Изграждането на междусистемната газова връзка със Сърбия е много важен проект, който ние трябва да изпълним в съответните срокове.
Това заяви зам.- министърът на икономиката енергетиката и туризма Евгения Харитонова по повод приключването на предпроектното проучване за изграждане на връзката със Сърбия, което е струвало около 900 хил. лева.
Харитонова изтъкна, че развитието на газопреносната мрежа е важен приоритет за министерството и правителството.
„Ние сме развивали електропреносната мрежа, но газопреносната някак си е останала настрани, посочи още тя. Всички видяхме какво стана 2009 г. когато газовите доставки за страната от единствения ни източник бяха преустановени. Това още повече убеди министерството да започнем усилени действия към развитието проучванията, подготовката и проектирането на газови интерконектори."
Съществуването на такива интерконектори ще дадат възможност за развитие на газовия пазар, като така ще убедим и Брюксел че гледаме сериозно на този проблем.
Харитонова отбеляза още, че новият газопровод ще свърже страната ни с газовите възли в Централна Европа разположени в Австрия и Унгария. Защото страната трябва да бъде свързана със всички съседни страни и едва тогава ще можем да говорим за нормален газов пазар.
След подписване на меморандума за реализирането на проекта със Сърбия на 14 декември м.г., можем да кажем, че ще се повиши инвеститорският интерес към северозападната част на България, посочи още Харитонова.
Ръководителят на проекта от страна на МИЕТ Евгени Консулов заяви, че капацитетът на новата връзка ще бъде 2 млрд. куб. метра. Тръбата ще има разклонения и към три български града - Сливница, Годеч и Драгоман, които по този начин ще бъдат газифицирани.
Разработени са четири трасета, като фокусът пада върху маршрут номер 2, който не изисква издаването на Оценка за въздействието върху околната среда. Маршрутът на трасето започва от газовия възел в Нови Искър и преминава северно от София през общините Костинброд, Сливница и Драгоман. Дължината на трасето до сръбската граница е около 60 км., а в Сърбия газопроводът ще е дълъг 100 километра.
Предстои да се решава, кои ще е операторът. Не е коментиран въпросът за създаването на съвместен оператор.
Очаква се цената на проекта в българския му участък да е около 92.6 млн. лв., като 99% от средствата ще бъдат предоставено от ОП „Конкурентоспособност", заяви Светлана Маринова началник на отдел правно-нормативен в МИЕТ.
Маринова посочи, че след като е завършил етапът на предпроектното проучване се очаква в следващите месеци да започне реалното проектиране на трасето и отчуждителите процедури, като разрешително за строеж може да се получи още в средата на тази година.
В началото на 2014 г. може да започне същинското изграждане на трасето, като газ по тръбата ще потече на 31 юли 2015 г. заяви още Маринова.