„Шамар за Дянков" е водещото заглавие на „Труд"
"Звучен шамар" отнесе финансовият министър Симеон Дянков от премиера Бойко Борисов, след като в четвъртък сутринта финансист №1 си позволи да разкритикува земеделския министър в студиото на бТВ. Премиерът директно заплаши Дянков с уволнение заради намека му, че Мирослав Найденов може да последва бившия си колега Александър Цветков. Според финансист №1 Цветков бил освободен заради отказ от реформи.

"Найденов ще си отиде след Дянков, ако той наистина е казал такова нещо", отсече видимо ядосан премиерът пред журналисти в Разград. Борисов подчерта още, че оценки за министрите си може да прави само той.

"Не мога да допусна, че е направил такава глупост! Вицепремиерите са административни ръководители. Те ме заместват, когато ме няма, и не могат да дават оценки. Само изпълнителната комисия на ГЕРБ може да дава оценки на мен и на министрите и да иска да се сменят", добави той.

Изненадващо Борисов изригна, че не е доволен от работата на Дянков.

"Ние като партия цяла година го покриваме и поправяме грешките му в парламента. Защото аз нося пасиви за неговата работа. Цялата партия е застанала зад пакта за стабилност и всички рестриктивни мерки, които вземаме", аргументира се той. Само преди няколко седмици премиерът отличи работата на Дянков за финансовата стабилност на страната и дори нарече отминаващата 2011 г. "Годината на Дянков". На среща на бизнеса с правителството той повтори многократно: "Благодаря ти, Дянков!", докато четеше пред присъстващите положителната оценка на рейтинговата агенция "Мудис" за финансовата стабилност в България.
Още от статията на „Труд"

„На 112: Ударú бакшиша", четем от първата страница на „Стандарт"
Кожодерите таксиджии могат да бъдат ударени в новогодишната нощ само с едно обаждане по телефона. Сигналите на ощетените клиенти ще бъдат приемани на спешния телефон 112. Това научи "Стандарт" от Министерството на транспорта.

Всяко обаждане ще бъде пренасочвано към инспекторите от ДАИ. Те ще налагат моментално глоби до 3000 лева.

Нарушенията ще бъдат доказвани от клиентите с касова бележка или снимка с мобилен телефон на апарата. Масово в празничните нощи такситата надуват цените. Само някои от тях коректно изписват новогодишната тарифа, категорични са инспектори.

Инак в големите градове основните линии на градския транспорт ще возят пътници и след полунощ.
Още по темата от „Стандарт"

„Българинът заряза брака", пише на първата си страница „Монитор"
Българите най-рядко слушат Сватбения марш сред всички останали европейци. Пред олтара у нас застават едва 3,2 двойки на всеки 1000 жители и заедно със Словения ние си оставаме де юре нацията с най-много моми и ергени, показват данните на Евростат. През миналата година средно в ЕС са сключени 2,3 млн. брака, като в същото време разводите са били малко над милион. С други думи средният коефициент на брачност в съюза е бил 4,5, а на разводите - 2.

Най-голямо доверие в брака все още имат в Кипър, където се падат по 7,9 брака на 1000 жители, и Полша - 6 брака.

Според проф. Марта Сугарева от департамента по демография в БАН, преди да отговорим защо така сме се отрекли от бракосъчетанието, трябва да погледнем по-назад във времето. През 1960 г., когато Европа и светът преживяваха сексуалната си  революция, която снижи рязко ражданията и увеличи разводите у нас коефициентът на бракове е бил 8,8. В други социалистически тогава страни - Чехословакия и Унгария, той е бил съответно 7,8 и 8,9. Експертите наричат процеса Втори демографски преход, който довежда до падане на раждаемостта под обикновеното възпроизводство и отказ от брачните окови. Към 80-те години на миналия век той е почти привършил в Европа, но у нас държавата взема всевъзможни рестриктивни мерки, за да насърчава раждаемостта и брака. След промяната през 1990 г. обаче т.нар. демографски преход започва бурно и у нас. Според проф. Сугарева все пак за първи път бракът видимо се дестабилизира в Източна Европа. Причината е по-ранната икономическа еманципация на жените и легализирането на абортите.

