"Разнобой за тока във властта", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Не трябва да се отлага повишението на цената за бизнеса, твърдят Делян Добрев и Мартин Димитров.
Разнобой във властта за цената на тока. Призивът на премиера Бойко Борисов за месец отсрочка на повишението за бизнеса срещна отпор в парламента. Шефът на енергийната комисия в Народното събрание Делян Добрев и реформаторът Мартин Димитров не се съгласиха с позицията на министър-председателя. "Не трябва да има отсрочка за цените на тока и новите трябва да влязат в сила от средата на годината, когато започва новият регулаторен период", заяви в четвъртък Добрев. "Шок няма, не трябва да има и отлагане", каза той. Според него поскъпването на тока за индустрията няма да е 20%, както твърдят бизнес организациите, а ще е само 2.
Държавата ще покрие 85 на сто от разходите на промишлеността за планираното от 1 юли двойно увеличаване на добавката за покриване на разходите на НЕК за изкупуване на зелена енергия и на тази от двете "американски" централи.
Прочети още от в. "Стандарт"
"Имане на Василев за близо 1 млрд. лв. под запор" четем на първа страница във в. "Монитор"
Имане за близо 1 млрд. лв. на забегналия зад граница мажоритарен собственик на КТБ Цветан Василев запорира Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Мярката е наложена на 1 юни от Софийския районен съд по искане на КОНПИ до СГС, става ясно от съобщението за запора, качено в Търговския регистър на страната. В решението е записано, че възбраната е за коли, пари в сейфове и банкови сметки, а общият размер е за 963 047 999, 87 лева. В колосалната сума влизат и недвижими имоти като къщи, върху които е наложен запор в края на миналия месец. Възбраната върху палатите на Василев обяснява информациите, които се появиха, че хамали, проводени от забегналия в Белград банкер, изпразват по спешност къщата му в Созопол. Любопитна подробност е, че в запорното съобщение е записано, че възбраната важи и за картини на Цветан Василев. Кои точно са те не става ясно, но навръх Богоявление - на 6 януари тази година, от КТБ бяха изнесени над 300 шедьовъра от български и чужди майстори. Те бяха прибрани по искане на прокуратурата и пратени в НИМ за оценка и съхранение.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Масово надплащане на парното в София" е заглавиe от в. "Труд"
42% от сградите в София са платили през миналия отоплителен сезон по-големи сметки за парно, отколкото е трябвало. Едва 23% имат да плащат допълнително, а 32% са платили толкова, колкото е трябвало.
Това съобщиха от най-голямата фирма за топлинно счетоводство у нас „Техем". Компанията е изследвала 4844 сгради от общо 6834, които обслужва в столицата. Дружеството държи близо половината от пазара на топлинно счетоводство у нас. Останалите компании в бранша още не са готови с изчисленията си, но предварителните им данни са подобни.
Според данните на „Техем" над 1277 сгради трябва да получат обратно над 500 лева, а 581 - между 250 и 500 лева. Сумите трябва да се разпределят между абонатите в съответните блокове.
Прочети още от в. "Труд"
„Бюджетната комисия не прие пенсионните промени на правителството", пише в. "Капитал Daily"
Широката подкрепа, с която се похвали правителството при внасянето на промените в Кодекса за социалното осигуряване (КСО) в парламента, вече не изглежда толкова голяма. Бюджетната комисия днес отхвърли законопроекта на първо четене. Депутатите от ГЕРБ, Реформаторския блок, БДЦ и АБВ го подкрепиха, но техните гласове не бяха достатъчни, тъй като ДПС и Патриотичният фронт се въздържаха, а от БСП гласуваха против.
Основните промени предвиждат вдигане на осигуровките с 2 пр.п., плавно повишаване на възрастта за пенсиониране на всички категории труд с между 1 и 3 месеца до достигане на 65 години за мъжете и жените. Предлага се да се въведе възраст за пенсиониране от 52 години и 10 месеца в сектор "Сигурност", след което ще расте с по 2 месеца на година до достигане на 55 години, и се дава право на избор за осигуряване само в НОИ, без вноски в частен фонд.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Нов шеф на БНБ около 10 юли и с пълен мандат", пише в. „24 часа"
Новият управител и подуправители на БНБ ще започват нов мандат, а няма да довършват предишния, ако той е прекратен предсрочно. Това реши бюджетната комисия, която промени на първо четене закона за БНБ.
