицейско насилие. Според председателя на КНСБ Желязко Христов това е въпрос на морален и личен избор, който министърът трябва да направи. "На мен кой не ми е искал оставката", отсече иронично Петков.
Според синдикатите сега на ход са правителството и премиерът Сергей Станишев. Профсъюзите настояват да се отменят данъкът върху договорените социални разходи на миньорите и наредбата за регулиране на работната заплата, както и да се промени кодексът за социално осигуряване и наредбата на категоризацията на труда при пенсиониране.
Протестите вероятно ще продължат, прогнозира Константин Тренчев от "Подкрепа". В понеделник отново стачкуваха миньорите от "Марица-изток". Протестите им ще продължат всеки ден по един час. Оттам заплашиха, че имат готовност да преминат към ефективна стачка и да парализират държавата, като я оставят без ток. Мисля, че са достатъчно съвестни и засега няма да го сторят, каза още Тренчев.
„Синдикатите дават на МВР списък с "огнища на напрежение", отбелязва „Дума"
Пострадалият по време на протеста на 4 юли миньор Кольо Колев ще съди полицаите, които са му нанесли физически травми. Вече има внесен иск в прокуратурата, факт е и дело във военна прокуратурата в Пловдив, съобщиха от КНСБ, след като показаха на журналисти записа от протеста на миньорите
Синдикатите да представят на МВР списък със "съществуващи и очаквани огнища на напрежение". За това са се договорили вчера министърът на вътрешните работи Румен Петков и лидерите на КТ "Подкрепа" и КНСБ Желязко Христо и Константин Тренчев. По думите на министър Петков така няма да се допускат сблъсъци като тези на протестите миналата седмица между миньори и полицаи.
Във връзка с инцидента министърът заяви, че материалите, които са предоставени в прокуратурата, трябва да бъдат оценени. Той уточни, че от записите на сблъсъка могат да бъдат правени различни изводи. На записа се виждат разменени реплики, напрежение и провокативно отношение към органите на реда. Петков бе категоричен, че заради намесата на двата синдиката не се е стигнало до по-тежки ексцесии. Министърът допълни, че исканията и проблемите на протестиращите не могат да бъдат решени от МВР.
Румен Петков заяви също, че има преекспониране на ситуацията. Няма цена, която аз съм готов да платя за авторитета на отделните служители на МВР и на министерството като цяло, както и за опазването на обществения ред, посочи министърът. Той допълни, че всеки има право да му иска оставката, както направиха миньорите вчера.
Според лидера на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев, нерешението на проблемите е причината хората да излизат на протести. По наша преценка има непровокирано насилие, заяви Тренчев и допълни, че настоява за справедливо разследване и съд. Ако проблемите не се решат, протести ще има, а това значи и присъствие на полицията, допълни синдикалистът.
Ние сме много силни, когато говорим за полицейското насилие, но когато се оказва насилие над полицай, обикновено темата трае от ден до пладне. Нека да извадим насилието върху полицаи и да го направим тема, защото посегателство срещу полицай е посегателство срещу държавата, заяви по-рано през деня Румен Петков.
„Пироговци пак излизат на улицата" е водещото заглавие на „Дума"
От днес се подновява едночасовия протест на пироговци, съобщи БГНЕС. Председателят на Стачния комитет на здравното заведение д-р Кръстьо Пенчев съобщи, че 8 до 9 ч. медиците ще излязат пред "Пирогов". Причината за това е, че в съвета на директорите на Пирогов са оставени старите лица от 1990 г. насам.
Вчера здравният министър Радослав Гайдарски издаде заповед за назначаването на нов състав на съвета на директорите на Многопрофилната болница за активно лечение "Пирогов". Петчленният управителен орган на лечебното заведение е в състав: председател - д-р Атанас Додов, заместник-министър на здравеопазването, Владислав Христов, Емил Таков, д-р Александър Червеняков и Весела Димитрова, представител на Министерството на финансите. Предстои съдебна регистрация на извършените промени. Доц. Владислав Христов ще изпълнява длъжността изпълнителен директор на болницата до избора на нов директор след конкурс, насрочен за 6 август т.г.
