„Социалните обещания на ГЕРБ не намериха място в бюджета за 2012 г.", обобщава от първата си страница „Сега"
Обещанията на правителството за ръст на пенсии и обезщетения оцеляха и след изборите, но не намериха място в проектобюджета за 2012 г. Така основни ангажименти за следващата година, като увеличението на най-ниските пенсии и парите за гледане на дете от 1 до 2 г., продължават да са под въпрос. Кабинетът обаче не се поколеба да наложи нови разходи върху бизнеса и гражданите и да гласува поредно увеличение на минималните осигурителни прагове.

Това се разбра при приемането на проектобюджет 2012 в Министерския съвет. Заради изборите проектозаконът бе гласуван в последния възможен момент и още вчера бе внесен за обсъждане в парламента.

Без гаранции в бюджета остава обещанието на кабинета да увеличи най-ниските пенсии и да продължи политиката си за ръст на вдовишките надбавки. Финансовият министър Симеон Дянков вчера обясни, че увеличението вероятно ще стане факт от юли. Той допълни, че се работи по 3-4 варианта, като по-високи суми могат да вземат както хората с най-ниски пенсии, така и други групи пенсионери. Министърът не уточни какъв финансов ресурс е необходим за увеличението и откъде може да се вземе той. Според социалния министър Тотю Младенов кабинетът ще се опита да вдигне пенсиите на всички 1.2 млн. пенсионери, които получават до 200 лв. на месец.

Правителството тепърва ще търси пари и за обещаното вдигане на обезщетението за гледане на дете от 240 на 270 лв. от януари. За по-високите обезщетения за майчинство са необходими 16 млн. лв., ще се търсят резерви за осигуряването им, обясни Тотю Младенов.
Още от статията на „Сега"

„Вдигат минималната заплата, майчински и пенсии догодина", информира „24 часа" от страниците си „Икономика и бизнес"
Превеждането на стотинки към Националната агенция за приходите отпада от следващата година. Данъчните задължения ще се закръглят на лев в полза на данъкоплатеца, обяви вчера вицепремиерът Симеон Дянков, след като правителството одобри бюджета за 2012 г. и промени в данъчните закони. Закръглянето надолу ще се прави независимо дали данъкоплатецът дължи 1, или 99 ст. над кръглото левче, обясниха от финансовото министерство.

Промяната се прави главно заради трудното администриране на тези данъчни задължения, обясни Дянков. "На година се правят около 4 млн. такива превода към НАП, което, грубо сметнато, означава, че ще бъдат освободени на гражданите около 2 млн. лв.", пресметна Дянков ефекта от спестените стотинки.

Допълнително гражданите щели да спестят, като не плащат по 2-3 лв. на банките, за да преведат задължения от стотинки.

От 2012 г. всеки, който работи само на трудов договор и няма допълнителни доходи, няма да подава данъчна декларация. Това се отнасяло за 300-350 хил. души.

Догодина все пак ще има акциз върху метана, реши още правителството. Той обаче ще влезе в сила от 1 юни и ще е в размер на 85 ст. за гигаджаул, ако природният газ се използва за гориво, и 10 ст., ако е за производство на енергия. Тези ставки са наполовина от първоначално заплануваните, обясни Дянков. "Ако не въведем никакъв акциз сега, на следващия финансов министър ще му дойде изневиделица през октомври 2013 г., както на мен предният ми завеща неизпълнени ангажименти", обясни вицепремиерът.

От 1 април догодина минималната работна заплата става 290 лв., съобщи след заседанието на кабинета министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов. От средата на годината ще се вдигнат и пенсиите на 1 200 000 българи, които получават под 200 лв. на месец. Според разчетите в бюджета на НОИ, през 2012 г. пенсионерите ще намалеят с 4000 души. Според Младенов това ще е заради мерките за насърчаване на късното пенсиониране. Заедно с минималната заплата ще се вдигнат и помощите за деца с увреждания.
Още от статията на „24 часа"

„Правителството ще увеличава пенсии и майчински, търси парите" е водещото заглавие на „Новинар"
Правителството обеща по-високи пенсии и майчински от догодина, без да знае откъде ще дойдат парите за увеличението. След извънредното заседание на кабинета в понеделник, на което беше одобрен проектобюджетът за 2012 г., стана ясно, че кабинетът възнамерява да покачи тези плащания.