Реалистично е на 10 юли да има избор за нов управител на БНБ, каза шефката на комисията Менда Стоянова. Тя подчерта, че единствено за Димитър Радев, който ще бъде номинацията на ГЕРБ, има яснота за визията и биографията му. Останалите били познати само на партиите, които ги издигали, каза тя.
Освен Димитър Радев номинациите за поста са три. "България на гражданите" на Меглена Кунева лансира Бисер Манолов, ПФ издигна Григорий Вазов, а Камен Захариев обяви, че ще се кандидатира като независим. ДПС и БСП нямат решения за свои имена, или подкрепа на чужди.
Прочети още от в. „24 часа"
"Санкциите за "изборен туризъм" прескачат кметовете" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Обединените усилия на МВР и прокуратурата да пресекат изборния туризъм преди местния вот тази есен засега се стоварват само върху обикновени граждани, а подминават кметовете. Вчера директорът на Националната полиция главен комисар Христо Терзийски съобщи, че масово се налагат глоби на избиратели заради нарушения при смяна на постоянен адрес или регистрация на настоящ. Само за последните десетина дни са съставени 130 акта, като най-често срещаните нарушения са неточни данни, непопълнени адресни карти, неточност в данните за броя лица, обитаващи един адрес, обясни Терзийски. Според закона глобата за граждани е между 50 и 300 лв.
Образувани са 33 прокурорски преписки, като най-голям е броят им в Монтана и Видинско, стана ясно от думите на Терзийски. От прокуратурата обаче не са съобщили за разследване срещу длъжностни лица. Няма и административни санкции срещу длъжностни лица от местната власт от страна на МВР. А точно те са отговорните за вярната регистрация и контрола върху нея. Регистрирането в общината не е толкова просто - за него се подават немалък брой документи, а когато такива липсват, задължително се правят проверки по установяване на обстоятелствата.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Предложение: Малките компании да не се регистрират по ДДС", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Две облекчения за малките компании предложиха депутати от Реформаторския блок, но и двете не получават одобрение от ГЕРБ. Внесеният законопроект предвижда фирмите да са задължени да се регистрират по ДДС при оборот от 200 хил. лв. Другото е малките и средните фирми да не трябва да одитират отчетите си.
По-ключово е предложението за данък добавена стойност. Сегашният праг от 50 хил. лв. не е променян от началото на века. Днес компаниите с реална дейност надхвърлят в пъти летвата. Огромната маса ще надскочат и предложеното сега ниво от 200 хил. лв. Но за тези, които сега започват или се двоумят дали да работят, разтоварването от месечните административни и счетоводни разходи ще е облекчение. За бюджета промяната не би трябвало да донесе загуби. Не така обаче смята председателят на бюджетната комисия от ГЕРБ Менда Стоянова. "Категорично не подкрепям законопроекта, защото той отваря широко вратата за сивия сектор."
Точно сивият сектор обаче зависи от държавата, а не от прага по ДДС, а източването на данъка става винаги със съдействие на данъчен служител, който го възстановява.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Който няма водомер, ще плаща още по-скъпо за топла вода", пише в. "Сега"
Промените в Наредбата за топлоснабдяването, които влязоха в сила на 9 юни, предизвикаха тревоги и у фирмите, които отчитат и формират сметките за парно и топла вода, и у абонатите. Топлинните счетоводители вчера алармираха, че новостите в наредбата ще доведат до сериозни закъснения и обърквания с изравнителните сметки за приключилия отоплителен сезон и че потребителите може да бъдат неприятно изненадани с високи фактури.
Притесненията са напълно неуместни, коментира Министерството на енергетиката. Промените целят "по-справедлив начин на изчисляване на изразходваните количества топла вода от страна на изрядните абонати. Досега разликата между показанията на общия и на индивидуалните водомери се начисляваше пропорционално върху сметките на всички абонати.