Председателят на Стачния комитет д-р Кръстьо Пенчев заяви, че според т. 3 от споразумението между МЗ и протестиращите от "Пирогов" в управлението на здравното заведение няма да участват хора, които са участвали от 1990 г. насам. Всички освен доц. Червеняков са участвали в управлението по един или друг начин. За доц. Таков да не говорим, защото той е бил в три или четири борда, посочи д-р Кръстьо Пенчев. Той бе категоричен, че след като споразумението е подписно и от двете страни, всяка трябва да изпълнява точките. По тази логика доц. Спас Спасков можеше също да си остане, защо подаде оставка, категоричен бе д-р Кръстьо Пенчев.
„2477 километра релси били опасни", съобщава „24 часа"
От 3629 главни жп линии у нас 2477 са в рисково състояние. Това означава, че две трети от релсите са опасни за пътуване, обяви вчера в Пловдив шефът на парламентарната транспортна комисия Йордан Мирчев на семинар за развитието на железниците за периода 2007-2017 г.
Статистиката показвала, че причина за трагичното състояние на железниците е ниската ефективност. Едва 20% от мрежата носят 80 на сто от приходите, а на един служител се падат 3-ма пътници. Железниците трябва да се подготвят за връхлитащата ни от Европа конкуренция, затова държавата предвижда сериозни инвестиции, каза транспортният министър Петър Мутафчиев. Министерството ще тегли 140 млн. лв. заем за ремонт на 1700 вагона, с част от парите ще купим и пътнически с много по-високо качество, заяви Мутафчиев.
Жп транспортът не може да се развива без държавата, в момента 0,36% от БВП отиват за железниците, а в развитите европейски страни е поне 0,49, даде пример министърът.
„1 август: Пътуваме свободно из Европа" е водещотот заглавие на „Новинар"
От 1 август българските шофьори, които пътуват в страните от ЕС, няма да бъдат специално проверявани по границите за сертификат "Зелена карта". Вчера Европейската комисия прие решение за прилагане на директива на Европейския съвет за проверки за гражданска застраховка при използването на автомобили, съобщиха от службата на българската комисарка Меглена Кунева, която отговаря за защитата на европейските потребители.
Досега от родните шофьори, пътуващи в Европа, се изискваше да показват сертификат "Зелена карта". Причината беше, че Англия и Италия се забавиха да подпишат многостранното споразумение, което позволява на българските шофьори да не показват изрично по границите сертификата "Зелена карта".
През миналата година България покри изискванията на ЕС за достатъчен брой на автомобилите у нас, които трябва да имат сключена задължителна "Гражданска отговорност"- над 90%. Регистрационните номера на автомобилите бяха подменени и застрахованите автомобили стигнаха 98%. Цената на "Гражданска отговорност", която да включва и сертификат "Зелена карта", е около 150 лв. и може да се плати разсрочено.
Румънците също няма да бъдат проверявани за "Зелена карта" по границите, е решението на Еврокомисията. Желателно е обаче шофьорите да имат такъв сертификат, тъй като той е написан на английски, остава удостоверение за наличие на валидна застраховка и трябва да се покаже, ако се случи пътно-транспортно произшествие. Само с наличието на сключена застраховка може да се изплаща обезщетение.
Решението на комисията е резултат от усилията ни за повишаване на обхвата на "Гражданска отговорност", коментира за "Новинар" зам.-шефът на Комисията за финансов надзор (КФН) Ралица Агайн.