Социалният министър Тотю Младенов заяви, че майчинските ще се повишат от 240 на 270 лева, но се обмисля откъде да се намерят нужните за това 16 млн. лева. Също така правителството ще мисли и варианти за покачването на плащанията за най-бедните възрастни, получаващи под 200 лева пенсия. Според министъра броят на тези хора е около 1,200 млн.

Младенов съобщи, че дадената от него заявка за увеличението на минималната работна заплата от следващата година е факт. Той уточни, че минималното заплащане ще скочи от 270 на 290 лева от април 2012 година.

В проектобюджета се предвидени и 10 млн. лева повече за Спешната помощ. Ресорният министър Стефан Константинов заяви, че бюджетът за здраве е 468 млн. лева. 10 млн. повече ще отидат основно за увеличаване на заплатите и подобряване на условията в Спешната помощ.

Министърът гарантира, че парите за извънболничната помощ, изследвания и преглед при специалист няма да бъдат редуцирани. Константинов изрази увереността си, че през 2012 г. ще имаме по-добро здравеопазване.

От своя страна финансовият министър Симеон Дянков съобщи, че от догодина се предвижда увеличение на акциза на природния газ. То ще влезе в сила от 1 юли.

Така цената на моторното гориво за литър ще се качи с 1 стотинка. Горивото за отопление пък ще се покачи с 0,4 стотинки на литър. Акцизът на газа за битови нужди няма да бъде увеличаван.
Още от статията на „Новинар"

„Плевнелиев почва с Лувъра", четем от първата страница на „Стандарт"
Новият български президент Росен Плевнелиев тръгва в Европа от Лувъра. Той ще открие уникална българска изложба в световния музей в началото на следващата година.  Сред най-ценните експонати в нея ще са Панагюрското златно съкровище, Варненското злато, керамичната икона на св. Теодор Стратилат и др. Скоро шефът на НИМ Божидар Димитров заминава за Париж, за да уговори с експерти изложбата.

Плевнелиев призна пред "Стандарт", че възнамерява да привлече в екипа си световни умове. Става въпрос за доказани имена в чужбина, които да съветват президента.  Ще вземе на "Дондуков" 2 четирима души от строителното ведомство начело със зам.-министърката Екатерина Захариева. Плевнелиев е твърдо решен да промени и новогодишните телевизионни поздравления, които  са традиция от Тодор Живков насам.
Първото интервю за „Стандарт" с новия президент

„Губим 40 млрд. лв. от изтичане на мозъци", разкрива от първата си страница „Монитор"
40 млрд. лв. е загубила страната ни от висшистите, които работят зад граница през последните десет години. Това пресметна вчера академик Дамян Дамянов, председател на Съюза на учените към БАН. Според неговите данни държавата е инвестирала средства в обучението на 400 000 наши сънародници, които след получаване на диплома веднага са заминали да работят в чужбина, вместо да развиват родната икономика.

Едва 30% от завършващите магистри и бакалаври успяват да си намерят работа по специалността, съобщи още Дамянов. Той добави още, че 930 000 души пък остават само с основно образование, което е притеснително. Според него българската наука и образование не могат да оцелеят без висшисти.

За сметка на юристите и софтуерните специалисти страната ни страда от недостиг на физици, инженери и математици. Скоро можело да ни се наложи внос на тези кадри от чужбина.

„Инвестицията в науката е с голяма възвращаемост. Ако бъдат отпуснати 10 млн. лв. допълнително на БАН, тя ще възвърне вложеното шесткратно до 60 млн. лв.", категоричен бе Дамянов.
Още от статията на „Монитор"

"Изнасяме в Германия повече коли, отколкото внасяме", разкрива „Труд"
България е изнесла за Германия с 270 нови автомобила повече, отколкото е внесла оттам за първото полугодие. Това съобщи в интервю за "Труд" Стоян Желев, председател на Асоциацията на автомобилните производители. Той се позова на данни от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, според които между 35 и 40% от продадените нови коли у нас тази година са реекспортирани зад граница. Износът се реализира благодарение на по-изгодните цени в България.

Износът на нови коли от България е насочен основно към страни като Германия, Холандия, Белгия и Румъния. Реекспортът е една от причините да се регистрира ръст в продажбите на нови коли у нас.

Реекспортът на нови автомобили е станал толкова голям, че провокира управителния съвет на Асоциацията на автомобилните производители (ААП) и техните оторизирани представители да преустановят подаването на официални данни за продажбите. Такава сводка досега се изготвяше всеки месец.