И у нас раждаемостта също спада драстично. Докато в България по времето на социализма на жена са се падали средно по две деца, през най-тежката криза малко преди и непосредствено след 2000 г. те  стигат до най-ниското си ниво от 1,13. В бившата Германска демократична република спадът е още по-жесток - 0,9. След това лека-полека нещата се пооправят до днес, когато на една жена у нас се падат средно по 1,49 деца. Близо 46,1% от българчетата са родени извън брака, като в ЕС по-висок е процентът единствено в Норвегия и Швеция.
Още от статията на „Монитор"

„Бизнесмен заложи порше, за да даде заплати за Коледа" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Кредитирането срещу диаманти в заложните къщи е последният хит в момента у нас. Поне по веднъж на ден се залагат при нас диаманти. Тази тенденция е от последните два месеца и се засилва. Това разказа пред "24 часа" Лазар Белев, юрисконсулт в голяма национална заложна къща. Според него в България имало цяла прослойка, която залага ценните камъни при нужда.

Оказва се, че у нас има доста от тези скъпоценни камъни и с тях се търгува много, разказват още от заложните къщи.

Противно на очакванията, по време на празниците хората не оставят вещи, за да вземат бързи пари за подаръци.

Обикновено българите, които залагат диаманти, са от средната класа.

Много често това били разочаровани влюбени - годеници или хора, получили подарък за Коледа. Заложните къщи посещавали обаче и наследници на бижута.

Срещу ценните предмети хората искат да получат бързи пари за спешни нужди, разказаха пред "24 часа" специалистите.

Белев допълва, че скъпоценните камъни може да струват и малко, и много според качеството.

"Предпразнично стават и чудеса. При нас дойде строителен предприемач, който заложи своето "Порше Кайен" срещу 90 000 лева. Това стана в офиса ни в София преди около месец. Клиентът имаше строителна фирма и доста сериозно забавяне на плащанията си към работниците. За да няма проблеми с инспекцията по труда, той реши да заложи за около един месец поршето, докато му пристигнат пари от друго място.

След това дойде отново и си откупи колата. Беше раздал вече заплатите на работниците си за Коледа", разказва още Белев.
Още от статията на „24 часа"

"Жилищата ще продължат да поевтиняват и през 2012 г.", прогнозира от първата си страница „Капитал Daily"
Цените на жилищата ще продължат да спадат. Никой от специалистите в бранша обаче не смее да прогнозира дали поевтиняването ще е сравнително леко, както беше през тази година, или заради несигурността около дълговата криза в Европа ще се стигне до срив, подобен на този през 2009 г.

Очакванията обаче са, че още повече от сега купувачите и наемателите ще диктуват цените. Основните клиенти при жилищата ще останат българите, а при ваканционните имоти - руснаците.

Още по-ниски

През тази година ценовият спад при жилищните имоти на база реални сделки е средно между 5 и 10%, показват данни на различни агенции за имоти. В София например цените са с 40% по-ниски в сравнение с пика през 2008 г., като сделки се сключват на средни нива от 700 - 750 евро на кв.м. Мениджъри на различни агенции прогнозират, че поевтиняването ще продължи. За разлика от миналата година например обаче вече никой не смее да прогнозира кога тенденцията на спад ще спре.

"Надяваме се забавянето в спада на цените, което регистрирахме от средата на тази година, да продължи и в крайна сметка да спре през 2012. Истината е обаче, че никой все още не може да каже какво ще се случи с цените на имотите", призна Страхил Иванов, управител на "Явлена". "Ако се върви към разрешаване на проблемите, свързани с дълговата криза, и няма големи сътресения, цените ще гравитират около сегашните нива или ще отчетат лек спад", каза оперативният директор на Bulgarian properties Полина Стойкова.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Домакинствата оставиха на влог 2 пъти повече средства за месец", обобщава от първата си страница „Класа" данните на БНБ
Домакинствата у нас са оставили на влог два пъти повече средства през ноември спрямо октомври, сочат данни на БНБ. В края на миналия месец в банките са депозирани 411 млн. лв. или с 217 млн. повече в сравнение с месец по-рано.

