Китайската петролна компания Cnooc успя да повиши капитализацията си след като обяви по-добър от очакваното финансов отчет за тримесечието, а акциите на Samsung се покачиха до седем месечен връх заради очакванията за по-голям обем на продажбите.
„Имайки предвид текущата пазарна обстановка, инвеститорите трябва да се придържат само към компании със силен фундамент", коментира сингапурски анализатор пред Bloomberg. „До сега проблемите бяха ограничени само във финансовия сектор, като не можаха да обхванат по-широк спектър от икономиката", продължава той.
Регионалният индекс MSCI се покачи с 1.1% до 141.51 пункта, след като в началото на сесията губеше близо 0.5%. За цялата седмица, общият азиатски измерител се покачи с 4.1%, което е най-рязкото му покачване от 30 ноември до сега. Все пак обаче, MSCI губи 10% от началото на годината, което е най-слабото му тримесечно представяне от 1992 г. насам. Проблемите през последните няколко месеца бяха свързани с опасенията за предстояща рецесия в САЩ и нейното прехвърляне към азиатския пазар.
Японският индекс Nikkei 225 се покачи с 2% в последната за седмицата сесия, като най-добре представящите се компании бяха от добивния и преработващ сектор. Китайският CSI 300 успя да покачи с 3% след като инвеститорите сметнаха, че може би е дошъл края на корекцията и е хубаво да заредят портфейлите си с евтини ценни книжа. Борсовите индекси в останалите азиатски страни също приключиха на зелено.
Не толкова розово бе представянето на американските капиталови пазари снощи. Слабите данни за корпоративните печалби в САЩ, които са отбелязали спад с 3.3% през последното тримесечие на 2007 г., помрачиха търговската сесия. Потвърденият резултат за икономически растеж от 2.2% на годишна база през 2007 г. бе очакван от инвеститорите и не можа да повлия на хода на събитията.
Индустриалният индекс Dow Jones изгуби 1% от стойността си и завърши при ниво от 12 302.46 пункта, докато технологичният индекс Nasdaq се срина с 1.9% до 2 280.83 пункта. Широкият измерител S&P 500 загуби 1.15% до 1 325.76 пункта.
Тази сутрин доларът продължава да се котира в ниските нива спрямо долара, а към момента се разменя по курс от $1.5760 за евро. Към йената продължава да гравитира около ключовото ниво от Y100 за долар, след като достигна дъно от Y99.30 по-рано днес заради излязлата новина за по-висока инфлация в Япония през февруари. Петролът отстъпва от завоюваните си вчера позиции, като в момента се търгува при цена от $106.90 за барел, докато златото отстъпва с 0.5% до $949 за трой-унция.
След изключително доброто представяне на европейските индекси вчера, днес фючърсите им светят в зелено минути преди официалния старт на търговията. Днес от Европа ще излязат доста интересни показатели за отделните държави, като пазарът ще се съсредоточи над данните за БВП от Великобритания в 11:30. От САЩ пък се чакат Мичиганския индекс на потребителското доверие в 16:00 днес и показателите за личните доходи и разходи в 14:30. Родната ни фондова борса отвори със слаби изменения на индексите в положителна посока, но и с много слаб търгуван обем. При добро представяне днес, имаме шанс да приключим отлично търговската седмица.