През първите 6 месеца на 2011 г. в България са продадени 10 287 нови коли, от които близо 4000 са реекспортипани. Така се стига до парадокса да се регистрират изнесени повече автомобили за най-големия производител Германия, отколкото са внесени оттам. А България не е производител на коли, поне докато не заработи заводът за китайските автомобили "Грейт Уол" в Ловеч. С излезлия от допустимите граници реекспорт информацията за автопазара у нас се изкривява и регистрираният ръст е нереален.

"Според данните от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма спадът в потреблението на нови автомобили продължава, макар и с по-бавни темпове - коментира Стоян Желев, председател на ААП. - За първите 9 месеца спадът е не повече от 10-12%. Надяваме се скоро да стигнем стабилизиране на продажбите и очакванията са това да се случи през лятото на 2012 г."
Още от статията на „Труд"

„Въвеждат акциз за природния газ от юни, но с двойно по-ниска ставка", съобщава от първата си страница „Класа"
Двойно по-нисък от планирания акциз за природния газ ще бъде въведен от юни догодина, реши правителството на извънредно заседание вчера, на което бе приет бюджетът на държавата за 2012 г., както и промени в няколко данъчни закона. Както обясни финансовият министър Симеон Дянков, след зимния сезон цената на газа, използван за моторно гориво, ще се увеличи с 85 ст. на гигаджаул, а за горива за отопление - с 10 ст. за гигаджаул. Първоначалната идея била от 1 януари догодина 1 гигаджаул моторно гориво да се облага с 1,80 лв., а този, който се ползва за отопление, да се увеличи с 20 ст.

Вдигането на акциза е заложено в европейска директива, приета през 2003 г., но България е получила 10 г. дерогация и крайният срок изтича през октомври 2013 г. „Това е жест към следващото правителство, което трябва веднага щом дойде на власт, да вдига акциза и затова правим първа стъпка през 2012 г.", коментира Дянков. За природния газ, използван за битови нужди, остава с нулева ставка. Но пък газьолът и керосинът ще поскъпнат от началото на следващата година от 615 лв. на 630 лв. за 1000 литра. Около 10 млн. лв. допълнително да влязат в хазната от въвеждането на акциза върху природния газ, очакват от финансовото министерство.

Промени има само в два от петте данъчни закона. Освобождават се от задължението да подават данъчна декларация хората, които имат доходи само от трудови правоотношения. Това ще засегне близо 350 хил. души и те няма да подават декларации в НАП за 2011 г. При изчисляването на данъчни задължения закръглянето ще бъде в полза на гражданите до 1 лв., а задължения под 1 лв. ще отпадат автоматично.
Още от статията на „Класа"

"Строителният бизнес: без рушвети не става", информира „Сега"
Над 80% от работодателите твърдят, че не одобряват сивите практики в бизнеса, но признават факта, че те водят до по-ефективни печалби и по-висок месечен доход за работниците. Това показват данни от проучване на Асоциацията на индустриалния капитал сред работодатели от сектора "Инфраструктурно строителство". В изследването са участвали български частни фирми, които работят на вътрешния пазар и с български партньори.

Според масовите представи на населението и работодателите от другите браншове сивата икономика заема над 50% от строителния сектор. Само 12% от строителните шефове обаче признават, че нейният дял е голям. Повечето твърдят, че тя е едва 10 на сто от целия сектор. Организаторите на проучването обясняват противоречието с желанието на работодателите да изградят по-приемлив публичен имидж за работата на фирмите си.

Спестяването от осигуровки е най-често срещаната сива практика, сочат данните. Следват я даването на пари "под масата", неплащането на пълен размер данъци върху печалбата и неспазването на данъчни разпоредби. 80% от строителните работодатели посочват корупцията като основен елемент на сивите практики. Наемните работници често играят в един отбор с началниците си в името на временна изгода. Според 72% от изследваните работодатели служителите инициират сключването на договори със скрити клаузи, защото предпочитат по-високо възнаграждение на момента вместо "отложено плащане" под формата на здравни услуги или пенсии.
Още от статията на „Сега"