Влагането на свободния ресурс в банковата система отново потвърждава тенденцията хората в страната да спестяват парите си заради несигурността. Точно по тази причина и данните на БНБ отчитат, че делът на местния ресурс в общия обем на привлечените средства се увеличава и в края на ноември вече е 80%. На годишна база в края на ноември общо привлечените средства в банковата система нарастват с 2.3 млрд. лв., основно по линия на населението.

Статистиката на централната банка отчита, че печалбата на трезорите у нас от началото на годината до края на ноември е 550.4 млн. лв. За един месец чистата печалба на банките се е увеличила със 7.17%, но на годишна база се наблюдава спад от 5.7%, след като към края на ноември 2010 г. тя е била 583.59 млн. лв. Припомняме, че в последната половин година единствено през септември печалбата бе по-добра от миналогодишната.

Като цяло понижението на годишна база на финансовия резултат се дължи на по-малките приходи от лихви през тази година. Данните на БНБ показват, че за единадесетте месеца на 2011 г. общите приходи от лихви са били 4.604 млрд. лв., докато за същия период на 2010 г. те бяха с 33 млн. повече.

Като цяло обаче става ясно, че несигурността и кризата сред страните от Европейския съюз не се е отразила пряко на българските банки, въпреки че голяма част от тях са собственост на чужди трезори. През ноември общата сума на активите им намалява с 0.9% до 75.4 млрд. лв. под влияние на динамиката в привлечените средства. В годишен план обаче активите на банковия сектор нарастват с 2.8 млрд. лв. (3.9%).
Още от статията на „Класа"

"Хвърковати чети помагат на кметове", съобщава „Стандарт"
Мобилни групи от експерти, които да помагат на кметовете да усвояват по-бързо и безпроблемно парите от ЕС, ще тръгнат из страната догодина. Това обяви министърът по усвояване на средствата от ЕС Томислав Дончев. Мобилните групи ще са в помощ на местните власти, които имат желание и идеи за проекти, но нямат капацитета да ги осъществят, обясни министърът. Въпреки че според Брюксел кметовете ни вече са много подготвени и правят все по-малко грешки, които да им костват орязване на средствата.

2,9 млрд. лв. вече са разплатени по всички оперативни програми, като само през последната година сме удвоили сумата за целия период от влизането ни в ЕС през 2007 г. Целта е догодина сумата да набъбне отново двойно - до 6 млрд. лв., а средствата по три от програмите - ОП "Регионално развитие", ОП "Транспорт" и ОП "Околна среда", да бъдат изцяло договорени. Към момента са договорени общо над 10 млрд. лв., или 65% от европарите, с които страната ни разполага до 2013 г., каза Дончев.

На близо 5 млрд. евро финансиране от ЕС за инфраструктурни проекти има шанс да разчита страната ни за следващия планов период 2014-2020 г.
Още от статията на „Стандарт"

„НЕК планира с 30% повече инвестиции", информира „Монитор"
С 30% повече инвестиции ще направи НЕК през 2012 г. в сравнение с тази година. Така общата сума на капиталовложенията догодина ще достигне 220 млн. лв. при 170 млн. лв. за 2011 г. От тазгодишните инвестиции 80 млн. лв. са получени от Европейската банка за възстановяване и развитие по линия на Международния фонд „Козлодуй", съобщи изпълнителният директор на НЕК Михаил Андонов.

Приоритетните обекти, в които ще бъдат влагани средства догодина, са двете нови подстанции „Маяк" и „Каварна" в Североизточна България. Както и двата електропровода от 400 киловолта от подстанция „Пловдив" до ТЕЦ „Марица-изток 3" и от подстанция „Марица-изток" до Бургас. Заедно с още пет елпровода през октомври те бяха обявени от правителството за обекти с национално значение. Това ще облекчи значително процедурите по отчуждаване на земи по трасето и самото им изграждане.

На финалната права са преговорите по контрактите за изграждане на новите подстанции „Маяк" и „Каварна". Те ще бъдат строени от португалската „Ефасек". Наред с това в четвъртък беше подписан договорът с германската ABB за рехабилитация на подстанция „Златица". И трите проекта се финансират по линия на фонд „Козлодуй", каза Андонов.

