Повишаването на цените на хранителните продукти по целия свят е в състояние да вкара бедните жени в търговията на секс срещу основни стоки, като риби и олио за готвене и води до повишаване на риска от нови СПИН инфекции, заявиха в понеделник служители на ООН.

Делегатите на конференция по проблемите на СПИН в Мексико, цитират случаи на рибарски съпруги в региона на Тихия океан и жени в Кения, които са принудени да продават своите тела за храна и стоки от първа необходимост, което може да доведе до бум на разпространението на смъртоносна пандемия.

Храната е такава основна нужда, която може да накара хората да направят всичко за нея.

Повишаващите се цените на хранителните продукти - поради увеличената употреба на биогорива, ръста на цените на петрола, нарастващото търсене на зърно за фураж, бума на икономиките в Азия, сушите и пазарните спекулации - са довели до увеличение с 50 милиона на хората страдащи от систематичен глад, през тази година, според данни на ООН.

"Това може да доведе до различни реакции, една от които е жените да предлагат секс, за да нахранят децата си," според Стюарт Гилеспи от Международния институт за политиката на храните.

"Последните изследвания в Ботсвана, Свазиленд, Малави, Замбия и Танзания са показали, тенденциозна зависимост между остра липса на храна и увеличението на платения секс сред бедните жени", според него.

Индустриалният свръхулов на риба тон в Тихия океан принуждава жените в Папуа-Нова Гвинея да изоставят своите малки плавателни съдове и да се присъединяват към екипажите големите кораби, където продават телата си за хранителни отпадъци.

Такива сделки от типа "риба за секс" са често срещани и в Кения на брега на езерото Виктория, където търговците преспиват с жените на рибарите на съответната цена.

Тази ситуация води до повишаване на разпространението на болестите предавани по полов път и най-вече до разрастване на СПИН пандемията.

Така усилията на световната общност да реши единия проблем ще бъдат осуетени от разрастването на другия.

Вирусът на човешката имунна недостатъчност е инфектирал повече от 39 милиона души, половината от които са жени, като най-големи са пораженията в развиващите се страни.

Годишно от болестта умират над 2 милиона души, което обаче е направо нищожна цифра в сравнение с преките поражения от недостига на храни в света. През миналата година от глад са умрели над 20 милиона души.

По света 862 милиона души страдат от хронично недохранване, като всеки ден близо 16 000 деца умират в резултат на причини свързани с глада и то без загиналите през първите 24 часа след раждането.