"Здравни фондове се надцакват с тарифи", информира „Стандарт"
Частните здравноосигурителни дружества се надцакват с ниски тарифи, за да привличат повече клиенти. Това става ясно след дискусия, организирана от зам.-председателя на Комисията за финансов надзор Борислав Богоев, заради сигнали, че фондовете предлагат продукти, които се различават от одобрените от ведомството общи условия, тарифи и лимити. Някои дружества предлагат здравноосигурителни пакети на много ниски цени, които падат до 7,50 лв. на месец. Тези цени подбиват продуктите на конкурентите. Тарифите обаче не са били одобрявани от КФН и за дружествата може да има санкции, предупреди Богоев. Според Закона за здравно осигуряване всяка промяна в одобрените здравни пакети минава през прелицензиране. Има дружества обаче, които свалят цените, без да са получили одобрение, казаха за "Стандарт" от КФН. Затова самите дружества са поискали задължителното лицензиране на продуктите им да отпадне и да се премине към системата на свободно договаряне с клиента. За целта трябват промени на закона.
Още от статията на „Стандарт"

„Искаме таван на агросубсидиите в ЕС", информира „Монитор"
Да се сложи таван на аграрните субсидии, които може да бъдат получавани от един земеделски производител, предвиждат предложенията на еврокомисаря по земеделието Дачиян Чиолош, които се подкрепят напълно от нашата страна. Изкривената схема за отпускане на помощи за единица площ е довела до създаването у нас на агромилионери, които прибират огромна част от средствата, предназначени за поощряване на производството. С този аспект от българската позиция по промените в обща селскостопанска политика беше запозната вчера Илзе Айгнер, министър на храните, земеделието и защитата на потребителите на Германия, която гостува на българския си колега Мирослав Найденов.

Определянето на таван при преките плащания у нас е необходим, защото 3,4% от бенефициентите получават 78% от субсидиите.

В България има дори крупен производител, който взема над 30 млн. лева субсидии, сумата на практика надхвърля цялата помощ за подпомагане на сектор животновъдство. Германия нямат такъв проблем, защото там средната обработваема площ е много по-малка - около 50 хектара, обясни Илзе Айгнер. Средното стопанство в Германия е около 500 декара, а най-големите, които се намират на територията на бившата ГДР, достигат 4000 ­ 5000 хектара.

В България вече има земеделци, които обработват близо 100 000 хектара. Министър Айгнер се ангажира да се търси баланс и регионален подход в бъдещата обща селскостопанска политика (ОСП), съобразявайки се със спецификите на отделните страни ­ членки в ЕС. Освен нашата страна в момента проблемът с агромилионерите засяга и Румъния. България и Германия имат общи позиции по голямата част от законодателните промени на общата селскостопанска политика след 2014 г. Основното различие е по отношение на схемите за плащания, обвързани с производството. Германия настоява те да бъдат до 5%, докато България - до 10%. В момента страната ни не разполага с друг механизъм за подпомагане на животновъдите, зеленчукопроизводителите, овощарите и другите отрасли.
Още от статията на „Монитор"

"Нов рекорд на лошите кредити, стигнаха 14,5%", съобщава „Класа"
Необслужваните кредити в банковата система стигнаха нов рекорд, показа статистиката на БНБ. Данните на централната банка сочат, че в края на третото тримесечие заемите с просрочие над 90 дни достигат 14,45%. Три месеца по-рано процентът им бе 13,53 на сто, или с 0,92% по-малко, а в края на първото тримесечие обемът им бе 12,93 на сто от общите заеми. Въпреки ръста на лошите кредити от БНБ смятат, че темпът им на растеж се забавя. Припомняме, че последната кредитна статистика отчете, че лошите и преструктурираните кредити са се увеличили със 74 млн. лв. през септември, като делът им достигна рекордните 21,56% от кредитите (без овърдрафтите), но в тези месечни данни влизат и предоговорените заеми, а не само проблемните.

В края на деветия месец на годината печалбата на банките се е увеличила с 1,7% на годишна база до 484,5 млн. лв., показваха още данните на БНБ, излезли вчера. Това е едва вторият месец през тази година, когато печалбата изпреварва резултата от 2010 г. Експертите обаче отчитат сериозен ръст от 227% до 45,8 млн. лв. на финансовия резултат само през септември спрямо същия месец на 2010 г. За третото тримесечие печалбата на трезорите пък нараства с 36,4 на сто на годишна база до 169,5 млн. лв. Основна причина за силния растеж е забавянето на годишния темп на нарастване на обезценките на кредитите. През септември спадът на показателя е с близо 30 на сто до 109 млн. лв. За деветте месеца на годината общо обезценките са за 953 млн. лв., като увеличението на годишна база е с 0,61%.
Още от статията на „Класа"