Освен това вече е в ход процедурата за изграждане на електропровода от 110 киловолта от подстанция „Каварна 2" („Маяк") до подстанция „Добрич", който трябва да бъде готов догодина. Той също е един от седемте електропровода с национално значение. Според Андонов с така планираните инвестиции до 2-3 г. ще бъдат решени проблемите с мрежата в района на Североизточна България. Шефът на НЕК припомни, че през пролетта на 2011 г. бяха монтирани високопроводимите проводници в Североизточна България, с което е бил решен проблемът с изнасянето на товара от двата слънчеви парка - „Калиакра уинд пауър"  и „Свети Никола" на „Ей и Ес Гео Енерджи".
Още от статията на „Монитор"

"Италия отваря трудовия си пазар за българи", информира „Труд"
Италия дава зелена светлина на българските работници и от 1 януари 2012 г. ще им разреши свободен достъп до всички сектори на пазара на труда. Това съобщи българското министерство на труда, позовавайки се на официално уведомление от правителството в Рим.

Досега работа на Ботуша свободно можеха да търсят само висококвалифицирани специалисти с определени професии в индустрията, за които има голямо търсене сред местните фирми.

По официални данни в Италия живеят около 50 хиляди българи, но точна статистика колко наши гастербайтери се трудят на Апенините няма. Според евродепутатката от ГЕРБ Илиана Иванова "хиляди български граждани ще се възползват от отварянето на трудовия пазар на Италия".

Преди две седмици Европейският парламент прие резолюция, с която за пореден път призова всички страни от ЕС да вдигнат бариерите пред българските и румънските работници. Въпреки това Великобритания, Ирландия, Белгия и Люксембург настояха пред ЕК ограниченията да останат до последния възможен срок - края на 2013 г.

Такива намерения обяви и Холандия. Мотив за удължаването на рестрикциите е високата безработица. Разрешителни за работа изискват още Австрия, Франция и Малта, които досега не са обявили официално дали ще дадат свободен достъп до пазарите си от 2012 г.
Още от статията на „Труд"

„2,5% ръст при оптимистичен сценарий, песимистичният - 1 на сто", съобщава „Класа" прогнозата на вицепремиера Дянков
Въпреки че икономическата ситуация в Европа остава трудна, България отчита финансова стабилност. Това ни дава основание да смятаме, че следващата година ще бъде по-добра от последните три години. Това обяви пред bTV в последното си интервю за годината министърът на финансите Симеон Дянков. Той прогнозира, че при най-песимистичен анализ догодина страната ще отчете 1% икономически растеж, а оптимистичният вариант е за 2,5 на сто.

Въпреки това припомняме, че в бюджета за следващата година правителството заложи икономически растеж от 2,9 на сто, което е по-високо от очакванията на финансовия министър.

Дянков отново потвърди намерението си ДДС ставката да бъде намалена с 1-2 на сто, като моментът на промяната ще бъде изненада. Стъпката е от изключително значение, защото автоматично би довела до понижение на инфлацията със същия процент, с който се понижава и налогът. В програмата на правителството беше заложено намаляване на ставката по ДДС, но решението се е забавило заради световната криза, категоричен бе той.

За пореден път финансист №1 похвали работата на НАП, като уточни, че приходната агенция и „Митниците" са успели да съберат с над 1,5 млрд. лева приходи над планираното. Относно идеята за въвеждането на данъчна полиция Дянков обясни, че се работи над законовите промени, като целта е тази полиция да започне постоянни проверки за ДДС-измамите и веригите от фирми, свързани с тези нарушения. За митническата полиция, която ще стартира от 1 януари, стана ясно, че вече са обучени и сертифицирани 30-те дознатели, в чиито правомощия ще влиза и 24-часово задържане на заподозрени в контрабандни канали.

По повод критиките за огромните суми, които държавата не е изплатила на бизнеса по приключили обществени поръчки, Дянков обясни, че държавата дължи само 50 млн. лв., половината от които са за изграждане на т.нар. Водно огледало край Кърджали.
Още от статията на „Класа"