Прочети още от в. "Сега"
"Юнското море с 40% по-евтино", четем във в. "Монитор"
До края на месеца почивката на море е с 35-40 на сто по-евтина спрямо високия сезон, който започва на 1 юли, а хотелиерите по крайбрежието правят изгодни оферти за българи с надеждата повече нашенци да отмарят в страната. „Сезонът започна, все още хотелите не са на 100% пълни поради сътресенията на пазарите, но гостите от Централна и Източна Европа вече пристигат в Слънчев бряг, това са предимно поляци, унгарци и чехи. Започват да идват и туристи от Русия и Украйна, макар че са доста по-малко, съобщи за „Монитор" Елена Иванова, председател на Съюза на собствениците в Слънчев бряг и зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.
„В момента имаме много добри оферти за сънародниците ни, но не може официално да бъдат обявени като „предложения само за българи", каза Елена Иванова.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Да спрем убийството на икономиката със скъпия ток", пише в. "Стандарт"
НЕК е бездънна черна дупка, която трябва да се закрие, казва Кирил Домусчиев
- Г-н Домусчиев, вместо обещаното намаление на цената на тока за индустрията от 1 юли ще има покачване на цената. Как ще го коментирате ?
- На практика КЕВР предлага от 1 юли таксата "Задължения към обществото" да се вдигне от 18.93 лв. на 40.21 лв., което е ръст от 212.4%. В крайна сметка след прилагане на наредбата за компенсации, която е по евродиректива, за предприятията, които консумират над 10 гигаватчаса, увеличението ще бъде с 20%. Така тези 18.93 лв. добавка ще станат 21.28. Което представлява един много сериозен процент за т.нар. базова индустрия, която е енергоинтензивна и още повече влошава конкурентоспособността на продукцията им. А предприятията ни трябва да се конкурират с компании от ЕС и цял свят в момент, в който цената на електроенергията на борсите е много ниска. Факт е, че България е с най-високата цена на тока до момента. Парадоксалното е, че вместо да се търси намаление, индустрията ще понесе поредно сериозно увеличение. За някои предприятия електроенергията има значително участие в себестойността на продукцията - 40, до 70% примерно за торовите заводи. И това са стратегически индустрии - металургия, химия, стъкларска промишленост, биотехнологии, покрай които съществуват и много други малки и средни предприятия като поддоставчици и подизпълнители. В крайна сметка всеки трябва да разбере, че бизнесът пълни хазната и когато тя е пълна, има пари и за социално слабите, и за пенсионерите, и за инфраструктура и за каквито и да е проекти.
Прочети още от в. "Стандарт"
„САЩ имат нужда от 11 милиона образовани работници", пише в. „24 часа"
БИЛ ГЕЙТС
До 10 години 2/3 от всички работни позиции в Америка ще изискват образование над гимназиалното
Тази пролет над 2 милиона студенти в САЩ направиха нещо, което аз така и не успях - дипломираха се в колежи и университети. Това е постижение, което всички трябва да приветстваме. Въпреки че самият аз напуснах колежа и имах достатъчно късмет да развия успешна кариера в областта на софтуера, получаването на университетско образование е много по-сигурен път към успеха. За хората с дипломи е много по-вероятно да си намерят работа, която ги удовлетворява, да получават по-голям доход и даже, както показват изследванията, да водят по-здравословен начин на живот в сравнение с тези, които не са завършили колеж. Дипломантите също така променят профила на работещите в Америка като цяло, като допринасят със своето обучение и умения за растежа на икономиката ни и са по-конкурентоспособни. А това е от полза за всички. Затова е наистина доста жалко, че не "произвеждаме" повече колежани.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
"Джоузеф Стиглиц: Ще бъде ли Grexit следващият Лемън брадърс" пише в. „Труд"
Лидерите на Европейския съюз продължават да играят рискова политика с гръцкото правителство. Гърция е изпълнила далеч повече от половината изисквания на своите кредитори. Но Германия и други гръцки кредитори продължават да настояват за програма, която доказано е провал, а само няколко икономисти някога са мислили, че тя би могла, би трябвало и е редно да бъде приложена.
Клатушкането във фискалната позиция на Гърция от голям първичен дефицит до излишък беше почти безпрецедентно, но настояването страната да постигне първичен излишък от 4,5% от БВП е безотговорно. За съжаление, когато тройката - Европейската комисия, Европейската централна банка и Международният валутен фонд, за първи път включи това безотговорно желание във финансовата програма за Гърция, властите в страната нямаха друг избор, освен да се съгласят.
Прочети още от в. „Труд"