„Скъпотията прогони туристите от морето", информира „Стандарт"
Багери, бетон, шумни дискотеки и дупки по пътищата. И невероятна скъпотия. Не, не става въпрос за центъра на София. А за повечето ни морски курорти. "Трябва на табелите на Слънчев бряг и Златните да се сложи по едно жк", шегуват се родни летовници, които бързат да си съберат багажа и да запрашат я към Гърция, я към някоя по-екзотична дестинация, която обаче предлага повече цивилизация. Амбициите да се превземе всяко свободно кътче и да се превърне в хотел (по-скоро в поредното недоразумение) по морето изиграха лош номер на туризма ни. И вместо да потриват с ръце в разгара на сезона, от бранша си скубят косите, че не са дръпнали юздите много по-рано. Сигурно е, че това ще е лятото с най-много хотели досега. Но... къде са туристите?
Има сериозен отлив на туристи в комплексите около Варна. Чужденците, които обикновено пълнеха Златни пясъци и "Свети Константин", тази година са в много камерен състав. Според последната справка заетостта на местата за спане там е около 85 на сто. Ако обаче се направи справка от началото на сезона, този процент ще падне под 70, призна шефът на Асоциацията на хотелиерите в Златни пясъци Георги Щерев. "Една от причините за това е липсата на адекватна и масирана реклама. Пълният крах на политиката ни с руските туристи през това лято се дължи на визовата бариера и свързаните с нея формалности", посочва той. С приетия нов закон в Русия били прецакани много туроператори там, с които колегите им от България вече имали сключени договори от края на миналата година. Сега те масово се проваляли. Визи за България на руснаците изкарвали само големите акули в бранша.
Хотелиерите отдават нужното внимание и на кризата в социалната сфера в Германия и Великобритания. Там са намалени социалните добавки, които се ползваха от гражданите на тези страни за летуване по нашето Черноморие, обясняват специалистите. Част от редовно почиващите у нас в минали години чужденци вече са собственици на свои имоти край морето. Строителството в курортите край Варна вече не е проблем, но спомените от минали години определено още ни носят лоша слава. В курорта "Св. св. Константин и Елена" край Варна вечер е истинско мъртвило, установи репортерска проверка на "Стандарт". Кръчмите работят досред нощ, но са празни. В тях безпомощно персоналът очаква посетители, които не се мяркат - нито в елитните ресторанти, нито в младежките дискотеки. В комплекса има туристи, но навсякъде в хотелите и бившите соцбази и почивни станции им предлагат ол инклузив. Затова от гостите вечер никой не харчи пари, освен за халба бира или за кока-кола на децата.
Така дълго чаканите туристи от Румъния за сезон 2007 така и не дойдоха. Хотелиерите изгониха съседите още като надуха за Великден цените като през август, обясниха туроператори от Балчик. В ранната пролет тогава вместо по 40-50 лв. за легло вземали по стотачка. В кръчмите надули цената на кафето на 2,50 лв., по-скъпо отколкото в "Шератон". Масовият наплив на съседите у нас тогава стреснал румънските хотелиери. Те пратили свои хора на икономически шпионаж, които описвали всички цени подробно по Българското Черноморие. Още в старта на сезона браншовиците оттатък Дунав свалили тотално цените. Има отлив на туристи от английския, белгийския и немския пазар. Въпреки че у нас идват по-непретенциозни туристи, и те се дразнели от прекалено бавното обслужване. Препатили разказват как за чаша кола се чака по час, защото на 10 маси се падал по един сервитьор. Отгоре на всичко персоналът не бил особено учтив, а се случвало все по-често и да не владее добре чужди езици. Липсата на кадри е проблем, за който признават и хотелиерите. Те не са съгласни с водената политика българските специалисти, които завършват колежите по туризъм, да се изпращат на стажове в чужбина, когато у нас има остър дефицит.
"Има проблеми", каза и шефът на варненската Асоциация на ресторантьорите и хотелиерите Димитър Лефтеров. Той призна за спада на туристическия интерес, но смята, че все още е рано да се правят кардинални изводи. "Вървим към пика на сезона и в зависимост от това колко ще се задържи той, ще успеем да отчетем годишен ръст от 5-6 процента.